obveze

Kučan na sejmu v Radgoni

24. 08. 2002 00.00

Na sejmišču Pomurskega sejma se je začel jubilejni 40. mednarodni kmetijsko-živilski sejem. Prireditev je odprl predsednik Milan Kučan, ki je v nagovoru kmete opozoril, da kmetijstvo ni državna panoga.

Hrvaška dopušča možnost arbitraže

06. 05. 2002 00.00

Hrvaška je nezadovoljna z zadnjim poročilom evropskega parlamenta o napredku Slovenije, v katerem se kot možna pot za rešitev vprašanja meje med državama ne omenja več arbitraža, kljub temu pa se mednarodnem posredovanju v celoti ne odrekajo.

Vlada o vatikanskem sporazumu

18. 04. 2002 00.00

Vlada je sprejela predlog za dopolnitev pobude za presojo ustavnosti vatikanskega sporazuma, ki ga je pripravilo zunanje ministrstvo. Dopolnitev naj bi vsebovala tudi bistvo ločenih mnenj treh ministrov ZLSD, ki se z vatikanskim sporazumom ne strinjajo.

Nadaljevanje stavke in pogajanj

21. 03. 2002 00.00

V pogajanjih med zdravniškim sindikatom Fides in vlado ni prišlo do dogovora. Jutri se bo sestal glavni stavkovni odbor Fidesa, ki naj bi odločal o usodi zdravniške stavke.

Tretinjska pravica odločanja v Banki Koper

02. 03. 2002 00.00

Banka SanPaolo IMI je postala 62-odstotni lastnik Banke Koper, kljub temu pa ji je Banka SLovenije dovolila le tretjinsko pravico odločanja v Banki Koper.

Young začel s službovanjem

24. 10. 2001 00.00

Novi ameriški veleposlanik v Sloveniji Johnny Young je s predajo poverilnega pisma zunanjemu ministru Ruplu in predsedniku države Kučanu tudi uradno začel službovanje pri nas.

Tabor SLS+SKD

20. 10. 2001 00.00

Za Slovenijo vrednot in enakomernega regionalnega razvoja je osrednje sporočilo festivala oz. drugega tabora SLS+SKD, ki je potekal v celjski dvorani Golovec, namenjen pa je bil predvsem druženju članov in simpatizerjev stranke.

Aurelio Juri posreduje za ribiče

12. 07. 2001 00.00

Poslanec Aurelio Juri je na ministra za kmetijstvo Francija Buta naslovil poslansko vprašanje, v katerem ministra sprašuje, zakaj kmetijsko ministrstvo še ni izpolnilo zakonske obveze in ribičem, ki jim je lani cvetenje morja onemogočilo normalen izlov in s tem prizadejalo veliko škodo, še ni izplačalo odškodnine.

Odločitvi ministrstev na podlagi zakonov

11. 07. 2001 00.00

Tako je bila ministrica za kulturo Andreja Rihter v komentarju skopa in je zgolj pojasnila, da izhaja odločitev o zavrnitvi zahtevka za vrnitev Blejskega otoka v naravi iz tega, da je slednji "zavarovan s strani ministrstva za kulturo po zakonu o varovanju kulturne dediščine in prav tako po zakonu o naravni kulturni dediščini, kar potem varuje tudi vse ostale predpise". Njen ministrski kolega Franc But pa je zatrdil, da kasneje sprejeti zakoni - v tem primeru zakon o ohranjanju narave iz leta 1999 - ne morejo posegati retrogradno nazaj v že pridobljene pravice, omenjeni zakon pa sicer govori o omejitvah v pravnem prometu, kar po njegovih besedah denacionalizacija ni.

Dan pomorstva v Kopru

07. 03. 2001 00.00

Po desetletju od sprejema resolucije o pomorski usmeritvi gospodarske in razvojne politike beleži slovensko pomorsko gospodarstvo izjemne rezultate , dolgotrajno obdobje sprejemanja pomorskega zakonika pa se bo končalo še ta mesec, je na slovesnosti ob dnevu pomorstva v Kopru povedal minister za promet Jakob Presečnik. Soproga predsednika države Štefka Kučan je na slovesnosti krstila nov reševalno patruljni čoln Uprave RS za pomorstvo, dan pomorstva pa sta poleg ministrstva za promet in republiške uprave za pomorstvo obeležili še Slovenska vojska in Policija.

V Celju poteka knjižni teden

12. 02. 2001 00.00

Zanimiva priložnost za pregled knjižnih novosti, ugoden nakup knjig ter razmislek o pomenu knjige in branja za osebno rast bo 5. knjižni teden, ki bo v celjskem Intersparu potekal ta teden. Po besedah Jožeta Volfanda, direktorja podjetja Fit media, ki knjižni teden pripravlja, je letošnji slogan tedna Berem zase! izziv, o katerem bodo razpravljali udeleženci TV tribune na celjski televiziji v sredo. "Raziskave namreč kažejo, da večina ljudi, ki bere, to počne zaradi tega, ker mora. To od njih zahteva šola, služba, profesionalne obveze, skratka 'drugi'. Bistveno manj ljudi bere, ker si to želi," pravi Volfand.

Vipap Videm uspešno posluje kot slovensko podjetje

05. 02. 2001 00.00

Poslovno leto 2000 je bilo za Vipap Videm Krško izredno uspešno. Po besedah predsednika uprave Oldricha Kettnerja so v preteklem letu proizvedli rekordnih 271.000 ton celuloze in papirja, s čimer so presegli proizvodnjo te tovarne v zadnjem poldrugem desetletju. Krška papirnica, ki je od lani v lasti praške banke ČSOB, je ustvarila za 238 milijonov mark prihodkov in tako za dva odstotka presegla načrte, pri dobičku, ki je dosegel 25 milijonov mark, pa je načrte presegla kar za petino.

Prevzem sedmega pomola v Trstu

31. 01. 2001 00.00

Na sedmem pomolu za pretovor zabojnikov v tržaškem pristanišču se je zjutraj začela primopredaja poslov novemu koncesionarju, družbi Trieste International Container Terminal (TICT), v kateri ima Luka Koper 49-odstotni lastniški delež. Direktor TICT Pavel Krumenaker je povedal, da bo dosedanji koncesionar, nizozemska družba ECT, terminal zapustil predvidoma do 14. ure. Predaja poslov, popis osnovnih sredstev in razmer na terminalu poteka brez zapletov, je dodal Krumenaker. Za danes je napovedana tudi skupščina delničarjev TICT. Ti menijo, da je dokapitalizacijo družbe z ene na šest milijard lir potrebno izpeljati čimprej, saj podjetje potrebuje obratna sredstva.

Ranieri na obisku v Ljubljani

10. 01. 2001 00.00

Italijanska vlada je zainteresirana za sprejetje zakona o zaščiti slovenske manjšine v Italiji in upa, da ga bo senat sprejel kmalu, je med današnjim obiskom v Ljubljani poudaril državni podsekretar na italijanskem zunanjem ministrstvu Umbero Ranieri. Ob tem je dodal, da je parlament pri odločanju o zakonu suveren, zato ni mogel potrditi, kdaj naj bi senat zakon obravnaval.

O sodelovanju s haaškim sodiščem

14. 12. 2000 00.00

Hrvaški predsednik Stipe Mesić in premier Ivica Račan sta danes po dvournih pogovorih v Zagrebu potrdila, da med njima ni strateških razlik glede preiskav in procesov vojnih zločinov na haaškem Mednarodnem sodišču za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije. Dodala sta, da oba želita ovire pri sodelovanju s haaškim sodiščem v skladu s prevzetimi obveznostmi reševati s sodelovanjem in ne s spori.

Lojze Peterle na OVSE

27. 11. 2000 00.00

Vodja slovenske diplomacije Lojze Peterle je v današnjem nastopu na dunajskem ministrskem zasedanju OVSE pozdravil vključitev ZRJ v to panevropsko organizacijo in izrazil prepričanje, da lahko le demokracija tej državi prinese dolgoročno stabilnost in blaginjo. Ob tem je poudaril pomen rešitve vprašanja nasledstva nekdanje SFRJ. Zunanji minister je ponovil tudi kandidaturo Slovenije za predsedovanje OVSE v letu 2005. ZRJ je po Peterletovih besedah z današnjim podpisom temeljnih dokumentov OVSE sprejela načela, vrednote in obveze te organizacije, pri njihovem uresničevanju in utrjevanju demokracije pa ne sme biti sama, ampak ji morata OVSE in mednarodna skupnost pomagati v vseh pogledih. Po Peterletovih besedah je vzpodbudno, da so nove oblasti v Beogradu pripravljene tesno sodelovati z OVSE pri utrjevanju demokracije, kar prinaša nove možnosti za stabilnost in dobrobit celotne Jugovzhodne Evrope. Med temi možnostmi je, kot je poudaril, tudi rešitev vprašanja nasledstva nekdanje SFRJ, ki je zelo pomembna za polno normalizacijo in utrditev odnosov med petimi državami naslednicami.

Začel se je zagrebški vrh

24. 11. 2000 00.00

V hrvaški prestolnici se je danes s skoraj polurno zamudo začel vrh Evropske unije in držav zahodnega Balkana, ki se ga ob predsednikih vlad in držav ter zunanjih ministrih 15 članic unije in petih držav JV Evrope, vključenih v proces stabilizacije: Hrvaške, Makedonije, BiH, Albanije in ZRJ, udeležuje tudi Slovenija kot pridružena članica EU, ki jo zastopa zunanji minister Lojze Peterle.

Oboroženi spopadi na jugu Srbije

24. 11. 2000 00.00

Jugoslovansko notranje ministrstvo je v četrtek sporočilo, da je na skrajni jug Srbije s Kosova vdrlo približno 400 oboroženih Albancev, ki so prevzeli nadzor nad vasjo Končulj in zaprli cesto, ki vodi iz te vasi v mesto Bujanovac. Omenjena cesta povezuje Kosovo z območjem Bujanovca, Preševa in Medvedje, kjer živi pretežno albansko prebivalstvo. V več napadih, ki jih je izvedla t.i. Osvobodilna vojska Bujanovca, Preševa in Medvedje, je bilo po podatkih KFOR ubitih tudi več srbskih policistov.

JE Temelin je ovira za vstop Češke v EU

08. 10. 2000 00.00

Avstrijski kancler Wolfgang Schuessel je danes pozval češkega kolego Miloša Zemana, naj ne dovoli začetka delovanja jedrske elektrarne Temelin, "preden se ne pojasnijo vsa varnostna vprašanja". Obenem je napovedal, da bo začetek delovanja Temelina vplival na češko vstopanje v Evropsko unijo, saj v tem primeru ne bo moč zapreti poglavja o energiji. Od češkega premiera je odvisno, kako bo zagotovil dosedanji napredek pri pogajanjih za vstop v EU, je v danes objavljeni izjavi za javnost zapisal Schuessel.

Marinček pojasnjuje

28. 08. 2000 00.00

Eno od ministrstev, kjer bodo morali zategniti pas, je tudi Ministrstvo za znanost in tehnologijo , čeprav inštituti že leta opozarjajo, da imajo premalo denarja za normalno delo. Večina raziskav je pod vprašajem, saj letošnji primanjkljaj Ministrstva za znanost in tehnologijo znaša kar 3 milijarde in 260 milijonov tolarjev. Vendar pa je preplah odveč, zagotavlja minister Marinček, saj je vlada na zadnji seji sredstva , potrebna za znanstvene projekte, že obljubila.

Do kdaj še KFOR?

10. 05. 2000 18.25

Odbor za proračun ameriškega senata je na včerajšnjem zasedanju postavil dva pogoja za uporabo proračunskega denarja za financiranje mednarodnih mirovnih enot na Kosovu KFOR, s čimer so pod vprašaj postavili nadaljnji obstoj operacije.

Kdo bo Camdessusov naslednik?

10. 11. 1999 20.34

Po 13 letih vodenja Mednarodnega denarnega sklada (IMF) je 66-letni Francoz Michel Camdessus v torek zvečer presenetljivo napovedal odstop s položaja direktorja IMF. Dejal je, da njegova odločitev ni politična, ampak odstopa iz osebnih razlogov. Svoj odhod je napovedal za najpozneje sredi februarja. Camdessus je bil prvi direktor v zgodovini IMF, ki je bil na ta položaj izvoljen trikrat zapored. Pod njegovim vodstvom je IMF uspešno rešil hude finančne krize v Mehiki in Aziji z neposrednim učinkom v Braziliji in Rusiji ter začel odpis dolgov najrevnejših držav.

Vzhodni Timor se pripravlja na referendum

25. 08. 1999 10.35

Varnostni svet OZN je izrazil globoko zaskrbljenost zaradi nasilja in dejanj zastraševanja proti osebju Misije Združenih narodov na Vzhodnem Timorju (UNAMET), ter v izjavi za javnost posebej poudaril, da je za varno izvedbo referenduma o usodi ozemlja odgovorna vlada Indonezije.

Prvi stiki med jugoslovansko vojsko in zvezo NATO

04. 06. 1999 13.54

Predstavniki jugoslovanske vojske so, kot se je danes izvedelo iz diplomatskih virov v Bruslju, že sinoči po telefonu poklicali operativnega vodjo generalštaba zveze NATO v Evropi v belgijskem Monsu. Pogovarjali so se o začetku uresničevanja mirovnega načrta za Kosovo, ki ga je včeraj sprejel Beograd.

Odbor DZ za zdravstvo: DZ naj predlog zakona o kemičnem orožju sprejme po hitrem postopku

23. 04. 1999 11.07

Parlamentarni odbor za zdravstvo, delo, družino in socialno politiko je na današnji izredni seji sklenil državnemu zboru predlagati, naj predlog zakona o kemikalijah po končani tretji obravnavi v celoti sprejme, predlog zakona o kemičnem orožju pa skupaj z amandmaji, ki jih odbor podpira, obravnava in sprejme po hitrem postopku.

Clinton in Chirac znova opozorila Miloševiča

20. 02. 1999 08.56

Ameriški predsednik Bill Clinton in francoski kolega Jacques Chirac sta po koncu pogovorov v Washingtonu novinarjem dejala, da nameravajo zavezniki izpolniti grožnjo z letalskimi napadi na ZR Jugoslavijo, če predsednik Slobodan Milošević ne bo privolil v podpis sporazuma o avtonomiji Kosova.

Slovenija je dala besedo

17. 02. 1999 21.48

Evropski komisar za notranji trg Mario Monti je v zvezi z zapiranjem prostocarinskih prodajaln na cestnih mejnih prehodih v Sloveniji izrazil prepričanje, da je zapiranje prostocarinskih prodajaln skupen cilj, ki bi bistveno prispeval k splošnemu odnosu med Slovenijo in EU.

Delegacija SE naj bi kmalu preverila stanje Ocalana

17. 02. 1999 21.20

Svet Evrope bo v Turčijo kmalu poslal svojo delegacijo, ki bo preverila, kako v zaporu ravnajo z voditeljem Kurdske delavske stranke (PKK) Abdulahom Ocalanom in ali Turčija spoštuje svoje obveze na področju človekovih pravic.