obvladovanje

'Mladostniki sploh nimajo besed, s katerimi bi opredelili svoje počutje'

17. 06. 2022 07.51

Praznina. To je občutek, ki se danes zajeda v vse več najstnikov, mladostnikov, celo otrok. Kdo sem, kaj imam rad, kaj si želim, kaj čutim, kaj vidim – to so vprašanja, ob katerih njihova usta ostanejo zaprta, ker ne najdejo besed, ki bi opredelile njihov notranji in zunanji svet.

Slovenija Bruslja ni obvestila o uvedbi nadzora na mejah zaradi covida-19

13. 06. 2022 17.36

Evropsko računsko sodišče v svojem poročilu ugotavlja, da Evropska komisija v času pandemije covida-19 ni ustrezno preverjala, ali je bila ponovna uvedba nadzora na notranjih mejah skladna s schengensko zakonodajo. Specifično glede Slovenije so zapisali, da komisije sploh ni obvestila o uvedbi nadzora zaradi pandemije, ki jih je uvedla poleti 2020 in spomladi 2021.

Za reševanje 21-letnika so potrebovali kri 200 krvodajalcev

04. 06. 2022 07.00

Darovanje krvi dobesedno rešuje življenja. Tudi zaradi številnih krvodajalcev je 21-letni Siniša po hudi poškodbi še vedno živ. Za njegovo reševanje in zdravljenje so namreč zdravniki porabili skoraj 100 litrov krvi, za kar je moralo kri darovati kar 200 krvodajalcev. 21-letnik se je zato ob prazniku slovenskega krvodajalstva vsem krvodajalcem iskreno zahvalil.

Obtoženi umora v Kamniku se po mnenju izvedenke nezrelo spopada s tesnobo

03. 06. 2022 15.25

Med glavno obravnavo sojenja obtoženemu, da je januarja lani v stanovanju v Kamniku iz ljubosumja umoril ženo, s katero sta se ločevala, je pričala sodna izvedenka psihiatrične stroke. Ocenila je, da obtoženec zaradi travm iz zgodnjega otroštva ne pozna zrelih načinov za spopadanje s tesnobo.

Prenehali so veljati še zadnji epidemični ukrepi

31. 05. 2022 06.19

Po ponedeljkovem sklepu vlade v odhajanju so z današnjim dnem odpravljeni še zadnji ukrepi za preprečevanje in obvladovanje okužb s covidom-19. Kot zadnja sta bila sicer v veljavi ukrepa o obveznem nošenju zaščitnih mask v dejavnostih zdravstva in socialnega varstva.

V nedeljo 60 okužb, prenehali veljati še zadnji ukrepi

30. 05. 2022 12.49

Vlada je odločila, da prenehajo veljati še zadnji ukrepi za preprečevanje okužb s Sars-cov-2. Maske tako tudi v zdravstvenih ustanovah ne bodo več obvezne. V nedeljo so sicer ob 384 PCR-testih in 1350 hitrih antigenskih testih v Sloveniji potrdili 60 okužb z novim koronavirusom. Po podatkih ministrstva za zdravje je trenutno zaradi covida-19 na navadnih oddelkih hospitaliziranih 36 bolnikov, na intenzivni negi pa dva. V petek, soboto in nedeljo so umrli trije covidni bolniki.

'Močan čustveni pretres ima na voznika podoben vpliv kot alkohol'

29. 05. 2022 20.27

Zakaj je vožnja z motorjem glede na število prevoženih kilometrov tudi do 100-krat nevarnejša od vožnje z avtomobilom? To je bilo ključno vprašanje posveta Anatomija motoristove vožnje. Med govorci je bila tudi Irma Žuman, psihologinja, psihoterapevtka in dolgoletna motoristka, ki je po pogovorih z motoristi po nesrečah potegnila rdečo nit, da je pomemben vzrok za nesrečo tudi čustveno stanje voznika. "Močan čustveni pretres ima na voznika podoben vpliv kot alkohol," je dejala.

Po svetu že več kot 200 primerov opičjih koz, v Sloveniji dva primera

26. 05. 2022 08.34

Število potrjenih primerov opičjih koz po svetu je po zadnjih podatkih Evropskega centra za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC) v sredo doseglo 219, in sicer zunaj enajstih afriških držav, kjer je bolezen endemična. Skupno število primerov se je tako od 20. maja povečalo za petkrat. V Sloveniji imamo zaenkrat dva potrjena primera.

Proizvajalec: Na voljo je dovolj cepiva proti opičjim kozam

25. 05. 2022 17.37

Na voljo imamo dovolj zalog cepiva proti opičjim kozam za obvladovanje trenutnega izbruha okužb, je zatrdil proizvajalec edinega cepiva proti tej bolezni Bavarian Nordic. Cepivo Imvanex je sicer trenutno odobreno le v ZDA in Kanadi, pričakujejo pa njegovo odobritev tudi v Evropski uniji.

'Opičje koze je treba čim prej uvrstiti v prvo skupino nalezljivih bolezni'

25. 05. 2022 07.11

Vlada je na torkovi dopisni seji sprejela Sklep o uporabi ukrepov, ki jih določa Zakon o nalezljivih boleznih, pri nalezljivi bolezni opičje koze. "Okužbo z virusom opičjih koz je treba čim prej uvrstiti v prvo skupino nalezljivih bolezni, za katere je po ZNB obvezna prijava za vse izvajalce zdravstvene dejavnosti," je vlada zapisala v sporočilu za javnost.

Fafangel: V Sloveniji prvi primer opičjih koz, moški se je vrnil iz tujine

24. 05. 2022 08.11

V Sloveniji imamo prvi primer opičjih koz, je potrdil predstojnik Centra za nalezljive bolezni na NIJZ Mario Fafangel. Gre za moškega, ki je prišel s Kanarskih otokov. Simptome je razvil po prihodu v Slovenijo, njegovo zdravstveno stanje pa je stabilno. Raven tveganja za splošno prebivalstvo je ocenjena kot nizka, je poudaril.

ECDC: Opičje koze bi lahko tudi v Evropi postale endemične

23. 05. 2022 08.31

Opičje koze bi lahko tudi v Evropi postale endemične, svari ECDC. WHO medtem miri, da naj bi bilo tveganje za splošno populacijo za zdaj izjemno nizko in da je situacija obvladljiva. Do zdaj so primere opičjih koz potrdili v 15 državah zunaj Afrike. V Evropi so potrdili že več kot 80 primerov, okužbe se pojavljajo tudi v ZDA, Kanadi, Avstraliji in Izraelu. Gre za zelo stabilen virus, zato so mutacije malo verjetne, vseeno pa strokovnjaki WHO zdaj preiskujejo, ali je pri trenutnih izbruhih morda prišlo do mutacije virusa.

V Avstriji prvi sum na opičje koze, Belgija odredila obvezno karanteno

22. 05. 2022 12.43

V Avstriji na Dunaju je bil ponoči zaradi suma na bolezen opičjih koz hospitaliziran 35-letnik. Dokončna diagnoza naj bi bila po napovedih znana najkasneje v ponedeljek zjutraj, a moški kaže tipične simptome, kot so vročina in gnojni mehurčki po obrazu. Belgija pa je kot prva država na svetu uvedla obvezno 21-dnevno karanteno v primeru potrjene okužbe z opičjimi kozami. V državi so sicer doslej potrdili štiri primere te bolezni. Primeri opičjih koz so bili do zdaj potrjeni v 14 državah, v katerih ta bolezen ni endemična. O sumu na bolezen po novem poročajo tudi s Kanarskih otokov in iz Grčije, prve okužbe pa so medtem potrdili tudi v Švici in Izraelu.

Bo Bešič Loredan zamenjal člane strokovne skupine za covid-19?

22. 05. 2022 12.06

Kandidat za zdravstvenega ministra Danijel Bešič Loredan napoveduje, da bo strokovna skupina za covid-19 po nastopu njegovega mandata prešla pod okrilje NIJZ. Ali to pomeni tudi menjavo članov, za zdaj ne razkriva. Ob tem napoveduje tudi novo strategijo obvladovanja epidemije covida-19, ki bo bolj kot na ukrepih temeljila na priporočilih. Ob pohvalah za enotno koordiniranje bolnišnic med epidemijo medtem že potekajo priprave na morebitni jesenski val okužb.

Primere opičjih koz do zdaj potrdili v devetih evropskih državah

21. 05. 2022 15.53

Svetovna zdravstvena organizacija sporočila, da je bilo doslej v vsaj 12 državah potrjenih več kot 80 primerov opičjih koz, trenutno pa preiskuje še 50 domnevnih primerov okužb. Okužbe so bile potrjene v devetih evropskih državah ter v ZDA, Kanadi in Avstraliji.

Primere opičjih koz potrdili tudi v Avstraliji, na Švedskem, v Franciji in Nemčiji

20. 05. 2022 14.28

Avstralske zdravstvene oblasti so potrdile prvi primer okužbe z virusom opičjih koz, preiskujejo pa še en primer verjetne okužbe. Oba moška sta se nedavno vrnila s potovanja po Evropi. V četrtek se je vse daljšemu seznamu držav s potrjeno okužbo pridružila še Švedska. O prvih primerih opičjih koz poročajo tudi iz Francije in Nemčije. Na NIJZ pojasnjujejo, da primera opičjih koz v Sloveniji še niso zaznali.

Na zemljevidu ECDC Slovenija nič več povsem temno rdeča

19. 05. 2022 16.45

Na posodobljenem zemljevidu Evropskega centra za obvladovanje in preprečevanje bolezni (ECDC) Slovenija ni nič več obarvana povsem temno rdeče, kar se je zgodilo prvič po septembru lani. Vzhodna polovica države je po novem obarvana rdeče. Zemljevid ECDC je sicer vse bolj siv, saj približno polovica držav opravlja premalo testiranj.

Vstop v Avstrijo brez omejitve, na letalih brez mask

16. 05. 2022 06.29

Avstrija je odpravila vse omejitve za vstop v državo, ki so jih uvedli zaradi epidemije covida-19. Za vstop v državo ni več potrebno izpolnjevanje pogoja PCT. V EU pa v skladu s smernicami, ki sta jih izdali Evropska agencija za varnost v letalstvu (EASA) in Evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC), na letališčih in letalih ni več obvezna uporaba zaščitnih mask.

Kostno-mišična obolenja: najpogostejša zdravstvena težava, povezana z delom

15. 05. 2022 11.24

Kostno-mišična obolenja, ki so velik javnozdravstveni problem in najpogostejša zdravstvena težava, povezana z delom, je z ustreznim ravnanjem mogoče preprečiti ali vsaj omiliti. To je eden glavnih poudarkov kampanje EU za preprečevanje kostno-mišičnih obolenj "Naredimo breme lažje za zdrava delovna mesta".

Bešič Loredan že sestavil večino ekipe, v zdravstvu od njega veliko pričakujejo

11. 05. 2022 19.39

Danijel Bešič Loredan je tudi uradno kandidat za novega zdravstvenega ministra. V zdravstvu so pričakovanja do novega ministra velika. Na zdravniški strani med drugim pričakujejo ureditev sistema nagrajevanja, v vrstah zdravstvene nege pa sprejetje standardov in normativov ter vzpostavitev socialnega dialoga. Medtem pa je kandidat za zdravstvenega ministra pojasnil, da je večino svoje ekipe že sestavil. Ob tem je napovedal jasno strategijo obvladovanja epidemije covida-19, ki se ne bo spreminjala na dnevni ravni.

V letalih in na letališčih v EU maske ne bodo več obvezne

11. 05. 2022 12.47

Maske se poslavljajo tudi z evropskih letališč in iz letal, saj njihova uporaba s ponedeljkom ne bo več obvezna. Evropska agencija za varnost v letalstvu in Evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni sta odločitev sprejela zaradi ravni precepljenosti in prekuženosti, pa tudi zato, ker so številne države članice že odpravile večino protikoronskih omejitev.

Šrilanka: Protestniki v noči nemirov zažigali domove poslancev

10. 05. 2022 13.15

Jezne množice ljudi na Šrilanki so se, po tem, ko so jih napadli podporniki vlade, odločile za maščevanje in zažgale več domov, ki pripadajo vladajoči politični stranki in eni najvplivnejših šrilanških družin – Rajapaksam in drugih poslancev. V noči nemirov, ki jo je zaznamovalo nasilje, je umrlo sedem ljudi, več kot 190 pa jih je bilo ranjenih.

Zaposlenim v zdravstvu in socialnem varstvu ne bo več treba izpolnjevati pogoja PCT

07. 05. 2022 13.02

Vlada je na dopisni seji še dodatno sprostila že sicer precej omiljene epidemične ukrepe. Zaposlenim v dejavnostih zdravstva in socialnega varstva tako po novem ne bo treba izpolnjevati pogoja preboleli, cepljeni, testirani (PCT). V lekarnah pa ne bo več obvezna uporaba zaščitnih mask, je po seji sporočila vlada.

Ameriška centralna banka zvišala ključno obrestno mero za pol odstotne točke

04. 05. 2022 20.09

Ameriška centralna banka Federal Reserve (FED) je napovedala največje zvišanje obrestnih mer v več kot dveh desetletjih. Ključno obrestno mero je namreč zvišala za kar pol odstotne točke, na raven med 0,75 in 1,0 odstotka, ter napovedala nadaljnja zvišanja.

Vzrok za skrivnostni hepatitis je adenovirus?

30. 04. 2022 11.19

Ameriške zdravstvene oblasti menijo, da bi bil lahko adenovirus vzrok za primere novega akutnega hepatitisa neznanega izvora pri majhnih otrocih. Analiza primerov okužb s hepatitisom pri skupini otrok v ameriški zvezni državi Alabama je namreč pokazala, da so bili pozitivni na skupni patogen adenovirus tipa 41.

V ECDC zaskrbljeni: Hepatitis je redka bolezen, a posledice so lahko hude

29. 04. 2022 09.24

Hudi primeri hepatitisa neznanega izvora pri majhnih otrocih so zaskrbljujoč dogodek za javno zdravje, je sporočil Evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC). Bolezen je po oceni ECDC precej redka, vendar je tveganje za otroke zaradi možnih posledic ocenil kot visoko.

Solidarna EU?

23. 04. 2022 16.22

Robert Schuman, ki velja za enega izmed ustanovnih očetov evropske integracije, je v zgodnjih šestdesetih letih prejšnjega stoletja izjavil: "Evropa ne bo nastala naenkrat, niti po enem samem načrtu. Gradila se bo s konkretnimi dosežki, ki v prvi vrsti ustvarjajo solidarnost." Že ustanovni očetje evropske integracije (uvodoma Skupnosti za premog in jeklo, kasneje Evropske unije – EU) so vedeli, da mora biti za razvoj evropske integracije, kot lahko razberemo iz Schumanovega citata, v ospredju solidarnost.

V Sloveniji še brez primera neznanega hepatitisa

20. 04. 2022 16.43

V Sloveniji doslej še nismo potrdili hepatitisa neznanega izvora, slovenski pediatri in infektologi pa so obveščeni o pojavu več primerov po svetu, je pojasnila infektologinja Mojca Matičič. V Evropi so doslej potrdili več kot 80 primerov hepatitisa, devet pa tudi v Združenih državah Amerike. Okužba je doslej večinoma prizadela otroke, mlajše od desetih let, simptomi pa so zlatenica, driska, bruhanje in bolečine v trebuhu.

Širjenje neznanega hepatitisa, ki prizadene otroke

19. 04. 2022 18.29

Primere hepatitisa neznanega izvora so doslej zabeležili v še štirih evropskih državah in ZDA, je sporočil Evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC). Pred tem je Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) prejšnji teden sporočila, da spremlja 84 primerov akutnega hepatitisa, prve so 5. aprila potrdili v Veliki Britaniji. Okužba je doslej večinoma prizadela otroke, mlajše od 10 let. V posameznih primerih so nekateri potrebovali celo presaditev jeter.

Pijani povzročitelji prometnih nesreč letos napihali povprečno 1,47 promila

16. 04. 2022 13.27

Med velikonočnimi prazniki lahko vozniki na cestah pričakujejo zgoščen promet in spremenljive vremenske razmere. Na Agenciji za varnost prometa so zato voznike pozvali k izjemni previdnosti, spremljanju razmer na cestah in dobri pripravi na pot. Zaključila se je tudi akcija 40 dni brez alkohola, zato še posebej opozarjajo, naj vozniki kljub temu vozijo trezni.