ocenil

Berlusconi svari pred širitvijo

19. 05. 2001 00.00

Zmagovalec parlamentarnih volitev v Italiji in najverjetnejši predsednik italijanske vlade Silvio Berlusconi je ocenil, da je treba biti pri širitvi Evropske unije na Vzhod zelo previden. Berlusconi je ob robu novinarske konference v Rimu povedal, da je širitev na Vzhod zaskrbljujoča za evropske države, saj je gospodarstvo kandidatk za članstvo na Vzhodu zelo drugačno od evropskega.

Alpos povečal lanski dobiček

18. 05. 2001 00.00

Industrija kovinskih izdelkov in opreme Alpos iz Šentjurja, ki zaposluje približno 460 delavcev, je lani po revidiranih konsolidiranih podatkih, ki se nanašajo tudi na 13 hčerinskih podjetjih, v katerih ima Alpos 100-odstotni lastniški delež, ustvarila 13,3 milijarde tolarjev čistih prihodkov od prodaje, kar je za približno 3,7 milijarde tolarjev več kot leta 1999. Lanski čisti dobiček družbe, ki se je leta 1997 strateško povezala z največjo češko železarno Nova Hud, ta ima v Alposu 38-odstotni lastniški delež, je porasel za več kot 20 odstotkov na 62,7 milijona tolarjev.

Uradna ocena o BSE v Sloveniji

16. 05. 2001 00.00

Znanstveni odbor EU, ki podaja mnenja o tveganju navzočnosti bolezni norih krav (BSE) v posameznih državah, je uradno objavil že minuli petek potrjeno oceno, da je pojav te bolezni v Sloveniji malo verjeten, čeprav ni izključen. Slovenija je prva kandidatka, o kateri je znanstveni odbor podal tako ugodno mnenje. V vseh ostalih doslej ocenjenih prosilkah za članstvo je po mnenju izvedencev pojav BSE verjeten, tudi če ni potrjen. Slednje mnenje so izvedenci že lani podali tudi o veliki večini članic EU, z izjemo Švedske, Finske in Avstrije, ki so dobile takšno oceno kot Slovenija.

Kanatlarovski odstopil

15. 05. 2001 00.00

Selektor makedonske nogometne reprezentance Dragan Kanatlarovski je odstopil s svojega položaja. Predsednik izvršnega odbora Lambe Arnaudov je dejal, da je Kanatlarovski odstopil zaradi slabih rezultatov makedonske izbrane vrste v kvalifikacijah za nastop na svetovnem prvenstvu leta 2002, vodilni možje zveze pa naj bi v kar najkrajšem času na selektorsko mesto postavili novega stratega.

Izidi volitev v Furlaniji

14. 05. 2001 00.00

Tudi v italijanski deželi Furlaniji-Julijski krajini desnosredinsko zavezništvo Dom svoboščin beleži zmago, saj je bilo iz njegovih vrst izvoljenih pet senatorjev in osem poslancev. Iz vrst levosredinskega zavezništva Oljka sta bila na Tržaškem in Goriškem izvoljena dva poslanca, pa tudi oba senatorja, in sicer z ostanki glasov.

Uspešno poslovanje Polzele

14. 05. 2001 00.00

Tovarna nogavic Polzela, ki je pred kratkim pridobila certifikat kakovosti ISO 9001, je v letošnjih prvih treh mesecih ustvarila 1,03 milijarde tolarjev prihodkov, kar je 12 odstotkov več kot v enakem obdobju lani. Dobiček družbe, katere največji lastnik je s 30 odstotki pooblaščena investicijska družba Infond, se je v omenjenem obdobju precej povečal in znaša 84 milijonov tolarjev. Direktor polzelskih nogavičarjev Alojz Došler je poslovanje podjetja z vidika zagotavljanja obsega dela ocenil za uspešno, saj ima 832 delavcev zaradi povečanja dodelanih poslov za nemške partnerje polne roke dela. "Če pa upoštevamo zunanje dejavnike, kot sta visoka inflacija in neugoden tečaj nemške marke, z doseženimi poslovnimi rezultati, ki so sicer v skladu s pričakovanimi, ne moremo biti zadovoljni, saj smo predvsem izvozno podjetje," je povedal Došler.

Predstavitev kmetijstva v ZRJ

13. 05. 2001 00.00

Jugoslovanski minister za gospodarstvo Saša Vitošević je sinoči na 68. Mednarodnem kmetijskem sejmu v Novem Sadu ob predstavitvi slovenskega kmetijstva, ki jo je pripravilo slovensko ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, dejal, da se bo ZRJ zavzela za obnovitev nekdanjega skupnega trga na območju nekdanje skupne države.

Minister Bizjak na dnevu državnih pravobranilcev

12. 05. 2001 00.00

Minister za pravosodje Ivan Bizjak se je v Novi Gorici udeležil srečanja ob Dnevu državnih pravobranilcev. V pozdravnem nagovoru zbranim državnim pravobranilcem je minister Bizjak poudaril velik pomen državnega pravobranilstva kljub temu, da ta državni organ v javnosti ni posebno izpostavljen. Minister je sodelovanje med ministrstvom za pravosodje in državnim pravobranilstvom ocenil kot korektno in izrazil zadovoljstvo, ker med njima ni odprtih vprašanj, razen nekaterih vprašanj, povezanih s prostori in tehnično opremljenostjo.

Hrvaška o nasledstvu

12. 05. 2001 00.00

Pred ponedeljkovim začetkom novega kroga pogajanj med petimi naslednicami SFRJ o razdelitvi nekdanjega skupnega premoženja, je vodja hrvaške delegacije in predstavnik hrvaškega vladnega urada za nasledstvo Božo Marendić izrazil upanje, da se bodo strani čimprej uskladile glede sporazuma in pojasnil, da je za hrvaško stran predlog sporazuma povsem sprejemljiv. Na 11-dnevnih pogajanjih bodo pogajalci skušali doseči soglasje in sprejeti besedilo okvirnega sporazuma o sukcesiji, ki bi predstavljal tudi politično-pravni okvir za doseganje rešitve na posameznih področjih delitve premoženja.

Mashburn obdržal Charlotte v igri

11. 05. 2001 00.00

V severnoameriški košarkarski ligi NBA sta v četrtek na parket stopili le moštvi Charlotte ter Milwaukeeja. Sršeni so v Milwaukeeju izgubili obe prvi tekmi drugega kroga končnice, ki se igra na štiri zmage. V domači dvorani pa so se prebudili in z razpoloženim Jamalom Mashburnom (36 točk), katerega je najboljši igralec prvih dveh srečanj Ray Allen ocenil: "Mashburn je bil razlika, ki je prevesila tehtnico na stran Hornetsov", jim je uspelo doseči prvo zmago proti Bucksom, ki jih še ohranja v igri za napredovanje.

Pele v britanskem filmu

10. 05. 2001 00.00

Brazilska nogometna legenda Pele bo vnovič stopil pred filmske kamere. V teh dneh naj bi namreč v Riu de Janeiru posnel svojo vlogo v britanskem filmu, ki bo v kinodvorane prišel v naslednjih mesecih.

Slovenija ob dnevu Evrope

09. 05. 2001 00.00

Letošnji dan Evrope, ki sovpada z 10-letnico slovenske samostojnosti, je priložnost, da Slovenci razmislimo o dosežkih v stoletju, ko smo združili praktično oba velika zgodovinska projekta: slovensko državnost in vstop med družino enakopravnih narodov in držav. Načela EU, njena politična, varnostna usoda in tudi prispodoba prihodnosti so prostor, v katerem bodo Slovenke in Slovenci uresničevali svoje vizije v prihodnosti in reševali tudi svoje probleme, sta dejala minister za evropske zadeve Igor Bavčar in vodja pogajalcev z EU Janez Potočnik. Po njunem mnenju je Slovenija je danes bliže EU, kot je bila kdajkoli prej.

Kulturni teden koroških Slovencev

06. 05. 2001 00.00

V avstrijskem Beljaku bodo drevi odprli 9. kulturni teden koroških Slovencev. Cilj tradicionalne prireditve, letos že devete po vrsti, je poglobiti stike med večinskim prebivalstvom in slovensko manjšino na avstrijskem Koroškem. Kulturni teden bo svečano odprl koroški deželni glavar Jörg Haider.

Papež prispel v Sirijo

05. 05. 2001 00.00

Papež Janez Pavel II. je v okviru romanja po poteh Svetega Pavla danes iz Grčije prispel na štiridnevni obisk v Sirijo. Na letališču so ga pozdravili sirski predsednik Bašar Asad in drugi visoki predstavniki. Sveti oče se je ob izstopu iz letala opiral na palico in ni izgledal najbolje. Sicer bo Janez Pavel II. kot prvi papež v zgodovini stopil v mošejo, in sicer v Omajadovo mošejo v Damasku, kjer si bo ogledal relikvije svetega Janeza Krstnika in se sestal z muslimanskimi verskimi voditelji.

Direktor Fiata v Sloveniji

03. 05. 2001 00.00

Na delovni obisk v Slovenijo je prispel direktor italijanskega Fiata Roberto Testore. Gre za prvega moža najmočnejšega proizvodnega in prodajnega sektorja v sestavi italijanskega industrijskega giganta Fiat, ki letno na svetovni trg pošlje skoraj 2,5 milijona vozil in s tem ustvari letni promet v višini 25,5 milijarde evrov. Testore se je srečal s predsednikom države Milanom Kučanom, nato pa se je sestal s predstavniki družbe Autocommerce in Avta Triglav, s katerimi je ocenil dosedanje sodelovanje, ki poteka že od leta 1996. Testore je sodelovanje ocenil kot dobro, kljub temu pa je poudaril, da obstajajo še velike možnosti za nadaljnjo krepitev sodelovanja. Le desetina avtomobilov, ki jih kupimo v Sloveniji, namreč nastaja v eni od tovarn Torinskega koncerna. Po deležu sta močnejša francoski Renault in nemški Volkswagen.

Evropska banka optimistična

02. 05. 2001 00.00

Predsednik Evropske centralne banke (ECB) Wim Duisenberg je v letnem poročilu banke za leto 2000 izrazil optimizem glede napovedi o gospodarski rasti v državah, ki so uvedle evro. Gospodarska rast na tem območju je lani dosegla 3,4 odstotka. Podpredsednik ECB Christian Noyer pa je pred gospodarsko-monetarno komisijo Evropskega parlamenta zatrdil, da obrestne mere v Evropi niso na "zgodovinsko visoki ravni". Obenem je zatrdil, da bo gospodarska rast na območju evra leta 2001 in 2002 približno enaka kot leta 2000 (3,4-odstotna). V svojih zadnjih napovedih Evropska komisija omenja 2,8-odstotno rast leta 2001 in 2,9-odstotno rast leta 2002. Podpredsednik ECB še ocenjuje, da bo stopnja inflacije leta 2002 in 2003 manj kot 2-odstotna.

Mitrović o nasledstvu ZRJ

30. 04. 2001 00.00

Vodja jugoslovanske delegacije na pogajanjih o nasledstvu nekdanje SFRJ Dobrosav Mitrović je za beograjski časnik Novi ekspres danes povedal, da ZRJ sedaj deluje usklajeno z mednarodno skupnostjo in da nasledstvo ni več povod za pritisk na Beograd.

Prvih sto dni Georgea Busha

28. 04. 2001 00.00

Ameriški predsednik Bush je ocenil svojih prvih sto dni službovanja kot "dober začetek", ki se tiče predvsem uresničevanje njegovega predvolilnega načrta zmanjšanja davščin in reformo izobraževalnega sistema. Na vrhu dosežkov naj bi bilo sprejetje politike zmanjšanje davkov v višini 1600 milijard dolarjev v naslednjih desetih letih. Večinsko republikanski predstavniški dom je to vsoto odobril, senat jo je sicer zmanjšal na 1200 milijard, komisija sestavljena iz članov predstavniškega doma in senata pa bo verjetno prišla do kompromisa vsaj 1300 milijard dolarjev.

Bush in Šaron&nbsp

27. 04. 2001 00.00

Ameriški državni sekretar Colin Powell je včeraj ocenil, da bi jordansko-egiptovski mirovni načrt, s katerim naj bi obnovili palestinsko-izraelska pogajanja, lahko bil uspešen, a nad samim načrtom ni pokazal pretiranega navdušenja. Powell je pred parlamentarno komisijo poudaril, da ZDA preučujejo nove predloge za končanje nasilja na Bližnjem vzhodu, ki bodo lahko uresničeni le, če se bo zmanjšalo nasilje.

Za prost pretok delovne sile

25. 04. 2001 00.00

Minister za evropske zadeve Igor Bavčar je evropskemu komisarju za širitev Günterju Verheugnu izročil posebno pismo, v katerem Slovenija poziva vse članice Unije in komisijo v Bruslju naj ne omeji dostopa slovenskih delavcev na evropski trg. Sicer pa je sestanek skupnega odbora slovenskega in evropskega parlamenta, ki dvakrat letno obravnava odprta vprašanja o vključevanja, minil v optimističnem tonu.

Slabše življenjske razmere

23. 04. 2001 00.00

"Ne glede na to, da se po uradnih podatkih zmanjšuje brezposelnost in se povečuje število aktivnega prebivalstva, se delovne in življenjske razmere zaposlenih na Celjskem poslabšujejo," je na današnji novinarski konferenci poudaril predsednik celjske območne organizacije Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Ladislav Kaluža. Opozoril je tudi, da je delo sindikata poleg prisilnih poravnav lani zaznamovalo tudi kar nekaj stečajev in ugotavljanje preseženih delavcev. "V letu 2000 smo celjski svobodni sindikati pravno pomoč nudili 3446 delavcem, na sodiščih pa smo sodelovali v 88 primerih. Kot posledica slabih gospodarskih razmer smo pravno spremljali 10 stečajev, pet prisilnih poravnav ter eno likvidacijo. Za 2480 naših članov pa smo vložili vse terjatve," je še dejal Kaluža.

Kučan kritično o SV

23. 04. 2001 00.00

Predsednik države Milan Kučan je med obiskom generalštaba slovenske vojske zelo ostro ocenil stanje v slovenski vojski. Vrhovni poveljnik oboroženih sil je kot njene glavne slabosti naštel kadrovsko politiko, nepopolne strateške dokumente in kronično odlašanje pri spremembah, ki so nujne ne le za učinkovito obrambo, ampak tudi za vstop Slovenije v zvezo Nato.

Kako proračune uskladiti z EU

22. 04. 2001 00.00

Finančni ministri držav kandidatk za članstvo v Evropski uniji so na srečanju s finančnimi ministri petnajsterice v švedskem Malmoeju opozorili na težave, ki jih imajo pri usklajevanju proračunov s proračunsko ureditvijo Unije. Posebej za 24 ur je finančni minister Tone Rop ocenil položaj Slovenije na področju finančne ureditve med ostalimi članicami: "Z estonskim finančnim ministrom sva se strinjala, da smo kar precej pri vrhu. Sicer pričakujemo, da bomo poleg opozoril glede problemov in kako jih čim hitreje reševati, slišali tudi kakšne predloge držav članic Evropske unije. Verjetno bo eden od predlogov, da se poleg izmenjave gospodarskih programov držav članic Evropske unije pripravljajo tudi gospodarski programi za kandidatke z enim ciljem, da se jim približamo in da počasi vodimo enotno evropsko gospodarsko politiko. Sicer so tudi na drugih področjih med kandidatkami velike razlike'', je še povedal Rop.

Veslaška regata na Bledu

21. 04. 2001 00.00

Razplet med skifisti je bil pričakovan. Iztok Čop se je pozimi sicer pripravljal po lastnem programu, a je z dobrim nastopom utišal skeptike, saj je bila razlika na koncu 5,5 sekunde, na 1.500 metrih pa že osem sekund. Ob tem je treba dodati, da si je Luka Špik pozimi resneje poškodoval ramo in na blejski regati še ni pokazal prave forme . "Pred tekmo nisem vedel kaj lahko pričakujem, saj je Luka vedno neugoden tekmec. V zadnjem obdobju pa se med seboj nisva resno pomerila, saj sem bil sam nekoliko bolan, pred tem pa nama je na progi nagajal veter in ocene niso bile povsem objektivne, čeprav sem se v vetru nekoliko boljše znašel," je po tekmi menil Čop in dodal, da bo pravo vrednost pripravljenosti lahko ocenil šele čez tri tedne po regati v Essnu. "Sam zmage niti nisem pričakoval, saj sem zaradi poškodbe še neuveslan. Računal pa sem z manjšim zaostankom," je dopolnil Špik. Ostali tekmovalci so se spopadli za tretje mesto, najuspešnejši je bil Izolan Boštjan Božič.

Usodna pomota perujske vojske

21. 04. 2001 00.00

V nesreči ameriškega zasebnega potniškega letala, ki ga je v bližini mesta Pebas, okoli 700 kilometrov severovzhodno od perujske prestolnice Lima, pomotoma sestrelilo letalo perujske vojske, sta življenje izgubila ameriška misijonarka, ki je delovala v amazonski džungli, in njen 7- mesečni otrok, tri osebe pa so bile ranjene. Perujsko ministrstvo za obrambo je zaradi dogodka že izrazilo obžalovanje.

Ameriški vrh v senci izgredov

21. 04. 2001 00.00

Le nekaj ur po začetku tretjega vrha severno- in južnoameriških držav v Quebecu so izbruhnili prvi večji spopadi med protestniki proti globalizaciji svetovne trgovine in kanadsko policijo. Skupini kakih sto najradikalnejših protestnikov, med njimi so bili privrženci "Zveze za boj proti kapitalizmu" in "Odbora za dobrodošlico udeležencem vrha" ter člani marksističnih in anarhističnih gibanj, je uspelo prodreti skozi varnostne barikade, ki jih je policija postavila nekaj metrov od konferenčnega centra. Demonstranti so na policijo metali kamenje, palice in steklenice, policija pa je odgovorila s solzivcem in aretirala 25 protestnikov, pet policistov pa je bilo ranjenih. Še nadaljnjih 4000 demonstrantov je medtem krenilo v smeri proti konferenčnemu središču, kjer se je zbralo 34 predsednikov držav in vlad iz Severne, Srednje in Južne Amerike z izjemo Kube. ''Ljudje so prišli sem, da bi spregovorili o svoji bolečini, bedi, jezi in svojih strahovih. Niso pa prišli sem zaradi nasilja'', so izjavljali demonstranti.

Prednost pred ostalimi kandidatkami

20. 04. 2001 00.00

Slovenija je na poti v Evropsko unijo v prednosti pred ostalimi kandidatkami za članstvo, je danes na ustanovni seji parlamentarne komisije za evropske zadeve ocenil minister, pristojen za to področje, Igor Bavčar. Vlada si prizadeva, da bi bila naša država pripravljena na članstvo do konca leta 2002.

But zahteva revizijo

20. 04. 2001 00.00

Predsednik SLS+SKD France But je na današnji novinarski konferenci ponovno poudaril, da z razrešitvijo Marjana Podobnika z mesta predsednika uprave Telekoma LDS ni spoštovala vseh postopkov, ki jih narekuje koalicijska pogodba. Osebno se sicer zavzema, da bi stranka, kljub zadnjim zapletom v zvezi s kadrovskimi rešitvami, zaradi vsebinskih razlogov še naprej vztrajala v koaliciji.

Slinavka in parkljevka pod nadzorom

19. 04. 2001 00.00

Glavni veterinarski svetovalec britanske vlade David King je ocenil, da je bolezen slinavke in parkljevke v Veliki Britaniji "popolnoma pod nadzorom". King je povedal, da se je število novih žarišč epidemije v preteklih dveh tednih močno znižalo, saj je bilo konec marca zabeleženih še 43 žarišč, preteklo nedeljo pa le še 27.

Eksplozija bombe v Prištini

19. 04. 2001 00.00

V eksploziji, ki je danes odjeknila v središču Prištine, je življenje izgubila ena oseba, ranjeni pa naj bi bili štirje ljudje. Smrtna žrtev eksplozije naj bi bil voznik avtomobila, ki je eksplodiral. Eksploziv je bil podtaknjen v avtomobilu blizu zgradbe, v kateri so prostori kosovskih političnih strank in uradi jugoslovanske vlade. Po navedbah nekega pripadnika sil KFOR naj bi bilo vozilo parkirano pred vhodom v del zgradbe, kjer delajo pretežno Srbi. Predstavniki UNMIK in KFOR še niso potrdili identitete žrtev eksplozije, tiskovni predstavnik britanskih sil KFOR Fergus Smith pa je ocenil, da gre najverjetneje za Srbe. Po srbskih navedbah naj bi življenje izgubil vodja oddelka za izdajo potnih listov na Kosovu. Po nekaterih podatkih naj bi policija UNMIK v Prištini našla še tri podobne eksplozive, vendar naj bi jih še pravočasno deaktivirala.