odbor DZ

ZLSD o invalidih in sporazumu
06. 04. 2001 00.00
Združena lista socialnih demokratov (ZLSD) si bo v parlamentu prizadevala za sprejem enotne klasifikacije invalidov, v kateri bi pravice dobili tudi ljudje s telesnimi okvarami, ki do sedaj niso imeli priznanega statusa invalida.

DZ o zakonu o veterinarstvu
05. 04. 2001 00.00
V okviru hitrega postopka je DZ opravil prvo obravnavo zakona o veterinarstvu, nato pa prešel na odločanje o dopolnilih v okviru drugega branja. Pri predstavitvi zakonskega predloga je direktor Veterinarske uprave RS (VURS) Zoran Kovač med drugim pojasnil, da zakon prinaša organizacijske in strukturne spremembe veterinarske službe in da bo med drugim razmejil veterinarsko službo na javno in zasebno. Potem ko so poslanke in poslanci odločili o dveh tretjinah od skupaj kakšnih 120 dopolnil, je DZ do 10. aprila prekinil drugo obravnavo.

Referendum bo upočasnil sprejem zakona
28. 03. 2001 00.00
Referendumska pobuda, ki so jo v DZ vložili predstavniki Vseslovenskega združenja upravičencev do vračila vlaganj v javno telekomunikacijsko omrežje, bo v primeru, da bo sprejeta, po mnenju državnega sekretarja za informacijsko infrastrukturo Tomaža Kalina krepko upočasnila sprejemanje novega zakona o telekomunikacijah. "Edini učinek, ki bi ga lahko dosegla ta pobuda, je, da zakon o telekomunikacijah zdaj ne bo sprejet, posledično pa tudi ne akti, ki so nanj vezani," je dejal Kalin.

Zavrnili večino amandmajev
20. 03. 2001 00.00
Odbor DZ za finance in monetarno politiko je na današnji seji vzel pod drobnogled amandmaje, vložene k predlogu državnega proračuna za leto 2001, ki so jih do konca preteklega tedna vložili poslanci in delovna telesa DZ. Zaradi spremenjenega pravilnika je bilo letos vloženih precej manj amandmajev kot v preteklih letih - le 101, lani pa npr. 370 -, od katerih je odbor za finance kot matično delovno telo podprl le dva. Seja se bo nadaljevala jutri dopoldne, ko bodo člani odbora oblikovali sklepe in morebiti oblikovali tudi svoje amandmaje. Nato bo imela vlada dva tedna časa, da pripravi dopolnjeni predlog letošnjega državnega proračuna in ga skupaj s predlogom zakona o izvrševanju proračuna vloži v DZ.

Türk pojasnjuje
14. 03. 2001 00.00
Nekdanji direktor Elektra Slovenije (Eles) Vitoslav Türk je danes odboru DZ za gospodarstvo poslal odgovor na stališče ministrstva za gospodarske dejavnosti (MGD), ki se je opredelilo do zahteve za ugotovitev odgovornosti za njegovo neutemeljeno odstavitev in gospodarsko škodo. Ta naj bi v zadnjih letih nastala zaradi prepoceni električne energije iz hrvaškega dela jedrske elektrarne, v letu 2001 pa zaradi prepovedi, da bi Eles prodajal električno energijo. Zahtevo sta na odbor DZ naslovili poslanski skupini SDS in NSi. Türk v odgovoru med drugim navaja, da je Eles v letu 2000 prvič realiziral visoke izvozne dobičke, saj je presežno elektriko izvažal predvsem na dobičkonosen italijanski trg.

But zadovoljen s proračunom
14. 03. 2001 00.00
Odbor DZ za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano se je na današnji seji seznanil s predlogom proračuna za leto 2001, ki kmetijskemu ministrstvu namenja 46,5 milijarde tolarjev, kar je za 26 odstotkov več od lanske dejanske porabe tega ministrstva, ki je po oceni dosegla 36,9 milijarde tolarjev. Kot je članom odbora pojasnil minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Franci But, predlagana sredstva zadostujejo za normalno delovanje kmetijskega sektorja in ohranjanje ekonomskega položaja kmetov. Razmere pa se zaradi pojava BSE ter slinavke in parkljevke v evropskih državah lahko zelo hitro spremenijo, denarja za potrebne ukrepe ob morebitnem izbruhu teh bolezni tudi v Sloveniji pa po trditvah Buta v predlogu proračuna ni. Ker gre za izredne razmere, sredstva v ta namen tudi ne morejo biti sestavni del kmetijskega dela proračuna, je zatrdil But in dodal, da bo vladi zato predlagal sprejem tako imenovanih proti BSE, proti slinavka in proti parkljevka programov.

Vlaganja v zakonu o telekomunikacijah
06. 03. 2001 00.00
V ospredju včerajšnje javne predstavitve mnenj k predlogu zakona o telekomunikacijah, ki jo je odbor Državnega zbora za gospodarstvo sklical na zahtevo četrtine članov odbora, je bilo vprašanje prekomernih vlaganj, ki so jih posamezniki in lokalne skupnosti vložili v izgradnjo telekomunikacijskega omrežja. Vlagatelji, ki so pred nekaj dnevi ustanovili svoje združenje, so tako med drugim poudarili, da bi moral nov zakon vsebovati tudi 64. člen trenutno veljavnega zakona o telekomunikacijah, ki določa, da so ti upravičeni do povračila prekomerno vplačanih vložkov.

Predstavljen predlog proračuna
06. 03. 2001 00.00
Premier Drnovšek in finančni minister Rop sta pred državnim zborom predstavila predlog letošnjega proračuna, temeljnega državnega akta, ki v veliki meri določa, kako bomo živeli v tem letu. Številke so znane: prihodkov bo 1150 milijard tolarjev, odhodkov 1199 milijard, torej bo primanjkljaja za dober odstotek. Realno pa bo trošenje države v primerjavi z lanskim letom za 8,3 odstotka večje.

Sabor sprejel izhodišča za pogajanja
05. 03. 2001 00.00
Odbor hrvaškega sabora za zunanjo politiko je na današnji zaprti seji sprejel pogajalska izhodišča hrvaške vlade za reševanje odprtih vprašanj s Slovenijo. Odbor je sprejel tudi osnutek deklaracije o sodelovanju hrvaškega sabora in slovenskega državnega zbora.

Prihodnji teden v državnem zboru
03. 03. 2001 00.00
Državni zbor bo prihodnji teden začel obravnavo predloga letošnjega državnega proračuna. Na izredni seji 6. marca bosta poslankam in poslancem dokumente predstavila predsednik vlade Janez Drnovšek in finančni minister Tone Rop. Delovna telesa pa bodo pripravljala zadeve za obravnavo na marčni redni seji.

Danes v DZ
28. 02. 2001 00.00
Državni zbor je v prvi obravnavi podprl novelo zakona o Radioteleviziji Slovenija, nato pa to točko prekinil, saj bo o nekaterih dodatnih sklepih odločal, ko se bo do njih opredelila vlada. Zakonska novela je potrebna zaradi zaokrožitve medijske zakonodaje oziroma zaradi sprememb, ki jih predvideva predlog zakona o medijih, pa tudi zaradi harmonizacije z evropsko zakonodajo. Obenem pa novela, ki dopolnjuje zakon o RTVS iz leta 1994 in novelo tega zakona iz leta 1999, zagotavlja tudi minimalen upravni nadzor nad delovanjem javnega zavoda in rešuje vprašanje njegove programske avtonomije, je poslancem uvodoma pojasnila ministrica za kulturo Andreja Rihter.

Drnovšek odgovarjal na vprašanja
27. 02. 2001 00.00
Pred državnim zborom je danes odgovarjal na vprašanja opozicijskih poslancev predsednik vlade Janez Drnovšek. Potem ko je minuli teden vprašanje že zastavil Zmago Jelinčič (SNS), sta preostali dve opozicijski vprašanji predsedniku vlade Janezu Drnovšku danes zastavila Marko Diaci (SMS) in Alojz Sok (NSi). Prvega je zanimalo, kako je s pravnim statusom Unicefa v Sloveniji in prostovoljnim prispevkom vlade tej humanitarni organizaciji, medtem ko se je vprašanje slednjega nanašalo na zakon o telekomunikacijah oziroma povračilo sredstev prizadetim občanom in lokalnim skupnostim.

Kriminalistična preiskava v Elesu
27. 02. 2001 00.00
Ministrstvo za gospodarstvo je kriminaliste ljubljanskega urada kriminalistične policije sredi prejšnjega tedna seznanilo z ugotovitvami vodstva javnega podjetja Elektro-Slovenija (Eles) v zvezi s prodajo električne energije v drugi polovici leta 2000.

Podprli novelo zakona o odvetništvu
23. 02. 2001 00.00
Odbor DZ za notranjo politiko je podprl predlog novele zakona o odvetništvu, katere predlagatelj je vlada, in bo državnemu zboru predlagal, naj jo skupaj z amandmaji obravnava in sprejme po hitrem postopku. Temeljni namen predlaganih sprememb in dopolnitev je prilagoditev obstoječe zakonodaje evropskim direktivam, obenem pa naj bi novi zakon tudi odpravil pomanjkljivosti sedaj veljavnega zakona o odvetništvu. Sicer pa so se člani odbora danes lotili tudi novele zakona o referendumu in o ljudski iniciativi, ki bo, sodeč po današnji razpravi, deležna tako odobravanja kot tudi kritike. Novela namreč predvideva zgolj "drobne popravke", medtem ko temeljno konceptualno vprašanje zakona ostaja nerešeno.

Srečanje Kacina in Tomca
21. 02. 2001 00.00
Predsednik odbora DZ za zunanjo politiko Jelko Kacin je na današnjem srečanju s podpredsednikom hrvaškega sabora Zdravkom Tomcem v Ljubljani poudaril, da so pred Slovenijo in Hrvaško izzivi, na katere se je treba ustrezno odzvati. S Tomcem, ki predseduje odboru sabora za zunanje zadeve, sta se pogovarjala o nekaterih odprtih vprašanjih med državama in njihovem reševanju. Kacin je sogovornika seznanil s tem, kako bo slovenski parlamentarni odbor obravnaval reševanje odprtih vprašanj, so sporočili iz DZ.

Slovenija in Slovaška zadržani?
19. 02. 2001 00.00
Predlog avstrijske zunanje ministrice Benite Ferrero-Waldnerjeve o strateškem partnerstvu s sosednjimi državami je v Sloveniji in na Slovaškem naletel na "zadržano odobravanje in nezaupljivost", v današnji izdaji piše nemški dnevnik Frankfurter Allgemeine Zeitung. Med obiskom slovaškega premiera Mikulaša Dzurinde minuli konec tedna v Ljubljani je bilo iz izjav slovenskega premiera Janeza Drnovška in slovaškega gosta razbrati, da Slovenija in Slovaška "načelno podpirata" zamisel avstrijske zunanje ministrice. Drnovšek je sicer pripomnil, da podrobnosti predloga še ne pozna, vendar pa "je krepitev srednjeevropske identitete v okviru prihodnjih evropskih struktur v interesu Slovenije".

Čadež izvoljen za v.d. generalnega direktorja RTVS
19. 02. 2001 00.00
Svet RTV Slovenija je po daljši razpravi na tajnem glasovanju z večino glasov za vršilca dolžnosti generalnega direktorja tega javnega zavoda izvolil Janeza Čadeža. Zanj je glasovalo 16, proti pa je bilo 7 članov sveta. Čadež bo vršilec dolžnosti do zaključka postopka v DZ, ki mora dati končno soglasje k imenovanju generalnega direktorja RTVS.

OZP o odnosih z Italijo in Avstrijo
15. 02. 2001 00.00
Parlamentarni odbor za zunanjo politiko (OZP) je na današnji seji v okviru točke pobude in vprašanja največ pozornosti namenil odnosom s sosednjima Italijo in Avstrijo - poslancem je odgovarjal zunanji minister Dimitrij Rupel. Obravnavo predloga zakona o zunanjih zadevah pa je odbor na predlog vlade, ki je šele malo pred sejo dobila mnenje sekretariata za pravne zadeve, umaknil z dnevnega reda. Člani odbora so, kljub nasprotovanju SDS, sprejeli tudi nov predlog sestave stalnih delegacij DZ v Srednjeevropski pobudi in Parlamentarni skupščini NATO, saj sta kandidata za vodji teh delegacij, člana SDS, v skladu z znano odločitvijo stranke odstopila.

Janez Podobnik za predsednika stranke
11. 02. 2001 00.00
Občinski odbor SLS+SKD Slovenske ljudske stranke Cerkno je na nedeljskem prvem rednem občnem zboru SLS+SKD po združitvi ljudske stranke in Slovenskih krščanskih demokratov soglasno za kandidata za novega predsednika stranke, ki ga bo stranka volila na marčevskem kongresu v Murski Soboti, predlagal vodjo poslanske skupine in predsednika glavnega odbora stranke Janeza Podobnika. Podobnik se je zahvalil za podporo, ob tem pa ponovil stališče, da je njegov osnovni cilj poenotenje stranke o kandidatih za predsednika in druge pomembne funkcije v stranki. Po njegovem mnenju je to osnovni in nujni pogoj, če želi SLS+SKD ponovno pritegniti volivce in stopiti po poti uspeha.

Prihodnji teden v parlamentu
03. 02. 2001 00.00
V državnem zboru bo prihodnji teden precej delavno, saj se bodo sešla številna delovna telesa, ki bodo pripravljala zadeve za obravnavo na februarskem rednem zasedanju DZ - to se bo predvidoma začelo 20. februarja. Sredi tedna pa se bo sešel tudi državni svet, ki bo odločal o predlogu za odložilni veto na zakon o preoblikovanju prostocarinskih prodajaln na cestnih mejnih prehodih z državami članicami Evropske unije v mejne prodajalne. Veto je v imenu interesne skupine delojemalcev v DS vložil Dušan Semolič.

SDS in NSi o gospodarski škodi
02. 02. 2001 00.00
Skupina poslancev SDS in NSi je na današnji novinarski konferenci predstavila pobudo, da naj parlamentarni odbor za gospodarstvo ugotovi odgovornost zaradi neutemeljene odstavitve direktorja Elesa Vitoslava Türka in zaradi gospodarske škode, ki je v zadnjih letih nastala zaradi prepoceni prodaje električne energije iz hrvaškega dela NEK ter v letu 2001 zaradi prepovedi Elesu za prodajo električne energije. V svoji zahtevi, ki so jo poslali predsedniku DZ Borutu Pahorju, predsedniku vlade Janezu Drnovšku ter ministrici za gospodarstvo Tei Petrin, poslanci teh dveh opozicijskih strank trdijo, da je imel Türk vsa soglasja nadzornega sveta Elesa in ministra za gospodarske dejavnosti za podpis pogodbe o nakupu in prodaji električne energije.

Prihodnji teden v DZ
27. 01. 2001 00.00
DZ bo prihodnji teden nadaljeval začeto redno zasedanje. Zasedal bo od torka do petka, ko naj bi, po napovedih, zasedanje tudi sklenil. V torek naj bi se poslanke in poslanci ponovno lotili prekinjene zadnje obravnave zakona o revidiranju, za tem pa naj bi prešli na hitro obravnavo zakona o fitofarmacevtskih sredstvih in tretjo obravnavo zakona o računskem sodišču.

Redna seja DZ
25. 01. 2001 00.00
Državni zbor bo drugo redno sejo predvidoma začel s poslanskimi vprašanji in pobudami. Tako bo na prva tri opozicijska vprašanja odgovoril premier Janez Drnovšek. Prva vsebinska točka zasedanja naj bi bila odločanja o predlogih predsednika države za kandidate za sodnika Evropskega sodišča za človekove pravice.

Odbor podprl novelo zakona
17. 01. 2001 00.00
Odbor DZ za zdravstvo, delo, družino, socialno politiko in invalide je podprl novelo zakona o zdravstveni dejavnosti. Državnemu zboru bo predlagal, naj jo skupaj z amandmaji obravnava in sprejme po hitrem postopku. Sicer pa je današnja razprava na seji matičnega odbora pokazala, da bi bilo nujno čimprej pripraviti nov sistemski zakon na tem področju, saj je obstoječi zakon o zdravstveni dejavnosti iz leta 1992 že precej zastarel, obenem pa tudi ni skladu z ustavo in evropsko zakonodajo.

Prihodnji teden v parlamentu
13. 01. 2001 00.00
Državni zbor bo prihodnji teden namenil delu parlamentarnih delovnih teles, ki bodo pripravljala zakone za obravnavo na zasedanju, ki se bo začelo v četrtek, 25. januarja, in na katerem naj bi obravnavali okoli 30 točk dnevnega reda. Državni svet predvidoma prihodnji teden ne bo zasedal.

V DZ o socialnem varstvu
12. 01. 2001 00.00
Odbor DZ za zdravstvo, delo, družino, socialno politiko in invalide je skozi drugo obravnavo pospremil novelo zakona o socialnem varstvu, katere temeljni namen je dvig denarnih socialnih pomoči, nato pa prešel na obravnavo novele zakona o zdravstveni dejavnosti. Sprejetje novele o zdravstveni dejavnosti je potrebno zaradi odločbe ustavnega sodišča, ki je ugotovilo določene pomanjkljivosti, saj veljavni zakon ne določa postopka in meril za ustanovitev zbornic s področja zdravstvene dejavnosti.

Odbor za gospodarstvo podprl Petrinovo
11. 01. 2001 00.00
Odbor DZ za gospodarstvo je podprl predstavitev kandidatke za ministrico za gospodarstvo Tee Petrin kot ustrezno. Kandidatko je podprlo vseh deset na seji prisotnih članov sicer sedemnajstčlanskega odbora. Petrinova je kot temeljni cilj gospodarskega ministrstva, v katerega se združujejo nekdanja ministrstva za gospodarske dejavnosti, za ekonomske odnose in razvoj ter za malo gospodarstvo in turizem, poleg teh pa še del bivšega ministrstva za znanost in tehnologijo, izpostavila vodenje takšne gospodarske politike, ki bo pripomogla k uresničevanju vizije o Sloveniji kot državi z mednarodno konkurenčnim gospodarstvom. Gospodarsko ministrstvo bo po novem imelo štiri državne sekretarje, ki bodo zadolženi za štiri temeljna področja: razvoj podjetništva in konkurenčnosti, ekonomske odnose s tujino, izvajanje zakona o regionalnem razvoju ter notranji trg.

Sprejet zakon o odpravi posledic plazov
21. 12. 2000 00.00
Državni zbor je pred popoldansko prekinitvijo zasedanja soglasno, s 63 glasovi, po hitrem postopku sprejel interventni zakon o ukrepih za odpravo posledic plazu Stože v občini Bovec in plazov večjega obsega, nastalih na območju Republike Slovenije po 15. oktobru 2000. Ta določa, da se sredstva za sanacijo zagotavljajo z zakonom o zagotovitvi sredstev za odpravo posledic suše, neurja s točo, plazenja tal in sluzenja morja v letu 2000, v državnem proračunu za leto 2001 pa se bodo za izvedbo interventnih in drugih ukrepov zagotovila sredstva do višine milijarde tolarjev.

Danes izredno zasedanje DZ
19. 12. 2000 00.00
Na izrednem zasedanju DZ bodo poslanci po odhodu novoimenovanih ministrov iz poslanskih klopi potrdili mandate njihovim nadomestnim poslancem, zatem pa bodo odločali o predlogih predsednika države Milana Kučana za izvolitev Cirila Ribičiča na položaj ustavnega sodnika in Darje Lavtižar-Bebler za varuhinjo človekovih pravic. DZ naj bi končal zakonodajne postopke za vse tiste zakonske predloge, ki so jih predlagali poslanci minulega sklica in niso bili ponovno izvoljeni v DZ. Po obravnavi predlogov za ratificiranje sedmih mednarodnih sporazumov pa naj bi poslanci prešli na hitri postopek pri obravnavi zakona o posebnih ukrepih nadzora prodajaln na cestnih mejnih prehodih ter zatem na enak način odločali še o predlogu za noveliranje zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju. Sestal se bo tudi odbor DZ za finance in monetarno politiko, ki bo obravnaval predloga zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o javnih financah ter zakona o posebnih ukrepih nadzora prodajaln na cestnih mejnih prehodih - oba sta v parlamentarno proceduro vložena po hitrem postopku.

Prihodnji teden v DZ
16. 12. 2000 00.00
Prihodnji teden se bosta v parlamentu sešla tako državni zbor kot državni svet, sestal pa se bo tudi odbor DZ za finance in monetarno politiko. Izredna seja DZ se bo po napovedih začela v torek, državni svetniki pa se bodo sešli že v ponedeljek.