odbor

Skupščina SCT v senci terjatev upnikov

30. 07. 2000 10.50

V prostorih GZS bo jutri skupščina delničarjev SCT, ki je v preteklih tednih močno razburkala duhove med družbo SCT in njenimi upniki. SCT naj bi po nekaterih podatkih upnikom dolgoval več sto milijonov mark. Nekateri upniki, ki sestavljajo upniški odbor, napovedujejo prihod na skupščino, saj se želijo po besedah predsednika upniškega odbora Jožeta Mačka iz družbe Ozelot neposredno seznaniti s sprejetimi sklepi. Sicer pa se bodo delničarji SCT na skupščini seznanili z lanskimi poslovnimi rezultati, poleg tega pa bodo odločali o razdelitvi dobička, nekaterih spremembah statuta in imenovanju revizorske hiše za leto 2000.

Zbiranje podpisov za novo stranko

28. 07. 2000 15.48

Politični boj na desnici za glasove volivcev se nadaljuje. Svet SLS + SKD - Slovenska ljudsk stranka je včeraj sklenil ponovno povabiti guvernerja Banke Slovenije Franceta Arharja, da se jim pridruži. Bajuk, Peterle in njuni somišljeniki pa so že pričeli zbirati podpise za ustanovitev nove krščanskodemokratske stranke.

Bajuk uradno izstopil iz SLS+SKD

27. 07. 2000 10.04

Predsednik vlade Andrej Bajuk je včeraj izjavil, da uradno odstopa kot podpredsednik SLS+SKD Slovenske ljudske stranke in obenem izstopa iz združene stranke. Napovedal je tudi ustanovitev nove stranke, ki bo gradila na zvestobi vrednotam slovenske pomladi.

Mnenja o predlogu zakona se razhajajo

26. 07. 2000 14.09

Komisija državnega zbora za nadzor lastninskega preoblikovanja je danes obravnavala predlog zakona o privatizaciji državnega premoženja (ZLDP) - druga obravnava. Poslanci so sklenili, da naj predlagatelj drugo obravnavo zakona izpelje v okviru druge seje, poslanci, poslanske skupine in posamezniki pa bodo svoja dopolnila vladi poslali najkasneje do 20. avgusta. Matični odbor, torej komisija za nadzor lastninskega preoblikovanja, naj bi dopolnila zakona znova obravnaval konec avgusta.

Zapleti pred skupščino SCT

24. 07. 2000 20.04

Skupščina delničarjev podjetja SCT, ki bo prihodnji ponedeljek, že pred zasedanjem buri duhove. Upniki ljubljanskega SCT so napovedali prihod na skupščino, kjer naj bi njihov odbor delničarjem pojasnil svoja stališča in težave, s katerimi se srečujejo pri pogovorih z vodstvom SCT. Upniki od SCT že vrsto let terjajo več sto milijonov mark; samo ljubljanski Ozelot, katerega direktor Jože Maček je hkrati tudi predsednik odbora upnikov, od SCT terja več kot 302 milijona tolarjev. Družba SCT je v današnjem sporočilu za javnost zahteve Ozelota označila za neutemeljene, zahteve upniškega odbora pa ocenila kot pritiske posameznikov, ki želijo ovirati delo skupščine.

Pučnik o predlogu spremembe ustave

24. 07. 2000 18.32

Odbor za zaščito ustave je zaskrbljen zaradi odločitve ZLSD, DeSUS, LDS in SLS+SKD Slovenske ljudske stranke o podpori predlogu Mirana Potrča (ZLSD), da se s ''kozmetičnimi popravki'' v ustavo zapiše proporcionalni volilni sistem, je na današnji novinarski konferenci povedal predsednik tega odbora Jože Pučnik. Omenjeni volilni sistem je bil po njegovih besedah na referendumu leta 1996 ''strahotno'' poražen, saj je zanj glasovalo le ''približno deset tisoč volivcev, v nasprotju z večinskim dvokrožnim volilnim sistemom, ki ga je podprlo približno pol milijona volivcev''. Takšen predlog, pravi Pučnik, je torej v nasprotju z referendumsko odločitvijo, ki jo je potrdilo tudi ustavno sodišče. Po prepričanju odbora zato ni dopustno, da bi zakonodajna oblast preglasovala sodno, ko gre za varovanje človekovih pravic, referendumska odločitev pa bi morala biti bistveno napotilo poslancem pri kakršnikoli spremembi ustave.

HypoVereinsbank in Bank Austria bosta odpuščali

24. 07. 2000 14.01

Druga največja nemška banka HypoVereinsbank bo s prevzemom največje avstrijske banke Bank Austria postala tretja največja evropska finančna institucija ter letno prihranila na stotine milijonov dolarjev. Prevzem pa bo Avstrijo stal izgube približno 2000 delovnih mest.

35. kongres španskih socialistov

23. 07. 2000 19.42

Na 35. kongresu španskih socialistov (PSOE) so za novega predsednika stranke izvolili 39-letnega poslanca Joseja Luisa Rodrigueza Zapatera in 23-članski izvršilni odbor stranke, ki ga je izbral novi predsednik. Častni predsednik PSOE je postal Manuel Chaves, ki je vodil stranko po odstopu nekdanjega predsednika Joaquina Almunie po porazu na parlamentarnih volitvah marca letos.

Kritično stanje v Elektrogospodarstvu

23. 07. 2000 18.17

Upravni odbor Elektrogospodarstva Črne gore je opozoril na močno poslabšanje položaja v tem javnem podjetju, kar naj bi bila posledica zmanjšanje proizvodnje zaradi nizke akumulacije vode, pomanjkanja premoga za termoelektrarno Pljevlja, čezmerne porabe elektrike in velikega povečanja njenega uvoza, vse to pa naj bi se dogajalo v razmerah neznosnega finančnega položaja podjetja.

HypoVereinsbank in Bank Austria združena

23. 07. 2000 07.46

Nadzorni svet druge največje nemške banke HypoVereinsbank se je sinoči odločil za združitev z avstrijsko banko Bank Austria. Če bodo združitev bank odobrili tudi upravni odbor Bank Austria in njeni delničarji, bo nova združena banka pod imenom Bank Austria Neu vodilna banka v državah Srednje in Vzhodne Evrope, kar je bil tudi namen nemške banke pred odločitvijo za združitev. Skupni kapital Bank Austria Neu bo vreden 650 milijard evrov (605 milijard ameriških dolarjev), združena banka pa bo imela eno največjih poslovnih mrež v Srednji Evropi, z 25-odstotnim tržnim deležem v Avstriji in močnim vplivom na poljsko, madžarsko in češko bančništvo. Austria Neu bo tako imela več kot osem milijonov strank in več kot 2000 poslovalnic.

Iskra STI gre v stečaj

20. 07. 2000 18.12

Stavkovni odbor kranjske družbe Iskra STI je na današnji seji odločil, da zaposleni kot upniki takoj vložijo predlog za uvedbo stečajnega postopka. To se bo zgodilo prihodnji teden po pridobitvi vseh ustreznih dokumentov. Stavka, ki se je pričela 3. julija, se sicer v tem podjetju nadaljuje, vendar bodo delavci odslej stavkali na domu, je povedala namestnica predsednice stavkovnega odbora Marija Obad. Zaposleni so prejeli zadnjo normalno plačo lani aprila. Nato so prejeli nezakonito štiri zajamčene plače (39.981 tolarjev), dve minimalni plači (72.521 tolarjev) in od novembra do aprila letos dobivali kredite v obliki neto plače (okrog 60.000 tolarjev). Za letošnji maj in junij pa niso prejeli nič. Poleg tega od novembra 1999 dalje 74 zaposlenih nima plačanih prispevkov za socialno in zdravstveno zavarovanje.

Prihodnji teden v DZ

16. 07. 2000 11.13

Prihodnji teden bo DZ v torek popoldan nadaljeval izredno zasedanje, na katerem mu ostaja še nekaj več kot 40 zadev z dnevnega reda, DS pa naj bi začel novo sejo, pred tem pa dokončal pred časom zaradi obstrukcije prekinjeno zasedanje, na katerem naj bi svetniki odločali o sprejemu protestne izjave zaradi domnevno spornih izjav ljubljanskega nadškofa in slovenskega metropolita Franceta Rodeta ob obletnici spravne maše v Kočevskem Rogu.

IO SLS+SKD o odločitvi poslanske skupine

15. 07. 2000 15.48

Izvršilni odbor SLS+SKD Slovenske ljudske stranke je na včerajšnji seji po obširni razpravi z večino sprejel stališče, da so bile izčrpane vse možnosti, da bi uzakonili dvokrožni večinski volilni sistem. Na podlagi ocene poslanske skupine stranke, da tudi ni možnosti za uzakonitev novega zakonodajnega referenduma, je tako ostala samo še ena ustavna pot, to je sprememba ustave.

Italijani sprejeli zaščitni zakon

13. 07. 2000 12.29

Italijanska poslanska zbornica je v sklepnem glasovanju potrdila zakon o zaščiti slovenske manjšine. Preden bo stopil v veljavo, ga bo moral potrditi še senat, kjer ima vladna koalicija močnejšo večino, zato bo postopek sprejemanja zakona predvidoma hitrejši. Pričakujejo, da bo zakon uvrščen na dnevni red senata letos jeseni.

Obravnava zaščitnega zakona za manjšino

12. 07. 2000 13.56

Italijanska poslanska zbornica bo popoldne nadaljevala že večkrat prekinjeno in odloženo obravnavo zaščitnega zakona za slovensko manjšino in zakon predvidoma tudi izglasovala. Razprava se bo začela ob 17.30 z obravnavo pripomb k 11. členu zakona, ki govori o slovenskih šolah v Italiji. Glasovanje o tem členu so prejšnji teden preložili, da je ožji odbor komisije za ustavna vprašanja še enkrat popravil besedilo. Nato bodo na vrsti zaključni govori vodij strank ali poslanskih skupin. Odklonilno stališče Nacionalnega zavezništva do zaščitnega zakona naj bi predstavil predsednik te stranke Gianfranco Fini. Po približno dveh urah razprave naj bi poslanci glasovali o celotnem besedilu zakona. Pričakovati je, da bo vladna večina zbrala dovolj glasov za sprejetje zakona. Nato ga bo moral potrditi še senat, kar naj bi se predvidoma zgodilo jeseni.

Zakon o popisu prebivalstva

12. 07. 2000 13.24

Odbor DZ za znanost in tehnologijo bo državnemu zboru predlagal, naj sprejme zakon o popisu prebivalstva, gospodinjstev in stanovanj v Republiki Sloveniji leta 2001 po hitrem postopku, ki je sicer uvrščen na dnevni red včeraj začete 52. izredne seje DZ. Člani odbora so danes še potrdili nekaj amandmajev k zakonu, ki jih je predlagala vlada, načrtovani popis prebivalstva, gospodinjstev in stanovanj v prihodnjem letu pa bo prvi, ki bo izveden v samostojni Sloveniji. Zakon ureja priprave, organizacijo in izvajanje popisa prebivalstva, gospodinjstev in stanovanj v Sloveniji leta 2001, poleg tega tudi določa organe, pristojne za izvedbo popisa in ureja pravice ter obveznosti udeležencev popisa, varstvo osebnih podatkov zbranih s popisom, objavljanje rezultatov popisa in financiranje popisa.

Končno našli sodnika za Clintona

12. 07. 2000 13.13

V ameriški zvezni državi Arkansas so po štirih neuspešnih poskusih le uspeli najti sodnika, ki bo prevzel primer, v katerem Odbor za nadzor nad poklicnim obnašanjem pravnikov pri Vrhovnem sodišču te južne države toži predsednika ZDA Billa Clintona zaradi laganja pod prisego v primeru Paule Jones, ko so ga vprašali ali je imel spolne odnose z Monico Lewinsky.

Zasedanje skupnega odbora

12. 07. 2000 12.37

V prostorih slovenskega parlamenta se je dopoldne začelo dvodnevno peto zasedanje skupnega odbora slovenskega in Evropskega parlamenta. Poslanci, ki so se jim pridružili tudi predstavniki slovenske vlade na čelu z zunanjim ministrom Lojzetom Peterletom in Eric van der Linden, bodo med drugim pregledali izvajanje slovenskih zavez pri vključevanju v EU ter stanje v pogajanjih, v razpravi pa bodo po pričakovanjih največ pozornosti deležne tri teme: denacionalizacija, sodni zaostanki in reforma javne uprave. Jutri bo odbor zasedal v Kopru, kjer bo podrobneje razpravljal o transportni politiki in vlogi Slovenije v transevropski mreži ter sodelovanju med lukama Trst in Koper.

Danes v DZ

12. 07. 2000 10.47

Državni zbor nadaljuje 52. izredno sejo z odločanjem o predlogu za začetek postopka za spremembo ustave RS v smeri določitve sistema sorazmernega predstavništva z obvezno personalizacijo volitev. Nato bodo poslanci obravnavali dopis predsednik države Milana Kučana državnemu zboru za posredovanje mnenja parlamenta o rokih za razpis in izvedbo volitev. Kot je napovedal predsednik DZ Janez Podobnik, bo DZ odločal tudi o predlogu predsednika države za izvolitev varuha človekovih pravic. Predsednik države predlaga, da DZ za ombudsmana izvoli sedanjega varuha Ivana Bizjaka, kateremu se konec septembra izteče šestletni mandat, za njegovo potrditev pa je potrebna dvotretjinska večina.

Toplak član mednarodnega senata

12. 07. 2000 09.15

Na današnjem zasedanju direktorija združenja evropskih univerz ter predstavnikov EU in OZN, ki je potekalo v Ženevi, so udeleženci volili organe mednarodnega foruma za zaščito avtonomije univerze in akademskih pravic. Izvolili so upravni odbor foruma ter posebni kolegij mednarodnih strokovnjakov, ki delujejo kot opazovalci t.i. mednarodnega senata, ki bo obravnaval primere kršitev avtonomije univerz v različnih delih predvsem jugovzhodne Evrope. V omenjeni senat so za člana izvolili tudi rektorja mariborske univerze Ludvika Toplaka, so sporočili z Univerze v Mariboru.

GZS o turizmu in gostinstvu

10. 07. 2000 20.35

Zbornični odbor za turizem in gostinstvo obravnaval turistični obisk v prvih petih mesecih letos. Iz večine za nas pomembnih izvornih turističnih držav se turistični tok v Slovenijo veča. Razveseljiva je razmeroma visoka rast obiska iz daljnih bogatih držav. ''Dveletne rasti obiska iz teh držav ne merimo le v odstotkih, temveč v zamahih po četrtino več, tretjino več, polovico več ali tudi še enkrat več,'' so bili optimistični v združenju. Podatki kažejo, da je v prvih petih mesecih letos v turističnih objektih po Sloveniji prenočevalo za 11 odstotkov več turistov kot v primerljivem lanskem obdobju. Porasla sta tako domači kot tujski turizem, slednji še veliko bolj. Domačih turistov je bilo za tri odstotke več, ustvarili so pet odstotkov več prenočitev, tujih turistov pa je bilo za petino več, ustvarili pa so 18 odstotkov več prenočitev. Skupni turistični devizni priliv je bil sicer v prvih štirih mesecih 2000 za 1,4 odstotka manjši kot v enakem obdobju 1999 in je znašal 290,4 milijona dolarjev. Na to je vplival 20-odstotni padec deviznega zaslužka igralnic in zaslužka iz kategorije ''drugo'', kjer se po mnenju združenja skriva tudi vpliv podražitev bencina.

GZS o prostocarinskih prodajalnah

10. 07. 2000 20.02

Upravni odbor Združenja za turizem in gostinstvo pri Gospodarski zbornici Slovenije je v okviru obravnave problematike obstoja prostocarinskih prodajaln (PCP) podprl sklepe odbora državnega zbora za gospodarstvo. Ta je namreč na majski seji ugotovil, da prejšnja vlada, kljub napovedim in obljubam, ni uresničila nobenega od napovedanih ukrepov, s katerimi bi lahko zagotovila celovito reševanje te problematike. Predvsem pa je odbor pozval vlado, naj skuša v nadaljnjih pogajanjih z EU doseči podaljšanje roka za preoblikovanje PCP, zlasti še, ker se vključitev Slovenije v polnopravno članstvo EU časovno odmika v drugo polovico tega desetletja. Poleg tega je predlagal, naj se iz preoblikovanja izvzamejo PCP na meji z Madžarsko in Hrvaško, ki nista članici EU. PCP so v prvi tretjini leta zaslužile 71 odstotkov več deviz kot lani v enakem obdobju. Zapiranje PCP bi pomenilo izgubo delovnih mest 1000 neposredno zaposlenih, po raziskavah ljubljanskega Inštituta za ekonomske raziskave pa bi stroški predčasnega zapiranja znašali 1,6 milijarde mark, v primeru, da bi bila Slovenija sprejeta v EU leta 2006.

Predstavniki EU o čistilni napravi

10. 07. 2000 14.19

V Celju so se danes mudili predstavniki Evropske unije oziroma evropskega sklada ISPO, ki so se s celjskim podžupanom Markom Zidanškom pogovarjali o možnosti sofinanciranja izgradnje čistilne naprave v Celju, za katero je potrebno zagotoviti 3,5 milijarde tolarjev.

Stavka v Intereuropi prekinjena

10. 07. 2000 11.46

''Stavka zaposlenih v koprski družbi Intereuropa je prekinjena,'' je povedal predsednik stavkovnega odbora Sindikata cestnega prometa Slovenije (SCPS) Zoran Alijevič in dodal, da se bodo pogajanja z upravo Intereurope nadaljevala še danes. Ura nadaljevanja pogajanj po Alijevičevih besedah še ni znana.

Odbor gospodarske zbornice v Makedoniji

09. 07. 2000 12.15

V ponedeljek, 10. julija, se bo v Skopju sestal upravni odbor slovensko-makedonske gospodarske zbornice, kot sopredsedujoči pa se bo zasedanja odbora udeležil tudi predsednik GZS Jožko Čuk. Glavna točka seje bo pregled rezultatov gospodarskega sodelovanja med državama ter pregled stanja na področju meddržavnih sporazumov, so sporočili iz GZS.

Svetovna banka zavrnila posojilo Kitajski

08. 07. 2000 11.17

Odbor direktorjev Svetovne banke je danes z veliko večino zavrnil posojilo Kitajski, s katerim bi 58.000 kmetom omogočila naselitev v najrevnejšo provinco pod Tibetom Quinghai. Omenjenemu posojilu so v največji meri nasprotovale ZDA in skupine za varstvo človekovih pravic, ki menijo, da bi to posojilo uničilo budistično kulturo.

SLS+SKD o jesenskih volitvah

07. 07. 2000 21.33

Predsednik SLS+SKD Slovenske ljudske stranke Franc Zagožen in predsednik strankinega volilnega štaba Janez Podobnik sta na prvi novinarski konferenci stranke po aprilski združitvi predstavila prednostne cilje stranke do volitev in osnovne poudarke, s katerimi bodo nastopili na jesenskih parlamentarnih volitvah.

Napaka pilota kot vzrok nesreče

07. 07. 2000 20.22

Ameriški Nacionalni odbor za varnost v prometu (NTSB) je objavil končno poročilo raziskave o tragični letalski nesreči sina nekdanjega ameriškega predsednika Johna Fitzgeralda Kennedyja mlajšega ob otoku Martha's Vineyard. NTSB je v sklepno poročilo zapisal, da je bila nesreča športnega letala posledica pilotove napake, oziroma njegove nezmožnosti obvladovanja letala med spuščanjem proti otoku. V majhnem športnem letalu so 16. julija 1999 umrli J.F. Kennedy, njegova soproga Carolyn Bessette in njena sestra Lauren Bessette.

FIFA zanika podkupovalno afero

07. 07. 2000 13.43

Mednarodna nogometna zveza (FIFA) je zanikala govorice, da naj bi na izboru prireditelja svetovnega prvenstva 2006, ki ga je v četrtek opravil izvršni odbor te organizacije v Zürichu, prišlo do podkupovanja. Novico o domnevnem podkupovanju je sporočila angleška televizijska postaja Channel 4, vpleten pa naj bi bil Novozelandec Charles Dempsey, ki se je kot edini od 24 članov IO vzdržal glasovanja v odločilnem krogu, po katerem je SP dobila Nemčija.

V Intereuropi danes stavkajo

07. 07. 2000 11.56

Ker so bila četrtkova stavkovna pogajanja med Sindikatom cestnega prometa Slovenije (SCPS), ki ima v koprski družbi Intereuropa 650 članov, in upravo družbe neuspešna, so nekateri zaposleni davi ob 7. uri stavkati. Zaposleni stavkajo mirno na svojih delovnih mestih, vozniki pa pri svojih vozilih, je povedal predsednik stavkovnega odbora Zoran Alijevič. Natančno število stavkajočih od 1500 zaposlenih, pa še ni znano, je povedala članica stavkovnega odbora Mirjela Trbižan. Stavka bo trajala do uresničitve stavkovnih zahtev oz. do sklenitve sporazuma z upravo družbe. V navodilih za organiziranje in vodenje stavke pa je med drugim zapisano, da nihče od stavkajočih ne sme motiti poteka skupščine delničarjev, ki se bo v Intereuropi začela danes ob 12. uri.