odeje

Na slovenskih smučiščih: 'Vsi topovi so pripravljeni. Čakamo le na ugodne temperature'

21. 11. 2021 20.12

Na slovenskih smučiščih se že intenzivno pripravljajo na prihajajočo smučarsko sezono. Kakšna bo ob epidemioloških ukrepih, kdaj bodo zagnali prve žičnice in koliko bomo odšteli za dnevne vozovnice, ki bodo letos nekoliko dražje?

Migranti na poljsko-beloruski meji noč preživeli v skladiščni hali

17. 11. 2021 11.41

Uradna Varšava se je kritično odzvala na poskuse posredovanja nemške kanclerke in francoskega predsednika glede migrantske krize na poljsko-beloruski meji, kjer je po navedbah beloruske strani približno tisoč migrantov noč namesto v gozdu preživelo v skladiščni hali, v kateri so jim uredili začasne prostore za spanje. Je pa namestnik poljskega notranjega ministra sporočil, da so beloruske oblasti začele prazniti migrantsko taborišče ob meji s Poljsko.

Poljske obmejne sile uporabile solzivec in vodne topove, huje ranjen policist

16. 11. 2021 10.48

Na meji med Poljsko in Belorusijo je prišlo do incidenta, v katerem je bil huje poškodovan policist. Poljska vojska je na meji uporabila solzivec, Rusija pa se je že ostro odzvala. Poljsko obrambno ministrstvo je sicer beloruske varnostne organe obtožilo, da so poškodovali ograjo na meji med državama in tako migrantom omogočili nezakonit prehod meje. Ob tem je na Twitterju objavilo tudi videoposnetek, na katerem je videti, kako na beloruski strani meje oseba v vojaški uniformi odstranjuje ograjo. Beloruski predsednik Aleksander Lukašenko je opozoril, da je treba za vsako ceno preprečiti morebitno nasilno konfrontacijo v migrantski krizi na belorusko-poljski meji.

Blaž Švab o grožnjah rumenih jopičev, očetovstvu in o tem, da je Rožica 'božji dar'

24. 10. 2021 10.19

Narodnozabavna glasba se je z njimi otresla pridevnika "goveja" in bila postavljena nazaj na velike odre, približali so jo mlajšim generacijam. Modrijani so prva slovenska skupina, ki je svoj koncert razprodala v nekaj minutah. Še pred časom epidemije so na odru stali tudi po trikrat na teden in imeli koncerte rezervirane za leta naprej. Uroš Slak je v današnji oddaji Ena na ena gostil Blaža Švaba, pevca ansambla Modrijani. Pogovarjala sta se o aktualnih temah, o tem, kako je postal tarča rumenih jopičev, kako so ga zaradi povabila Ljudmile Novak na molitveni zajtrk označili za desničarja, in tudi o tem, kako ga je spremenilo očetovstvo.

V prihodnjih dneh nad naše kraje prihaja nova pošiljka hladnega zraka

08. 10. 2021 07.30

Po neobičajno toplem začetku oktobra v gorah zdaj vladajo povsem zimske razmere in tako bo ostalo kar nekaj časa, saj občutnejših otoplitev v naslednjih desetih dneh ni na vidiku. Ravno nasprotno, ob koncu tedna se bo k nam od vzhoda razširil še nekoliko hladnejši zrak. Sobota bo v večjem delu Slovenije sončna, v nedeljo pa se bo predvsem na vzhodu spet pooblačilo in popoldne bo ponekod prehodno rahlo deževalo. Nov val hladnega zraka nas bo predvidoma dosegel sredi prihodnjega tedna, ko se bo meja sneženja ob manjših krajevnih padavinah lahko spustila tudi pod 1000 metrov nadmorske višine.

Kampiranje z Makito

04. 10. 2021 13.09

Kampiranje je dejavnost, pri kateri se vsaj za nekaj dni oddaljimo od vsakodnevnih težav in pozabimo na vsakdanje obveznosti. Je čas, ko se sprostimo v naravi, ki nas obdaja, ter se naužijemo svežega in čistega zraka. Na kampiranje se lahko odpravimo sami, vendar je v družbi prijateljev, družine ali sodelavcev zagotovo bolj zabavno. Ravno to je čarobnost kampiranja – ustvarjanje spominov s prijatelji in družino, ko ste namesto okrog televizije zbrani ob tabornem ognju. Kampiranje prinaša tudi zdravstvene koristi – zmanjšuje stres, depresijo in tesnobo, znižuje krvni tlak, izboljšuje prebavo in krepi imunski sistem.

Iznad Skandinavije se nam bliža nova zaloga hladnega zraka

26. 08. 2021 07.30

V večjem delu Slovenije smo se zbudili v najhladnejše jutro od začetka junija. Še posebej hladno je bilo na planotah Notranjske in Kočevske, kjer so se temperature močno približale ledišču. Prihajajoča noč bo v večjem delu Slovenije oblačna in deževna, po najvišjih vrhovih Julijskih Alp in zahodnih Karavank bo lahko sredi noči za krajši čas tudi snežilo. Uprava za zaščito in reševanje že beleži več dogodkov zaradi vremena.

Pripravite svoje malčke na vrnitev v vrtec in šolo

25. 08. 2021 00.15

V sodelovanju in pod licenco TM Warner Bros. Entertainment Inc., je Pepco ustvaril kolekcijo, ki je namenjena predvsem malčkom, vendar se ne moremo izogniti vtisu, da bo razveselila tudi tiste malo večje!

Nasin zemljevid, ki prikazuje dvig gladine morja. Kako kaže naši okolici?

11. 08. 2021 19.48

Vesoljska agencija Nasa je ustvarila novo orodje, s katerim omogoča vpogled v prihodnost. Vendar pa to ne le kakršno koli prihodnost, temveč v prihodnost dviga morske gladine. Naraščajoče vodne gladine bo še poslabšalo težave, s katerimi se obalne skupnosti že spopadajo. "Orodje za projekcijo morske gladine bo utrlo pot prihodnjim aktivnostim, ki olajšajo izmenjavo znanja, odprto znanost in enostaven dostop do najsodobnejše podnebne znanosti," so prepričani pri Nasi.

Slovenija in Avstrija pomemben korak naprej pri napovedovanju poplav in snežnih plazov

07. 08. 2021 14.10

Podnebne spremembe prinašajo več vremenskih ekstremov, neurij in poplav. Velike količine dežja in snega so v Sloveniji in južni Avstriji pogost pojav, ki ogroža ljudi in povzroča škodo. Doslej ni bilo na voljo enotnih napovedi in opozoril za omenjeno čezmejno območje. Da bi se to spremenilo, se je povezalo sedem organizacij iz Slovenije in Avstrije ter razvilo nove sisteme, s katerimi učinkoviteje in natančneje napovedujejo poplave, sneženje, nevarnost snežnih plazov in taljenje snega. Vse te informacije in opozorila so zdaj ljudem dostopna na enem spletnem portalu.

Snežna sezona na Kredarici zaključena

07. 07. 2021 10.03

Medtem ko se v Sloveniji soočamo z vročinskim valom, so meteorologi sporočili, da je snežna sezona na Kredarici zaključena. Tam vztrajajo le še snežne krpe. Arso je delil tudi zanimivo časovnico snežnih padavin v letošnji snežni sezoni.

Tudi v planinah bo vsaj na začetku sezone veljala vrsta omejitev

15. 06. 2021 13.40

Na pragu je glavni del planinske sezone, v prihodnjih 14 dnevih se bo odprla večina koč. Čeprav se covidna epidemija formalno izteka, na PZS opozarjajo, da bodo vsaj v uvodu v sezono tudi v planinah še vedno veljale določene omejitve. Za nočitve in strežbo v notranjih prostorih bodo, denimo, še vedno veljali pogoji PCT. Pred odhodom v gore pa je dobro rezervirati prenočevanje v koči.

V Sloveniji se je v zadnjih 30 letih temperatura dvignila za 1,7 stopinje

14. 06. 2021 09.28

V 30 letih, odkar je Slovenija samostojna, se je temperatura zraka v državi povzpela za okoli 1,7 stopinje Celzija. Najtoplejše merilno mesto v Sloveniji je bilo v zadnjih 30 letih Koper - Markovec, najhladnejše pa tisto na Kredarici.

Je vojska zate? Dokler ne boš poskusil, ne boš vedel

13. 06. 2021 09.58

Vojaška kondicijska bojna vadba, pri kateri se je moj kamuflažno zelen obraz spremenil v rdečega, pa met ročne bombe in streljanje z ročnim protioklepnim orožjem RGW-90, ob katerem sem se počutila kot v filmu. Za ročne spretnosti smo poskrbeli z razstavljanjem puške in pištole, pri čemer sem imela kljub natančnim navodilom občutek, da sestavljam Rubikovo kocko. Neprecenljiv vpogled v temeljno vojaško strokovno usposabljanje, ki ga mora opraviti vsak poklicni vojak.

Po poroki se je vrnila v svoj dom, ki je tak, kot je bil, ko je bila še otrok

13. 06. 2021 07.09

V času zaposlitve je postala mama štirim otrokom. Le zadnji, ki ima komaj pet let, je rojen zdrav. Kot da ni bilo dovolj bolezni otrok, je po zadnjem porodu zbolela tudi sama. Nikoli ni bilo dovolj denarja, da bi lahko z možem preuredila hišo, zamenjala okna in ostalo, kar je tako močno uničil čas. Kajti vselej so živeli iz rok v usta.

Pohodnica zdrsnila na snegu, policisti pozivajo k previdnosti v gorah

31. 05. 2021 09.53

Padci in zdrsi so najpogostejši razlogi za nesreče v gorah v vseh letnih časih, tveganje za tovrstne nesreče pa še povečuje sneg, opozarjajo gorenjski policisti in pozivajo k previdnosti. Prav ta konec tedna so namreč znova reševali planinko, ki ji je zdrsnilo na snegu.

Vesoljski odpadki zadeli in poškodovali Mednarodno vesoljsko postajo

31. 05. 2021 09.43

Zgodilo se je neizogibno. Delček vesoljskih odpadkov, premajhen, da bi mu lahko sledili, je zadel in poškodoval del Mednarodne vesoljske postaje, in sicer robotsko roko Canadarm2.

Maj marsikje eden najbolj namočenih v zgodovini meritev

26. 05. 2021 11.05

Za konec maja je bilo jutro nenavadno sveže, zlasti na severu države. Najnižjo temperaturo so izmerili na Kredarici, minus 5,5 stopinje Celzija. Tudi ves mesec maj je bil doslej hladnejši od dolgoletnega povprečja, po količini padavin pa bo po pričakovanjih marsikje eden najbolj namočenih majev v zgodovini meritev.

Na Kredarici največ snega od zečetka meritev leta 1971

24. 05. 2021 11.40

Obilne padavine so zagotovile, da je ob koncu tedna predvsem visokogorje Julijskih Alp dobilo novo, 50-centimetrsko snežno pošiljko. Na naši najvišji meteorološki postaji na Kredarici so izmerili 505 centimetrov snega, kar je največ v letošnji zimski sezoni in hkrati tudi največ v tem delu leta od začetka meritev leta 1971. Pobeljene gore pa pomenijo na višini nad 2200 metrov nadmorske višine znatno, tretjo stopnjo nevarnosti snežnih plazov.

Daljšega obdobja stabilnega in zelo toplega vremena še ni na vidiku

24. 05. 2021 07.30

Vreme se bo v tem tednu hitro spreminjalo. Današnji ponedeljek bo večinoma oblačen s pogostimi padavinami, veliko oblakov in nekaj dežja nam bo prinesel tudi torek, v sredo pa kaže na sončno in prijetno toplo vreme z najvišjimi temperaturami okoli 23 stopinj Celzija. A kot je v letošnji pomladi že stalnica, takšno vreme ne bo trajalo prav dolgo, saj nas bo že v četrtek od severa spet prešla vremenska motnja, ki nam bo poleg oblakov in padavin prinesla tudi novo ohladitev.

Tekače med maratonom zajela toča in ledeni dež, v neurju jih je umrlo najmanj 21

23. 05. 2021 08.59

Na gorskem maratonu na severozahodu Kitajske je zaradi izredno slabega vremena umrlo najmanj 21 udeležencev, osem so jim morali odpeljali v bližnje bolnišnice. Pogrešajo še enega od tekačev.

Na Kredarici toliko snega 20. maja ni bilo že 42 let

20. 05. 2021 07.00

Po obilnem sneženju v preteklih dneh na naši najvišji meteorološki postaji na Kredarici beležijo kar 480 centimetrov snega, kar je največ v letošnji zimski sezoni in hkrati tudi največ na katerikoli 20. maj po letu 1979. Ob koncu tedna bo spet snežilo in najverjetneje bo dosežena nova rekordna višina snežne odeje za ta del leta. Medtem pa na severovzhodu celine beležijo vročinski val, celo v krajih v bližini arktičnega kroga se je ogrelo do 33 stopinj Celzija. Kakšna je razlaga za takšno nevsakdanjo razporeditev temperatur?

Temperature, bolj primerne za sredino marca kot za drugo polovico maja

19. 05. 2021 11.09

V višjih legah vladajo povsem zimske razmere. Meja sneženja se je v jutranjih urah spustila do nadmorske višine okoli 1200 metrov, ponekod na severu je snežinke prineslo še nekoliko nižje. Na območju Julijskih Alp, kjer so bile padavine v preteklih tednih najbolj obilne, tako debele snežne odeje v drugi polovici maja ni bilo že 20 let. Oblačno in deževno je po vsej državi. A pozor, po ljudski modrosti je spremenljivo in hladno vreme sredi maja dobro, saj naj bi sledilo lepo in toplo poletje.

Narobe svet: Ljubljana najhladnejša prestolnica, na severovzhodu Evrope vročinski val

19. 05. 2021 17.47

Skrajni severovzhod Evrope je zajel pravi vročinski val, saj so tam izmerili temperature čez 30 °C. Medtem je bila temperatura v Ljubljani ob 14. uri 9 °C, s čimer je bila Ljubljana najhladnejša prestolnica v celinskem delu Evrope. Tudi prihodnje dni ne bo nič topleje, kar pomeni, da snega še ne bo pobralo.

Ali letošnja neobičajno hladna pomlad pomeni začetek ledene dobe?

07. 05. 2021 07.00

Letošnja meteorološka pomlad je za marsikoga razočaranje, saj nam daljšega obdobja zelo toplega in stabilnega vremena še ni prinesla. Ravno nasprotno, april je bil pri nas celo najhladnejši po letu 1997, podobno vreme pa se nadaljuje tudi v maju. Mnogi se sprašujete, kako je v dobi segrevanja ozračja to sploh mogoče, po družbenih omrežjih se širijo celo govorice, da je letošnja pomlad začetek male ledene dobe. Kaj je res in kaj ne?

53-letnico zajel ogenj, rešil jo je sosed

05. 05. 2021 13.54

Prejšnjo sredo je Alojz Zagoričnik iz Prebolda slišal krike na pomoč. Okoli 200 metrov od njegovega doma je našel žensko, vso v plamenih, ki je v bolečinah tekala po vrtu. Alojz ni pomišljal, takoj je stekel do nje in ji skupaj s sosedom pogasil goreča oblačila.

Alpske doline je ponoči pobelil sneg, kaj sledi?

03. 05. 2021 07.00

Po nekaj zelo toplih dneh se je v višje lege vrnila zima. Sneg je pobelil Rateče in Kranjsko Goro, snežilo je tudi v Bohinju. Tako pozno sneženje je v zadnjih 20 letih zelo redek pojav, medtem ko pred letom 2000 ni bilo nič izjemnega. V prihodnjih dneh bo vreme še spremenljivo, vendar najverjetneje brez večje količine padavin, ob koncu tedna pa bo sončno in zelo toplo s temperaturami tudi nad 25 stopinj Celzija.

V gorah so še zmeraj snežne razmere: na kaj opozarjajo reševalci?

29. 04. 2021 06.00

Pozor: v visokogorju so še vedno zimske razmere, zaradi otoplitve pa je snežna plast nestabilna. Gorski reševalci letos skorajda niso imeli dneva brez reševalnih akcij. Letošnja statistika je črna – v gorskih nesrečah je umrlo že deset ljudi. Na kaj opozarjajo gorski reševalci?

Prva ocena po pozebi kaže na katastrofo, ponekod pridelka ne bo

09. 04. 2021 14.40

V večjem delu Slovenije smo v tem tednu izmerili najnižje aprilske temperature v zgodovini meteoroloških meritev, ki so prizadele predvsem sadno drevje, pa tudi vinograde, oljke in zelenjavne vrste. Prve ocene o prizadetosti nasadov so predstavili predstavniki KGZS: škoda je ogromna, prizadetih je od 70 do 80 odstotkov nasadov, ponekod pridelka ne bo. Dokončna ocena o škodi bo znana šele čez nekaj tednov. KGZS spodbuja državo, da pomaga in ukrepa takoj.

Zakaj so spomladanske pozebe v zadnjih letih tako pogoste?

09. 04. 2021 07.01

Je že res, da je april znan po svoji muhavosti, ampak letos je prekosil samega sebe. Še v nobenem aprilu v zgodovini meteoroloških meritev se namreč ni zgodilo, da bi razlika med uradno najnižjo in najvišjo izmerjeno temperaturo znašala skoraj 50 stopinj Celzija, kar se je zgodilo letos. Še bolj ekstremno je to, da je med maksimumom in minimumom minilo le šest dni. Zaradi nenadnega vremenskega preobrata marsikje tudi letos ne bo pridelka. Na tem mestu se postavljata vprašanji, zakaj so izrazite spomladanske ohladitve v zadnjih letih tako pogoste in kaj nas čaka v prihodnosti.