odgovor

Kacin prejel odgovor Ristića
10. 02. 1998 17.16
Predsednik odbora državnega zbora za mednarodne odnose Jelko Kacin je minuli teden prejel odgovor predsednika odbora za zunanjepolitične odnose zvezne skupščine ZR Jugoslavije Ljubiše Ristića, na povabilo, da z delegacijo odbora obišče Ljubljano. Ristić se v pismu strinja, da je vzpostavitev diplomatskih odnosov Republike Slovenije in ZRJ pomemben korak k oživljanju sodelovanja med državama, so sporočili iz državnega zbora.

Celjski Pokrajinski muzej pridobil nove prostore
09. 02. 1998 17.59
Celjski župan Jože Zimšek je dopoldne na krajši slovesnosti odprl nove, dodatne muzejske prostore Pokrajinskega muzeja v Celju. Nove prostore - gre za približno 200 kvadratnih metrov, v katerih bodo med drugim uredili delavnico za obiskovalce in muzejsko delavnico, risalnico, občasni razstavni prostor ter stanovanje za oskrbnika, je financirala Mestna občina Celje oziroma njen stanovanjski sklad.

Veliko dela v procesu vključevanja v EU
05. 02. 1998 19.13
Na obisk v Slovenijo je danes prispel Guenther Burghardt, ki na Evropski komisiji v Bruslju vodi direktorat za zunanje zadeve. S seboj je prinesel osnutek pristopnega partnerstva s kratkoročnimi in srednjeročnimi nalogami, ki jih mora Slovenija opraviti v procesu vključevanja v Evropsko unijo. Slovenija pa prav zdaj, kot je povedal minister za evropske zadeve Igor Bavčar, posepešeno pripravlja svoj državni program, ki bo odgovor na dokument Evropske komisije. Burghardt in Bavčar sta na novinarski konferenci poudarila, da med Ljubljano in Brusljem ni velikih razlik glede nalog, ki jih mora Slovenija opraviti, zato je pričakovati, da med partnerstvom in slovenskim programom ne bo bistvenih razlik. Minister Bavčar je poudaril, da mora Slovenija vrsto reform izvesti ne le zato, da bi se lahko pridružila EU, temveč tudi zato, da bo postala razvita evropska država. Po njegovem je zdaj bistveno vprašanje, kako kar najhitreje in najbolje izvesti reforme ter se poenotiti z evropskim pravnim redom.

DZ o domnevnem izginotju slovensko-izraelskega sporazuma o obveščevalnih službah
31. 01. 1998 11.57
Predsednik državnega zbora Janez Podobnik je po včerajšnji 19. izredni seji DZ v uradnem obvestilu za javnost zapisal, da je na omenjeni seji v okviru točke poslanska vprašanja in pobude poslanec Ivo Hvalica postavil poslansko vprašanje, povezano z domnevnim izginotjem sporazuma, ki sta ga podpisala slovenska in izraelska obveščevalna služba.

Kritično poročilo zveze NATO o razmerah v poljski vojski
19. 01. 1998 13.12
Tajno poročilo glavnega štaba zveze NATO za Evropo obtožuje poljsko vojsko, da je zelo slabo prilagojena strukturam zveze, ki naj bi se ji pridružila prihodnje leto, je danes poročal poljski dnevnik Rzeczpospolita.

Prvi mednarodni dokument, ki prepoveduje kloniranje človeka
13. 01. 1998 08.34
Devetnajst držav, med njimi Slovenija, je v Parizu podpisalo protokol Sveta Evrope, prvi obvezujoči mednarodni dokument, ki prepoveduje kloniranje človeka. Protokol je odgovor Evrope na grožnjo, da naj bi kloniranje potem, ko je februarja 1997 uspel tovrstni eksperiment na sesalcih na Škotskem, izvajali tudi na ljudeh. Protokol k t.i. Oviedski konvenciji je prvi in edini obvezujoč mednarodni dokument, ki odločno in strogo prepoveduje kloniranje človeka oziroma "vsakršen poskus, da bi ustvarili človeško bitje, ki bi bilo genetsko identično nekemu drugemu, najsi bo mrtvo ali živo". Prepoved ne predvideva nikakršnih izjem.

Kurdi za pripravo mednarodne konference
07. 01. 1998 17.46
Nacionalna fronta za osvoboditev Kurdistana (ERNK) je danes v Rimu pozvala k organizaciji mednarodne konference o Kurdistanu, saj je po njenih ocenah to edini način, da se reši kurdsko vprašanje.

Odkrili zapise zadnjih ur Titanica
28. 12. 1997 14.00
Radiooperater Robert Hunston je prejel klic na pomoč pozno ponoči 14. aprila 1912, toda dve strani njegovih z roko napisanih beležk o zadnjih minutah potapljajočega se Titanica je njegova družina skrbno hranila kar 85 let. K objavi je Hunstonove potomce spodbudila multimedijska razstava ostankov Titanica v Muzeju pomorske zgodovine Atlantika v Halifaxu v Novi Škotski.

Peticija v zvezi z avtocesto do Kopra
19. 12. 1997 12.59
Na novinarski konferenci je Janez Jug, predsednik neparlamentarne stranke Slovenski forum, povedal, da bodo danes na Komisijo za peticije državnega zbora vložili približno 8000 podpisov državljanov, ki so jih od poletja naprej zbrali s peticijo v zvezi z izgradnjo avtoceste Klanec-Sermin, obalne hitre ceste, drugega tira na železniški progi Koper-Divača ter oskrbe z vodo iz Rižanskega vodovoda. S peticijo želijo od vlade dobiti točen odgovor predvsem v zvezi z rokom izgradnje avtoceste do morja.

Vranitzky pozval k ustanovitvi evropske policijske enote
18. 12. 1997 17.50
Nekdanji avstrijski kancler in posebni odposlanec Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) Franz Vranitzky je na podlagi posledic krize v Albaniji pozval k ustanovitvi evropske policijske enote za posredovanje v krizah. "Ko se je Albanija spomladi znašla v kaosu, je posredovanje pod vodstvom OVSE sicer hitro steklo," je danes na konferenci zunanjih ministrov OVSE v Koebenhavnu povedal Vranitzky. Vendarle je vnovič postalo jasno, da "mednarodna skupnost še vedno ne razpolaga z varnostnimi mehanizmi, ki bi omogočali primeren in takojšen odgovor na vsakokratno krizo".

Plonkali so že stari Kitajci
02. 12. 1997 09.01
Knjižica, ki so jo nedavno odkrili v Nanjingu v vzhodni kitajski pokrajini Jiangsu, je verjetno služila prepisovanju na cesarskih izpitih. 68-stranska knjižica je dvanajstkrat manjša od običajnih, a ima 80.000 znakov, velikih kot buckina glavica. Med izpitom se jo je dalo skriti v žep in mimogrede poškiliti vanjo, če kandidata ni takoj prešinil odgovor. Knjižica je bila po besedah strokovnjakov tiskana pred najmanj stotimi leti. Kitajsko cesarstvo je prirejalo letne nacionalne izpite za sprejem med uradnike cesarskega sodišča. Tiste, ki so se posebej izkazali, je sprejel cesar. Izpit je bil za navadne ljudi življenjskega pomena za napredovanje po socialnem statusu in vstop v politično življenje. Spraševal je o Konfucijevem nauku; kandidati so morali znati na pamet vsako učiteljevo besedo, zato so manj vnetim prav lahko pomagale take male knjižice. Izjemno zahteven in zapleten izpitni sistem so ob prelomu stoletja porušile težave moderne dobe.

Na srečanju zunanjih ministrov peterice bo razprava potekala o ruskem predlogu za razrešitev iraške krize
19. 11. 1997 13.26
Francosko zunanje ministrstvo je danes potrdilo, da bo zunanji minister Hubert Vedrine drevi odpotoval v Ženevo, kjer se bo s kolegi iz Združenih držav, Velike Britanije in Rusije ponoči srečal na pogovorih o rešitvi iraške krize. Na srečanju bodo ministri proučili iraški odgovor na ruski načrt za rešitev krize. Ruski zunanji minister Primakov je že odpotoval v Ženevo. Pred tem se je o iraški krizi pogovarjal s kitajskim kolegom Qian Qichenom. Iraški tisk pa danes piše, da Bagdad ne bo privolil v nikakršne koncesije v svojih zahtevah do Združenih narodov. Zahteve Iraka so po oceni tiska pravične in legitimne, zato morajo vsa diplomatska prizadevanja in dialog izhajati iz teh zahtev. Najpomembnejša zahteva je ukinitev embarga na izvoz nafte. Ameriška letalonosilka George Washington, ki jo je Bill Clinton kot okrepitev poslal v Zaliv, ne bo do tja priplula pred petkom. V puščavi Negev na jugu Izraela se trenutno urijo elitne ameriške enote, vendar je tiskovni predstavnik ameriškega veleposlaništva v Tel Avivu zanikal, da bi se enote pripravljale na morebitno vojno proti Iraku.