odgovorna

Pogajanja o nasledstvu zastala

22. 05. 2001 00.00

Na pogajanjih o nasledstvu nekdanje Jugoslavije, ki potekajo na Dunaju, je prišlo do zastoja. Poleg razhajanja med pogajalci glede vprašanja hranilnih vlog, je sporen tudi predlog mednarodnega posrednika Arthurja Wattsa o arbitraži v primeru neuspeha pogajanj.

Čokova za sodelovanje med univerzami

19. 05. 2001 00.00

V Pragi so zaključili dvodnevno konferenco ministrov, pristojnih za visoko šolstvo, na kateri je 29 evropskih ministrov iz držav podpisnic t.i. bolonjske deklaracije pregledalo njeno uresničevanje. V junija 1999 sprejeti bolonjski deklaraciji so začrtali smeri razvoja evropskega visokega šolstva s ciljem do leta 2010 z medsebojnim sodelovanjem izgraditi odprt in konkurenčen evropski visokošolski prostor. Praškega vrha se je z delegacijo udeležila tudi ministrica za šolstvo, znanost in šport Lucija Čok, saj je Slovenija podpisnica omenjene deklaracije. Čokova je komunike, v katerem so začrtali nadaljnji razvoj bolonjskega procesa, in so ga sprejeli s konsenzom, označila za dober korak naprej na tem področju.

Turčija zavrnila razsodbo sodišča

11. 05. 2001 00.00

Turčija je danes kot "nesmiselno" zavrnila razsodbo Evropskega sodišča za človekove pravice, v skladu s katero je Turčija odgovorna za kršenje človekovih pravic na Cipru po turški zasedbi severnega dela otoka leta 1974. Turški premier Buelent Ecevit je dejal, da je sodišče sprejelo napačno odločitev, saj vprašanja povezana s Ciprom ni mogoče rešiti po pravni poti, temveč le s političnim dialogom. Turško zunanje ministrstvo pa je ocenilo, da obtožbe sodišča le otežujejo iskanje rešitve ciprskega vprašnja.

Eksplozija v Sanskem Mostu

08. 05. 2001 00.00

Sinoči je v Sanskem Mostu v Federaciji BiH odjeknila eksplozija, ki je poškodovala pravoslavno cerkev v mestu z večinskim muslimanskim prebivalstvom. Za eksplozijo, v kateri ni bil nihče ranjen, sta najverjetneje odgovorna dva Muslimana, ki so ju že zaslišali. Predstavnik mednarodne policije Združenih narodov Douglas Coffman Coffman je zaradi incidenta izrazil obžalovanje. Po njegovih besedah predstavlja eksplozija neodgovoren odziv na včerajšnje incidente v Banjaluki in sobotni incident v Trebinju, kjer so izbruhnili izgredi Srbov zaradi začetka obnove mošej v obeh mestih.

Eksplozija v Londonu

06. 05. 2001 00.00

Pred poštnim uradom v severnem Londonu je davi odjeknila eksplozija, v kateri je bila lažje ranjena ena oseba. Eksplozija je odjeknila v bližini kraja, kjer je prišlo pred tremi tedni do podobnega napada, za katerega naj bi bila odgovorna Prava IRA, disidentska skupina Irske republikanske armade.

Ukinitev izrednega stanja na Filipinih

06. 05. 2001 00.00

Filipinska predsednica Gloria Macapagal Arroyo je ukinila izredno stanje v državi, ki ga je uvedla v torek, da bi preprečila državni udar in prevzem oblasti. Tiskovni predstavnik filipinske predsednice Rigoberto Tiglkao je dejal, da ukinitev izrednega stanja, ki prične veljati opolnoči po lokalnem času, pomeni, da oblast ni več ogrožena.

Ericsson in Sony s skupnimi močmi

27. 04. 2001 00.00

Telekomunikacijski gigant Ericsson in korporacija Sony sta objavila, da sta podpisala sporazum o ustanovitvi nove družbe, ki bo združila njuna podjetja za mobilno telefonijo po vsem svetu. Nova družba, imenovana Sony Ericsson Mobile Communications, bo enakovredno v lasti Ericssona in Sonyja. Opirala se bo na Ericssonove vodilne strokovnjake za telekomunikacije in Sonyjeve vodilne strokovnjake za proizvode zabavne elektronike.

Brez popuščanja na obeh straneh

18. 04. 2001 00.00

Kitajski in ameriški vojaški strokovnjaki so v komaj treh urah končali pogovore o vzrokih in posledicah trčenja kitajskega lovca in ameriškega vohunskega letala nad Južnokitajskim morjem 1. aprila letos. Zaradi trčenja ameriškega vohunskega letala in kitajskega lovca 1. aprila nad Južnokitajskim morjem, po katerem je moralo ameriško letalo zasilno pristati na Kitajskem, so se odnosi med državama precej zaostrili. Potem ko je kitajska stran prejšnjo sredo izpustila 24-člansko posadko ameriškega letala, sta se državi dogovorili tudi za pogajanja o tem, kako bi v prihodnje takšne incidente preprečili, pa tudi o vrnitvi ameriškega letala in o ameriških vohunskih poletih vzdolž kitajske obale.

Najobsežnejša operacija Izraelcev

17. 04. 2001 00.00

Izrael je v ponedeljek zvečer začel najobsežnejšo operacijo proti Palestincem od začetka Intifade septembra lani. S helikopterji je napadel palestinsko naselje Deir al-Balah na območju Gaze. Med sedmini tarčami napada je bil tudi položaj enot Force 17, osebne garde palestinskega voditelja Jaserja Arafata. V več kot štiriurnem napadu je ena oseba izgubila življenje, ranjenih pa naj bi bilo najmanj 30 Palestincev. Poškodovanih je tudi več hiš v Gazi in okolici.

London poziva k previdnosti

15. 04. 2001 00.00

Britanska vlada je po sinočnjem napadu na poslopje pošte na severozahodu Londona, ki so ga domnevno izvedli pripadniki skrajne organizacije Prava IRA, pozvala k previdnosti. Namestnik britanskega premiera John Prescott je izrazil zaskrbljenost nad incidentom. Britanska kriminalistična policija Scotland Yard pred sinočnjim napadom ni prejela nikakršnega opozorila.

Turčija obsojena v Strasbourgu

10. 04. 2001 00.00

Evropsko sodišče za človekove pravice v Strasbourgu je Turčijo obsodilo zaradi kršenja pravice do življenja, potem ko je leta 1994 med policijskim zaslišanjem v sumljivih okoliščinah umrl 22-letni Kurd. Mahmuta Tanlija iz vasi Ortulu na jugovzhodu Turčije so aretirali 27. junija 1994. Naslednji dan je bila njegova družina obveščena, da je Mahmut umrl zaradi kapi, uradna obdukcija pa je pokazala, da na njegovem telesu ni bilo vidnih znakov nasilja. Njegova družina je nasprotno trdila, da so bili na Mahmutovem telesu vidni znaki nasilja.

Posadka se počuti dobro

06. 04. 2001 00.00

Ameriški diplomati, ki so se danes vnovič srečali s posadko ameriškega vohunskega letala, ki je v nedeljo zasilno pristalo na kitajskem otoku Hainan, so sporočili, da je počutje članov posadke dobro in da so vsi zdravi. Današnje srečanje je bilo drugo, ameriški diplomati so posadko prvič obiskali v torek.

Haider grozi z umikom iz koalicije

29. 03. 2001 00.00

Vodja avstrijskih svobodnjakov Jörg Haider je avstrijski koalicijski vladi zagrozil z umikom podpore, ker njegova svobodnjaška stranka (FPÖ) na lokalnih volitvah, ki so bile na Dunaju minulo nedeljo, ni dobila zadostne podpore. "Če bo vlada še naprej hodila po svoji tehnokratski poti, ji ne bom več na razpolago, svobodnjaška stranka pa ne bo več moja stranka," je danes na novinarski konferenci na Koroškem povedal Haider. Poudaril je, da je za porazne izide stranke FPÖ na nedeljskih dunajskih lokalnih volitvah odgovorna avstrijska vlada. FPÖ je namreč dobila le 20,25 odstotkov glasov, kar je najslabši volilni izid stranke v zadnjih 15 letih. V prejšnjem mandatu je imela stranka na Dunaju 27,9-odstotno podporo volilcev. Haider je poudaril tudi, da kljub temu ne namerava ponovno prevzeti mesta predsednika stranke, ki ga je maja lani prepustil namestnici avstrijskega kanclerja Susanne Riess-Passer.

Znova o vatikanskem sporazumu

26. 03. 2001 00.00

Vatikanski sporazum postaja resen kamen spotike v vladni koaliciji. Vodstvo Združene liste je namreč na današnjem sestanku sklenilo, da bo LDS predlagalo, da se sprejem sporazuma za nekaj časa odloži.

Vlada odgovarjala na vprašanja poslancev

20. 03. 2001 00.00

Marčna seja državnega zbora se je začela s poslanskimi vprašanji predsedniku in ostalim predstavnikom vlade. Premier Drnovšek je moral zagovarjati mrtve črke iz koalicijske pogodbe, predstavniki vlade pa so med drugim morali opravičevati nedeljsko delo trgovk ter odgovarjati na očitke o vse pogostejšem izginjanju, izgubljanju in uničevanju dokumentov.

Kmalu agencija za varstvo okolja?

17. 03. 2001 00.00

Predlog zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o organizaciji in delovnem področju ministrstev, ki je trenutno v obravnavi v državnem zboru, med drugim opredeljuje tudi ustanovitev agencije za varstvo okolja kot organa v sestavi ministrstva za okolje in prostor. Agencija, ki bo ustanovljena predvidoma še v prvi polovici letošnjega leta, bo osrednja nacionalna strokovna institucija , odgovorna za opravljanje upravnih in strokovnih nalog, ki se nanašajo na celovito varstvo okolja in naravnih dobrin.

Pohod makedonskih Albancev v Skopju

14. 03. 2001 00.00

Na glavnem trgu v središču Skopja se je v torek na pohodu z geslom za mir in pravičnost zbralo več tisoč v Makedoniji živečih etničnih Albancev. Pohod je organizirala Demokratska stranka Albancev (DPA), ki jo vodi Arben Xhaferri. DPA je pozvala vse Albance, da nastopijo proti tistim, ki trdijo, da je albanska manjšina odgovorna za destabilizacijo razmer v Makedoniji. S pohodom so želeli opozoriti tudi na uničujoče posledice trenutnih razmer in na položaj Albancev v Makedoniji.

Internet za boljše odnose z javnostmi

13. 03. 2001 00.00

Razvoj digitalne tehnologije in interneta spreminja delovne navade in načine izvajanja programov odnosov z javnostmi. Dobro komuniciranje s številnimi javnostmi je ključni dejavnik uspešnega izvajanja vsakdanjega dela. V 21. stoletju bodo odnosi z javnostmi postali ključno komunikacijsko orodje, še posebej zato, ker bodo mediji postali še bolj raznoliki, tudi s pomočjo interneta in digitalne televizije. Z ukrepi za liberalizacijo telekomunikacijskega trga bo vlada dosegla zniževanje cen in s tem omogočili širšo uporabo interneta, je v nagovoru obiskovalcem vladne spletne strani napovedal predsednik vlade Janez Drnovšek.

Razrešitev Ribičeve bi bila neutemeljena

13. 03. 2001 00.00

Poslanska skupina SLS+SKD Slovenske ljudske stranke je na današnji redni seji ocenila, da za razrešitev generalne direktorice Pošte Slovenije Marije Ribič, ki ga je predlagal minister za informacijsko družbo Pavle Gantar, ni nobenega argumentiranega razloga, so sporočili iz omenjene poslanske skupine.

Ozadje milanske modne afere

13. 03. 2001 00.00

Zgodba petnajstletne slovenske manekenke, ki že skoraj 14 dni pretresa modne kroge, dobiva nove razsežnosti. Dekletov oče italijanski agenciji Flash Models Management očita, da naj bi z grožnjami in izsiljevanji skušala vplivati na njegove in dekletove izjave policiji. Oče trdi, da je Majo odkrilo dekle znanega slovenskega manekena, ki ji je tudi predlagalo, naj poskusi srečo v Milanu.

Slavnostno odprli Euro info center Koper

28. 02. 2001 00.00

V Kopru so danes uradno odprli drugi slovenski Euro info center (EIC), namenjen informiranju in pripravi primorskih srednjih in malih podjetnikov na vstop Slovenije v EU. Slavja ob odprtju se je udeležila predstavnica generalne direkcije Evropske komisije za podjetja, odgovorna za EIC v državah kandidatkah za vstop v EU, Ana Maria Coelhorodriguef. Današnjemu uradnemu odprtju EIC v Kopru bo jutri sledilo uradno odprtje EIC v Mariboru, medtem ko EIC Ljubljana deluje že vrsto let.

Kmetje povabili Buta na sestanek

23. 02. 2001 00.00

Sindikat kmetov Slovenije (SKS) in predstavniki nevladnih kmetijskih organizacij so na današnjem skupnem sestanku sklenili, da prihodnjo sredo, 28. februarja, povabijo kmetijskega ministra Franca Buta na skupni sestanek, na katerem naj bi prišlo do konkretnih dogovorov o vprašanju mleka in mladega pitanega goveda. V kolikor se kmetijski minister srečanja ne bo udeležil ali na njem ne bo prišlo do sprejetja konkretnih sklepov, bo SKS napovedal opozorilno stavko. Ta naj bi bila predvidoma marca. K temu so jih prisilila govedorejska kriza, vse slabši ekonomski položaj kmetov in nepripravljenost odgovornih institucij, da se obstoječo krizo uredi, so pojasnili udeleženci sestanka.

Kitajska delegacija prispela v Slovenijo

21. 02. 2001 00.00

Na tridnevni obisk v Slovenijo je dopoldne prispela vladno-gospodarska delegacija s Kitajske. Delegacijo, ki jo vodi državna svetnica Wu Yi, v kitajskem državnem svetu odgovorna za področje zunanje trgovine, je na brniškem letališču pričakala ministrica za gospodarstvo Tea Petrin. Wujeva se bo v času obiska v naši državi sestala tudi s predsednikom države Milanom Kučanom, predsednikom vlade Janezom Drnovškom in ministrom za zunanje zadeve Dimitrijem Ruplom.

Kitajska delegacija v Sloveniji

21. 02. 2001 00.00

Na današnji poslovni konferenci slovenskih in kitajskih poslovnežev v prostorih Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) je namestnik kitajskega ministra za zunanjo trgovino in ekonomsko sodelovanje Zhang Xiang povedal, da kitajska vlada namenja Sloveniji veliko pozornost in ob tem dodal, da med državama obstaja veliko možnosti za sodelovanje. Slovenska podjetja so po njegovih besedah v

Zaostrene razmere na jugu Srbije

19. 02. 2001 00.00

V Beogradu sta se na krizni seji sestali srbska in jugoslovanska vlada. Srbski voditelji so razpravljali o razmerah na Kosovu in o morebitnih ukrepih srbskih sil proti albanskim gverilcem v okolici Bujanovca. Na jugu Srbije pa so zjutraj potekali hudi spopadi med srbskimi silami in Osvobodilno vojsko Bujanovca ter Preševa, ki so zahtevali nove žrtve. Po poročanju Radia Indeks so oboroženi Albanci davi znova napadli postojanko srbske policije v vasi Lučane v občini Bujanovac na jugu Srbije.

Odzivi ob sprejetju manjšinskega zakona

14. 02. 2001 00.00

Predsednik vlade Janez Drnovšek je ob sprejetju zaščitnega zakona v italijanskem senatu izrazil veliko priznanje in zahvalo vsem v Sloveniji in Italiji, ki so z dolgoletnim vztrajanjem na spoštovanju evropskih vrednost zaščite manjšin po svojih močeh prispevali k temu zgodovinskemu dejanju za Slovenijo in Slovence v Italiji. Po mnenju premiera to zgodovinsko dejanje italijanske države odpira nove možnosti in perspektive bodočega sodelovanja med državama in zaključuje obdobje, ki je njune odnose do neke mere obremenjevalo. Kljub temu pa državi letos čaka še odgovorna naloga, saj je manjšini v najkrajšem času potrebno zagotoviti predvidena sredstva za njeno nemoteno delovanje in za ohranjanje tistih norm, ki jih uveljavlja zakon, je v sporočilu za javnost zapisal Drnovšek.

Množica podprla Norca

11. 02. 2001 00.00

Na zborovanju v podporo upokojenemu generalu Mirku Norcu v Splitu se je zbralo več kot 150.000 ljudi. Protestniki so zahtevali zaustavitev pregona Norca, prekinitev stikov s haaškim Mednarodnim sodiščem za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije in razpis predčasnih volitev. Zahteve so zbrali v deklaraciji, ki so jo prebrali ob koncu protesta.

Grška izjava o genocidu jezi Turke

11. 02. 2001 00.00

Turški predstavniki so se uradno pritožili o dekretu, ki so ga sprejeli v grškem parlamentu, ki obtožuje Turčijo genocida. Turški premier Bulent Ecevit upa, da ga grški predsednik ne bo podpisal. Grčija pa je izjavila, da gre za zgodovinska dejstva, kar naj ne bi zadevalo sedanjih dobrih odnosov. V dekretu piše, da je Turčija odgovorna za pomor ortodoksnih Grkov v Anatoliji v dvajsetih letih prejšnjega stoletja, med turško vojno za neodvisnost. Pripravo dokumenta je izglasoval grški parlament že pred dvema letoma, sedaj pa so ga podpisali ministri. Čaka le še na podpis predsednika. V izjavi piše tudi naj bi bil 14. september dan za komemoracijo žrtev genocida nad Grki iz leta 1922.

Nov mestni časopis Celjan

17. 01. 2001 00.00

V nakladi več kot 16.000 izvodov je danes izšla prva številka novega mestnega časopisa Celjan, ki je prebivalcem mesta ob Savinji razdeljen brezplačno. Kot je na novinarski konferenci poudarila glavna in odgovorna urednica časopisa Alma M. Sedlar, je Celjan, katerega 100-odstotni lastnik je zasebno podjetje Novice iz Slovenskih Konjic, neodvisen lokalni časopis, osredotočen na območje mesta Celje, ki bo izhajal enkrat tedensko, in sicer ob sredah.

Madžarska bo tožila krivce za izliv cianida v Tiso

04. 01. 2001 00.00

Madžarska bo tožila romunsko-avstralsko rudarsko družbo Aurul, ki je odgovorna za lanski izliv cianida v reko Tiso in Szamos. Izliv strupene snovi naj bi povzročil za najmanj 30 milijard forintov (220 milijonov mark) škode, predvsem v vzhodni Madžarski, je v četrtkovi izdajii zapisal madžarski časnik Magyar Hirlap.