odkar

Evropski gozdovi v slabem stanju

07. 10. 1999 20.46

Evropska komisija v danes objavljenem letnem poročilu o stanju evropskih gozdov ugotavlja, da se to minulih trinajstih letih, odkar opravlja redne področne analize, ves čas poslabšuje. Od dreves, ki so bila vključena v lani izvedeno analizo, jih je bila kar četrtina zmerno ali hudo poškodovanih, za zdrave pa jih je bilo ocenjenih okrog 36 odstotkov. Daleč najbolj ogrožen je po ugotovitvah Bruslja evropski hrast.

WB bo podprla zdravstveni sistem na Hrvaškem

06. 10. 1999 15.37

Svetovna banka (WB) je danes odobrila 29 milijonov dolarjev vredno posojilo za projekt izboljšanja zdravstvenega sistema na Hrvaškem. S spremembami bi namreč radi ustvarili bolj uspešen, učinkovit in finančno znosen zdravstveni sistem. S projektom bodo izboljšali zdravstveno varstvo na Hrvaškem na področju dostopnosti do zdravstvenih storitev, javnega zdravstva, obravnave farmacevtskih odpadkov, nekaterih sistemskih sprememb v informatiki, obdelavi podatkov in drugih pisarniških postopkih ter na področju projektnega vodenja.

Protestni sprehod brez incidentov

04. 10. 1999 08.07

Udeležencem včerajšnjega protestnega sprehoda v Beogradu je uspelo prehoditi načrtovano takoimenovano medijsko pot kljub policijskim kordonom, ki so poskušali preprečiti njihov namen.

Protesti v Džakarti

30. 09. 1999 15.34

Danes je približno 400 študentov protestiralo pred avstralskim veleposlaništvom v indonezijski prestolnici Džakarti. Na veleposlaništvo so metali kamne in molotovke.

Zakon o urejanju statusa državljanov nekdanje SFRJ

28. 09. 1999 20.00

Danes je začel veljati Zakon o urejanju statusa državljanov nekdanje SFRJ. Zakon bo tem ljudem omogočil pridobitev dovoljenja za stalno bivanje v Sloveniji. Kljub pričakovanju na upravnih enotah posebne gneče ni bilo.

Revija George posvečena Johnu F. Kennedyju ml.

27. 09. 1999 07.09

Oktobrska številka ameriške revije George je v celoti posvečena julija umrlemu uredniku te revije Johnu F. Kennedyju ml. Na naslovnici oktobrske številke je tokrat zatemnjena slika ameriške zastave. Prvič, odkar je revija začela izhajati, se na naslovnici ni pojavil lik kake slavne osebnosti. George vsebuje številne Kennedyjeve pogovore, kot npr. tista s kubanskim predsednikom Fidelom Castrom in ameriškim predsednikom Billom Clintonom. Ustvarjalci revije so v posebni številki povzeli tudi Kennedyjevo izjavo, da ''so v teh zahtevnih časih pogumni in prepričljivi možje in žene tisti, ki lahko resnično nekaj naredijo ali spremenijo''.

Uspešno poslovanje Zagrebačke pivovare

22. 09. 1999 12.02

Največji hrvaški proizvajalec piva Zagrebačka pivovara načrtuje v naslednjih treh letih naložbe v višini 40 milijonov nemških mark. Večji del omenjenih sredstev naj bi vložili v modernizacijo in povečanje proizvodnje, raziskave trgov, posebne programe izobraževanja zaposlenih, povečevanje kvalitete piva itd.

60. obletnica

17. 09. 1999 19.35

Poljski predsednik Aleksander Kwasniewski je danes obiskal grobove poljskih častnikov, žrtev sovjetskega pokola. Obisk pokopališča Katin pri Smolensku je del šestdesete obletnice začetka Druge svetovne vojne na Poljskem, katerega se je udeležilo tudi veliko število sorodnikov padlih.

Nemški proračunski primanjkljaj

13. 09. 1999 15.16

Nemški proračunski primanjkljaj je lani z 1,7 odstotka bruto domačega proizvoda dosegel najnižjo vrednost, odkar je bil leta 1991 prevzet skupen evropski sistem obračunavanja omenjene postavke, so sporočili iz nemškega statističnega urada. Izračun proračunskega primanjkljaja je bil narejen po pravilih, ki so v EU v veljavi od aprila letos in so obvezna za vse članice EU.

Šesta obletnica Metelkove - mesta

06. 09. 1999 15.25

Te dni mineva šesto leto, odkar si je v objektih nekdanje vojašnice na Metelkovi svoj prostor izborila ljubljanska neinstitucionalna kultura. Člani Mreže za Metelkovo so namreč 10. septembra 1993 iz bojazni, da bodo umetnikom namenjene prostore porušili, del objektov zasedli in v njih prenočili, že naslednji dan pa je Metelkova postala prizorišče različnih kulturnih dejavnosti in to ostala tudi v naslednjih šestih letih.

Madeline Albright v Vietnam

01. 09. 1999 10.52

Ameriška državna sekretarka bo naslednji teden obiskala komunistični Vietnam, s čimer naj bi nadaljevala dober potek bilateralnih odnosov med državama. Bivša sovražnika sta v zadnjih nekaj letih skoraj normalizirala trgovske in druge vezi. Nekateri analitiki, kljub vietnamskem dosjeju o kršenju človekovih pravic in Natovem bombardiranju Jugoslavije menijo, da so splošni odnosi med državama najboljši, odkar sta vzpostavili diplomatske vezi leta 1995. Tema pogovorov Albrightove in vietnamskih voditeljev naj bi bila v glavnem meddržavna trgovina, človeške pravice in spisek okoli 2,050 še vedno pogrešanih ameriških vojakov iz vojne v Vietnamu.

Protesti proti brazilski vladi

27. 08. 1999 10.01

Po podatkih organizatorjev več kot 100.000, po podatkih policije pa 60.000 ljudi se je v četrtek udeležilo protestov v brazilski prestolnici Brasiliji proti politiki vlade predsednika Fernanda Henriqueja Cardosa.

Prenova poslopja DZ

18. 08. 1999 20.44

Obnova poslopja državnega zbora je približno na polovici. Do konca meseca naj bi tako dokončali nekatera manjša vzdrževalna dela, obnovo fasade - prvo, odkar stavba stoji - bodo končali do oktobra.

Torres novi trener Botafoga

18. 08. 1999 13.27

Brazilski nogometni klub Botafogo je zaradi slabih rezultatov odpustil trenerja Maura Fernandesa, ki je moštvo vodil vsega pet tekem.

Ameriški operater satelitskega omrežja Iridium pri stečajnemu sodniku

16. 08. 1999 10.27

Ameriški operater satelitskega mobilnega omrežja Iridium je pri stečajnemu sodniku v Delawaru poiskal zaščito pred svojimi upniki. Podjetje, ki ga bremenijo dolgovi v višini treh milijard dolarjev, je konec prejšnjega tedna v skladu z enajstim poglavjem ameriške stečajne zakonodaje vložilo zahtevek za ''prostovoljen'' stečajni postopek. Iridium pa namerava nadaljevati s poslovanjem in načrtuje, da bo iz stečajnega postopka prišel okrepljen. Enajsto poglavje ameriške stečajne zakonodaje zadolženim podjetjem z možnostjo preživetja omogoča, da na stečajnem sodišču poiščejo začasno zaščito pred upniki. V tem času lahko sanirajo poslovanje in uredijo obveznosti. Iridium upravlja mobilno telefonsko omrežje, sestavljeno iz 66 satelitov in pripadajočih postaj, ki ga je veljalo pet milijard dolarjev. Vse odkar je novembra 1998 začel poslovati, pa mu ne uspe doseči niti načrtovanega števila kupcev niti prihodka.

Potrošniki ne pričakujejo večjih podražitev

15. 08. 1999 16.58

Po podatkih Statističnega urada RS se je kazalec zaupanja potrošnikov od marca do maja letos dvigoval oz. je maja dosegel najvišjo točko, odkar urad izvaja anketo o mnenju potrošnikov.

Drašković in Đinđić skupaj proti Miloševiću

09. 08. 1999 19.09

Glavna voditelja srbske opozicije, Vuk Drašković in Zoran Đinđić, sta po srečanju s poglavarjem srbske pravoslavne cerkve, patriahom Pavlom v Beogradu sporočila, da se bosta 19. avgusta udeležila opozicijskega zborovanja v Beogradu. Zborovanje je pred jugoslovansko skupščino sklicala skupina neodvisnih gospodarskih strokovnjakov G-17, da bi znova pozvali jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševiča k odstopu. Odkar je srbska opozicija začela konec junija kampanjo za odstop Miloševiča, se Đinđić in Drašković skupaj še nista udeležila nobenega zborovanja.

Kras in Istra slikarja samouka Friderika Hrasta

09. 08. 1999 12.53

V Galeriji Kompas bodo jutri ob 20. uri odprli razstavo slik Friderika Hrasta z naslovom Kras in Istra. Hrast, rojen leta 1928, po izobrazbi pravnik, se je slikarstva še posebej močno lotil ob upokojitvi. Javnosti se je v petindvajsetih letih, odkar slika, predstavil petkrat. Njegov slikarski svet je vezan predvsem na kraje nad Kraškim Kalom, Černotiče in na obalni pas Slovenske Istre. Po mnenju Mirka Juterška, avtorja zapisa na razstavni zloženki, pa so tokrat Hrastove krajinske slike drugačne. Prešnje poenostavljeno stilizirano odslikavanje izginjajoče kraške arhitekture se sedaj preliva v vse bolj slikarsko prefinjene odtenke, ki ob navideznem miru odkrivajo doživetje zapuščenosti, osamljenosti in pustote.

Deseta obletnica začetka padca Berlinskega zidu

07. 08. 1999 19.35

Jutri bo minilo natanko deset let, odkar se je v Berlinu začela drama vzhodnonemških beguncev, ki je nekaj mesecev kasneje privedla do padca Berlinskega zidu. Osmega avgusta 1989 je namreč 130 vzhodnonemških državljanov zasedlo veleposlaništvo ZR Nemčije v Berlinu in zahtevalo, da jim dovolijo odpotovati na Zahod. Po pettedenski zasedbi veleposlaništva so se begunci vrnili na svoje domove, toda taktika pritiska je obrodila sadove, saj je 11. septembra Madžarska odprla mejo z Avstrijo in začel se je beg neskončnih kolon vzhodnih Nemcev na drugo stran železne zavese.

Tyson oktobra z Douglasom

06. 08. 1999 10.47

Tretja vrnitev ameriškega boksarja Mikea Tysona v ring je dokončno potrjena. Ameriška televizija CNN je poročala, da se bo nekdanji svetovni prvak v težki kategoriji 2. oktobra v Las Vegasu pomerili z Busterjem Douglasom. Douglas je bil senzacija leta 1990, ko je v Tokiju presenetljivo ugnal takrat nepremagaljivega Tysona.

Obletnica jedrskega napada na Hirošimo in Nagasaki

05. 08. 1999 13.40

Letos mineva 54 let, odkar sta ameriški jedrski bombi spremenili v prah japonski mesti Hirošima in Nagasaki, pri tem pa je takoj izgubilo življenje več kot 38.000 ljudi. Za posledicami eksplozij naj bi v letih agonije, ki so sledila, umrlo še več kot 330.000 ljudi, od tega 10.000 korejskih delavcev.

Prepozne in neenake akcije

03. 08. 1999 09.34

Organizacija za varstvo človekovih pravic Human Rights Watch je kritizirala mirovne sile KFOR in Združene narode na Kosovu zaradi ''prepoznih in neenakih'' akcij za zaščito Srbov in Romov v pokrajini. V danes objavljeni izjavi v New Yorku piše, da Srbi in Romi trpijo zaradi ''strahu, negotovosti in nasilja'', odkar so se 10. junija s Kosova umaknile jugoslovanske enote. Od takrat naj bi Kosovo zapustilo več kot 164.000 Srbov, medtem ko se Albanci vračajo. Številni Albanci so se pod zaščito sil KFOR vrnili na območja, ki so bili nekoč pod srbskim nadzorom, še ugotavlja Human Rights Watch.

100 let socialnega zdravstvenega zavarovanja

01. 08. 1999 16.11

Danes mineva natanko 110 let, odkar je bilo na Slovenskem uvedeno socialno zdravstveno zavarovanje. Na ta dan leta 1889 je bila namreč v Ljubljani ustanovljena prva Okrajna bolniška blagajna, ki so ji kmalu sledile druge v vseh slovenskih mestih, in že istega leta je bilo v Sloveniji 23.000 zavarovancev. Okrajno bolniško blagajno je Ljubljana dobila le leto dni za Dunajem, ustanovljena pa je bila po Bismarckovem modelu socialnega zavarovanja, saj so sredstva za zavarovanje prispevali delavci in delodajalci. Sedanji Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS), ki zbira in razporeja sredstva za izvedbo pravic iz obveznega in prostovoljnega zdravstvenega zavarovanja, je bil ustanovljen marca leta 1992 na podlagi zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju. V Sloveniji je bilo po statističnih podatkih lani 1.939.369 obvezno zdravstveno zavarovanih oseb. Za zdravstveno zavarovanje namenjamo 6,6 odstotka bruto domačega proizvoda, kar predstavlja približno 700 dolarjev letno na prebivalca. Delež zasebnih sredstev v zdravstvu pa se je z uvedbo prostovoljnega zdravstvenega zavarovanja z 1,5 odstotka v letu 1992 postopoma dvignil na 11,6 odstotka vseh izdatkov v lanskem letu.

110 letnica uvedbe SZZ

30. 07. 1999 13.27

Prvega avgusta bo minilo natanko 110 let, odkar je bilo med Slovenci uvedeno socialno zdravstveno zavarovanje. Na ta dan leta 1889 je bila namreč v Ljubljani ustanovljena prva Okrajna bolniška blagajna, ki so ji kmalu sledile druge v vseh slovenskih mestih, in že istega leta je bilo v Sloveniji 23.000 zavarovancev. Okrajno bolniško blagajno je Ljubljana dobila le leto dni za Dunajem, ustanovljena pa je bila po Bismarckovem modelu socialnega zavarovanja. Sredstva za zavarovanje so prispevali delavci in delodajalci.

Rugova že zapustil Kosovo?

16. 07. 1999 18.34

Zmerni voditelj kosovskih Albancev Ibrahim Rugova je zapustil Kosovo že po nekaj urah, ko je prispel tja. Viri navajajo, da se je že vrnil v stanovanje v Rimu, kjer se nahaja tudi njegova družina in kjer so skupaj bivali, odkar je bil Rugova izpuščen iz hišnega pripora v Beogradu.

600-letnica omembe trga Žužemberk

15. 07. 1999 08.37

Žužemberžani praznujejo pomemben jubilej, letos namreč mineva natanko 600 let, odkar so v listini o zamenjavi župnije Dobrnič za trg Tržič vojvode Vilijema Habsburga iz leta 1399 prvič omenili trg Žužemberk.

Ecevit: ciprsko vprašanje ne obstaja

12. 07. 1999 14.15

Ciprskega vprašanja ni več, odkar je turška skupnost na severu ciprskega otoka razglasila samostojno republiko, je sinoči na državni televiziji povedal turški premier Bulent Ecevit. Novo republiko je doslej priznala le Turčija.

40 let srečevanja slovenskih izseljencev

04. 07. 1999 10.17

Pod okriljem Slovenske izseljenske matice in občine Dobrova-Polhov Gradec bo s številnimi kulturnimi prerireditvami slovesno zaznamovana 40-letnica izseljenskih srečanj z nazivom Srečanja v moji deželi.

40 let srečevanja slovenskih izseljencev

02. 07. 1999 11.14

Pod okriljem Slovenske izseljenske matice in občine Dobrova Polhov Gradec bo s številnimi kulturnimi prireditvami slovesno zaznamovana 40-letnica izseljenskih srečanj pod nazivom Srečanja v moji deželi. V nedeljo, 4. julija, bo namreč minilo 40 let, odkar Slovenska izseljenska matica prireja Srečanja v moji deželi, ki so največja srečanja rojakov, ki žive na tujem in v domovini. Letošnje prizorišče omenjenega srečanja je Polhov Gradec, ki je bil tudi pionir-gostitelj prvega večjega organiziranega shoda vseh Slovencev, 4. julija leta 1959.

Brezposelnost na Japonskem maja nižja

29. 06. 1999 10.49

Japonske oblasti so danes objavile podatke o rahlem znižanju brezposelnosti, ki pa po ocenah strokovnjakov vendarle ni razlog za prevelik optimizem. Raven brezposelnosti se je tako maja glede na april znižala za 0,2 odstotka na 4,6 odstotka.