odkritje

Znanstveniki domnevajo, da so odkrili prvi planet izven naše galaksije
26. 10. 2021 08.11
Astronomi so odkrili namige o morebitnem prvem planetu zunaj naše galaksije. Ta se nahaja v galaksiji Messier 51, ki je od Rimske ceste oddaljena približno 28 milijonov svetlobnih let. Znanstveniki so sicer do zdaj odkrili že okoli 5000 eksoplanetov, vendar pa se vsi nahajajo v naši galaksiji.

Grožnje politikom: kdo je prestregel pošto z naboji?
25. 10. 2021 12.42
Število grozilnih pošiljk s strelnimi naboji, naslovljenih na visoke predstavnike države, se je povzpelo na šest. Poleg predsednika vlade Janeza Janše in obrambnega ministra Mateja Tonina so jih dobili še notranji minister Aleš Hojs, predsednik stranke SNS Zmago Jelinčič ter dve poslanski skupini v Državnem zboru, šlo naj bi za SNS in Desus. Po naših informacijah naj bi preverjali tudi pošiljko, naslovljeno na gospodarskega ministra Zdravka Počivalška. Kako je mogoče, da je pošta do državnikov sploh prišla? Na Pošti zatrjujejo: Ravnali smo v skladu s protokoli.

Arheologi odkrili starodaven obrat za stiskanje vina in kamnite reliefe
25. 10. 2021 11.10
Skupina iraških in italijanskih arheologov je v Iraku predstavila okoli 2700 let star obrat za stiskanje vina iz časa asirskih kraljev. Ob tem so predstavili tudi osupljive monumentalne reliefe, vklesane v skalo, ki prikazujejo kralje ob molitvi pred bogovi. Reliefi so vklesani v stene namakalnega kanala v Faidi na severu Iraka.

Prešernov spomenik dobili v Zagrebu, Gajev v Ljubljani
18. 10. 2021 14.12
Predsednika Slovenije in Hrvaške, Borut Pahor in Zoran Milanović, sta sodelovala pri odkritju spomenikov hrvaškega politika in književnika Ljudevita Gaja v Ljubljani in slovenskega pesnika Franceta Prešerna v Zagrebu. V nagovorih v Ljubljani sta izpostavila dobre sosedske odnose med državama ter obudila spomin na Gaja in njegovo delovanje za narodni preporod v 19. stoletju. Njuno srečanje sicer sodi v okvir kulturnega sodelovanja obeh držav.

Pismo stricev iz ozadja pristalo v napačnih rokah, odnosi na preizkušnji
11. 10. 2021 22.04
Aljaž je našel pismo, ki mu ni bilo namenjeno, razkritje vsebine preostalim članom družine pa je vneslo še več negotovosti, dvomov, taktiziranja. Ambrož je v pismu določil novega člana družine, tedenska naloga pa je pošteno nasmejala člane družine. Pa bo smeh trajal dolgo?

Nobelova nagrada za ekonomijo znanstvenikom za prispevke na področjih ekonomike dela
11. 10. 2021 12.15
Prejemniki letošnje Nobelove nagrade za ekonomijo so Kanadčan David Card za empirični prispevek k ekonomiki dela ter Američan Joshua Angrist in Nizozemec Guido Imbens za metodološki prispevek k analizi vzročnih razmerij, so sporočili s Kraljeve švedske akademije znanosti.

V Jeruzalemu odkrili starodavno stranišče
09. 10. 2021 21.31
Izraelski arheologi so v Jeruzalemu odkrili starodavno stranišče, ki sega še v čase, ko so bile zasebne kopalnice v tem svetem mestu luksuz. Stranišče je staro več kot 2700 let. Odkritje bi lahko osvetlilo življenjski slog in prehrano ljudi, ki so živeli v tistem obdobju. Arheologi ob tem dodajajo, da bi lahko veliko izvedeli tudi o starodavnih boleznih.

Koalicija zahteva sejo odbora za finance o izbrisih v bankah
06. 10. 2021 12.34
Poslanske skupine SDS, NSi in SMC so vložile zahtevo za sklic nujne seje odbora DZ za finance, na kateri bi obravnavali posledice nedavne sodbe Evropskega sodišča za človekove pravice v tožbi razlaščenih vlagateljev v bančne delnice in podrejene obveznice.

Nobelova nagrada za kemijo za razvoj asimetrične organokatalize
06. 10. 2021 12.03
Letošnja prejemnika Nobelove nagrade za kemijo sta Nemec Benjamin List in britansko-ameriški znanstvenik David MacMillan, je sporočil Nobelov odbor v Stockholmu. Prestižno odlikovanje, ki ga spremlja slab milijon evrov denarne nagrade, sta si prislužila z razvojem "genialnega" orodja za gradnjo molekul, imenovanega asimetrična organokataliza.

Nobelova nagrada za razumevanje kompleksnih fizikalnih sistemov
05. 10. 2021 12.01
Letošnjo Nobelovo nagrado za fiziko so prejeli Japonec Sjukuro Manabe, Nemec Klaus Hasselmann in Italijan Giorgio Parisi za prispevek k vzpostavljanju podnebnih modelov in razumevanju kompleksnih fizikalnih sistemov, so sporočili iz Stockholma.

Nobelova nagrada za medicino: odkritje receptorjev za temperaturo in dotik
04. 10. 2021 12.10
Letošnja Nobelova nagrada za fiziologijo ali medicino gre v roke ameriškemu fiziologu Davidu Juliusu in armensko-ameriškemu molekularnemu biologu Ardemu Patapoutianu za odkritje receptorjev za temperaturo in dotik, je sporočil švedski inštitut Karolinska, ki podeljuje nagrade. Zaradi njunega odkritja lahko denimo znanstveniki zdaj bolje razumejo, kako zaužitje čilija v možganih izzove signale za občutek vročine, čeprav čili ni vroč, ali pa zakaj mentol hladi, je pojasnil profesor Andraž Stožer. Odbor inštituta sicer letos ni imel lahkega dela pri navezovanju stika z obema znanstvenikoma. Uspelo mu je šele s pomočjo njunih sorodnikov.

Bruselj pozval Volkswagen k izplačilu vseh oškodovanih v aferi dieselgate
28. 09. 2021 13.40
Evropska unija je nemškega proizvajalca avtomobilov Volkswagen pozvala k izplačilu odškodnin vsem evropskim potrošnikom zaradi afere dieselgate. Odkritje, da je proizvajalec prirejal rezultate testov izpustov, je podjetje leta 2015 pahnilo v odplačevanje orjaških odškodnin.

Daljše čakalne dobe, nediagnosticirane bolezni, prestavljene operacije ...
25. 09. 2021 07.00
Kakšne so posledice epidemije za bolnike, za naše zdravstvo? Koliko med vami je takšnih, ki zaradi strahu pred okužbo, zaradi slabše dostopnosti do zdravnikov niste pravočasno prišli do diagnoze? Koliko je takšnih bolnikov, ki so jim zaradi epidemije prestavili operacije, diagnostične in kontrolne preglede? Zbrali smo podatke o čakalnih dobah in vrstah, v mariborskem UKC so zaradi epidemije covida-19 opravili kar 6000 operacij manj, kot bi jih sicer.

Na Bledu slovesno obeležili dan športa kot državni praznik
23. 09. 2021 15.28
Osrednja prireditev ob državnem prazniku, dnevu športa, je bila na Blejski promenadi pod Festivalno dvorano na Bledu, po vsej državi pa so potekali številni športni dogodki. Na Gorenjskem potekajo športni dogodki v okviru predsedovanja Slovenije Svetu Evropske unije, pa tudi zasedanje generalnih državnih direktorjev za šport EU in seminarji. Praznični športni dan so po državi zveze in društva zaznamovali z različnimi športnimi prireditvami. Ena večjih je potekala v ljubljanskem parku Tivoli, kjer je več kot 2000 otrok z gosti iz Evrope sodelovalo v prek 30 različnih športnih aktivnosti in predstavitvah različnih disciplin.

V prvem ohranjenem ljubljanskem tisku najdeni slovnični popravki
19. 09. 2021 10.40
Konec leta bo izšla knjiga Stati in obstati, monografija o prvih petdesetih slovenskih knjigah, ki predstavljajo ključni mejnik slovenskega jezika. Avtor Kozma Ahačič, slovenski jezikoslovec in literarni zgodovinar, je med pripravo zbirke naletel na zanimivo in pomembno odkritje. V enem od novoodkritih izvodov, delu Jesus Sirah, ki velja za prvi Dalmatinov prevod, je odkril rokopisne jezikovne popravke originala, ki so bili zapisani stoletje po izidu knjige, torej že v nekoliko sodobnejši slovenščini.

Ko novi lastniki prisluhnejo arheologom: odkritja v kleti stare ptujske vojašnice
19. 09. 2021 08.57
Prenova stare ptujske vojašnice je razodela številna arheološka odkritja. V kleti zgradbe na Vičavi, ki je nekoč služila kot oficirski paviljon, so se namreč več mesecev mudili arheologi. Pod prvotnim tlakom so našli mogočne, več kot dva metra debele zidove nekdanje rimske monumentalne zgradbe, ki je morda služila kot obrambni stolp, pa tudi številne ostanke lončenine, novce in nakit. Strokovnjaki ob tem hvalijo izreden posluh novih lastnikov, ki bodo najdeno – čeprav bodo tam poslovni prostori – skušali tudi primerno reprezentirati. Za oživitev nekoč propadajoče stavbe so sicer namenili dva milijona evrov. Arheologi so te dni ravno zaključili svoje delo, zdaj so na vrsti gradbinci.

Znanstveniki odkrili najsevernejši otok na svetu
28. 08. 2021 14.00
Raziskovalci so odkrili najbolj severno kopensko točko na svetu. Majhen otoček ob obali Grenlandije, ki ima premer le okoli 30 metrov, so razkrili nedavni premiki ledenih plošč. Člani odprave pa ob tem priznavajo, da so nov otoček odkrili malodane 'po pomoti'. Njihov namen je bil namreč povsem drug – tja so odšli po vzorce.

Novo odkritje: Ne zaradi ogroženosti, morske kače napadejo zaradi parjenja
21. 08. 2021 17.23
Raziskovalci Organizacije za znanstvene in industrijske raziskave Commonwealtha so prišli so presenetljivih spoznanj, ki zadevajo napade morskih kač. Nekatere vrste kač sicer vsebujejo dovolj strupa, da bi z enim ugrizom ubile tri ljudi, a ugrizi so izjemno redki. Na splošno naj bi morske kače veljale za precej nežna bitja.

V okuženem rastlinjaku je treba uničiti vse paradižnike, paprike in feferone
20. 08. 2021 11.20
Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin je zaradi prve potrjene najdbe virusa rjave grbančavosti plodov paradižnika v slovenski pridelavi določila ukrepe za njegovo izkoreninjenje. Pridelovalec mora uničiti vse rastline paradižnika, paprike in feferonov v okuženem rastlinjaku, z razkuževanjem pa poskrbeti, da se virus ne širi.

Na Novi Zelandiji odkrili vir novih okužb, v Avstraliji največ okužb do zdaj
19. 08. 2021 12.16
V Avstraliji so v zadnjem dnevu potrdili več kot 750 novih okužb, kar je največ od začetka epidemije, v Iranu je doslej novi koronavirus zahteval več kot 100.000 življenj. Na Novi Zelandiji so medtem odkrili vir tokratnega izbruha novega koronavirusa, zaradi katerega so znova zaprli državo, potem ko so v nedeljo okužbo potrdili pri moškem, ki ga niso povezali s potovanji v tujino.

V Pompejih našli ostanke sužnja, ki so najbolje ohranjeni doslej
18. 08. 2021 08.54
V Pompejih so našli delno mumificirane ostanke, vključno z lasmi in kostmi, nekdanjega sužnja, ki so najbolje ohranjeni ostanki, kar so jih kdaj našli v tem starodavnem rimskem mestu.

Solze Osake na prvi novinarski konferenci po treh mesecih
17. 08. 2021 09.59
Japonska teniška igralka Naomi Osaka je bila v solzah na svoji prvi novinarski konferenci na turneji WTA, ko je predčasno končala grand slam v Parizu in zaradi duševnih težav takrat ni hotela odgovarjati na novinarska vprašanja. Na turnirju v Cincinnatiju je bila znova zelo čustvena in je bilo druženje z novinarji za kratek čas prekinjeno, a je na koncu pogumno predstavila svoje mnenje.

Ali bo vzpon umetne inteligence ogrozil demokracijo?
14. 08. 2021 07.00
Ko je Alan Turing med drugo svetovno vojno razvil svoj znameniti stroj za dešifriranje nemških kod, imenovan "The bombe", še ni doumel, kakšen potencial ima to razvijajoče se področje za politične sisteme. Iz te rudimentarne oblike umetne inteligence se je razvila paleta tehnologij, strojev in sistemov, ki jih danes upravičeno imenujemo "inteligentne". Danes se umetna inteligenca uporablja v praktično vseh sferah družbe, med drugim tudi (kar je morda najpomembnejše) v politiki in za politične namene. Po mnenju mnogih opazovalcev lahko ogrozi same temelje našega demokratičnega političnega sistema.

1000 let star grob bi lahko pripadal nebinarni bojevnici
12. 08. 2021 20.38
Leta 1968 so odkrili skoraj tisoč let star grob na Finskem, ki naj bi ga glede na prisotnost nakita in neokrnjenega meča zasedala bojevnica. Nova analiza vsebine groba pa je ustvarila novo hipotezo. Znanstveniki ugotavljajo, da bi bila lahko pokopana oseba ena izmed najstarejših nebinarnih oseb na svetu. To pa ni prvi dokaz o tem, da so različne kulture v zgodovini poznale več kot le dva spola.

Znanstveniki so odkrili fosile malega krokodila iz obdobja jure
07. 08. 2021 17.04
Fosili majhnega krokodila, ki je po našem planetu hodil v obdobju jure, paleontologom ponujajo vpogled v razvoj sodobnih plazilcev. Vrsta, ki je v dolžino merila manj kot en meter, si je Zemljo delila z ogromnimi dinozavri, paleontologi pa ugotavljajo, da je imel ta prednik krokodilov verjetno veliko bolj pokončno držo kot njegovi današnji sorodniki.

Luma navdušuje s prvim singlom, Camila Cabello žura z žlahto, Tadi Tada navija za naše
01. 08. 2021 11.00
Zlata vredno poletje z najboljšo med house uspešnicami.

Pod gladino Benetk odkrili antično rimsko cesto
01. 08. 2021 07.36
Nova študija, ki so jo objavili v reviji Scientific Reports, razkriva obstoj antične rimske ceste na območju Benetk, ki pa je danes potopljena pod morsko gladino. Odkritje, ki vključuje ostanke rimskih dokov v bližini kanala Treporti, priča o tem, da je bilo območje naseljeno že več stoletij pred ustanovitvijo mesta Benetke.

Znanstveniki v globinah Atlantika našli 'prava' Spužija in Patrika
31. 07. 2021 16.40
Spuži Kvadratnik in njegov pajdaš Patrik sta javnosti, predvsem otrokom, znana iz priljubljene risanke, a očitno obstajata prav zares. Tako se je pošalil znanstvenik, ki je s pomočjo raziskovalnega plovila na daljinsko upravljanje globoko pod atlantskimi valovi zagledal znan prizor – živo rumeno spužvo in rožnato morsko zvezdo. Le da ti dve v resnici nista prijateljici.

Astronomi prvič v zgodovini za črno luknjo zaznali svetlobo
30. 07. 2021 16.40
Znanstveniki so odkrili nekaj, kar se je še nedavno zdelo popolnoma nemogoče. Na drugi strani črne luknje so namreč zaznali svetlobo. Te so sicer znane po tem, da pogoltnejo vse, kar se jim preveč približa. Odkritje potrjuje teorijo Alberta Einsteina o splošni relativnosti. Gravitacijski privlak iz črnih lukenj je namreč upognil svetlobne žarke okoli sebe, zaradi česar so lahko znanstveniki prvič videli, kaj se skriva za njimi.

Najstarejši britanski vitraž se je na očeh javnosti skrival kar 900 let
28. 07. 2021 19.54
Nove raziskave kažejo, da so nekatera vitražna okna iz Canterburyjske katedrale morda med najstarejšimi na svetu. Ploščam, ki prikazujejo Kristusove prednike, so namreč z novo tehniko določili novo starost. Domnevajo pa tudi, da so tudi tri druga okna v resnici starejša, kot so verjeli prvotno.