odkritje

Pod bujnim rastlinjem v Amazoniji se je skrivalo ogromno starodavno mesto
12. 01. 2024 13.21
Raziskovalce je navdušilo odkritje ogromnega starodavnega mesta v Amazoniji. To se je skrivalo pod bujnim rastlinjem. Novo odkritje spreminja pogled na kulturo Amazonije, pravijo arheologi.

Mimoidoči na šolskem dvorišču naletel na popkovino, policija našla novorojenčka
07. 01. 2024 18.27
V Nemčiji je mimoidoči na dvorišču osnovne šole našel v krpo zavito popkovino. Na kraj je prišla policija, ki je v okolici našla podhlajenega dojenčka. Malčka so odpeljali v bolnišnico, kjer se zdravniki borijo za njegovo življenje.

Lov na zaklad z detektorjem kovin
06. 01. 2024 14.14
Vznemirjenje, ki ga prinaša lov na zaklad, očitno privlači vse več ljudi. S posebnimi detektorji za odkrivanje kovin, ki postajajo vse bolj sofisticirani, so vse bolj številčna tudi pomembna odkritja. Ne gre le za skrinjo z zlatom in bleščečimi dragulji, termin zaklad Angleži uporabljajo za vsako odkritje, ki je starejše od 200 let in vsebuje katero koli vrsto dragocene kovine. Zakon pa narekuje, da je treba kakršen koli odkrit delček prijaviti, saj je takšna pridobitev lahko pravo bogastvo za muzeje.

Kulturni in družbeni izzivi konoplje
31. 12. 2023 10.00
Konoplja je nedvomno ena izmed najbolj prepoznavnih, a žal, tudi najbolj kontroverznih rastlin na svetu. Prve omembe o uporabi konoplje segajo približno 12 tisoč let nazaj, v Srednjo Azijo. Skozi zgodovino je bila znana kot pomembna in vsestranska rastlina, saj so iz nje izdelovali vrvi, papir in številne druge izdelke ter jo uporabljali v prehranske in medicinske namene.

Želite priti hitreje do vitke postave?
28. 12. 2023 00.15
Ste že slišali, da se je v svetu hujšanja pojavilo slastno in inovativno odkritje?

Obeležujemo dan samostojnosti in enotnosti
26. 12. 2023 07.14
Dan samostojnosti in enotnosti praznujemo v spomin na razglasitev rezultatov plebiscita, na katerem se je 88,5 odstotka vseh volilnih upravičencev pred 33 leti odločilo za samostojno državo Slovenijo. Predsednica republike Nataša Pirc Musar je ob državnem prazniku v predsedniški palači nagovorila obiskovalce. Besedi enotnost je dodala še solidarnost: "Če bomo solidarni in enotni, kar znamo biti, bo zagotovo lahko še bolje, kot sicer že je."

Pomemben korak k reševanju potreb po čisti energiji
15. 12. 2023 12.11
Slovenski raziskovalci so pri študiju minerala rutila opazili, da ta material spontano cepi vodo na ione. Njihova raziskava odpira novo smer v raziskavah katalitske cepitve vode in predstavlja pomemben korak za reševanje vse večjih svetovnih potreb po čisti energiji, so sporočili z Instituta Jožef Stefan.

Podvodni T-rex: Odkrili dvometrsko lobanjo starodavne 'morske pošasti'
10. 12. 2023 10.35
S 130 kot britev ostrimi zobmi je lahko svoj plen pokončal z enim samim ugrizom. Morska pošast, ultimativni ubijalski stroj, podvodni T-rex. Tako znanstveniki opisujejo starodavnega plenilca, ki je pred 150 milijoni let povzročal strah in trepet v oceanih. Zdaj so raziskovalci odkrili dvometrsko lobanjo pliozavra, ki je skoraj popolnoma ohranjena. Nad odkritjem so navdušeni.

ZDA podkupile španska agenta za izdajo tajnih podatkov
09. 12. 2023 11.21
Španijo pretresa razkritje, da so ZDA podkupile španska agenta za izdajo tajnih informacij. Odkritje, da sta bila dva agenta španske obveščevalne službe CNI podkupljena, da sta Združenim državam posredovala tajne podatke, pa je zaostrilo odnose med Madridom in Washingtonom. Takšna dejanja namreč veljajo za sovražna in niso pričakovana med dvema zavezniškima državama.

Z nafto bogata nekdanja britanska kolonija 'trepeta' pred Venezuelo
03. 12. 2023 13.34
V Venezueli poteka posvetovalni referendum o morebitni priključitvi Essequiba, ozemlja sosednje Gvajane, za katerega Caracas trdi, da mu ga je Velika Britanija pred več kot sto leti nezakonito odvzela. Gvajanske oblasti so sicer nedavno na tem območju odkrile večje zaloge nafte, regija pa je bogata tudi z drugimi naravnimi viri. Napetosti med sosednjima državama v zadnjem času naraščajo, v Gvajani pa se bojijo, da bi si lahko Venezuela z vojaško silo priključila večji del njihovega ozemlja.

Macaulay Culkin zvezdo na Pločniku slavnih sprejel v družbi sinov in zaročenke
02. 12. 2023 15.47
Sinova igralskega para Macaulayja Culkina in Brende Song sta se prvič pojavila v javnosti. Zvezdnik filma Sam doma je pred kratim dobil svojo zvezdo na Pločniku slavnih v Hollywoodu, na slovesnosti pa so mu družbo delali zaročenka in njuna dva sinova, enoletni Carson in dveletni Dakota. 43-letnik se je v svojem govoru igralki tudi zahvalil in dejal, da je ena od treh njegovih najljubših ljudi na svetu.

Zlati red za zasluge Ginekološki kliniki in Miranu Potrču, srebrni red Sovi
01. 12. 2023 15.35
Predsednica republike Nataša Pirc Musar bo na slovesnosti konec decembra podelila državna odlikovanja red za zasluge. Drugo najvišje odlikovanje – zlati red za zasluge – bosta prejela Ginekološka klinika UKC Ljubljana in že pokojni politik Miran Potrč. Srebrno odlikovanje pa bo prejela Slovenska obveščevalno-varnostna agencija.

'Največja bolnišnica v Gazi je tudi največji teroristični objekt Hamasa'
24. 11. 2023 12.23
Izraelska vojska je sporočila, da je v sredo pod največjo bolnišnico v Gazi razkrila največji vojaški objekt doslej. Kot pravijo, gre za nekakšno podzemno spalnico, do katere vodi ozek, 150 metrov dolg kamnit predor. "Bolnišnica Šifa je največja bolnišnica v Gazi, a tudi največji teroristični objekt Hamasa," trdi izraelska vojska. Nekdanji izraelski premier Barak je sicer v nedavnem intervjuju za CNN razkril, da je tunele pod bolnišnico zgradil Izrael.

So v OpenAI odkrili tehnologijo, ki lahko ogrozi človeštvo?
23. 11. 2023 18.53
Več virov v podjetju trdi, da so prejšnjo upravo obvestili o odkritju, ki bi lahko ogrozilo obstoj človeštva. Tehnologijo, ki temelji na umetni inteligenci, so skrivnostno poimenovali Q*. V pismu upravi so raziskovalci umetne inteligence pri OpenAi izrazili zaskrbljenost zaradi novega odkritja in čeprav v družbi obstoja tega pisma niso potrdili, so potrdili obstoj Q*. Mnogi zdaj ugibajo, ali je bil prav to vzrok za Altmanovo razrešitev. Nekaj dni pred tem se je povratnik v podjetje v enem od svojih nastopov vprašal: "Je to orodje, ki smo ga zgradili, ali bitje, ki smo ga ustvarili?"

Izkopavanja na območju Drame: ostanki Emone že na globini 70 centimetrov
22. 11. 2023 13.37
V ljubljanski Drami so predstavili potek arheoloških izkopavanj na njenem območju. Kot je povedala vodja arheoloških izkopavanj Maja Lavrič, so sicer pričakovali ostanke rimske Emone, jih je pa presenetilo, da so nanje naleteli že na globini 70 in 80 centimetrov, prav tako jih je presenetila dobra ohranjenost rimske arhitekture.

(Umazana) tekma med Slovenci in Nemci za planinske poti in koče
21. 11. 2023 10.02
Planinstvo na Slovenskem ima dolgoletno tradicijo, nova zgodovinska odkritja, do katerih se je uspel dokopati raziskovalec planinske zgodovine Dušan Škodič, pa osvetljujejo najzgodnejši razvoj planinstva in alpinizma pri nas, in sicer v drugi polovici 19. stoletja, pa vse do konca prve svetovne vojne. V knjigi Triglav je naš razkriva, kaj se je dogajalo pred ustanovitvijo predhodnice PZS, kako je potekala (umazana) tekma za planinske poti in koče med Slovenci in Nemci, kakšni so bili velikopotezni načrti za turistični naval na Triglav, zakaj je Nemška smer v Triglavski severni steni v resnici avstrijska in kdo je bil Klodwig Tchada.

Visoki leteči obiski, spektakularni izbruh in botanično odkritje stoletja
18. 11. 2023 11.15
Ta teden smo dobili poseben Natov obisk, v ljubljanskem botaničnem vrtu se lahko pohvalijo z živim fosilom, premier Golob si je ogledal zasilni nasip, ki so ga začeli graditi v Sneberjah, za odmevno gospodarsko novico pa je poskrbel Mercator oziroma skupina Fortenova, ki je kupila Tuš. Etna je s spektakularnim izbruhom navduševala na jugu Italije, v Krajinskem parku Sečovlje pa je navdušenje povzročila jata plemencev.

Kaj skriva 'zeleni dinozaver', ki je k nam prišel iz daljne Avstralije?
18. 11. 2023 09.43
Julija je Botanični vrt v Ljubljani postal bogatejši za šest primerkov drevesa, za katerega so dolgo mislili, da je izumrlo skupaj z dinozavri. Gre za zelo redko in ogroženo drevesno vrsto, ki so jo leta 1994 po naključju odkrili v skritem kotičku avstralske divjine. Od 3700 botaničnih vrtov po svetu jih je bilo le 34 izbranih, da nudijo zatočišče temu živemu fosilu, Ljubljana pa je tako postala del svetovnega naravovarstvenega projekta.

Pridelovalci mandarin besni: kdo je v dolini Neretve uporabljal pesticid?
13. 11. 2023 11.42
Neretvanske mandarine so nedavno potovale v Srbijo, a so jih na meji zavrnili in poslali nazaj. V plodovih so namreč našli ostanke pesticida klorpirifos, ki je bil na Hrvaškem prepovedan že leta 2020. Od 15 sadjarjev, ki so dobavljali mandarine, je bil sicer pesticid prisoten le pri enem. Zdaj so hrvaški sadjarji ogorčeni, saj ne vedo, kdo je uporabljal pesticid, in trdijo, da to meče slabo luč na preostale.

'Magellan je bil morilec, zato galaksiji ne bi smeli biti imenovani po njem'
12. 11. 2023 11.29
Ime portugalskega raziskovalca Ferdinanda Magellana je zapisano v zvezdah. Po njem namreč nosita ime dve satelitski galaksiji: Veliki in Mali Magellanov oblak. Astronomi pa zdaj želijo galaksij spremeniti ime, saj trdijo, da je bil Magellan predvsem morilec, ki je med vodenjem prve odprave, ki je obkrožila svet, zasužnjeval in požigal domove domorodnih ljudstev.

Pred 265 leti odposlali 104 pisma, zdaj so jih prvič prebrali
07. 11. 2023 08.22
V Veliki Britaniji so odprli 104 pisma, ki so jih odposlali pred več kot 250 leti. Namenjena so bila mornarjem na francoski bojni ladji Galatee, a jih nikoli niso dobili. Pisma so namreč končala v rokah Britancev, nato pa pozabljena obležala v predalih. Bolj po naključju kot ne jih je v britanskem narodnem arhivu odkril raziskovalec s Cambridgea, ki pravi, da govorijo o univerzalnih človeških izkušnjah in da tudi danes ostajajo aktualna.

Slovenska raziskovalca našla življenje pod zemeljsko skorjo na dnu oceana
14. 10. 2023 08.21
Tisti dan, ko smo prvič odprli pokrov zemeljske skorje, se je iz kontrolne sobe robotskega vozila zaslišalo vpitje. Bilo je res izjemno, še vedno z navdušenjem v glasu pripoveduje dr. Tinkara Tinta. Skupaj s Tihomirjem Makovcem sta prva slovenska raziskovalca, ki sta se odpravila na mednarodno odpravo iskanja življenja v čisto temo, 2500 metrov pod morsko gladino Tihega oceana. Tam so pod zemeljsko skorjo v ekstremnih pogojih s pomočjo robotskega vozila odkrili nov ekosistem, ki kar buhti od življenja. Slovenija je tako prvič sodelovala v družbi najelitnejših raziskovalnih institucij pri odkrivanju skrivnosti globokega morja.

Nasin vzorec asteroida vsebuje za življenje ključno vodo in ogljik
11. 10. 2023 21.25
Ameriška vesoljska agencija Nasa je ugotovila, da vzorec 4,5 milijarde let starega asteroida Bennu vsebuje veliko vode in ogljika, ki sta ključni sestavini za življenje in nastanek našega planeta. Odkritje je še en dokaz v prid teoriji, da so bili temelji življenja na Zemlji zasejani iz vesolja.

Keith Richards: Artritis je spremenil moje igranje kitare
10. 10. 2023 08.54
Keith Richards je zagotovo nepogrešljiv člen skupine The Rolling Stones, njegovo ikonično igranje kitare pa oboževalce takoj opomni, katero skupino poslušajo. Kitar ima več kot tisoč – čeprav na odru igra le nekaj izbranih – in tudi ko se približuje 80. letu, je zvezdnik še vedno očaran nad tem inštrumentom. "Najbolj fascinantno je, da bolj ko ga igraš, manj ga poznaš," pravi. "Postavlja vam neskončna vprašanja. Nikoli ne morete vedeti vsega. To je nemogoče," je še dodal.

Nobelova nagrada za kemijo trem raziskovalcem kvantnih pik
04. 10. 2023 10.58
Letošnji Nobelovi nagrajenci za kemijo so Moungi Bawendi, Louis E. Brus in Aleksej Ekimov za prispevek na področju kvantnih pik, je sporočila Švedska kraljeva akademija znanosti. Imena treh raziskovalcev, ki delujejo v ZDA, so v javnost sicer pricurljala že štiri ure pred uradno razglasitvijo.

Nekoč vedra vode, zdaj mejnike pri raziskovanju ALS ustvarjajo tudi Slovenci
03. 10. 2023 10.48
Se še spomnite veder ledene vode, s katerimi so se nekoč polivali znani, pa tudi manj znani po svetu? Takrat je šlo za ozaveščanje o hudi genetski bolezni amiotrofična lateralna skleroza, bolj znana pod kratico ALS. Ljudje so takrat osveščali, znanstveniki pa raziskujejo tudi vzroke za nastanek te bolezni in frontotemporalne demence (FTD). Mednarodna skupina raziskovalcev, del katere so tudi slovenski znanstveniki, pa je zdaj dosegla nov mejnik. Odkrili so namreč nov mehanizem, povezan z mutacijo v genu C9orf72.

'Vikingi' po Celju osvojili še Novo Gorico
29. 09. 2023 17.00
Slovenska organizacija mešanih borilnih veščin Valhalla Fight Night (VFN) je letos poleg borilnih spektaklov začela organizirati tudi amaterske turnirje, na katerih se imajo priložnost kaliti mladi borci, ki bodo nato lahko nekoč tudi postali profesionalci. Po uspešnem premiernem dogodku v Celju so se tako 'Vikingi' pretekli konec tedna pomerili še v Novi Gorici, kjer smo dobili nove zmagovalce turnirja.

Aretirali še enega moškega, povezanega z distribucijo fentanila v vrtcu
26. 09. 2023 07.41
Pred roko pravice bo stopil še tretji obtoženi za pomoč pri distribuciji mamil, ki so jih našli v newyorškem vrtcu. Po smrti enoletnega dečka, ki naj bi zaužil prevelik odmerek fentanila, je policija namreč odkrila še loputo z drogami, pridržali so lastnico vrtca in njenega podnajemnika, na begu pa je še vedno mož lastnice vrtca.

V tleh vrtca, v katerem je umrl enoletni deček, našli skrivno loputo in droge
22. 09. 2023 07.14
Newyorška policija je v vrtcu v Bronxu, kjer je prejšnji teden zaradi domnevno prevelikega odmerka fentanila umrl enoletni deček, odkrila loputo z drogami, vključno s fentanilom. Količina zaseženih mamil bi po njihovih ocenah lahko ubila 500.000 ljudi. Pridržali so lastnico vrtca in njenega podnajemnika, ena oseba pa je še na begu.

Leseno odkritje, staro pol milijona let, presenetilo priznane arheologe
21. 09. 2023 11.17
Arheologi so na severu Zambije blizu meje s Tanzanijo odkrili najstarejšo leseno konstrukcijo na svetu, staro skoraj pol milijona let. Hlodi, oblikovani z ostrim orodjem na bregu reke ob slapu Kalambo, so morda nekoč tvorili sprehajalno pot ali ploščad. Odkritje nakazuje, da so bili naši predniki bolj napredni, kot se domneva. Da so si olajšali življenje in ustvarili nekaj, česar še nikoli niso videli, so uporabili razum, domišljijo in spretnosti.