odločitve

Ustavni sodniki o oceni ustavnosti in zakonitosti tajnega slovensko-izraelskega varnostnega sporazuma

14. 07. 1998 14.16

Ustavni sodniki so na dnevni red četrtkove seje, ki je zadnja redna seja ustavnega sodišča pred poletnimi počitnicami, uvrstili tudi pobudo za oceno ustavnosti in zakonitosti tajnega slovensko-izraelskega varnostnega sporazuma ter postopka, po katerem je bil sporazum sklenjen. Omenjeni sporazum in postopek, po katerem je bil sprejet, je ustavno sodišče obravnavalo na svoji seji 17. junija, vendar odločitve ni sprejelo. Pobudo je na ustavno sodišče konec marca naslovila skupina trinajstih poslancev Socialdemokratske stranke Slovenije (SDS) s prvopodpisanim Janezom Janšo, v njej pa je ustavnemu sodišču predlagala, naj omenjeni sporazum obravnava prednostno in ga odpravi. Poleg tega pa je ustavnemu sodišču tudi predlagala, naj ugotovi, da je bila uporaba neratificiranega tajnega mednarodnega sporazuma protiustavna in nezakonita, da predstavlja kršitev človekovih pravic ter da je bil varnostni sporazum sklenjen v nasprotju z več ustavnimi členi.

Bo končno prišlo do pogajanj med Izraelci in Palestinci?

14. 07. 1998 10.23

Izrael in Palestinci so pripravljeni sodelovati na neposrednih pogajanjih, ki jih je predlagala ameriška državna sekretarka Madeleine Albright, je v ponedeljek sporočil ameriški State Department. Pogajanja naj bi se začela po koncu obiska palestinskega voditelja Jaserja Arafata na Kitajskem, toda natančen datum srečanja še ni znan, je povedal tiskovni predstavnik ameriškega zunanjega ministrstva James Rubin.

S prodajo Disneyjevih delnic proti nasilju in spolnosti

13. 07. 1998 14.43

Predstavniki šolskih oblasti v ameriški zvezni državi Teksas so se odločili, da bodo prodali svoje delnice filmskega koncerna Disney v vrednosti približno 50 milijonov dolarjev, da bi s tem protestirali proti prikazanemu nasilju in spolnosti v filmih omenjenega koncerna. Negativna kritika je predvsem namenjena filmom Šund in Trainspotting, ki sta nastala v produkcijski hiši Miramax. Sprejem odločitve je spodbudilo delovanje številnih konservativnih in verskih skupin. Člani šolskega odbora, ki so člani demokratične stranke, se z odločitvijo niso strinjali. Poudarili so, da bi v tem primeru morali prodati tudi delnice drugih podjetij, ki so kakorkoli povezana z alkoholom ali igrami na srečo.

Brez dogovora med voditelji reda oranževcev in Blairom

09. 07. 1998 14.13

Voditelji reda oranževcev so današnje srečanje z britanskim premierom Tonyjem Blairom v Londonu označili za ''odkrito'', dodali pa so, da kljub temu niso dosegli nobenih končnih odločitev za rešitev vprašanja poletnih pohodov članov reda oranževcev na Severnem Irskem.

Blair se je načeloma pripravljen sestati z oranževci

07. 07. 1998 14.04

Britanski premier Tony Blair je danes načeloma pristal na srečanje s predstavniki protestantskega reda oranževcev v poskusu rešitve slepe ulice, v katero so zašli zaradi zahtev oranževcev po povorki v katoliškem delu Portadowna.

Hyundajevi delavci začeli dvodnevno stavko

07. 07. 1998 09.25

Zaposleni v Hyundai Motor so včeraj začeli dvodnevno stavko, drugo v enem tednu. Člani sindikata protestirajo zaradi načrtov družbe, ki predvidevajo odpustitev 4830 delavcev. Vodja sindikata Kim Kwang je ob stavki 10 tisoč delavcev v glavni tovarni v Ulsanu dejal, da ni druge izbire kot je zaostritev protesta, napovedal pa je tudi možnost še hujše stavke do katere naj bi prišlo, če vodstvo podjetja ne bo umaknilo svoje odločitve. Hyundai, največji južnokorejski proizvajalec avtomobilov, je zabeležil 50 odstoten padec prodaje, zato v podjetju, ki je spodobno proizvesti 1,65 milijona avtomobilov, delajo s 40 odstotno zmogljivostjo.

Ločitev Demi Moore in Brucea Willisa ni brez razloga

06. 07. 1998 09.42

Kot piše časnik People, do odločitve za ločitev ameriških igralcev Demi Moore in Brucea Willisa ni prišlo kar brez razloga. Časnik se sklicuje na trditve producenta filma G.I. Jane, v katerem igra Demi Moore, češ da je par v zadnjih dveh letih imel kar nekaj težav. Nek njun skupni prijatelj je povedal, da je bila Demi nekega dne, ko je Bruce v zasebnem letalu pripeljal kolegico s snemanja filma Armageddon, mlado in lepo Liv Tyler, tako besna, da ni bila sposobna delati.

Digitel vložil zahtevo za revizijo postopka izbire drugega ponudnika GSM

26. 06. 1998 11.41

Družba Digitel je danes v skladu z zakonom o javnih naročilih vložila zahtevek za revizijo postopka izbire drugega ponudnika za storitve mobilne telefonije GSM. Kot je povedal direktor družbe Digitel Franc Čimžar, v Digitelu menijo, da so bili glede na vsebino javnega razpisa pri sprejemu končne odločitve oškodovani. Digitel namerava zato pred vrhovnim sodiščem sprožiti tudi upravni spor.

Tjaša Andree Prosenc v izvršnem odboru ISU

21. 06. 1998 11.09

V Stockholmu se je v soboto končal 47. redni kongres Mednarodne drsalne zveze (ISU). Predstavniki 55 držav članic ISU so po pregledu dela na področjih umetnostnega, hitrostnega in skupinskega drsanja izvolili novo vodstvo in organe zveze. Predsednica Drsalne zveze Slovenije Tjaša Andree Prosenc je bila izvoljena v osemčlanski izvršni odbor ISU.

Črna gora izvolila poslance v zgornji dom parlamenta ZRJ

18. 06. 1998 13.58

Črnogorski parlament je v sredo zvečer izvolil 20 poslancev, ki bodo Črno goro zastopali v zgornjem domu jugoslovanskega parlamenta. Vseh 20 poslancev je privržencev črnogorskega predsednika Mila Djukanovića.

Ustavno sodišče ni sprejelo odločitve o ustavnosti slovensko-izraelskega sporazuma

17. 06. 1998 16.10

Ustavno sodišče je danes začelo z obravnavo pobude skupine poslancev SDS za oceno ustavnosti in zakonitosti tajnega slovensko-izraelskega varnostnega sporazuma ter postopka, po katerem je bil omenjeni sporazum sklenjen, vendar odločitve še ni sprejelo. Zadevo so odložili, za zdaj pa ni znano, kdaj jo bodo vnovič uvrstili na dnevni red katere izmed sej ustavnega sodišča.

Prihodnji Office in Microsoft SQL Server 7.0

15. 06. 1998 14.02

Na konferenci razvijalcev Microsoft Tech*Ed 98 je Microsoft predstavil možnosti povezovanja prihodnje različice zbirke Office s strežnikom Microsoft SQL Server 7.0. Uporabniki naslednje različice Officea bodo lahko ustvarjali Accessove aplikacije, ki bodo združljive z SQL Serverjem, z Excelom pa bodo lahko pregledovali in analizirali relacijske in večrazsežnostne podatke v podatkovnih skladiščin na osnovi SQL Serverja.

Ruehe za hitro izdelavo vojaških opcij, Naumann o možnosti letalskih napadov

11. 06. 1998 13.26

Nemški obrambni minister Volker Ruehe je danes na zasedanju obrambnih ministrov zveze NATO v Bruslju opozoril na "nujno potrebo, da NATO hitro izdela vojaške možnosti" za preprečevanje širjenja kosovske krize, tako da bodo te pravočasno pripravljene za morebitne nadaljnje politične odločitve.

NATO znova pošilja izvidniške ekipe v Albanijo in Makedonijo

03. 06. 1998 15.55

Severnoatlantska zveza se je danes odločila, da bo v prihodnjih urah v Albanijo in Makedonijo znova poslala vojaške izvidniške ekipe. Odločitev je povezana z opcijo morebitne namestitve zavezniških sil v regiji s ciljem preprečevanja širjenja nestabilnosti s Kosova na širše območje, je povedal vir na zvezi NATO.

Izraelska vlada brez odločitve o umiku

01. 06. 1998 14.10

Sestanek izraelske vlade se je kljub naraščajočemu ameriškemu pritisku po čimprejšnji odločitvi danes končal brez sklepa o obsegu umika izraelskih enot z zasedenih ozemelj na Zahodnem bregu. Odlog odločitve bo verjetno še zaostril odnose med Izraelom in Združenimi državami, ki zahtevajo, da vlada v Jeruzalemu v nekaj dneh odgovori na ameriški predlog o umiku s 13 odstotkov zasedenih ozemelj.

Začela delovati Evropska centralna banka

01. 06. 1998 11.07

Evropska unija je danes uradno dobila Evropsko centralno banko (ECB) s sedežem v Frankfurtu, ki bo določala obrestne mere in monetarno politiko nasploh v enajstih državah, ki bodo januarja prihodnje leto uvedle evro. Njena glavna naloga bo zagotavljanje čim nižje inflacijske stopnje v zaenkrat enajsterici.

Zunanji ministri tudi o razmerah na Balkanu

25. 05. 1998 09.29

Zunanji ministri Evropske unije bodo na današnjem zasedanju v Bruslju predvidoma precej pozornosti namenili razmeram na Kosovu in v luči dialoga med kosovskimi Albanci in Beogradom ocenili ukrepe proti ZR Jugoslaviji.

EU: Trije milijoni ekujev za Črno goro

15. 05. 1998 15.33

Evropska unija bo s Črno goro prihodnji ponedeljek, 18. maja, v Bruslju podpisala sporazum o dodelitvi treh milijonov ekujev unijine pomoči Podgorici.

Clinton napovedal morebitne ukrepe proti Indiji

12. 05. 1998 07.29

Ameriški predsednik Bill Clinton je danes v Beli hiši napovedal, da namerava v primeru Indije "v popolnosti uresničiti" ukrepe, ki jih predvideva ameriška zakonodaja za države brez jedrskega orožja, ki izvedejo jedrski pokus.

Po prvem krogu volitev na Madžarskem brez odločitve

11. 05. 1998 15.51

Po prvem krogu nedeljskih parlamentarnih volitev na Madžarskem vse kaže na odprt boj za vladajoči položaj med obema vodilnima taboroma. Dokončna odločitev o večinskem razmerju glasov v parlamentu s 386 sedeži bo znana šele po drugem krogu volitev 24. maja, ko se bo odločalo o podelitvi 175 neposrednih in posrednih mandatov.

NATO brez odločitve o prerazporeditvi enot v Albaniji

04. 05. 1998 17.52

Zveza NATO pozorno spremlja krizo na Kosovu, vendar še ni sprejela odločitve o morebitni prerazporeditvi svojih enot v Albaniji, kot je zahtevala albanska vlada, je danes med obiskom v Madridu povedal generalni sekretar Severnoatlantske zveze Javier Solana.

Države Beneluksa nezadovoljne z oblikovanjem skupne zunanje politike EU

29. 04. 1998 10.50

Države Beneluksa napovedujejo, da bodo na naslednjem neformalnem zasedanju zunanjih ministrov odprle vprašanje skupne zunanje in varnostne politike Evropske unije in prevlade večjih članic povezave pri njenem oblikovanju. Belgija, Nizozemska in Luksemburg so v pismu svetu zunanjih ministrov na začetku tedna opozorile, da bi ad hoc skupine za reševanje problemov, ki so vitalnega pomena za petnajsterico, vendar pa v njih sodelujejo le posamezne članice unije (na primer kontaktna skupina za nekdanjo Jugoslavijo), utegnile sčasoma oslabiti zaupanje v skupno zunanjo in varnostno politiko EU. Tri države priznavajo, da imajo za prispevek k reševanju določenih problemov nekatere članice povezave resda večji interes ali večjo usposobljenost, vendar pa opozarjajo, da se morajo posvetovati s celotno petnajsterico, preden ta sprejme odločitve ožjih mednarodnih skupin in jih uvede v svojo zunanjo politiko. Odločitve, sprejete v takšnih mednarodnih skupinah ne morejo biti zavezujoče za ostale države EU, če te v posvetovanja in odločanje niso bile vključene, meni Beneluks. Belgija in Nizozemska sta že pred mesecem dni, ob primeru kosovske krize, izrazili "ogorčenje" nad težnjo velikih držav unije, da same uravnavajo zunanjo politiko petnajsterice. Zunanja ministra Nizozemske in Belgije, Hans Van Mierlo in Erik Derycke, sta opozorila, da velike države brez usklajevanja ne bi smele same oblikovati skupne zunanje politike in ostale države petnajsterice po zavzetju stališč preprosto postaviti pred dejstvo.

EU: Še zadnje priprave pred majskim vrhom o evru

20. 04. 1998 12.16

Na zadnjem zasedanju pred prvomajskim srečanjem, na katerem bo vrh Evropske unije predvidoma potrdil priporočilo Evropske komisije, naj evro prihodnje leto uvede enajst držav, se bodo jutri v Luxembourgu sešli ministri petnajsterice za gospodarstvo in finance.

Končno poročilo posebne komisije o nepravilnostih Dars gotovo čez tri mesece?

10. 04. 1998 17.48

Minister za promet in zveze Anton Bergauer je na nedavnem skupnem sestanku posebne komisije pri prometnem ministrstvu in predstavnikov Družbe za avtoceste v Sloveniji (Dars) določil 90-dnevni rok, v katerem naj bi komisija sklenila delo in pripravila končno poročilo o oceni investicij ter pogojih, pod katerimi so bila oddana in izvedena dodatna dela na avtocestnih odsekih Zadobrova - Tomačevo in Šentjakob - Malence. Kot so sporočili z ministrstva za promet in zveze, bo lahko minister Bergauer na podlagi končnega poročila ustrezno ukrepal in vladi tudi predlagal primerne odločitve. Omenjeno sporočilo za javnost je ministrstvo za promet in zveze pripravilo zaradi različnih informacij, ugibanj in ocen v zvezi z delom in poročilom posebne komisije za oceno investicij, ki naj bi se po nedavnih obravnavah avtocestne problematike v parlamentarnih delovnih telesih in na zasedanjih državnega zbora pojavile v javnosti.

Nadzorni svet Nafte Lendava o reorganizaciji in sanaciji

08. 04. 1998 17.11

Nadzorni svet Nafte Lendava je razpravljal o predhodnih rezultatih študije o utemeljenosti modernizacije rafinerije, ki jo je izdelalo britansko podjetje Arthur Andersen. Sklenil je, da bo zbrane pripombe posredoval avtorjem za pripravo končnega poročila. Po oceni nadzornega sveta so vse dosedanje študije zadosten temelj za odločitve lastnikov, ki jih je potrebno sprejeti čim prej. Iz lendavske Nafte so sporočili, da je nadzorni svet na včerajšnji seji sklenil, da bo skupščini Nafte Lendava posredoval elaborata o reorganizaciji družbe. Pri tem sta predstavnika države in zaposlenih vztrajala pri hkratni obravnavi reorganizacije in sanacijskega programa, ki mora razrešiti tudi vprašanje starih obveznosti Nafte Lendava.

IMF zahteva od Japonske odločne ukrepe

08. 04. 1998 11.48

Mednarodni denarni sklad (IMF) je od Japonske zahteval, naj občutno zniža davke in prestrukturira bančni sektor, saj bo le tako lahko izšla iz gospodarske krize, v katero se pogreza.

V Srebrenici vzpostavljena začasna uprava

06. 04. 1998 18.03

Vodja misije Organizacije za varnost in sodelovanje (OVSE) v BiH Robert Barry se je danes v Banja Luki sešel s podpredsednikom srbske vlade Ostojo Kremenovićem in namestnikom visokega predstavnika mednarodne skupnosti v BiH Hansom Schumacherjem. Barry je po srečanju potrdil sprejetje tretje arbitražne odločitve, na podlagi katere je v Srebrenici vzpostavljena začasna uprava. Vodja začasne uprave v Srebrenici bo mednarodni uradni predstavnik, v njej pa bodo štirje Muslimani in štirje Srbi. Kot je še povedal Barry, bo začasna uprava vzpostavljena v prihodnjih desetih dneh, in sicer po posvetu z vladama obeh entitet - Republike srbske in Federacije BiH.

Papež o bližnjevzhodnem mirovnem procesu

02. 04. 1998 17.37

Papež Janez Pavel II. je v Vatikanu danes ločeno sprejel libanonskega in egiptovskega zunanjega ministra Fareza Bueza in Amra Muso. Sogovornikoma je izrazil zaskrbljenost nad težavami, v katere je zašel bližnjevzhodni mirovni proces, so sporočili uradni vatikanski viri. Tako Sveti sedež kot voditelja libanonske in egiptovske diplomacije so izrazili prepričanje, da si je treba po najboljših močeh prizadevati za rešitev in okrepitev mirovnega procesa, in poudarili, da je treba pri iskanju rešitve spoštovati odločitve mednarodne skupnosti, so še sporočili iz Vatikana.

Makedonija: NATO še ni sprejel odločitve o poligonu Krivolak

27. 03. 1998 17.01

Strokovnjaki zveze NATO vnovič analizirajo makedonsko pobudo za oblikovanje centra za vojaško usposabljanje na poligonu Krivolak v osrednji Makedoniji, vendar odločitve o tem še niso sprejeli, poroča makedonska tiskovna agencija Makfaks, sklicujoč se na izjavo nekega visokega funkcionarja zavezništva za skopski dnevnik Nova Makedonija. Zamisel o uporabi omenjenega poligona je postala spet aktualna ob najnovejših dogodkih na Kosovu, je dejal neimenovani funkcionar zveze NATO in pojasnil, da je še prezgodaj govoriti bodisi o sprejetju ali pa zavrnitvi omenjene makedonske pobude, dokler ni doseženo soglasje držav članic zavzeništva. Isti vir je navedel, da NATO še ni začel obravnavati morebitnega novega vojaškega mandata v Makedoniji, ki bi zamenjal sedanjo misijo Združenih narodov (UNPREDEP), kateri se mandat izteče konec avgusta. Zamisel o navzočnosti vojaške komponente v Makedoniji po tem datumu je ameriška, vendar NATO o njej še ni začel razpravljati. Isti vir pa je potrdil, da bodo prihodnji teden v sosednjo Albanijo poslali strokovnjake zveze NATO, ki so dobili nalogo, da izboljšajo poveljevanje ter poskrbijo za zaščito orožja in streliva v skladiščih albanske vojske.

Srečanje treh zunanjih ministrov v Splitu

26. 03. 1998 17.15

Zunanji ministri Slovenije, Avstrije in Hrvaške, Boris Frlec, Wolfgang Schuessel in Mate Granić, so včeraj začeli pogovore v Splitu.