odloča

Odzivi na Jorasovo tožbo
28. 08. 2001 00.00
Tožba Joška Jorasa, v kateri državo zaradi meloobmejnega sporazuma s Hrvaško obtožuje kršitve sedmih ustavnih pravic, je sprožila val odzivov.

Bo vlada izplačala dolg?
29. 08. 2001 00.00
Odbor DZ za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je na izredni seji sklenil, da bo zaradi posledic suše morda potreben rebalans letošnjega proračuna.

De Boer toži Uefo
27. 08. 2001 00.00
Kapetan nizozemske nogometne reprezentance in član španske Barcelone Frank de Boer je na civilnem sodišču vložil tožbo proti Evropski nogometni zvezi.

Modernizacija Slovenske vojske
13. 07. 2001 00.00
Minister za obrambo Anton Grizold je predstavil program ukrepov za izboljšanje pripravljenosti Slovenske vojske (SV). Grizold je ob tem zavrnil ocene, češ da se obrambno ministrstvo glede nakupov brezglavo odloča, in poudaril, da je modernizacija SV v polnem teku ter da so ukrepi v tej smeri "potrebni zaradi nas samih in ne zaradi zveze NATO". Ekipa ministra Grizolda bi rada dosegla predvsem dvoje: povečati število profesionalnih vojakov za približno tristo ljudi letno in te vojake tudi primerno opremiti. Ukrepi bi državo stali kar 5 do 6 milijard tolarjev dodatnega denarja, pravih zagotovil, da bo vojska denar tudi dejansko dobila, pa očitno še vedno ni. In to kljub temu, da sta tako vlada kot svet za nacionalno varnost Grizoldove ukrepe podprla.

Trgovanje z delnicami sproščeno
12. 07. 2001 00.00
Potem ko je Pivovarna Laško skupaj z Radensko javno objavila podrobnosti v zvezi z načrtovanim nakupom 24,3-odstotnega lastniškega deleža v ljubljanski pivovarni, je Ljubljanska borza sprostila trgovanje z delnicami Pivovarne Union in Pivovarne Laško. Že pred začetkom današnjega uradnega trgovanja je bilo Ljubljanski borzi prijavljenih 25 poslov s svežnji obeh pivovarn v skupni vrednosti približno 10 milijard tolarjev, od tega večino z delnicami Pivovarne Union.

Kuvajtske policistke
10. 07. 2001 00.00
Ženske v Kuvajtu se bodo lahko pridružile enotam policije, vendar samo na tistih delovnih položajih, ki ustrezajo "ženski naravi". Kdaj se bo vpoklic žensk v kuvajtsko policijo dejansko tudi začel, še ni poročil. Vlada v Kuvajtu sicer že od leta 1994 razpravlja o tem, ali bi se ženske lahko pridružile policiji. Malo je verjetno, da bodo ženske v tej konservativni državi lahko nosile orožje oziroma patruljirale na ulicah. Ženske v Kuvajtu so večinoma redno zaposlene, na univerzah pa jih je več kot polovica. Kljub temu še vedno nimajo ne volilne pravice, ne pravice potegovati se za določen položaj. O njihovih političnih pravicah namreč odloča parlament, v katerem pa so močno zastopani muslimanski skrajneži, ki menijo, da mora biti ženska doma in vdano služiti možu.

Tri sestre v Budvi
09. 07. 2001 00.00
Na 15. festivalu Mesto teater (Grad teatar), ki pod motom Iz takšne smo snovi kot sanje poteka v črnogorskem letovišču Budva, se je Slovensko mladinsko gledališče predstavilo s predpremierno uprizoritvijo Treh sester Čehova v režiji Tomija Janežiča. Igrajo Matej Recer, Maruša Geymayer Oblak, Barbara Krajnc k.g. oz. Iva Babič k. g., Romana Šalehar, Janja Majzelj, Uroš Maček, Primož Ekart k.g., Sebastijan Cavazza, Robert Prebil, Sandi Pavlin, Ravil Sultanov, Jadranka Tomažič oz. Marinka Štern.

Microsoftove .NET tehnologije
06. 07. 2001 00.00
Microsoft Slovenija je predstavil najnovejše in najzanimivejše tehnologije, ki predstavljajo podporne stebre njihove .NET strategije približevanja internetu. Prva tehnologija, ki so jo predstavili in je tudi najbolj zanimiva, a javnosti nepoznana novost, je HailStorm. HailStorm je nabor spletnih storitev, ki bodo na trg prišle istočasno s programskim orodjem Visual Studio .NET. Osnovno načelo nove tehnologije je ponujanje programske opreme kot storitve, HailStorm pa predstavlja nabor takih storitev, ki jih bodo lahko spletni razvijalci uporabljali v svojih rešitvah.

Kršitev koalicijske pogodbe
05. 07. 2001 00.00
Je vladna SLS+SKD s tem, ko so se njeni štirje poslanci pridružili opozicijskim poslancem in podpisali pod zahtevo za ustanovitev preiskovalne komisije, ki naj bi raziskala okoliščine domnevnega oškodovanja elektrogospodarstva, kršila koalicijsko pogodbo?

Republika srbska za sodelovanje s Haagom
03. 07. 2001 00.00
Vlada Republike srbske je v obravnavo parlamentu poslala predlog zakona o sodelovanju z Mednarodnim sodiščem za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije v Haagu, je sporočila pravosodna ministrica Republike srbske Biljana Marić. Kot je dejala Marićeva, je sodelovanje s haaškim sodiščem obveznost Republike srbske ter Bosne in Hercegovine, ki izhaja iz Daytonskega sporazuma. Parlament naj bi zakon obravnaval med naslednjo sejo, predvideno za konec tega meseca.

Leotard prispel v Skopje
28. 06. 2001 00.00
Novi predstavnik Evropske unije za Makedonijo, nekdanji francoski obrambni minister Francois Leotard je danes prispel v Skopje. Mandat unijinega posebnega predstavnika za nemirno republiko bo trajal štiri mesece, so danes sporočili iz Bruslja. Leotard bo imel težko nalogo vzpostavitve političnega dialoga med makedonsko in albansko skupnostjo. Boji med makedonskimi varnostnimi silami in albanskimi skrajneži se namreč nadaljujejo.

Konferenca o modernizaciji sodstva
27. 06. 2001 00.00
Na Brdu pri Kranju se je začela tridnevna konferenca o Twinning projektu - projektu modernizacije sodstva, ki jo v okviru projektov PHARE organizira ministrstvo za pravosodje. Udeležujejo pa se ga tudi nemški strokovnjaki. Vsebino projekta je za 24 ur radijske novice predstavil Franc Stanonik s pravosodnega ministrstva, ki je povedal, da so prvi dan konference "govorili na temo modernizacije upravnega ter delovnega in socialnega sodstva, drugi dan bo glavna tema modernizacija kadrovskega sodstva in državnega tožilstva, zadnji dan konference pa modernizacija civilnega sodstva, izvršbe in zemljiške knjige.

O imuniteti za Pavla Ruparja
20. 06. 2001 00.00
Državni zbor je v nadaljevanju rednega junijskega zasedanja na predlog mandatno-imunitetne komisije opozicijskemu poslancu Pavlu Ruparju (SDS) priznal poslansko imuniteto v primeru kaznivega dejanja obrekovanja, za tem pa v nasprotju s stališčem matične komisije zavrnil možnost, da bi se lahko opozicijski poslanec na imuniteto skliceval tudi v primeru kaznivega dejanja zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic, ker si je kot tržiški župan iz občinskega proračuna poplačal stroške zasebne tožbe v višini skoraj 560.000 tolarjev. Kazenski postopek pri zadnjem primeru, ki ga vodi okrožno sodišče v Kranju, se lahko torej nemoteno nadaljuje.

Obračun dodatnega pokojninskega zavarovanja
12. 06. 2001 00.00
Izdelovalec programske opreme GRAD je v drugi polovici maja začel s prodajo novega programskega paketa Vizir, ki je namenjen obračunu in evidenci prostovoljnega dodatnega pokojninskega zavarovanja. V zadnjih mesecih se vedno več podjetij odloča za plačevanje prostovoljnega dodatnega pokojninskega zavarovanja. Ker je višina premije odvisna od posameznikove plače in nekaterih drugih dogovorov v podjetjih, je njen izračun zamuden. Programski paket deluje v okvirih zakonskih določil.

Slab odziv britanskih volilcev
07. 06. 2001 00.00
Z volišč v Londonu, Manchestru, Liverpoolu in Leedsu poročajo, da je volilna udeležba doslej nenavadno nizka. Če bo šlo tako naprej, bo končna udeležba od 60 do 65-odstotna, kar je še manj od doslej najnižje volilne udeležbe leta 1997, ko je bila 71-odstotna. Svoje glasove so že oddali tudi vsi trije vodilni kandidati. Premier Blair je v spremstvu soproge Cherie in njunih treh starejših otrok volil v volilni enoti Sedgefield. Vodja konservativcev William Hague prav tako v spremstvu soproge Ffion je svoj glas oddal v volilni enoti Richmond (North Yorkshire). Vodja britanskih liberalnih demokratov Charles Kennedy je glasoval po pošti.

Seja vlade
17. 05. 2001 00.00
Vlada je sprejela predlog sprememb zakona o bančništvu, energetsko bilanco za leto 2001, dala soglasje k poslovnemu načrtu Pošte Slovenije za letošnje leto ter k spremembi sestave nadzornih svetov Slovenske razvojne družbe, Slovenskih železnic in Aerodroma Ljubljana. Poleg tega je vlada z uredbo določila, da višina trošarine za mineralna olja in plin tudi po začetku veljave spremenjenega zakona o trošarinah z 21. majem ostane nespremenjena. Ministri so sprejeli še amandma k noveli zakona o sodniški službi ter sklepa o povišanju sodnih in upravnih taks, za sprejem po skrajšanem postopku pa pripravili še novelo zakona o urejanju statusa državljanov drugih držav naslednic nekdanje SFRJ v RS.

SLS+SKD še vedno v koaliciji
06. 05. 2001 00.00
SLS+SKD naj nadaljuje svoje delo v vladni koaliciji, je osrednje sporočilo z današnje za javnost zaprte seje širšega vodstva stranke v Zbiljah. Skupno stališče s t.i. klavzure stranke, ki ga bodo posredovali tudi strankinemu glavnemu odboru - ta se bo sestal v torek in premleval tudi nastale razmere po nekaterih vladnih kadrovskih odločitvah, ki burijo duhove v stranki, je, kot je dejal njen predsednik Franci But, da nadaljujejo delo v koaliciji, "vendar z bistveno bolj aktivno vlogo kot doslej". Glavni namen sestanka je bila razprava o programskih smernicah, ki jih želi stranka doseči v vladi, ter njenih prednostnih nalogah.

Začetek turistične sezone v Termah Čatež
30. 04. 2001 00.00
V Termah Čatež in v Golf hotelu Mokrice začenjajo letošnjo turistično sezono s povsem zasedenimi zmogljivostmi. V hotelih, počitniških hišicah in kampu je v prazničnih dneh več kot 2400 domačih in tujih gostov. Izredno lepo, sončno in toplo vreme obeta, da bodo tudi v naslednjih mesecih spet dosegli rekordne prenočitvene in poslovne rezultate. V prvih letošnjih mesecih je zasedenost znova za desetino večja. Pri tem je pomembno, da se še naprej povečuje število domačih gostov, presenetljivo, kar za 60 odstotkov, pa se je povečalo število tujcev. Te dni med njimi prevladujejo Italijani, Avstrijci in Nemci, vse več gostov pa prihaja na zimsko in poletno termalno riviero tudi iz sosednje Hrvaške.

Dan upora proti okupatorju
27. 04. 2001 00.00
Slovenija praznuje dan upora proti okupatorju. Predsednik Zveze združenj borcev Slovenije Ivan Dolničar je ob prazniku, ki obeležuje 60 let ustanovitve osvobodilne fronte in 10-letnico slovenske državnosti, za 24 ur povedal: "Presoja pomena teh dveh dogodkov s primerne časovne oddaljenosti samo potrjujeta njuno skupno sporočilnost, ki vsebuje tako program osvobodilne fronte, sprejet v surovem času tuje okupacije, kot program naše državne osamosvojitve, ki je sledila očitni nemoči nekdanje skupne države, da bi uspešno reševala odnose med njenimi konstitutivnimi deli na demokratičnih in enakopravnih temeljih."

Sodišče odloča o Pasternakovem arhivu
22. 04. 2001 00.00
Na sodišču v Moskvi poteka sodna obravnava o usodi arhiva ruskega pisatelja in pesnika Borisa Pasternaka (1890-1960). Družina Pasternakove ljubice se je pritožila na odločitev sodišča, ki je lani arhiv vrnilo pisateljevi snahi Nataliji Pasternak. Olga Ivanskaja, ki je bila 14 let Pasternakova ljubica in muza, je hranila rokopise do pisateljeve smrti leta 1960, ko jih je zasegel KGB. Rokopise so shranili v skladišču vladnega arhiva. Ivanskaja, po njej je nastal lik Lare v Doktorju Živagu, je bila istega leta obsojena na osem let v taborišču. Ko so leta 1957 v Italiji objavili roman Doktor Živago, je Pasternak v domovini postal preziran. Leta 1958 so ga izključili iz društva sovjetskih pisateljev, istega leta je prejel tudi Nobelovo nagrado za literaturo, ki pa jo je zavrnil. Po pisateljevi rehabilitaciji leta 1987 in razpadu Sovjetske zveze štiri leta kasneje se je začel sodni boj za arhiv med Natalijo Pasternak in Olgo Ivanskajo, ki je umrla leta 1995. Sodišče je avgusta lani odločilo v prid ženi Pasternakovega sina Jevgenija, družina Olge Ivanskaje pa se je na sodbo pritožila. Večji del arhiva ni bil še nikoli objavljen.

Bizjak o ukrepih za zmanjševanje sodnih zaostankov
18. 04. 2001 00.00
Sodni zaostanki na slovenskih sodiščih se zmanjšujejo že tretje leto zapored, kar je tudi posledica boljše učinkovitosti sodnikov. Stanje sodišč po Sloveniji pa je zelo različno, zato se bodo na ministrstvu za pravosodje reševanja težav lotili s celovito analizo stanja na posameznih sodiščih. V pogovorih s predsedniki sodišč z večjimi težavami bodo poskušali izboljšati učinkovitost manj storilnih sodišč, prizadevali pa si bodo tudi za boljšo organizacijo sodišč. "Vse nerešene zadeve lahko rešijo le sodniki sami," je na današnji novinarski konferenci povedal minister za pravosodje Ivan Bizjak, ki je v prizadevanju za boljše nagrade sodnikov, ki bodo sodelovali pri projektu Herkules, tudi podprl predsednika vrhovnega sodišča Mitjo Deisingerja, ki se s predlogom poslancev o 15-odstotnem pavšalnem dodatku k plači ne strinja.

Za spremembo pritožbenega postopka
03. 04. 2001 00.00
Na današnji seji so člani strokovnega sveta za policijo pri ministrstvu za notranje zadeve (MNZ) med drugim ugotovili, da bi bilo potrebno spremeniti ureditev, po kateri se pritožbe državljanov na delo policije obravnavajo znotraj te institucije. Kot je dejala predsednica sveta Alenka Šelih, bi bilo treba obravnavanje pritožb "preseliti" iz policije, kjer konflikt nastaja, in omogočiti večjo prisotnost javnosti v postopku. Člane tričlanskega senata, v katerem so predstavniki policije, policijskega sindikata in javnosti, namreč imenuje generalni direktor policije oziroma direktor policijske uprave, o pritožbah pa odloča predstavnik policije, ki je tudi predsednik senata. Strokovni svet je obravnaval tudi razdelitev pristojnosti med policijo in MNZ v zakonu o policiji ter študijsko gradivo za predlog nacionalnega programa preprečevanja in zatiranja kriminalitete.

Nevarno razmerje Sebastijana Horvata
29. 03. 2001 00.00
V zastekljenem zimskem vrtu ljubljanske Pošte na Čopovi 11 bo ob 20. uri premiera predstave Nevarno razmerje v režiji Sebastijana Horvata, ki je nastala v koprodukciji E.P.I. Centra in Gledališča Glej. Ustvajalcem predstave je za izhodišče služila Handkejeva "govorna drama" Zmerjanje občinstva, ki so jo v nadaljevanju ustvarjalnega procesa soočili z igralskimi in plesnimi izraznimi sredstvi. Predstava po besedah dramaturginje Saše Helbl raziskuje nevarno razmerje med publiko in nastopajočimi ter tako preverja osnovne gledališke konvencije. Gledalcem bodo "gledališko zavest" premierno prebujale Valentina Čabro, Petra Govc, Susanne Judson, Radost Kostova, Sanja Neškovič Peršin, Petra Rojnik in Katarina Stegnar.

Hrvati v BiH o samoupravi
03. 03. 2001 00.00
Danes se v Mostarju hrvaški narodni zbor odloča o oblikovanju začasne hrvaške samouprave v BiH in izhodiščih za pogovore o prihodnji ureditvi države. Visoki predstavnik mednarodne skupnosti za BiH Wolfgang Petritsch je izrazil zaskrbljenost zaradi namere "radikalnih posameznikov", da današnje zasedanje izrabijo za vzpostavitev nezakonitih vzporednih struktur, ki bodo delovale v njihov prid. "Vzporedne ustanove in korupcija, ki jo omogočajo te ustanove, peljejo le k nadaljnjemu bogatenju maloštevilnega sloja skorumpiranih ljudi," je zapisal Petritsch. Opozoril je, da bodo kaznovali vsakega posameznika, ki bo vključen v nezakonite posle in ki bo deloval proti daytonskemu sporazumu, k temu pa spada tudi vzpostavitev vzporednih ustanov. Petritsch ima pooblastila mednarodne skupnosti, da v BiH zamenjuje politične predstavnike, lahko pa ukine tudi politične stranke. Ta grožnja je namenjena predvsem Anteju Jelaviću, predsedniku stranke HDZ BiH, ki je v sredo napovedal umik Hrvatov iz vseh organov oblasti v BiH.

Annan zavrnil zahteve Iraka
23. 02. 2001 00.00
Generalni sekretar OZN Kofi Annan je v pismu iraškemu zunanjemu ministru pojasnil, da lahko le Varnostni svet OZN odloča o zakonitosti ukrepov na območjih, kjer velja prepoved poletov. Annan se je s pismom odzval na iraške zahteve, naj obsodi ameriško-britansko bombardiranje Iraka pretekli teden. "Le VS lahko odloči, ali njegove resolucije o območjih prepovedi poletov predstavljajo zakonito podlago za ukrepe, ki se izvajajo za uveljavljanje teh resolucij," je zapisal Annan.

V Črni gori bo referendum
20. 02. 2001 00.00
Predsednik Črne gore Milo 195144ukanović je danes razpisal predčasne parlamentarne volitve, ki bodo v tej republiki 22. aprila. Črnogorska skupščina je prejšnji teden skrajšala svoj mandat, sinoči pa je sprejela nov zakon o referendumu in spremembe zakona o volitvah poslancev in občinskih svetnikov. Za novi zakon o referendumu je glasovalo 41 od skupno 78 poslancev črnogorske skupščine. Poslanci največje opozicijske Socialistične ljudske stranke (SNP) in donedavne 195144ukanovićeve koalicijske partnerke Ljudske stranke (NS) so zapustili skupščinsko dvorano pred glasovanjem, kar so storili tudi, ko je bilo na vrsti glasovanje za spremembe zakona o volitvah poslancev in občinskih svetnikov. SNP in NS sta na ta način protestirali, ker skupščinska delovna skupina, ki je pripravljala besedilo omenjenih zakonov, ni upoštevala njihovih predlogov.

Solana in Robertson o ZDA in Evropi
06. 02. 2001 00.00
Visoki predstavnik EU za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana je včeraj v Washingtonu pred srečanjem z novim ameriškim državnim sekretarjem Colinom Powellom dejal, da ZDA ni mogoče odvrniti od gradnje protiraketnega ščita (NMD), čeprav imajo zavezniki in Rusija do tega načrta pomisleke. Po besedah Solane imajo ZDA pravico postaviti ščit, sporazum o protiraketni obrambi (ABM), ki so ga ZDA sklenile z Rusijo leta 1972, pa "ni biblija, ker svet ni več bipolaren". Solana je opozoril, da bodo morale ZDA ob uresničitvi načrta o gradnji NMD ohraniti nadzor nad svojim oboroževanjem. Generalni sekretar zveze NATO George Robertson pa je včeraj v Bruslju izjavil, da bi morala Evropa sprejeti ameriški protiraketni ščit kot neizogibno dejstvo. Po njegovih besedah si ljudje ne želijo spora med ZDA in Evropo zaradi NMD.

Pred hrvaško-slovenskim srečanjem
06. 01. 2001 00.00
Slovenska in hrvaška diplomacija sta pripravljeni na reševanje najpomembnejših odprtih vprašanj, tudi najtežjega o meji na morju, sta v sicer ločenih pogovorih, včeraj povedala slovenski in hrvaški zunanji minister Dimitrij Rupel in Tonino Picula. Hrvaški minister je ob tem menil, da bi bila slovenska ratifikacija sporazuma o obmejnem prometu in sodelovanju (SOPS) prvi znak, da sta državi zmožni sporazumno reševati vprašanja o meji.

Spielberg postal plemič
30. 12. 2000 00.00
Britanska kraljica Elizabeta II. je ameriškega režiserja Stevena Spielberga povzdignila v plemiča. S tem naj bi predvsem podelila priznanje njegovemu filmu Schindlerjev seznam. Poleg tega je režiser v Veliki Britaniji posnel tudi več filmov, velja pa tudi za prijatelja britanskega premiera Tonya Blaira.

Tožilci za spremembo zakona
28. 12. 2000 00.00
Po izobraževalnih dnevih, ki so pred časom potekali na Bledu je danes na težave, s katerimi se srečujejo tožilci, opozorila še predsednica društva državnih tožilcev Vlasta Nussdorfer. Kot smo izvedeli, se bodo v novem letu tožilci ukvarjali predvsem s spremembami zakona o kazenskem postopku. Na pravosodnem ministrstvu že deluje skupina, ki zbira predloge za spremembo zakona o kazenskem postopku iz leta 1995. Morda tudi pod pritiskom javnosti zaradi pobegov nekaterih večjih kriminalcev iz hišnih priporov, se že oblikujejo novi predlogi tudi za inštitut pripora. Tožilci bodo skušali doseči ponovno uvedbo obligatornega pripora. To pomeni, da mora vsak, ki mu je izrečena višja zaporna kazen, denimo nad 5 let zapora, kot je nekdaj že bilo, obvezno v pripor. Smiselna pa se jim zdi tudi ponovna uvedba pripornega razloga vznemirjenosti javnosti. Zlasti pri zelo hudih kaznivih dejanjih, ko drugi predlogi ne pridejo v poštev.