odnose

Obisk v odboru za obrambo DZ

16. 11. 1999 16.07

Predsednik odbora za obrambo DZ Rudolf Petan je danes sprejel delegacijo odbora za mednarodne odnose estonskega parlamenta pod vodstvom njegovega predsednika Andresa Taranda. Petan je sogovornike seznanil s slovenskimi prizadevanji za vključitev v zvezo NATO. Po njegovem mnenju se je Slovenija sicer oddaljila od Balkana, vendar pa to še ne pomeni, da je lahko ravnodušna do dogodkov na tem območju. Zatrdil je, da Slovenija želi imeti dejavno vlogo pri stabilizaciji razmer v tem delu Evrope.

Španski veleposlanik pri Kacinu

15. 11. 1999 19.47

Predsednik odbora DZ za mednarodne odnose Jelko Kacin je danes sprejel španskega veleposlanika Luisa Felipa Fernandeza de la Pena. Sogovornika sta pozornost namenila slovenskemu vključevanju v EU in zvezo NATO, sodelovanju med državama in aktualnim razmeram na Hrvaškem, so sporočili iz državnega zbora.

Kitajska na poti v WTO

15. 11. 1999 08.17

Kitajska je z ZDA sklenila dogovor o vstopu v Svetovno trgovinsko organizacijo (WTO). Državi sta soglasje o pristopnih pogojih dosegli po šestih dneh napornih pogajanj. Tako naj bi Kitajska kar se da hitro vstopila v organizacijo, zato pa je očitno morala med drugim odpreti tržišče za ameriške izdelke in storitve.

CIA kriva za slabo vreme?

13. 11. 1999 21.23

V hladnih odnosih med vladama v Havani in Washingtonu je lahko celo vreme >>krivo<< za trenutne odnose. Tako je danes kubanski zunanji ministre Felipe Perez namignil, seveda v šali, da so hladno fronto, ki je v Havano prinesla mrzel veter in dež, >>poslali s severa<<. Perez je pred odprtjem vrha ibero-ameriških voditeljev povedal, da ne bi bil presenečen, če bi bila v neugodne vremenske razmere vmešana CIA ter nekaj že upokojenih načrtovalcev ukrepov proti Kubi, da bi onemogočili srečanje.

Estonski parlamentarci na obisku v Sloveniji

13. 11. 1999 08.55

Na povabilo predsednika odbora DZ za mednarodne odnose Jelka Kacina bo od danes do torka, 16. novembra, na obisku v Sloveniji delegacija odbora za mednarodne odnose estonskega parlamenta pod vodstvom predsednika tega odbora Andresa Taranda. Delegacijo bosta v ponedeljek, 15. novembra, ločeno sprejela predsednik DZ Janez Podobnik in minister za evropske zadeve Igor Bavčar. Z estonskimi gosti pa se bosta ločeno sešli tudi delegaciji komisije za evropske zadeve pod vodstvom njenega predsednika Lojzeta Peterleta in odbora DZ za mednarodne odnose pod vodstvom Kacina, so sporočili iz DZ.

Slovenija bližje tranzicijskim državam?

12. 11. 1999 19.56

Izrazito povečevanje neto zadolženosti slovenske države po besedah Jožeta Mencingerja Slovenijo vse bolj približuje drugim nekdanjim socialističnim državam, ki svojo gospodarsko rast gradijo zlasti na zadolževanju v tujini.

Virus HIV med prostitutkami v Sloveniji

12. 11. 1999 19.51

Kriminalistična policija je pri svojem delu prišla do zanesljivih podatkov, da se je med prostitutkami v Sloveniji pojavila okužba z virusom HIV. Inštitut za varovanje zdravja, ki je zadolžen za zbiranje podatkov o okužbah z virusom HIV in obolelih, je v obdobju od 1. julija do 1. novembra letos prejel dve prijavi HIV pozitivnih prostitutk (ena iz celjske, druga pa iz mariborske regije).

Minister Senjur danes v Trstu

12. 11. 1999 13.40

Minister za ekonomske odnose in razvoj Marjan Senjur je danes obiskal Trst, kjer se bo srečal s predstavniki Slovenskega deželnega gospodarskega združenja (SDGZ) in s predsednikom vlade dežele Furlanije Julijske krajine Robertom Antonionijem.

Prve posledice dvovalutnega stistema v Črni gori

12. 11. 1999 13.21

Črnogorska železarna v Nikšiču se je po uvedbi dvovalutnega sistema v Črni Gori znašla v izjemno hudem položaju. Prizadeta so tudi druga podjetja, ki poslujejo pretežno s Srbijo, neposredno pa je ogroženih približno 17 tisoč ljudi.

Možnosti za prodor na Kitajskem

11. 11. 1999 21.50

Slovenskega zunanjega ministra Borisa Frleca je danes v Pekingu sprejel kitajski kolega Tang Jiaxuan. V ospredju pogovorov je bilo gospodarsko sodelovanje, saj je med državama še vedno neuravnotežena zunanjetrgovinska bilanca na škodo Slovenije. Ministra sta se dotaknila tudi aktualnih zunanjepolitičnih vprašanj in ob tem ugotovila, da kljub nekaterim razlikam državi gradita partnerske in prijateljske odnose, v katerih ni odprtih vprašanj.

Jerry Seinfeld se je zaročil

10. 11. 1999 08.05

Jerry Seinfeld, zvezda komične nadaljevanke Seinfeld, se je zaročil s Jessico Sklar, ki skrbi za odnose z javnostjo pri modnem kreatorju Tommyju Hilfigerju. Seinfeld je Sklarjevo zaprosil za roko med kosilom v neki restavraciji. Zaročenca, ki sta se sicer spoznala v nekem športnem studiu, še nista določila datuma poroke.

Imelda 8000 med uspešnejšimi

09. 11. 1999 17.44

Agenciji Imelda 8000, ki letos vstopa v 11. leto poslovanja, se je po besedah njenega direktorja Mojmirja Ocvirka uspelo prebiti med vidnejše in uspešnejše zasebne oglaševalske in agencije za odnose z javnostmi (PR) v Sloveniji.

Dvig cen pitne vode utemeljen

09. 11. 1999 08.08

Ljubljanski mestni svet je na včerajšnji seji med drugim sprejel sklep o povprečno 8,7-odstotnem povišanju cen oskrbe s pitno vodo na območju ljubljanske mestne občine. O odločitvi mestnega sveta se mora opredeliti še ministrstvo za ekonomske odnose in razvoj, hkrati pa morajo dati soglasje tudi obljubljanske občine. Ljubljanska županja Vika Potočnik naj bi predvidoma jutri vložila pobudo za začetek postopka za oceno ustavnosti in zakonitosti vladne uredbe o pridobitvi predhodnega soglasja k cenam zbiranja, čiščenja in distribucije vode.

Pogajalec Lombardero v Ljubljani

08. 11. 1999 16.39

Pogajalec Evropske komisije za Slovenijo Jaime Garcia Lombardero je danes prispel na tridnevni delovni obisk v Ljubljano. Skupaj z ožjo pogajalsko skupino pod vodstvom Janeza Potočnika ter s predstavniki posameznih ministrstev in delovnih skupin za pripravo pogajalskih izhodišč za posamezna področja naj bi preučil odprta vprašanja, ki se pojavljajo v pogajanjih za posamezna poglavja pravnega reda EU.

Bergauer odhaja na Ciper

07. 11. 1999 17.11

Delegacija ministrstva za promet in zveze, ki jo bo vodil minister Anton Bergauer, v njej pa bodo še državni sekretar za letalstvo Branko Lučovnik, državni sekretar za pomorstvo Edvard Roškar, generalna sekretarka ministrstva Gabrijela Navotnik in vodja urada za prometno politiko in mednarodne odnose Adam Gruenfeld, bo v ponedeljek na delovnem obisku v Larnaki na Cipru, so sporočili z ministrstvo za promet in zveze.

Prihaja pogajalec Evropske komisije za Slovenijo

07. 11. 1999 17.10

Na tridnevni delovni obisk v Ljubljano jutri prihaja pogajalec Evropske komisije za Slovenijo Jaime Garcia Lombardero. Skupaj z ožjo pogajalsko skupino pod vodstvom Janeza Potočnika ter s predstavniki posameznih ministrstev in delovnih skupin za pripravo pogajalskih izhodišč za posamezna področja naj bi preučil odprta vprašanja, ki se pojavljajo v pogajanjih za posamezna poglavja pravnega reda EU.

Skupina iz Clevelanda na obisku v Sloveniji

07. 11. 1999 10.54

Slovenski konzul Tone Gogala je na obisk v Slovenijo povabil skupino iz Clevelanda, ki si bodo v tednu dni ogledali različne vidike življenja v Sloveniji in raziskali možnosti za večje sodelovanje. Gogala je že v Ljubljani, skupina iz Clevelanda pa bo pripotovala v ponedeljek, 8. novembra. Gogala se je za organizacijo obiska odločil, ker je po njegovem mnenju najboljše, da se Američani ali ameriški Slovenci na lastne oči prepričajo o poteku življenja v Sloveniji in se dogovorijo za nadaljnje sodelovanje.

S krono ali brez?

05. 11. 1999 21.10

V Avstraliji bo jutri potekal referendum o prihodnji politični ureditvi. Približno 12 milijonov volilcev se bo odločalo, ali naj njihova država postane republika. Kot kažejo zadnje javnomnenjske raziskave večina prebivalcev najmanjše celine želi ostati pod formalno oblastjo britanske kraljice, ki jo zastopa guverner.

Možnost za prihodnost držav JV Evrope

04. 11. 1999 21.35

Državna sekretarka na ministrstvu za ekonomske odnose in razvoj Vojka Ravbar se je na ekonomskem forumu Srednjeevropske pobude v Pragi danes udeležila delovnega omizja, na katerem so razpravljali o aktivnostih in predlogih za obnovo držav v okviru Pakta stabilnosti za JV Evropo. Poudarila je, da je državam regije sicer treba nuditi človekoljubno in gospodarsko pomoč, še pomembnejša pa je pomoč pri izgradnji gospodarskega sistema. Pri tem se je zavzela za vključitev držav regije v obstoječe mednarodne organizacije, kot so WTO ali CEFTA, s čimer bi državam dvignili samozavest in jih prisilili, da ustvarijo razmere za tržno gospodarstvo. ''Državam regije moramo dati možnost za prihodnost,'' je poudarila.

Minister Senjur na Harvardu

04. 11. 1999 19.09

Minister za ekonomske odnose in razvoj Marjan Senjur se bo 5. in 6. novembra udeležil delavnice s temo Dežele v razvoju in novi krog multilateralnih trgovinskih pogajanj v okviru Svetovne trgovinske organizacije (WTO). Delavnico organizira Center za mednarodno sodelovanje Univerze Harvard iz Cambridgea v ameriški zvezni državi Massachusetts.

Pogovori slovensko-bavarske komisije v Muenchnu

04. 11. 1999 15.53

Državni sekretar na MZZ Franco Juri se je na današnjem srečanju s predstavniki slovensko-bavarske komisije in predstavniki bavarske vlade pogovarjal o skupnih projektih v prometu, zdravstvu, prenosu tehnologije in šolstvu ter širitvi EU proti Vzhodu, razmerah v JV Evropi in sodelovanju v paktu stabilnosti.

Želimo nadaljevati zelo tesen dialog

04. 11. 1999 15.48

Irski premier Bertie Ahern, ki je bil danes na povratnem delovnem obisku v Sloveniji, se je z gostiteljem, predsednikom vlade Janezom Drnovškom, in predsednikom države Milanom Kučanom ločeno pogovarjal predvsem o Evropski uniji, nadaljnjem razvoju petnajsterice in slovenskih prizadevanjih za članstvo v tej evropski združbi. Državi sta ob tej priložnosti podpisali tudi prvi dvostranski sporazum, in sicer o zračnem prometu, ob čemer je premier Drnovšek izrazil upanje, da bodo omenjenemu sporazumu ''kmalu sledili podpisi še drugih manjkajočih dvostranskih dokumentov''. Oba premiera sta se zavzela za krepitev ''odličnih dvostranskih odnosov''.

V Pragi se nadaljuje ekonomski forum SEP

04. 11. 1999 13.45

V Pragi se nadaljuje ekonomski forum Srednjeevropske pobude (SEP), ki se ga udeležuje tudi slovenska delegacija pod vodstvom državne sekretarke na ministrstvu za ekonomske odnose in razvoj Vojke Ravbar.

Drugi ekonomski forum SEP

03. 11. 1999 21.23

V Pragi se je danes začel drugi ekonomski forum Srednjeevropske pobude (SEP). Štiridnevnega foruma se udeležujejo gospodarski ministri članic SEP in predstavniki mednarodnih gospodarskih ter finančnih organizacij.

Slovenski prispevek k stabilnosti JV Evrope

03. 11. 1999 16.05

Slovenija je gospodarsko in politično dovolj močna ter stabilna, da lahko prispeva k stabilnosti jugovzhodne Evrope, je danes na novinarski konferenci ob koncu dvodnevne parlamentarne mednarodne konference z naslovom Slovenija in druge države kandidatke na poti v EU - vloga parlamentov v procesu širitve Evropske unije poudaril slovenski poslanec in predsednik parlamentarne odbora za mednarodne odnose Jelko Kacin.

Kakšna je vloga parlamenta pri širitvi EU?

02. 11. 1999 21.50

Mednarodna parlamentarna konferenca Slovenija in druge države kandidatke na poti v Evropsko unijo - vloga parlamentov v procesu širitve EU, ki jo je pod pokroviteljstvom švedske vlade pripravil državni zbor, udeležuje pa se je okrog 120 predstavnikov evropskih institucij, držav članic ali kandidatk, se je popoldne prvega dne nadaljevala v dveh delovnih skupinah: o širitvi unije ter o izkušnjah v uniji. V prvi so razpravljalci pozornost posvečali vlogi nacionalnega parlamenta v EU ter njegovem odnosu z Evropskim parlamentom, odnosu med večino in manjšino v nacionalnem parlamentu ter odprtosti parlamenta za javnost, ob koncu pa tudi pripravljenosti unije na širitev. Druga skupina se je ukvarjala predvsem z izkušnjami držav članic z EU in, tako kot prva, poudarjala potrebo po krepitvi vloge parlamentov ter sodelovanja nacionalnih parlamentov z Evropskim.

Konferenca WTO o kmetijstvu in storitvah

02. 11. 1999 19.16

Na ministrski konferenci Evropske komisije in držav kandidatk za vstop v EU o novem krogu pogajanj v okviru Svetovne trgovinske organizacije (WTO), ki jo je dopoldne v madžarski prestolnici odprl evropski komisar za trgovino Pascal Lamy, so največ pozornosti namenili sproščanju trgovine s kmetijskimi izdelki in storitvami. Države kandidatke so na konferenci izrazile pripravljenost za usklajevanje z EU glede skupnih ciljev v novem krogu trgovinskih pogajanj, saj želijo postati polnopravne članice te evropske integracije. Vendar so ob tem opozorile na nujnost upoštevanja različnih pogojev, ki so si jih izpogajale z vstopom v WTO.

Kanadska vlada Madžarski vrnila Vasarijevo sliko

02. 11. 1999 16.09

Kandaska vlada je te dni Madžarski vrnila dragoceno sliko florentinskega renesančnega slikarja Giorgija Vasarija (1511-1574). Sliko je v Budimpešto prinesel kar sam madžarski premier Viktor Orban. Sliko, ki je vredna okrog 1,3 milijona nemških mark, je leta 1961 neka budimpeštanska zastavljalnica za bagatelno vsoto prodala nekemu Madžaru, ta pa jo je nato prodal v Kanado. Usoda slike, ki je do nedavnega visela v nekem muzeju v Montrelu, je dalj časa obremenjevala madžarsko-kanadske kulturne odnose. Ob koncu tedna je Orban, ki je bil v Kanadi na večdnevnem obisku, sporočil presenetljivo novico, da so sliko na posredovaje kanadskega premiera Jeana Chretiena predali madžarski vladni delegaciji. Slika naj bi bila kmalu na ogled v budimpeštanskem Muzeju lepih umetnosti.

O novem krogu pogajanj v okviru WTO

01. 11. 1999 17.23

V madžarski prestolnici bo jutri potekala ministrska konferenca držav kandidatk za članstvo v Evropski uniji ter Evropske komisije o novem krogu pogajanj v okviru Svetovne trgovinske organizacije (WTO). Slovensko delegacijo bo na enodnevni konferenci vodil minister za ekonomske odnose in razvoj Marjan Senjur.

Jiang Zemin v Alžiriji

31. 10. 1999 09.21

Kitajski državni in partijski voditelj Jiang Zemin je včeraj prispel na dvodnevni obisk v Alžirijo. Ob prihodu ga je pozdravil alžirski predsednik Abdelaziz Bouteflika. Na programu Jiangovega obiska je bil podpis sporazuma o dvostranskem gospodarskem, tehničnem in kulturnem sodelovanju.