odnose

Barbara Hendricks bo v žiriji festivala v Cannesu

10. 04. 1999 17.30

Ameriška sopranistka Barbara Hendricks bo članica žirije na filmskem festivalu v Cannesu, ki bo potekal od 12. do 23. maja. Temnopolto pevko, ki živi v Švici, redno vabijo na festival v Cannes, odkar je leta 1987 nastopila v filmu Luigija Comencinija ''La Boheme''. Po pisanju pariškega dnevnika Le Parisien bo žiriji predsedoval kanadski režiser David Cronenberg, član žirije pa bo tudi ameriški igralec Peter Fonda. Sicer pa je Hendricksova ambasadorka dobre volje pri Komisariatu ZN za begunce (UNHCR), predsednica in ustanoviteljica združenja za človekove pravice in posebna svetovalka za medkulturne odnose pri generalnem direktorju organizacije UNESCO.

Kurnikova in Schnyderjeva se ne marata preveč

10. 04. 1999 10.56

Četrtfinalna srečanja teniškega turnirja WTA na ameriškem Amelia Islandu niso prinesla večjih presenečenj. V polfinale so se uvrstile druga nosilka, Američanka Monika Seleš, sedma nosilka, Španka Conchita Martinez, deveta nosilka, Rusinja Ana Kurnikova in nepostavljena Romunka Ruxandra Dragomir.

Začela se bo konferenca Interparlamentarne unije

09. 04. 1999 19.35

V Bruslju bo od 10. do 16. aprila potekala 101. konferenca Interparlamentarne unije - svetovnega združenja parlamentarcev. Slovenijo bo na konferenci zastopala delegacija državnega zbora, ki jo bo vodil predsednik slovenske Nacionalne skupine IPU in predsednik odbora za mednarodne odnose Jelko Kacin, v njej pa bodo še Mario Gasparini, Franc Žnidaršič in Roberto Battelli, so sporočili iz DZ.

Blagovna menjava med Slovenijo in Portugalsko je premajhna

09. 04. 1999 17.07

Portugalska že dolgo časa ni več le država sonca, peska in morja, ampak iz leta v leto pridobiva tudi na gospodarskem pomenu, saj vsi njeni makroekonomski kazalci kažejo na izjemen razvoj. Da je za sodelovanje s Portugalci velik interes tudi v Sloveniji, je pokazala današnja poslovna konferenca, na kateri sta številne slovenske in portugalske podjetnike nagovorila tudi portugalski predsednik Jorge Sampaio in slovenski minister za ekonomske odnose in razvoj Marjan Senjur.

Marijan Schiffrer: S Slovenci v Beogradu nimamo stikov

09. 04. 1999 16.35

Parlamentarna komisija za odnose s Slovenci v zamejstvu in po svetu je v dveh letih od ustanovitve med drugim vzdrževala redne stike s slovenskimi izseljenci v drugih državah in predstavniki slovenske manjšine v Italiji, Avstriji in na Madžarskem; po besedah predsednika komisije Marijana Schiffrerja (SKD) imajo dobre stike tudi s Slovenci na Hrvaškem ter v Bosni in Hercegovini, nasprotno pa nimajo nobenih stikov s Slovenci v Beogradu in za razliko od obeh prej omenjenih držav iz območja Zvezne republike Jugoslavije doslej niso prejeli še nobenih prošenj za finančno ali kakšno drugo vrsto pomoči.

OMO potrdil državni program prevzema pravnega reda EU

08. 04. 1999 18.38

Parlamentarni odbor za mednarodne odnose (OMO) je na današnji seji potrdil državni program za prevzem pravnega reda Evropske unije do konca leta 2002 na področju skupne zunanje in varnostne politike. Ob tem je odbor pozval vlado, naj v parlamentarno proceduro čimprej vloži predlog zakona o zunanjih zadevah.

Petrič: Slovenija pripravlja konvoje pomoči za begunce s Kosova

08. 04. 1999 18.28

Državni sekretar na ministrstvu za zunanje zadeve Ernest Petrič je na današnji seji parlamentarnega odbora za mednarodne odnose (OMO) v zvezi s kosovsko krizo dejal, da za zdaj ni nobenih znakov, ki bi kazali na skorajšnji konec napadov zveze NATO na ZRJ, prej nasprotno.

Svetovalec francoskega zunanjega ministra pri Kacinu na posvetovanjih o Kosovu

08. 04. 1999 18.21

Predsednik odbora DZ za mednarodne odnose Jelko Kacin je danes sprejel svetovalca francoskega zunanjega ministra Michela Fouchera, ki na turneji po državah v regiji zbira podatke o razmerah na Kosovu, v Albaniji, Makedoniji in Črni gori.

Kitajski premier na obisku v ZDA

07. 04. 1999 09.13

Kitajski premier Zhu Rongji je v torek pripotoval v Los Angeles, kjer je začel devetdnevni obisk v ZDA. Gre za prvi obisk kakega kitajskega premiera v ZDA po 15 letih. Sprejem kitajskega premiera v Los Angelesu je bil pričakovan, saj ga je pričakala manjša množica demonstrantov, ki so vzklikali gesla v podporo neodvisnemu Tibetu in Tajvanu.

Ukrajinski parlament za nadaljnje odnose z zvezo NATO

06. 04. 1999 18.30

V nasprotju s sosednjima državama Belorusijo in Rusijo se je ukrajinski parlament kljub ostrim kritikam na račun zračnih napadov zveze NATO na ZRJ danes izrekel za nadaljevanje sodelovanja z zahodnim zavezništvom.

Mubarak na obisku na Kitajskem

05. 04. 1999 18.41

Egiptovski predsednik Hosni Mubarak je danes s pogovori s premierom Zhu Rongjijem ter s predsednikom Jiang Zeminom začel petdnevni uradni obisk na Kitajskem.

Diplomate iz Beograda umaknil tudi Egipt

04. 04. 1999 23.03

Svoje diplomate bo iz Beograda zaradi zračnih napadov zveze NATO umaknil tudi Egipt. Zunanji minister Egipta Amre Musa je pojasnil, da gre za ''začasen ukrep'', ki ne pomeni prekinitve diplomatskih odnosov z ZRJ. Hkrati je Musa obsodil masovni izgon Albancev s Kosova in podprl prizadevanja za vrnitev pregnancev na svoje domove.

SKGZ: Italija naj prevzame vidnejšo vlogo v diplomatskem povezovanju

02. 04. 1999 19.00

Slovenska kulturno-gospodarska zveza (SKGZ) s prizadetostjo spremlja zaostrovanje razmer v ZRJ in obžaluje, da sta v minulih dneh propadli mirovni pobudi Rusije in Svetega sedeža. Še posebej skrb zbujajoče je dejstvo, da je bila zavrnjena pobuda za velikonočno premirje, ki jo je oblikoval Vatikan, so sporočili iz SKGZ.

Kacin poslal pismo podpore v Črno goro

02. 04. 1999 17.29

Predsednik odbora DZ za mednarodne odnose Jelko Kacin je podpredsedniku črnogorske skupščine in predsedniku zunanjepolitičnega odbora Predragu Popoviću danes poslal pismo podpore. Kacin je v njem med drugim zapisal, da ''Črna gora ni samo žarek in upanje za demokracijo Zvezne republike Jugoslavije, temveč tudi dokaz evropske orientacije, strpnosti, koeksistence in solidarnosti'', so sporočili iz državnega zbora.

Protest proti predolgemu delovnemu času

02. 04. 1999 16.47

Sindikat delavcev trgovine Slovenije je Inšpektorat RS za delo pri ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve pozval, naj v teh dneh opravi inšpekcijski nadzor v posameznih prodajalnah. Sindikat namreč ocenjuje, da delodajalci ne spoštujejo že tako liberalnega pravilnika o obratovalnem času ter ponekod delavcem nalagajo delovne obveznosti, ki precej presegajo dovoljeni 40-urni delovni čas. Prav tako ugotavlja, da lokalne skupnosti niso pravočasno sprejele kriterijev in meril za izdajanje dovoljenj o obratovalnem času posameznim prodajalnam v njihovem okolju.

Tudi Belorusija zamrznila odnose z zvezo NATO

01. 04. 1999 19.08

Po Rusiji je tudi Belorusija zaradi napadov na ZRJ prekinila diplomatske odnose z zvezo NATO.

Monsignor Tauran pričakuje srečanje z Miloševičem

01. 04. 1999 17.31

Vodja vatikanske diplomacije monsignor Jean-Louis Tauran je danes v Beogradu dejal, da pričakuje, da se bo sestal z jugoslovanskim predsednikom Slobodanom Miloševićem. Izročil naj bi mu posebno sporočilo papeža Janeza Pavla II. v zvezi s kosovsko krizo.

OMO za zaprtimi vrati nadaljuje razpravo o kulturnem sporazumu z Avstrijo

01. 04. 1999 11.30

Parlamentarni odbor za mednarodne odnose (OMO) na današnji seji za zaprtimi vrati nadaljuje razpravo o poteku in vsebini diplomatskih pogajanj med Slovenijo in Avstrijo za sklenitev dvostranskega sporazuma o sodelovanju v kulturi, izobraževanju in znanosti.

Dini: Nihče ne razmišlja o delitvi Kosova

31. 03. 1999 23.03

Mednarodna skupnost trenutno ne razmišlja o delitvi Kosova, je italijanski zunanji minister Lamberto Dini danes povedal komisijam za zunanje odnose in obrambo italijanskega predstavniškega doma in senata.

Hrvaška gradi novo elektrarno

31. 03. 1999 07.55

Hrvaška vlada je državnemu energetskemu podjetju odobrila posel z ameriško družbo Enron, v okviru katerega naj bi severno od Zagreba zgradili novo elektrarno. Oblasti so bile s podatki o poslu zelo skope, vendar pa naj bi šlo za termoelektrarno v Jetrovcu, 40 kilometrov severno od Zagreba, zgrajeno v sodelovanju z eno najpomembnejših družb s tega področja. Hrvati so pred tem ostro nasprotovali vladnim načrtom o izgradnji nove elektrarne na obali, predsednik Franjo Tudjman pa se je pred volitvami odzval na zahteve javnosti in opoustil omenjeni načrt. Hkrati je odobritev posla z ameriško družbo ena izmed potez v prizadevanjih za dobre odnose z ZDA. Hrvaška vlada namreč kljub slabemu sodelovanju Hrvaške na področju Daytonskega mirovnega sporazuma v sosednji Bosni skuša ohraniti dobro sodelovanje z ZDA. Zunanji minister Mate Granić pa naj bi se jutri v Washingtonu sestal z ameriško državno sekretarko Madeline Albright in, kot poroča Hina, naj bi bili med temami pogovorov tudi posel z Enronom ter siceršnje razmere na Hrvaškem. Hrvaška je na zahtevo zveze NATO odprla svoj zračni prostor za potrebe zavezniških letal v napadih na sosednjo Jugoslavijo.

Kitajski zunanji minister zahteval ustavitev napadov na ZRJ

30. 03. 1999 20.18

Kitajski zunanji minister Tang Jiaxuan je danes v Berlinu zahteval takojšnjo ustavitev zračnih napadov na ZRJ in vrnitev k političnim pogajanjem.

Kosovska kriza ne bo vplivala na odnose Kitajska-Evropa

30. 03. 1999 18.26

Kriza na Kosovu ne bo imela negativnih učinkov na odnose med Kitajsko in Evropo, je danes v Potsdamu zagotovil vodja kitajske diplomacije Tang Jiaxuan, ki se v sklopu turneje po evropskih državah mudi na petdnevnem obisku v Nemčiji.

Na obisk prihaja portugalski finančni minister

30. 03. 1999 18.00

Uradni obisk v Sloveniji bo jutri začel portugalski finančni minister Antonio de Sousa Franco. Z ministrom za finance Mitjem Gasparijem bosta med drugim izmenjala osnutka konvencij o izogibanju dvojnega obdavčevanja v zvezi z davki na dohodek in premoženje.

Hrvaška vlada odobrila posel z ameriškim Enronom

30. 03. 1999 15.27

Hrvaška vlada je državnemu energetskemu podjetju odobrila posel z ameriško družbo Enron, v okviru katerega naj bi severno od Zagreba zgradili novo elektrarno. Oblasti so bile s podatki o poslu zelo skope, vendar pa naj bi šlo za termoelektrarno v Jetrovcu, 40 kilometrov severno od Zagreba, zgrajeno v sodelovanju z eno najpomembnejših družb s tega področja.

Ravbarjeva in Jirjea o sodelovanju med državama

29. 03. 1999 20.29

Državna sekretarka za ekonomske odnose s tujino Vojka Ravbar je danes sprejela romunskega veleposlanika Vasilea Jirjea. Pogovarjala sta se predvsem o možnostih povečanja in krepitve gospodarskega sodelovanja med državama.

PAOK in Aris vabita športnike Crvene zvezde

29. 03. 1999 19.43

Grška športna kluba PAOK in Aris iz Soluna sta košarkarjem in nogometašem beograjske Crvene zvezde ter njihovim družinam ponudila pomoč pri treningih in namestitvah v njihovem mestu, medtem ko v ZR Jugoslaviji potekajo zračni napadi zveze Nato.

Špediterji o združevanju Luke Koper in Intereurope

27. 03. 1999 21.56

Na napovedano združitev Luke Koper in Intereurope so se odzvali tudi pomorski agenti in špediterji iz Kopra. Svoje stališče do te povezave so sporočili ministrstvom za promet, za ekonomske odnose, finance in ministrstvu za gospodarske dejavnosti. Po navedbah Radia Slovenija so špediterji in pomorski agenti, ki pokrivajo več kot 80 odstotkov luškega prometa, prepričani, da gre pri povezovanju obeh velikih družb za korake, ki presegajo vlogo Luke Koper. V primeru združitve naj bi namreč nastal logični mega subjekt, ki ga partnerji Luke ne bi mogli sprejeti, ker bi preprečeval osnovna načela prostotržne konkurence.

Črna gora proti prekinitvi odnosov s štirimi članicami zveze NATO

27. 03. 1999 11.46

Črna gora je proti prekinitvi diplomatskih odnosov ZR Jugoslavije z ZDA, Veliko Britanijo, Francijo in Nemčijo. S to odločitvijo naj bi ''beograjski režim'' nadaljeval politiko konfrontacije z zvezo NATO, je v sporočilu za javnost zapisala črnogorska vlada.

Solana upa, da bo zavezništvo ohranilo odnose z Rusijo

26. 03. 1999 20.38

Generalni sekretar zveze NATO Javier Solana je danes na televizijski mreži CNN izrazil upanje, da bo zavezništvo kljub napadom na ZR Jugoslavijo ohranilo odnose z Rusijo.

ZDA ne bodo izganjale srbskih novinarjev

26. 03. 1999 19.38

Tiskovni predstavnik Bele hiše Joe Lockhart je sinoči zatrdil, da ZDA ne bodo izgnale novinarjev iz ZR Jugoslavije kot povračilni ukrep zaradi preganjanja in ustrahovanja tujih novinarjev v Srbiji. Joe Lockhart je dejal, da preganjanje tujih novinarjev veliko pove o predsedniku Slobodanu Miloševiču in njegovem režimu, pa tudi, da Bela hiša vse grožnje proti Američanom jemlje zelo resno.