odnosi ZDA in EU

Grški premier v Sloveniji
30. 11. 2001 00.00
V Sloveniji se mudi grški premier Kostas Simitis. Simitis se je sestal s premierom Janezom Drnovškom ter predsednikom republike Milanom Kučanom.

Bolgarski zunanji minister v Ljubljani
05. 11. 2001 00.00
Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel in njegov bolgarski kolega Solomon Izak Pasi sta podpisala dvostranske sporazume o ukinitvi vizumov, o kombiniranem prometu ter o sodelovanju v boju proti terorizmu, organiziranemu kriminalu in nezakoniti trgovini z mamili.

Blair z Berlusconijem o Bližnjem vzhodu
02. 11. 2001 00.00
Britanski premier Tony Blair se je po koncu obiska na Bližnjem vzhodu ustavil v italijanski Genovi, kjer se je sinoči srečal z italijanskim kolegom Silviem Berlusconijem, s katerim sta govorila predvsem o reševanju konflikta na Bližnjem vzhodu.

Odprtje švicarskega veleposlaništva
23. 10. 2001 00.00
Na enodnevnem obisku v Sloveniji se mudi švicarski zunanji minister Joseph Deiss. Švica ob tej priložnosti v Ljubljani odpira svoje veleposlaništvo.

Veliki vojvoda Luksemburga v Sloveniji
01. 10. 2001 00.00
Na povabilo predsednika republike Milana Kučana je na tridnevni uradni obisk v Slovenijo prispel veliki vojvoda Luksemburga Henri s soprogo, ki ju spremlja številčna delegacija, vključno z luksemburškimi gospodarstveniki.

Rupel o odnosih z ZRJ
22. 09. 2001 00.00
Slovenski minister za zunanje zadeve Dimitrij Rupel je v pogovoru za beograjski časnik Danas izpostavil, da sta Slovenija in ZRJ na dobri poti, da nadaljujeta tradicijo prijateljstva.

Rusija v povračilnih ukrepih ne bo sodelovala
20. 09. 2001 00.00
Pakistan se zaradi podpore ZDA izpostavlja vse hujšim notranjim nemirom, Rusija pa je sodelovanje pri morebitnih oboroženih akcijah zavrnila.

Srečanje Kučana in Mesića
14. 09. 2001 00.00
Predsednik države Milan Kučan in hrvaški predsednik Stipe Mesić sta po krajšem pogovoru obsodila teroristične napade v ZDA in ocenila, da se odnosi med državama izboljšujejo.

Končano zgodovinsko srečanje
17. 06. 2001 00.00
Vrhunsko srečanje ameriškega in ruskega predsednika, Georgea Busha in Vladimirja Putina, na Brdu pri Kranju je potekalo brez zapletov. Pred začetkom vrha so potekali ločeni dvostranski pogovori ameriškega in ruskega predsednika s slovenskima gostiteljema, predsednikom države Milanom Kučanom in premierom Janezom Drnovškom. Premier Drnovšek je s Putinom govoril predvsem o situaciji na jugovzhodu Evrope ter o trenutni situaciji v Makedoniji, Bush in Drnovšek pa sta govorila o vprašanju Nata in njegove širitve ter o vprašanju partnerstva med ZDA in Rusijo. Drnovšek je izrazil upanje, da bo srečanje začetek novega dialoga med voditeljema. Na tiskovni konferenci je slovenski premier spregovoril tudi o stališču Slovenije do protiraketnega stališča. Dejal je, da ZDA ne bodo odstopile od tega projekta, saj izhajajo iz predpostavke, da so tehnološko vodilna država na tem svetu, da se ščitijo pred množičnimi raketnimi napadi ter dodal, da se mu zdi bistveno, da ZDA v tem ne nastopajo enostransko, zato želijo v dialog vključiti tudi Evropo in Rusijo.

Na Brdu končano zgodovinsko srečanje
16. 06. 2001 00.00
V gradu na Brdu pri Kranju se je končalo vrhunsko srečanje med predsednikoma Združenih držav in Rusije. Ameriški predsednik Bush je po srečanju z ruskim predsednikom Putinom na skupni tiskovni konferenci dejal, da se ZDA in Rusija soočata z novimi izzivi ter da morata državi premostiti odnose, ki jih je ustvarila hladna vojna. Bush upa, da bosta s tovrstnimi pogovori državi nadaljevali tudi v prihodnje. ''Rusija in ZDA morata razviti nove odnose ter premostiti tiste, ki jih je prinesla hladna vojna. Obenem morata poiskati nove rešitve za stabilnost in varnost v svetu je,'' je dejal Bush.

Bush v Goeteburgu
14. 06. 2001 00.00
Goeteburg je v pričakovanju demonstrantov zasedlo na tisoče varnostnikov in policistov, a brez spopadov z razjarjenimi nesprotniki globalizma ni šlo. Protestniki nasprotujejo tako ameriškemu zavračanju okoljskega protokola iz Kjota, načrtom za vzpostavitev protiraketnega ščita in izvajanju smrtne kazni, kot tudi nekaterim evropskim temam in globalizaciji nasploh. Medtem pa je ameriški predsednik Bush poskušal voditelje Evropske unije prepričati, da varovanje okolja ogroža ameriško gospodarstvo.

Partnerstvo med EU in ZDA
19. 12. 2000 00.00
Ameriški predsednik Bill Clinton je ob začetku pogovorov s predsedujočim EU, francoskim predsednikom Jacquesom Chiracom, in predsednikom Evropske komisije Romanom Prodijem v Washingtonu dejal, da kljub nekaterim neizogibnim trgovinskim sporom med ZDA in EU od nove ameriške administracije pričakuje nadaljevanje sicer dobrih odnosov. Clinton je poudaril, da so trgovinska vprašanja sicer pomembna, vendar so samo del odnosov med ZDA in EU. Francoski predsednik Chirac pa je dejal, da je Clinton močno zaznamoval zgodovino sodobnega sveta in transatlantske odnose. Chirac je še izrazil prepričanje, da bodo ti odnosi odlični tudi potem, ko bo postal 43. predsednik ZDA George W. Bush.

Krepitev sodelovanja z ZDA
06. 04. 2000 18.20
Državna sekretarka za ekonomske odnose s tujino na ministrstvu za ekonomske odnose in razvoj (MEOR) Vojka Ravbar se je danes srečala z veleposlanikom ZDA v Romuniji Jimom Rosapepejem, ki ga je spremljal namestnik veleposlanice ZDA v Sloveniji Trevor Evans, in mu predstavila razvoj slovenskega gospodarstva od osamosvojitve, uveljavljanje tržnega sistema in proces prestrukturiranja, približevanje EU ter se dotaknila tudi možnih področij večjega sodelovanja med Slovenijo in ZDA. Ravbarjeva možnost sodelovanja Slovenije in ZDA med drugim vidi v turizmu, s čimer se je strinjal tudi Rosapepe.

Končana osemdnevna konferenca ASEAN
28. 07. 1999 17.54
Indijski zunanji minister Jaswant Singh je zavrnil vsakršno mednarodno posredovanje v sporu s Pakistanom glede Kašmirja. Indija in Pakistan se lahko neposredno pogovarjata o tem vprašanju, je ob robu konference zunanjih ministrov držav članic Združenja jugovzhodne Azije (ASEAN) v Singapurju dejal Singh. Indijski zunanji minister je s tem zavrnil prizadevanja za posredovanje v sporu tako ZDA kot Evropske unije.

Veleposlanik Rupel predaval na univerzi Columbia
27. 03. 1998 16.55
Veleposlanik Republike Slovenije v ZDA dr. Dimitrij Rupel je na institutu za Zahodno Evropo newyorske univerze Columbia predaval o preoblikovanju Evrope in slovenski vlogi pri tem. Po predavanju je odgovarjal na vprašanja, predstavnik društva Ameriških prijateljev Slovenije pa mu je izročil priložnostno darilo - kristalno jabolko, simbol New Yorka. Ameriške poslušalce so zanimale aktualne politične teme, kot je vključevanje Slovenije v evroatlantske povezave ter odnosi s sosednjimi državami. Veleposlanik Rupel je dejal, da so odnosi s štirimi sosednjimi državami dobri, morebitni problemi pa se sproti razrešujejo. Na vprašanje, katere države bi izpostavil kot največje zaveznice Slovenije pri vključevanju v Evropsko unijo, je Rupel odgovoril, da Slovenija dobro sodeluje z vsemi državami EU. Dodal pa je, da so se predvsem odnosi z Italijo v zadnjem času zelo izboljšali. Rupel ni pozabil omeniti Avstrije in Nemčije, brez katere bi Slovenija nedvomno težje dosegla samostojnost. Glede slovenskega vključevanja v Nato pa je kot najpomembnejšo zagovornico omenil Francijo.