odnosi

Cook v Beogradu

05. 03. 1998 11.47

Na povabilo zunanjega ministra ZR Jugoslavije Živadina Jovanovića se danes na obisku v Beogradu mudi vodja britanske diplomacije Robin Cook. Ministra bosta govorila o dvostranskih odnosih in sodelovanju, mirovnem procesu in gibanjih v regiji. V uradnem sporočilu je še rečeno, da utegne biti spričo trenutnega britanskega predsedstva Evropski uniji tema pogovorov Jovanovića in Cooka tudi odnosi med ZRJ in unijo.

Slovenija se pospešeno pripravlja na vstop v EU

16. 02. 1998 15.07

Slovenija se bliskovito približuje vstopu v Evropsko unijo, kljub zglednim uspehom pa jo čaka še nekaj nalog, je na današnjem seminarju s temo Širitev Evropske unije s Slovenijo, ki je potekal v Gospodarski zbornici na Dunaju, poudaril predstavnik generalne direkcije IA Evropske komisije Soenke Schmidt. Dodal je, da je treba reformo v Sloveniji izvesti predvsem na področju javne uprave in tujih naložb.

Frlec in Milo o dvostranskem sodelovanju med Slovenijo in Albanijo

10. 02. 1998 18.59

Slovenski zunanji minister Boris Frlec in njegov albanski kolega Paskal Milo, ki se mudi na dvodnevnem obisku v Sloveniji, sta na dopoldanskem srečanju govorila o odnosih med državama, predvsem o sestanku mešane komisije, ki naj bi bil poleti, izmenjala pa sta tudi poglede na albansko manjšino v Makedoniji in na Kosovu. Kot je napovedal minister Frlec, bosta imela med delovnim kosilom priložnost še za izmenjavo pogledov na mednarodna vprašanja, predvsem na vprašanje nemirnega Balkana.

Odmevi na obisk delegacije GZS v Beogradu

06. 02. 1998 11.39

V poročilu o obisku delegacije Gospodarske zbornice Slovenije sredi tedna v Beogradu srbska tiskovna agencija Tanjug posebej poudarja izjavo predsednika Gospodarske zbornice Jugoslavije Mihajla Milojevića, da je precejšen del predstavnikov vlade Slovenije pri svetovnih organizacijah in komisiji za sukcesijo najbolj glasen in vztrajen pri negativnih stališčih do Zvezne republike Jugoslavije (ZRJ) ter da slovenske oblsti in politika vztrajajo pri tezi, da je Jugoslavija nastala tedaj, ko je iz nje izstopila Slovenija. Objektivne ovire za gospodarsko sodelovanje so posledica dejstva, da niso vzpostavljeni celoviti odnosi med ZRJ in Republiko Slovenijo. Milojević je poleg tega poudaril, da bi odstranitev teh ovir omogočilo več prostora za sodelovanje, zato je pozval slovenskega gospodarstvenike, naj v večji meri vplivajo na reševanje spornih vprašanj.

Nadaljevanje partnerstva ZDA in Velike Britanije v tretjem tisočletju

06. 02. 1998 10.51

Ameriški predsednik Bill Clinton in britanski premier Tony Blair sta se v četrtek zavzela za nadaljevanje partnerstva ZDA in Velike Britanije v tretjem tisočletju in za skupno gradnjo boljšega sveta. Predsednik Clinton je med uradno večerjo v Beli hiši v čast premieru Blairu izjavil, da gledajo v prihodnje tisočletje in da imajo tokrat redko priložnost obrati sadove stoletja zavezništva. Britanski ministrski predsednik je med večerjo z 230 povabljenimi ob koncu prvega dne pogovorov s predsednikom Clintonom o krizi z Irakom dejal, da odnosi med državama temeljijo na slavni preteklosti, a so prav tako bistveni za njuno prihodnost.

Hrvaška je pripravljena Sloveniji ponuditi deklaracijo, ki bi šcitila pravice manjšin

28. 01. 1998 18.50

Hrvaški premier Zlatko Mateša meni, da se hrvaško-slovenski odnosi v casu po srecanju s slovenskim kolegom Janezom Drnovškom prejšnji mesec niso ponovno zaostrili in da ni razloga za pretirano zaskrbljenost. Ko je govoril o manjšinah, je Mateša dejal, da bi bilo potrebno to vprašanje rešiti s podpisom deklaracije o zašciti pravic manjšin med obema drzavama, ki bi bila v skladu z evropskimi standardi. Mateša je na novinarski konferenci izrazil pripravljenost Hrvaške, da ponudi takšno deklaracijo, saj meni, da je to sprejemljivo tudi za slovensko stran.

Izredni odnosi med Slovenijo in Makedonijo

21. 01. 1998 16.30

Slovenski in makedonski predsednik, Milan Kučan in Kiro Gligorov, sta po današnjih delovnih pogovorih v Ljubljani v izjavah za javnost potrdila dobro sodelovanje med državama, podobnost interesov Slovenije in Makedonije pri vključevanju v evroatlantske organizacije, pri čemer je Slovenije po besedah Gligorova "nekoliko naprej", ter pripravljenost za nadaljnji dialog na vseh področjih. Gligorova na kratkem obisku v Sloveniji spremlja tudi zunanji minister Blagoj Handžiski. S slovenske strani je na današnjih pogovorih sodeloval tudi državni sekretar v zunanjem ministrstvu Franco Juri.Slovenski in makedonski predsednik, Milan Kučan in Kiro Gligorov, sta po današnjih delovnih pogovorih v Ljubljani v izjavah za javnost potrdila dobro sodelovanje med državama, podobnost interesov Slovenije in Makedonije pri vključevanju v evroatlantske organizacije, pri čemer je Slovenije po besedah Gligorova "nekoliko naprej", ter pripravljenost za nadaljnji dialog na vseh področjih. Gligorova na kratkem obisku v Sloveniji spremlja tudi zunanji minister Blagoj Handžiski. S slovenske strani je na današnjih pogovorih sodeloval tudi državni sekretar v zunanjem ministrstvu Franco Juri.

Slovenski veleposlaniki na posvetovanjih v Bruslju

19. 01. 1998 12.58

Na tridnevnem obisku v Bruslju se od danes mudi delegacija devetih slovenskih veleposlanikov in odpravnikov poslov, akreditiranih v državah Evropske unije.

Schuessel in Frlec se strinjata s tem, da so odnosi med državama odlični

16. 01. 1998 16.30

Vodja slovenske diplomacije Boris Frlec se je danes na Dunaju srečal z avstrijskim kolegom Wolfgangom Schuesslom. Kot je Slovenska tiskovna agencija izvedela iz krogov slovenske delegacije na Dunaju, je Schuessel odnose med državama označil kot odlične, ministra pa sta se strinjala, da med Ljubljano in Dunajem obstajajo zaupanje, toleranca in želja, da se dobrososedski odnosi nadaljujejo.

Dini v JAR

15. 01. 1998 10.04

Italijanski zunanji minister Lamberto Dini je davi dopotoval na uradni obisk v Južnoafriško republiko, kjer se bo še dopoldne srečal s podpredsednikom države Thabom Mbekijem ter zunanjim ministrom Alfredom Nzojem, v načrtu pa so srečanja še z nekaterimi drugimi visokimi predstavniki. V središču pogovorov bodo dvostranski odnosi, še zlasti naraščajoče trgovinske menjave med državama.

Hubert Vedrine v Turčiji

08. 01. 1998 10.12

Vodja francoske diplomacije Hubert Vedrine je prispel na pogovore v Ankaro. Osrednje teme pogovorov bodo vključevanje Turčije v EU, kurdsko vprašanje in francosko-turški odnosi. Vedrine bo skušal turško vodstvo prepričati, naj se vendarle udeleži začetka evropske konference konec marca v Londonu. Ankara je namreč napovedala svoj bojkot konference, ker na decembrskem vrhu v Luksemburgu od unije ni dobila povabila za začetek pogajanj o polnopravnem članstvu. Francoski zunanji minister bo turške oblasti skušal tudi prepričati, naj si bolj prizadevajo za zajezitev bega Kurdov v Zahodno Evropo.

Jiang Zemin izrazil sočutje z Irakom

07. 01. 1998 17.28

Kitajski predsednik Jiang Zemin je danes izrazil "globoko sočutje" z Iračani, ki trpijo zaradi sankcij Združenih narodov. V pogovoru s predsednikom iraškega parlamenta Saadounom Hammadijem v Pekingu pa je Jiang obenem izrazil upanje, da bo Irak še naprej sodeloval z Združenimi narodi. Hammadi pa je Jianga seznanil s položajem v Iraku.

Italijanski predsednik Scalfaro v Zagrebu

17. 12. 1997 09.56

Italijanski predsednik Oscar Luigi Scalfaro bo danes spregovoril v hrvaškem saboru. Sinoči je imel po prihodu v Zagreb pogovore na štiri oči s hrvaškim predsednikom Franjom Tuđmanom. Sestali sta se tudi delegaciji Hrvaške in Italije pod vodstvom obeh predsednikov. Hrvaška je poudarila, da kot srednjeevropska in sredozemska država pričakuje italijansko podporo pri vključevanju v evroatlanstske integracije, kar je druga stran potrdila.

Odzivi na turško odločitev o prekinitvi dialoga z EU

15. 12. 1997 09.37

V evropskih prestolnicah odmeva odločitev Turčije po sobotnem vrhu Evropske unije, da bo prekinila politični dialog s petnajsterico, ker ta Ankare ni vključila v širitvene načrte. Medtem ko v Bruslju po besedah tamkajšnjih diplomatov čakajo na uradno obvestilo iz Ankare, je nemški zunanji minister Klaus Kinkel dejal, da je turška odločitev vredna obžalovanja in je neupravičena. Poudaril je, da turška pot v Evropo vodi preko rešitve vprašanj, povezanih s spoštovanjem človekovih pravic, Kurdi, Grčijo in Ciprom. Francija po besedah ministra za evropske zadeve Pierra Moscovicija razume razočaranje Ankare, si bo pa prizadevala, da se odnosi z Ankaro uredijo.

Jiang Zemin obtožil razvite države, da kršijo interese držav v razvoju

03. 12. 1997 09.58

Kitajski predsednik Jiang Zemin je v govoru v mehiškem senatu drugi dan uradnega obiska v Mehiki obtožil razvite države, da kršijo interese držav v razvoju in gozijo miru in stabilnosti v svetu. Opozoril je tudi, da se prepad med svetovnim Severom in Jugom še naprej poglablja. Odnosi med velesilami doživljajo pomembne popravke, medtem ko se položaj in vpliv številnih držav v razvoju krepi, je menil Jiang Zemin. Poudaril je tudi, da bi morali okrepiti sodelovanje na liniji Jug-Jug, s čimer bi vzpostavili nov mednarodni red.

Protimamilska akcija v Italiji, Nemčiji in na Nizozemskem

28. 11. 1997 10.55

Uradni policijski viri v Rimu so danes sporočili, da se je končala široko zasnovana akcija proti italijansko-albanski verigi preprodajalcev mamil, med katero so v Italiji, Nemčiji in na Nizozemskem prijeli dvajset ljudi.

Čestitke Milanu Kučanu ob izvolitvi

25. 11. 1997 17.58

Slovenski predsednik <b>Milan Kučan</b> še naprej prejema številne čestitke ob ponovni izvolitvi. Med drugim je danes prejel čestitko češkega predsednika <b>Vaclava Havla</b>, ki je izrazil iskreno zadovoljstvo, da so se slovenski državljani z izvolitvijo predsednika Kučana odločili za nadaljevanje poti, ki so si jo izbrali že ob osamosvojitvi, to je demokracije, tržne ekonomije, svobode in enakopravnosti državljanov ter vključevanja v evropske in atlantske integracije.

GZS pripravila posvetovanje o poslovanju z ZRJ

25. 11. 1997 13.34

Na dobro obiskanem posvetu Kako poslovati z ZRJ, ki ga je pripravila Gospodarska zbornica Slovenije, je bilo največ vprašanj namenjenih politični plati odnosov med Slovenijo in ZRJ. Kot je dejal predstavnik GZS Matevž Bambič, je trg nekdanje Jugoslavije, ki je sicer izrazito tvegano območje, naravno tržišče Slovenije, zato je gospodarstvo močno zainteresirano za vzpostavitev diplomatsko-konzularnih odnosov. Gospodarska zbornica je v pismu, ki ga je v začetku novembra naslovila na predsednika vlade Janeza Drnovška, zapisala, da politični odnosi med državama zaostajajo za gospodarskimi in da pričakuje prilagoditev gospodarstvu. Kljub izmenjavi not o priznanju, se politični odnosi med državama ne premaknejo, ker ZRJ trdi, da se je Slovenija odcepila in zahteva, da ji Slovenija prizna kontinuiteto nekdanje Jugoslavije. Predsednik parlamentarnega odbora za mednarodne odnose Jelko Kacin pa je napovedal, da bo omenjeni odbor namenil svojo sejo, ki bo v prvi polovici decembra, prav političnim vprašanjem vzpostavljanja odnosov z ZRJ. Na sejo bodo povabili tudi predstavnike GZS.