odnosu

Nove knjige iz zbirke Najst Cankarjeve založbe
26. 05. 1999 16.39
Cankarjeva založba je izdala tri nove knjige iz zbirke Najst, in sicer knjigo Jack Frusciante avtorja Enrica Brizzija, Hašiš avtorja Walterja Benjamina in Soba s cvetnim prahom pisateljice Zoe Jenny.

Mick Jagger in Jerry Hall rešujeta svoj zakon
19. 05. 1999 08.14
Mick Jagger in Jarry Hall očitno še nista obupala nad svojim zakonom. Čeprav se je stari rocker s svojo ženo že dogovoril o višini odpravnine, jo je po poročanju časnika Daily Mail pregovoril k skupnemu obisku britanskega psihiatra Petra Gilchrista. Tam naj bi Mick ''obdelal'' svoje skoke čez plot in ugotovil, ali je nov začetek mogoč. ''Mick ve, da je to njegova zadnja možnost,'' je povedal nek njegov prijatelj. ''Zdaj je moral uporabiti ves svoj šarm, da je Jerry pripravil do obiska v zakonski posvetovalnici.'' Jerry je sprva oklevala, nato pa ugotovila, da to dolguje vsaj njunim štirim otrokom. ''Jerry upa, da bo s tem vsaj pripomogla k prijateljskemu odnosu, če naj bi se že ločila,'' piše časnik. Mickova žena je zahtevala ločitev lani decembra, potem ko se je izvedelo za devetmesečno afero med njenim možem in neko brazilsko manekenko. Če do sprave ne bo prišlo, piše Daily Mail, bo Jerry dobila njuno hišo v londonskem predelu Richmond in odpravnino v višini skoraj 30 milijonov mark.

Slovaška centralna banka posredovala v podporo valuti
17. 05. 1999 19.47
Slovaška centralna banka je danes že drugič posredovala, da bi podprla nacionalno valuto slovaško krono, tečaj katere je v odnosu do evra padel s 45,85 na 46,70. Po podatkih menjalnic, je slovaška krona danes dosegla najnižji tečaj doslej, ko je njena vrednost v odnosu do evra padla na 46,90.

Društvo Edinost protestira pri članicah zveze NATO
02. 05. 1999 20.43
Družbeno politično društvo Edinost iz Trsta je danes vladam držav članic zveze NATO odposlalo spomenico, v kateri jih je opozorilo, da Italijanska republika že od 1. januarja 1948 krši ustavno določbo o varstvu jezikovnih manjšin v odnosu do albanske, hrvaške, franko-provansalske, furlanske, katalonske, ladinske, okcitanske, sardinske in slovenske manjšine ter delov nemške manjšine, so sporočili iz Edinosti.

Američani kupujejo vedno manj knjig
02. 05. 1999 12.08
Odrasli v ZDA so leta 1998 kupili za 30 milijonov manj knjig kot leto poprej, kar naj bi bilo po mnenju strokovnjakov znak za dobro gospodarsko stanje države. Kupovanje knjig je v cikličnem odnosu z ekonomijo, menijo strokovnjaki. V dobrih časih ljudje zapravijo več denarja za drugačno obliko zabave ali pa za dražje trajne dobrine, v časih gospodarske krize pa se ponovno spomnijo na knjige. V letu 1998 so tako odrasli Američani nakupili za 1,04 milijarde knjig.

Psihologi opozarjajo: ljubezen mora ostati skrivnostna
30. 04. 1999 07.35
Preveč odkritosti lahko ljubezenski odnos naredi dolgočasen. Skrivnosti ohranjajo partnerski odnos živahen, je dognala nemška psihoterapevtka Maren Dingwort. Predvsem ženske se morajo naučiti, da ostanejo skrivnostne. ''Zaprite vrata, če želite, da se vrne erotika,'' je po mnenju Dingwortove pravi nasvet za pravo mero napetosti v odnosu. Neznano privlači, medtem ko postane tisto, kar je takoj očitno, kmalu dolgočasno. ''Partnerji se prepogosto vidijo nage, ker naj bi to pomenilo odkritost,'' pravi Dingwortova in dodaja, da golota sicer signalizira zaupanje, vendar pa za moškega že poznano ni več zanimivo. Moški potrebujejo občutek, da nekaj na novo odkrivajo in osvajajo. Psihologinja Eva Hartman ženskam svetuje, da svojim partnerjem ne smejo izdati, če sanjajo o drugih moških, saj s tem ranijo njegova čustva, lastnim sanjarijam pa naložijo cenzuro. Po njenem mnenju bi tudi skok čez plot moral ostati skrivnost, vsaj tako dolgo, dokler ne ogroža odnosa. Kdor si želi olajšati dušo s priznanjem, si mora poiskati kakšnega nevtralnega poslušalca, meni Hartmanova.

Svetovni dan zaščite laboratorijskih živali
24. 04. 1999 09.48
Današnji dan, 24. april, je svetovni dan za zaščito laboratorijskih živali oz. živali, na katerih se izvajajo poskusi. Njihovo število se nenehno povečuje. K doslednejši zaščiti živali s predlogom zakona o zaščiti živali, ki je pred drugim zakonodajnim branjem, pristopa tudi Slovenija.

Mednarodni dan knjige za otroke
02. 04. 1999 19.10
Pisec letošnje poslanice ob 2. aprilu, Mednarodnem dnevu knjig za otroke, je španski pesnik Miguel Angel Fernandez-Pacheco; na mlade in vse druge ljubitelje leposlovja in knjige je naslovil pesem s povednim naslovom Moja knjiga, moja ljubezen; v njej razmišlja o pomembni vlogi knjige v zgodovini in njeni marsikdaj tragični usodi, o knjigi kot spominu rodu, pa tudi o svojem, osebnem odnosu in predanosti knjigi.

Poslanica ob Mednarodnem dnevu knjig za otroke
02. 04. 1999 11.58
Pisec letošnje poslanice ob 2. aprilu, Mednarodnem dnevu knjig za otroke, je španski pesnik Miguel Angel Fernandez-Pacheco; na mlade in vse druge ljubitelje leposlovja in knjige je naslovil pesem s povednim naslovom Moja knjiga, moja ljubezen; v njej razmišlja o pomembni vlogi knjige v zgodovini in njeni marsikdaj tragični usodi, o knjigi kot spominu rodu, pa tudi o svojem, osebnem odnosu in predanosti knjigi, ki je po pesnikovem prepričanju ''najboljše orodje za mojo svobodo in za svobodo vseh'', pa tudi ''nekaj najboljšega in najlepšega med vsemi stvaritvami človeštva''. Poslanico je v slovenščino prelil Boris A. Novak.

Pravniki o pravni državi v Evropi prihodnjega stoletja
20. 03. 1999 07.37
- ''Evropa in pravna država v 21. stoletju'' je osrednja tema mednarodnega posveta pravnikov, diplomatov in predstavnikov posameznih institucij, ki se danes popoldne pričenja v hotelu Golf na Bledu. Posvet pripravlja Evropsko združenje mladih pravnikov Slovenije v sodelovanju s Slovenskim društvom za mednarodne odnose, ministrstvom za zunanje zadeve (MZZ), ministrstvom za znanost in tehnologijo ter avstrijskim inštitutom za Vzhodno in Jugovzhodno Evropo.

Novozelandcem je spanec ljubši od seksa
19. 03. 1999 08.07
Po podatkih neke raziskave imajo prebivalci Nove Zelandije raje dober spanec kot celonočno ljubljenje. Le odstotek vprašanih Novozelandcev bi šel v posteljo s Claudio Schiffer, pet odstotkov pa bi jih šlo raje v kakšen lokal, kjer bi noč preživeli s pivom v roki.

V Weimarju odprli kopijo Goethejeve vrtne hiše
15. 03. 1999 11.47
Minuli konec tedna so v okviru dejavnosti evropskega leta kulture 1999 v Weimarju javnosti predstavili sporno kopijo Geothejeve slavne vrtne hiše, v kateri je nemški književnik in državnik preživel svoja zgodnja weimarska leta in velja za prvo romarsko mesto weimarske klasike. Natačna kopija 300 let stare hiše, ki jo je Goethe v dar dobil leta 1776 in v njej med drugim pisal Fausta, je hkrati tudi eden najbolj izvirnih projektov evropskega leta kulture, ki naj bi vzbudila razpravo o odnosu med kopijo in originalom v sodobnem času. Razprave naj bi se udeležil tudi galerist Konrad Kujau, bolj znan kot avtor ponaredkov hitlerjevih dnevnikov. Konec maja bodo predstavili še drugo kopijo vrtne hiše, ki se bo opirala na sodobne večpredstavnostne vizualne tehnike.

Clinton zavrnil nasilje policije
14. 03. 1999 09.43
Ameriški predsednik Bill Clinton se je odzval na vse številnejša poročila o zlorabi pooblastil ameriških policistov in dejal, da je čas za obnovo zaupanja med javnostjo in policijo.

Granić v Vjesniku o odnosih s Slovenijo
08. 03. 1999 16.11
Hrvaški zunanji minister Mate Granič v zagovarjanju nekoliko ostrešjih pogajalskih stališč v odnosu do Slovenije, ki jih imajo nekateri strankarski prvaki (stranka prava) oziroma saborski poslanci (Domljan), ne vidi nič slabega. V pogovoru za Vjesnik je dejal, da tudi sam meni, da nekatere stvari, kot je na primer navzočnost treh vojakov na Trdinovem vrhu, kar je povsem nepotrebno, resnično razburjajo.

Sramežljiva Jelcin in Schroeder
19. 02. 1999 15.59
Nemški kancler Gerhard Schroeder, ki je znan po svojem sproščenem stilu v odnosu do medijev, je po srečanju z Borisom Jelcinom v Moskvi dejal, da si z ruskim predsednikom delita isto lastnost- odpor do medijev. Jelcin je to potrdil z izjavo, da je bil pred srečanjem z novim nemškim kanclerjem v Kremlju zelo nervozen. A najverjetneje glavni razlog za Jelcinovo tremo tiči v tem, da sta si z Gerhardom Schroederjem tujca, medtem ko sta si bila Jelcin in prejšnji nemški kancler Helmut Kohl zelo blizu.

Slovenija je dala besedo
17. 02. 1999 21.48
Evropski komisar za notranji trg Mario Monti je v zvezi z zapiranjem prostocarinskih prodajaln na cestnih mejnih prehodih v Sloveniji izrazil prepričanje, da je zapiranje prostocarinskih prodajaln skupen cilj, ki bi bistveno prispeval k splošnemu odnosu med Slovenijo in EU.

Nobelovec Garcia Marquez: Clinton v aferi Lewinsky ohranil dostojanstvo
26. 01. 1999 08.37
Opravičljivo je, če ameriški predsednik Bill Clinton, ki je postal žrtev obsežne in čudne zarote, ni povedal vsega o svojem odnosu z Monico Lewinsky, je v nedavno objavljenem članku zapisal nobelov nagrajenec za literaturo Gabriel Garcia Marquez. 71-letni kolumbijski književnik se sprašuje, če je res pravično, da mora Clinton zapraviti svoje zgodovinsko poslanstvo, ker ni mogel najti varnega kraja za ljubljenje. Garcia Marquez, ki je Clintona prvič srečal na večerji na otoku Martha's Vineyard leta 1995, je še zapisal, da se je predsednik s škandalom soočil dostojanstveno.

''Odmrznitev'' odnosov med Japonsko in Severno Korejo
19. 01. 1999 15.40
Japonski predstavniki so izjavili, da je Japonska pripravljena izboljšati svoje >>zamrznjene<< vezi s Severno Korejo, če bo prišlo do sprememb, ki bodo zmanjšale omejevanje neformalnih stikov s to stalinistično državo. V parlamentarnem govoru je japonski premier Keizo Obuči povedal, da je pripravljen iskati rešitve v problematičnem odnosu med državama, opirati pa se namerava tudi na mednarodno skupnost, predvsem na Združene države in Južno Korejo.

O Gledališko-lutkovnem studiu LGL še nekoliko drugače
05. 01. 1999 12.05
Gledališki igralec in lutkar v svobodnem umetniškem poklicu Robert Waltl se je ostro odzval na razpis za šolanje v Gledališko-lutkovnem studiu Lutkovnega gledališča Ljubljana (LGL) in v javnem pismu zapisal, da je zaradi velikih kadrovskih problemov lutkovnega gledališča ''v letu 1994, takrat še zaposlen v LGL, po naročilu direktorja Lutkovnega gledališča Ljubljana Ignacija Šunjiča, začel pripravljati program šolanja igralcev za lutkovno gledališče'' in ga poimenoval Gledališko-lutkovni studio LGL.

Iran izbrisan iz seznama največjih virov drog
08. 12. 1998 16.06
Iranski državni radio je v torek povedal, da so se ZDA odločile, da bodo poleg Malezije tudi Iran izbrisale iz liste največjih virov ilegalnih drog in tranzitnih držav za njihov prevoz. Po mnenju radia pa to še ne pomeni spremembe v Washingtonovem negativnem odnosu do Teherana.

Premieri in finančni ministri nordijskih držav o odnosu do EMU
09. 11. 1998 12.07
Premieri in finančni ministri nordijskih držav so pred uradnim začetkom zasedanja Nordijskega sveta na neuradnih pogovorih včeraj v Oslu razpravljali o odnosu njihovih držav do Evropske unije in njene monetarne politike.

Clinton opozoril Irak
02. 11. 1998 08.49
Ameriški predsednik Bill Clinton je včeraj ostro obsodil odločitev Iraka, da prekine sodelovanje z inšpektorji ZN za razoroževanje. Opozoril je, da gre za kršitev obveznosti, ki jih je sprejel Irak, in dodal, da so zdaj v odnosu z Bagdadom ''odprte vse možnosti''. Potem ko so se v zvezi z omenjenim vprašanjem sinoči že sestali svetovalci ameriškega predsednika za varnost, se bo Clinton danes srečal še s svetovalci za zunanjo politiko. Na posvetu naj bi sodelovali državna sekretarka Madeleine Albright, obrambni minister William Cohen, ki je prekinil azijsko turnejo, predsednikov svetovalec za nacionalno varnost Sandy Berger, direktor CIA George Tenet in poveljnik vrhovnega poveljstva združenih ameriških sil, general Henry Shelton.

Dnevi slovenskih pravnikov '98
15. 10. 1998 12.30
V organizaciji Zveze društev pravnikov Slovenije in Zveze društev za gospodarsko pravo Slovenije so se v portoroškem Avditoriju dopoldne začeli Dnevi slovenskih pravnikov '98. Na letošnjem tradicionalnem strokovnem srečanju se je zbralo blizu tisoč udeležencev in povabljenih pravnih strokovnjakov, ki bodo od danes do sobote v osmih sekcijah preučevali aktualna pravna vprašanja na različnih področjih ter zanje tudi skušali poiskati ustrezne rešitve.

Pogovor z zunanjim ministrom Nizozemske
23. 09. 1998 08.47
Slovenski zunanji minister dr. Boris Frlec, ki v New Yorku sodeluje v delu 53. rednega zasedanja generalne skupščine OZN, se je v torek pred ministrskim sestankom osmih držav članic pobude za jedrsko razorožitev srečal z nizozemskim zunanjim ministrom van Mierlom. Nizozemskega kolega je med pogovorom s Frlecom zanimala slovenska ocena položaja na Kosovu, pogovor pa je tekel tudi o dvostranskih odnosih, ki so dobri. Van Mierlo je zagotovil, da Slovenija lahko računa na Nizozemsko podporo, predvsem takrat, kadar bo prišlo do političnih problemov manjših držav v odnosu do velikih.

V slovenskem parlamentu o spravi in odnosu do preteklosti
21. 09. 1998 17.36
V parlamentu se je popoldne začela javna razprava oziroma posvet o odnosu do slovenske polpretekle zgodovine z naslovom Odnos do preteklosti in narodna sprava - priznanje različnih pogledov kot dejanje za prihodnost Republike Slovenije.

Obisk delegacije kuvajtske narodne skupščine v Sloveniji
18. 09. 1998 14.22
Predsednik republike Milan Kučan je dopoldne sprejel predsednika kuvajtske narodne skupščine Ahmada Al-Sadouna. Sogovornika sta poudarila, da so odnosi med državama tradicionalno dobri in prijateljski ter izrazila enak pogled na razvoj Bosne in Hercegovine in interes za sodelovanje pri rekonstrukciji gospodarstva in infrastrukture v tej državi. Gost je ob tej priložnosti Sloveniji tudi oddal priznanje za načelna stališča in njeno aktivnost v Varnostnem svetu OZN, so sporočili iz kabineta predsednika.

Končuje se 8. Draga mladih
05. 09. 1998 14.47
V parku Finžgarjevaga doma na Opčinah pri Trstu se končuje 8. Draga mladih. Dopoldne je bila še druga okrogla miza s temo Ključni problemi mladinskega dela in dela za mlade. V razpravi je med drugim sodeloval tudi minister za delo, družino in socialne zadeve Anton Rop, ki je poudaril pomembnost skupnega oblikovanja mreže za reševanje problemov tako s strani države kot nevladnih organizacij oz. civilne družbe.

Sprememba spola priporočljiva najkasneje do 24 meseca starosti, ugotavlja študija
12. 07. 1998 10.47
Spol človeka je določen z rojstvom, vendar ga lahko v enaki meri določi tudi vzgoja v zgodnjem otroštvu, ugotavlja kanadska študija, ki jo je objavila amariška revija Pediatrics. V študiji navajajo, da so nekemu fantiču pri sedmih mesecih zaradi opekline, ki jo je dobil pri obrezovanju, odrezali penis in mu naredili vagino. Starši so ga nato vzgajali kot deklico in ta - danes šteje 26 let - ni nikoli izražala dvoma o svoji ženskosti. V mladosti se je včasih počutil(a) kot ''pomankljiv fant'' in se v glavnem igrala s tradicionalno fantovskimi igračami, vendar je prijateljevala predvsem z deklicami. Danes se počuti žensko, obnaša pa biseksualno; imela je partnerje obeh spolov, trenutno pa živi v homoseksualnem odnosu z žensko. Avtorji študije iz otroške bolnice v Torontu primerjajo ta primer z drugim dečkom, ki so ga na enak način operirali pri starosti 21 mesecev. Ta se ni nikoli počutil kot ženska, v mladosti se je igral ''pomankljivega dečka'', v zreli dobi pa ga privlačijo le ženske. Pri 25 letih se je poročil z žensko in posvojil njene otroke. Raziskovalci poudarjajo, da se deček, ki se je podvrgel operaciji pri sedmih mesecih, počuti kot ženska, drugi, ki so ga operirali pri 21 mesecih, pa se ni nikoli uspel počutiti pripadnika ženskega spola. Zato sklepajo, da je potrebno odločitev o spolu sprejeti čimprej, najbolje ko je otrok še novorjenček in da je najvišja sprejemljiva starostna meja za spremembo spola med 18 do 24 mesecem.

Duisenberg: ''Cilj je notranja stabilnost evra''
07. 07. 1998 10.13
Predsednik Evropske centralne banke Wim Duisenberg je v pogovoru za današnji Le Figaro dejal, da bo prednostna naloga banke ''notranja stabilnost evra, stabilnost cen znotraj denarne unije''. ''Če bomo to dosegli in če bo Združenim državam uspelo obvladati inflacijo, ni razloga, zakaj se evro in dolar v medsebojnem odnosu ne bi stabilizirala,'' je še dejal in menil, da bi lahko imele države postopno svoje devizne rezerve v evru.

Kriza v Indoneziji prizadela tudi živali v živalskem vrtu
07. 06. 1998 09.54
Zaradi hude gospodarske krize v Indoneziji je na robu preživetja tudi 2500 živali v živalskem vrtu Safari Wildlife Park v Cisarui na zahodu otoka Java. Jakarta Post piše, da se morajo živali zaradi pomanjkanja denarja odpovedati hrani tri dni na teden.