odobritev

Eva za operacijo v ZDA potrebuje 100.000 evrov

26. 12. 2022 07.00

Evine noge so zaradi genetske bolezni postale pretrde, da bi lahko samostojno hodila, zato uporablja hojico ali pa ji pri hoji pomaga družina. Zdaj pa se ji obeta svetlejša prihodnost. Aprila jo v ZDA čaka operacija, s katero ji bodo trajno zmanjšali spastičnost v spodnjih okončinah in bo lahko samostojno hodila. A operacija je draga, zato starši prosijo za pomoč.

Državni svet izglasoval veto na novelo zakona o finančni upravi

21. 12. 2022 06.55

Državni svet je na izredni seji izglasoval odložilni veto na novelo zakona o finančni upravi, ki ga je podala skupina lokalnih interesov. Svetnike namreč moti morebitno nezakonito sledenje državljanom. Državni zbor je vladno novelo potrdil sredi decembra, zdaj pa bodo za ponovno sprejetje novele potrebovali vsaj 46 glasov poslancev.

Švedsko sodišče blokiralo izročitev turškega novinarja Ankari

19. 12. 2022 12.34

Švedsko vrhovno sodišče je preprečilo izročitev turškega novinarja Ankari, kar sicer Turčija pričakuje v zameno za odobritev članstva Švedske v Natu. Sodišče je navedlo, da za izročitev nekdanjega odgovornega urednika časnika Zaman, Bülenta Kenesa, ki ga Turčija obtožuje vpletenosti v poskus državnega udara leta 2016, obstaja več ovir.

Predstavniški dom odobril referendum o 'dekolonizaciji' Portorika

15. 12. 2022 20.49

V predstavniškem domu ameriškega kongresa so odobrili referendum, s katerim se bodo lahko prebivalci Portorika odločili o tem, če želijo postati neodvisni od ZDA. Poleg te popolne neodvisnosti bodo volivci lahko izbirali še med možnostjo o delni neodvisnosti oziroma t. i. neodvisnosti s svobodnim združevanjem, lahko pa bodo nasprotno glasovali za to, da želijo postati 51. zvezna država ZDA. Preden referendum postane veljaven, ga mora odobriti še ameriški senat.

Raje, kot da bi pristal na cesti, se je odločil za evtanazijo

15. 12. 2022 21.08

Zdravnik je Lesu Landryju odobril prošnjo za medicinsko pomoč pri umiranju, čeprav pravi, da je revščina glavni dejavnik pri odločitvi, da konča svoje življenje. 65-letni Landry sicer čaka na odločitev drugega zdravnika, ki je v sredo obiskal njegov dom. Landry pravi, da bo, če druga odobritev ne bo izdana, poiskal drugega zdravnika, ki bo pripravljen podpisati zahtevo.

V ZDA predlagajo prepoved TikToka, na vladnih napravah je ta že prepovedan

15. 12. 2022 15.01

Ameriški senat je odločil, da na napravah, ki so v državni lasti, ne bo več dovoljeno imeti kitajske aplikacije TikTok. Za prepoved so se zakonodajalci odločili zaradi "ohranjanja nacionalne varnosti". Iz istega razloga pa nekateri odločevalci želijo uvesti splošno prepoved TikToka za vse Američane.

Generalni pravobranilec podprl stališče Uefe, nova zmaga Čeferina

15. 12. 2022 10.37

Generalni pravobranilec pri sodišču EU, ki obravnava tožbo snovalcev Superlige proti krovnima nogometnima zvezama Uefi in Fifi, je potrdil stališči zvez, da lahko ukrepata proti ustanoviteljem novih tekmovanj. Gre sicer za neobvezujoče mnenje, ki pa mu sodišče EU pogosto sledi. Nova pomembna zmaga šefa Uefe Aleksandra Čeferina.

Sloveniji 1.400 odmerkov cepiva proti opičjim kozam

08. 12. 2022 16.16

Vlada je sprejela donacijo Evropske komisije, gre pa za 1.400 odmerkov cepiva Jynneos, ki je namenjeno obvladovanju virusa opičjih koz. Donacijo je EK ponudila v okviru pripravljenosti in odzivanja na zdravstvene krize.

Zoper Muskov Neurolink zaradi domnevne zlorabe živali sprožili preiskavo

06. 12. 2022 10.03

Nevrotehnološko podjetje Neuralink se je zaradi domnevne zlorabe živali znašlo pod preiskavo. V podjetju, ki je v lasti Elona Muska, je v zadnjih štirih letih poginilo 1500 živali. Čeprav so bili nekateri izmed teh poginov zaradi poskusov na živalih neizbežni, zaposleni v podjetju menijo, da bi bila številka poginov – ob skrbnem in bolj premišljenem ravnanju z živalmi – lahko manjša.

Kaj umetna inteligenca pomeni za povprečnega državljana?

03. 12. 2022 06.00

Odkar pomnim, je zame izraz umetna inteligenca pomenil nekaj več. Morebiti so tukaj igrali veliko vlogo filmi, kot so Matrica, Terminator, Posebno poročilo itd. Umetna inteligenca je zame bila in ostala najmočnejši element prihodnosti, kot si jo predstavljam – ko bo umetna inteligenca nekaj vidnega, otipljivega, vekomaj prisotnega – takrat bom vedel, da živim v prihodnosti. Niti pametni telefoni, družbena omrežja ali Bluetooth slušalke nimajo takšnega učinka in moči na moje možgane. Seveda sem upal, da se bo umetna inteligenca uporabljala za boljši in bolj plemenit namen kot v tistih filmih – ne za nadzor in nadvlado ljudi, temveč za olajšanje in izboljšanje njihovih življenj.

ZDA prepovedale prodajo in uvoz naprav več kitajskih podjetij

26. 11. 2022 12.29

Ameriške oblasti so prepovedale prodajo in uvoz komunikacijskih naprav več kitajskim tehnološkim podjetjem, med drugim tudi Huaweiju in ZTE, saj te po njihovem mnenju predstavljajo nesprejemljivo tveganje za nacionalno varnost, je v petek sporočila ameriška komisija za komunikacije (FCC).

Metropolis: Bistvo v iskrenosti rokenrola

25. 11. 2022 09.01

Motorheadovski rokerski trio Metropolis se je že leta 2020 lotil novega studijskega albuma, ki je zaradi epidemije koronavirusa izšel šele pred kratkim. O novi istoimenski izdaji so nam več povedali Hotschko, BMD in Čule.

Ameriški regulatorji: Meso, vzgojeno v laboratoriju, je varno za uživanje

18. 11. 2022 07.55

Ameriška uprava za hrano in zdravila (FDA) je po "skrbni oceni" odobrila piščanca, vzgojenega v laboratoriju. Podjetje Upside Foods je meso izdelalo v jeklenih posodah z uporabo celic, pridobljenih iz živih živali. Potrošnikom bo na voljo po pregledu, ki ga bo opravilo še ameriško kmetijsko ministrstvo. Gre sicer za prvi mesni izdelek, pridelan v laboratoriju, ki je prejel dovoljenje, da se ga lahko uporabi za prehrano ljudi.

Von der Leynova opozarja na oskrbo s plinom v letu 2023

09. 11. 2022 17.03

Evropska unija je na področju energetske oskrbe pripravljena na zimo. Kljub temu bo leto 2023 pri oskrbi s plinom bolj vprašljivo in zahtevno, pravi Ursula von der Leyen. Evropi bi namreč lahko zmanjkalo za 30 milijard kubičnih metrov plina, kar predstavlja glavno oviro za EU.

ZDA Finski prodajajo raketne sisteme za skoraj 550 milijonov evrov

03. 11. 2022 10.20

Administracija ameriškega predsednika Joeja Bidna je odobrila morebitno prodajo raketnih sistemov Finski v vrednosti približno 550 milijonov evro, je sporočil State Department.

Z novembrom na voljo stanovanjski krediti za mlade z jamstvom države

03. 11. 2022 09.12

V skladu z Zakonom o stanovanjski jamstveni shemi za mlade, ki določa, da bo država mladim slovenskim državljanom in državljankam s stalnim prebivališčem v Sloveniji ob prvem reševanju stanovanjskega vprašanja dala jamstvo za najem bančnega posojila do 200.000 evrov in z ročnostjo do 30 let, lahko z novembrom pri BKS bank AG, Delavski hranilnici, Novi Kreditni banki Maribor in SKB banki upravičenci zaprosijo za stanovanjski kredit. Preverite, kakšni so pogoji.

Boscarol izpolnil obljubo: gasilci na račun dobili 1,47 milijona evrov

02. 11. 2022 10.49

Medtem ko so se slovenski gasilci poleti na Krasu spopadali z uničujočimi ognjenimi zublji, je podjetnik Ivo Boscarol spodbudil njihova prizadevanja in obljubil, da bo podvojil znesek nagrade, ki ga je gasilcem sicer napovedala vlada. Boscarol je zavezo izpolnil in Gasilski zvezi Slovenije nakazal 1,47 milijona evrov v zahvalo za pomoč pri gašenju požarov na Krasu. Slovenski gasilci bodo za intervencijo ob požaru na Krasu sicer prejeli skoraj šest milijonov evrov.

Ničelna toleranca do covida-19: Kitajska ujeta v past, ki jo je ustvarila sama

02. 11. 2022 11.06

Stroge omejitve, kot so zapore meja, dolge karantene, množično testiranje in prepovedi gibanja, na Kitajskem povzročajo kaos in bedo po vsej državi ter močno obremenjujejo gospodarstvo. Potrpežljivost javnosti je vse manjša, frustracije naraščajo. "Oblasti so demonizirale covid, pretiravale z njegovo resnostjo, številni se še vedno zelo bojijo virusa, preboleli pa trpijo zaradi hude diskriminacije in stigmatizacije," opozarja virolog z univerze v Hongkongu, ki je prepričan, da takšni drakonski ukrepi niso več primerni. "Ves svet je opustil ta pristop, saj preprosto ne deluje," je dejal. A nič ne kaže na to, da bi se v tej državi v prihodnosti obetala sprememba strategije, pred vrati pa je zima, ki lahko prinese nov val okužb.

Kras ostal brez pomoči iz Solidarnostnega sklada EU

27. 10. 2022 16.45

Škoda zaradi požara na Krasu po navedbah vlade ne dosega praga za odobritev pomoči iz Solidarnostnega sklada EU. Končna ocena požara, ki je na Krasu divjal med 17. julijem in 1. avgustom, je namreč ocenjena na 26,88 milijona evrov, prag za odobritev pomoči iz sklada pa za Slovenijo znaša 279,4 milijona evrov, so po seji sporočili z vlade.

V službi savdskega prestolonaslednika tudi najvišji ameriški generali

20. 10. 2022 17.07

Več kot 500 upokojenih ameriških vojaških uslužbencev, med katerimi je tudi množica generalov in admiralov, je v državah, ki so znane po zlorabah človekovih pravic in političnem zatiranju, v zadnjih sedmih letih prevzelo številna donosna dela za tuje vlade. Tudi v Savdski Arabiji, kjer naj bi bilo na obrambnem ministrstvu zaposlenih 15 upokojenih ameriških generalov in več drugih vojaških uradnikov.

Putin v štirih okupiranih ukrajinskih regijah razglasil vojno stanje

19. 10. 2022 07.48

Ukrajinska vojska je po trditvah ruskih okupacijskih oblasti v regiji Herson zbrala več deset tisoč vojakov za osvoboditev mesta Herson na jugu države. Vodja teh oblasti, guverner Vladimir Saldo je zato napovedal evakuacijo približno 50.000 ljudi z desnega brega reke Dneper na levega, ki naj bi že potekala. Putin je za štiri zasedene ukrajinske regije odredil vojno stanje, v skladu s tem bodo guvernerji omenjenih regij dobili več pooblastil. Ukrajinska zračna obramba pa je nad Kijevom sestrelila več ruskih raket.

Socialno podjetništvo brez zaposlenih in kako zadržati Rogliča v Sloveniji?

15. 10. 2022 07.00

V studiu večerne oddaje so se sinoči soočili štirje kandidati za predsednika, ki se po anketah javnega mnenja uvrščajo od četrtega do sedmega mesta: Sabina Senčar, Miha Kordiš, Janez Cigler Kralj in Vladimir Prebilič. Ali socialno podjetje Mihe Kordiša s tem, ko nima zaposlenih, krši zakon? Se vsem kandidatom premoženje Slovencev v davčnih oazah zdi sporno? In kakšna so dejstva o cepljenju in ukrepih med epidemijo?

V prihodnjem letu začetek nadgradnje onkološkega inštituta

11. 10. 2022 20.15

Svet Onkološkega inštituta Ljubljana se je seznanil z investicijskimi načrti bolnišnice. Glede na terminski načrt bi inštitut januarja 2023 lahko pridobil gradbeno dovoljenje za nadgradnjo stavbe H in novogradnjo petnadstropnega stolpiča, s katerim bi reševali prostorsko stisko. Gradnja bi se predvidoma lahko začela v oktobru.

Zgodovinski sporazum Izraela in Libanona o morski meji

11. 10. 2022 15.48

Libanon in Izrael sta dosegla "zgodovinski" dogovor glede dolgotrajnega spora o morski meji v Sredozemskem morju, bogatem s plinom. Pogajalci pravijo, da je bil dosežen dogovor, ki bo zadovoljil obe državi, uradni podpis pa pričakujejo kmalu. Dogovor bo rešil le ozemeljski spor v vzhodnem delu Sredozemskega morja, ne pa tudi njunih kopenskih meja, ki jih je treba še urediti. Končni osnutek sporazuma bo predložen izraelski začasni vladi v odobritev ta teden pred volitvami 1. novembra, ko gre država na volišča že petič v manj kot štirih letih.

Ali so cepljeni proti covidu-19 res sodelovali v poskusu?

11. 10. 2022 06.00

Predsedniška kandidatka Sabina Senčar je v intervjuju za našo televizijo poudarila, da se je zdravilo hidroksiklorokin, antimalarik, ki ga je v slavo povzdignil nekdanji ameriški predsednik Donald Trump, izkazal za učinkovitega pri zgodnjem zdravljenju covidnih pacientov, a ga je vlada z odlokom prepovedala. Ali to drži? Po besedah Senčarjeve so vsi, ki so se cepili proti covidu-19, sodelovali v poskusu. Kakšna so dejstva?

Oboroženi vojaki hodijo od vrat do vrat in zbirajo glasove

24. 09. 2022 07.58

Na ozemljih ukrajinskih regij Lugansk, Doneck, Herson in Zaporožje, ki so v celoti ali delno pod nadzorom ruskih sil, potekajo referendumi o priključitvi k Rusiji. Ukrajinci poročajo o oboroženih vojakih, ki hodijo od vrat do vrat v okupiranih delih države in zbirajo glasove.

'Umiranje otrok zaradi te bolezni se bo lahko končalo še za časa naših življenj'

11. 09. 2022 20.25

Znanstveniki Univerze v Oxfordu so razvili cepivo proti malariji, ki bi lahko spremenilo svet. Ekipa pričakuje, da ga bodo začeli uporabljati prihodnje leto, potem ko so poskusi pokazali do 80-odstotno zaščito pred smrtonosno boleznijo. Znanstveniki pravijo, da je cepivo poceni in da so že sklenili pogodbo za proizvodnjo več kot 100 milijonov odmerkov na leto.

Pred leti vedra ledene vode, zdaj zdravilo za zdravljenje hude bolezni ALS

09. 09. 2022 14.42

Vedro vode, led, kamera in akcija! Takšen je bil scenarij spletnega izziva, ki je ozaveščal o Lou Gehrigovi bolezni, bolje znani kot ALS. Ameriška skupina zunanjih zdravstvenih svetovalcev je v sredo izglasovala priporočilo za odobritev eksperimentalnega zdravila AMX0035 za zdravljenje te hude bolezni. To je izjemen preobrat za zdravilo podjetja Amylyx, ki ga je ista skupina v začetku leta sicer zavrnila, a je po drugem pregledu dobilo zeleno luč s strani ameriške Uprave za hrano in zdravila. FDA je sicer doslej odobrila le dve terapiji za to bolezen, ki uničuje živčne celice, ki so potrebne za osnovne funkcije, kot so hoja, govor in požiranje.

EMA odobrila cepivi Moderne in Pfizerja, ki delujeta proti omikronu

01. 09. 2022 15.30

Evropska agencija za zdravila je odobrila posodobljeni cepivi proti covidu-19 podjetij Moderna in Pfizer-BioNTech. Novi cepivi delujeta tako proti prvotnemu sevu novega koronavirusa kot proti novejši različici omikron.

Intervencije ob naravnih nesrečah na plečih države

18. 08. 2022 18.13

Vlada je sprejela spremembe Zakona o varstvu pred naravnimi in drugimi nesrečami, ki ureja povračilo stroškov, ki nastajajo ob sodelovanju na intervencijah, ko je zaradi obsega naravne nesreče aktiviran državni načrt zaščite in reševanja. DZ-ju vlada predlaga, da jih sprejme po nujnem postopku, veljal pa bo tudi za nazaj, za požare na Krasu. V gašenju požarov na Krasu je po besedah Medveda sodelovalo 16.000 udeležencev z vseh koncev Slovenije, zato ocenjujejo, da bodo finančni izdatki iz proračuna krepko presegli milijon evrov.