odpada

Zaradi dolgotrajne suše listje že dobiva jesenske barve, vse bolj suhe tudi struge
30. 07. 2022 13.57
Današnje padavine so premalo za bistveno izboljšanje suše, napadle količine se med kraji zelo razlikujejo. Zaradi dolgotrajne suše listje na nekaterih drevesih že dobiva jesenske barve in odpada, rečne in potočne struge pa postajajo vse bolj suhe. Na južnem Primorskem je bilo kar nekaj padavin, nekoliko bolj severneje, na kraških požariščih, pa bolj za vzorec, je povedala meteorologinja na Arsu Katja Kozjek Mihelec. Rižanski vodovod tako v Istro vodo še vedno dovaža s cisternami.

Najtopleje v Novi Gorici in Ljubljani, kjer so namerili 36 stopinj Celzija
27. 06. 2022 07.49
Z novim tednom se je začela stopnjevati vročina, tako da smo se marsikje približali junijskim temperaturnim rekordom. Po nižinah se je že dopoldne ogrelo nad 30 stopinj Celzija, čez dan pa se je živo srebro povzpelo do 36 stopinj Celzija. Toplotna obremenitev bo ves teden izredna, saj nas ob tako visokih temperaturah tudi veter ne hladi več, poleg tega pa bodo v zelo tople tudi noči. Vročina bo verjetno nekoliko popustila šele konec tedna.

Prihajajo nova zdravila: poleg molnupiravirja tudi cepivo v obliki obliža?
26. 11. 2021 06.00
"Nismo na robu, smo že daleč čez rob zmogljivosti," je v četrtek opozoril vodja intenzivne terapije v ljubljanskem kliničnem centru. Na intenzivni terapiji zdravijo največje število bolnikov od začetka epidemije covida-19. Starostna struktura tistih s težkim potekom bolezni se niža, število necepljenih v razmerju do cepljenih je 4 proti 1. Osebja je drastično premalo, zato se za kadrovsko pomoč po Italiji zdaj oziramo tudi proti Hrvaški.

2668 novih okužb, Jereb: Nismo na robu, smo krepko čez rob zmogljivosti
25. 11. 2021 09.41
V sredo smo v Sloveniji opravili 7194 testov PCR in potrdili 2668 novih okužb s koronavirusom. Odstotek pozitivnih tako znaša 37. Po podatkih vlade se v bolnišnicah zdravi 1145 covidnih bolnikov, 286 jih potrebuje intenzivno nego. Umrlo je 11 ljudi. Glede na nakazano zniževanje števila okužb v populaciji vidimo luč na koncu tunela, a razmere na intenzivnih oddelkih po državi in v UKC Ljubljana so še vedno kritične, opozarja dr. Matjaž Jereb. Na vprašanje, koliko rezerve še imamo, pa: "Plafon smo že zdavnaj presegli, glede na to, kaj vse odpada. Dejansko obravnavamo samo še otroke, nosečnice in bolnike z rakom. Vse ostalo se je ustavilo in škoda zaradi tega bo enormna."

ZDA obsodile ruski raketni test, ki je ustvaril 1500 kosov vesoljskih smeti
16. 11. 2021 07.56
Ameriški State Department je ruski test vojaškega raketnega izstrelka, s katerim so uničili svoj stari satelit, v ponedeljek označil kot izjemno neodgovorno dejanje, saj je ob izstrelitvi nastalo kar 1500 kosov vesoljskih odpadkov, ki ogrožajo varnost Mednarodne vesoljske postaje (ISS) in astronavtov.

V ponedeljek 3344 okužb, intenzivni oddelki naj bi vrh zasedenosti dosegli 24. novembra
09. 11. 2021 09.49
V ponedeljek je bilo opravljenih 7615 testov PCR, potrjenih pa 3344 okužb z novim koronavirusom. Delež pozitivnih testov je tokrat znašal 43,9 odstotka. "Epidemično stanje v državi je skrajno resno, bolnišnice so na pragu zmogljivosti," je dejal državni sekretar Franc Vindišar in dodal, da so morali standarde za oskrbo intenzivnih bolnikov že znižati. Vrh zasedenosti intenzivnih oddelkov pričakujejo 24. novembra, ko naj bi bilo zasedenih več kot 250 intenzivnih postelj. Igor Dovnik iz Strokovnega združenja zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov je dodal, da pričakujejo, da bo v najkrajšem možnem času na državnem nivoju razglašen rdeči alarm.

Za intenzivnejše odpadanje plodov oljk krive vremenske razmere
29. 07. 2021 17.09
V času prve faze razvoja oljčnih plodov so oljkarji na vseh treh območjih pridelave oljk v Sloveniji zaznali intenzivnejše trebljenje oziroma odpadanje plodičev. Inštitut za oljkarstvo Znanstveno-raziskovalnega središča Koper je zato priredil mednarodno srečanje, na katerem so strokovnjaki in izkušeni oljkarji izmenjevali informacije in mnenja o možnih vzrokih za ta pojav. Ugotovitve pa: glavni vzrok so vremenske razmere.

Požar pri Šibeniku, gori okoli 40 hektarjev površin
22. 06. 2021 17.24
Požar je izbruhnil okoli 14. ure na območju odlagališča odpada Bikarac. Trenutno so na območju vse šibeniške gasilske enote, ki se borijo z ognjenimi zublji. Požar se že nevarno približuje industrijski coni Podi.

Sodniki šova MasterChef Slovenija
23. 02. 2021 14.58
Luka, Bine in Karim so sodniki kuharskega šova Masterchef Slovenija. Tekmovalce bodo učili, jim svetovali in na koncu seveda ocenjevali. Kdo bo letos najbolj strog sodnik?

Potres prestrašil poslance, popokane stene v DZ, poškodovani dimniki ...
29. 12. 2020 14.28
Po doslej zbranih podatkih so potres čutili prebivalci celotne države, najbolj pa v regijah na meji s Hrvaško. Ocenjujejo, da intenziteta potresa v naši državi ni presegla pete stopnje. Iz ministrstva za infrastrukturo so sporočili, da kritične infrastrukture potres ni poškodoval. Uprava za zaščito in reševanje poroča o poškodovanih dimnikih, strehah in zvonikih. Popokale so tudi stene v stavbi državnega zbora, kjer so poslanci prekinili sejo.

Prostori propadajo, so v boju z invazijo podgan. Bodo prošnje po prenovi uslišane?
05. 11. 2020 19.13
V osrednji mariborski knjižnici z zgovornimi plakati sporočajo, da je knjižnica nedostopna zaradi invazije podgan, da obratuje le žensko stranišče, da nad vhodom odpada omet. Predvsem pa, da so se po 12 letih, odkar poslušajo obljube o novi knjižnici, teh obljub že najedli. Ko je mariborski župan Saša Arsenovič ugotovil, da za novo knjižnico država v proračun za prihodnji dve leti ni namenila niti evra, je nemudoma sklical mariborske poslance, da se odzovejo.

Azbest s Titovega Galeba skladiščijo v Zadru, v mestu ogorčeni
28. 07. 2020 07.35
Prebivalci Zadra so ogorčeni. V mesto so namreč pripeljali 78 ton odpadkov s Titove ladje Galeb, ki jo prenavljajo na Reki. Odpadke z ladje, ki je razglašena za kulturno dediščino, naj bi po zagotovilih deponije in inšpekcije skladiščili v skladu z zakoni. Prebivalci mesta pa so zdaj zaskrbljeni za svoje zdravje in napovedujejo protest.

'Razmišljam, da le naša pomoč ne bo dovolj'
07. 06. 2020 07.00
Ne vidim izhoda gospa. Za moja dva otroka in zame ga res ni več. Potiho in počasi, z več prekinitvami pove, kaj se ji je zgodilo. Obupuje. Brez dela je že drugi mesec, hkrati pa brez centa v denarnici. Čakajo položnice, dolgovi se nabirajo ... V tem tednu še ni jedla tople hrane, komaj je je za oba otroka.

Najbolj znana hrvaška štorklja Malena žaluje, ker se Klepetan še ni vrnil
03. 04. 2020 14.45
Hrvaška štorklja Malena na strehi hiše v Slavoniji letos ni dočakala svojega dolgoletnega partnerja, samca Klepetana. Zadnjih 17 let se je redno vračal med 24. in 28. marcem, letos pa se je prvič zgodilo, da se še ni vrnil, ob tem pa po poročanju hrvaških medijev Malena zavrača hrano in ji odpada perje.

Sodniki šova Masterchef Slovenija
27. 02. 2020 09.49
Luka, Bine in Karim so sodniki kuharskega šova Masterchef Slovenija. Tekmovalce bodo učili, jim svetovali in na koncu seveda ocenjevali. Kdo bo letos najbolj strogi sodnik?

Med strunjansko plažo in San Simonom se je odlomil del klifa
10. 01. 2020 08.35
Strunjanski klif je s svojim poraščenim robom in 200-metrskim pasom morja pod njim razglašen za naravni rezervat, a to še ne pomeni, da je pod njim varno. Del klifa se je namreč odlomil, kar pa se ni zgodilo prvič, zato v Krajinskem parku Strunjan obiskovalce opozarjajo na nevarnost.

Zaradi počene cevi v stavbi gradbenega inšpektorata zaprli prostore in premestili zaposlene
25. 11. 2019 10.07
V ljubljanski stavbi, v kateri ima med drugim prostore tudi gradbeni inšpektorat, je počila cev v sanitarijah, zaradi poplave pa so morali zapreti določene prostore in premestiti uslužbence. Bralec nam je sporočil, da morajo zaposleni delati v nevarnih pogojih in prostorih, kar pa na ministrstvu, ki upravlja s stavbo, zanikajo.

Gneča v Zemljini orbiti: nevarnost trčenja satelitov
21. 11. 2019 07.03
Evropska vesoljska agencija je sporočila, da je v Zemljini orbiti v zadnjih nekaj letih nastala velika gneča, zaradi katere morajo številni sateliti izvajati manevre, da bi preprečili trk z drugimi. V agenciji so tudi zaskrbljeni zaradi vse večje količine odpada v obriti. Tudi ta bi se v prihodnjih desetletjih lahko nevarno namnožil.

Požar doma na Okrešlju: policija ogleda še ni opravila, društvo začelo zbirati donacije
14. 11. 2019 10.19
Vzrok požara, ki je popolnoma uničil Frischaufonov dom na Okrešlju, še ni znan. Planinsko društvo pa je medtem začelo zbirati donacije za izgradnjo novega doma, ki je bil sicer zavarovan. Zavarovalnina naj bi namreč pokrila zgolj petino škode.

Jeseni ne odpada samo listje, ampak tudi lasje
18. 10. 2019 00.01
Človek ima na glavi od 100 do 130 tisoč las. Normalno je, da nam izpade med 100 in 150 las dnevno. Redčenje lasišča in izpadanje las sta dve različni tegobi. Z izpadanjem las se srečujejo tako moški kot ženske, vzroki pa so različni. Ne glede na spol, pa se pojavi razlika v gostoti las med mladostno dobo in zrelo starostjo. Večkrat lahko slišimo starejše ljudi reči: “Ko sem bil/a mlada, sem imel/a pa tako goste lase.”

Levo, desno, naravnost? Bi našli pravo pot iz trikilometrskega koruznega blodnjaka?
11. 07. 2019 06.45
600.000 sadik koruze na štirih hektarjih polja. Vmes pa več kot tri kilometre poti – napačnih, pravih, slepih – ter dvajset orientacijskih točk, ki pomagajo najti izhod. To je grob pogled na koruzni labirint – največji slovenski tematski park, ki že drugo leto zapored zabava tako najmlajše kot mlade po srcu. Tokrat bo vse, ki jih navdušujejo uganke, rebusi in enigme, dobra dva meseca razveseljeval pri mariborski Betnavi.

11 zaporednih dni z najmanj osmimi tornadi
29. 05. 2019 06.49
V ZDA je bil ponedeljek 11. dan po vrsti z najmanj osmimi tornadi. Ti so se pojavljali tudi v torek. Letos je v desetih tornadih umrlo 38 ljudi, od tega sedem v zadnjih sedmih dneh v Iowi, Misuriju, Oklahomi in Ohiu. Velik tornado je prizadel del mesta Kansas City v državi Misuri.

Dvorec Viltuš: Speča princesa, ki jo iz sna prebujajo prostovoljci
17. 05. 2019 06.00
Nekoč eden najlepših in romantičnih dvorcev pri nas – Viltuš – že desetletja klavrno propada. Država ga je kot lastnica večkrat skušala prodati, a kupca ni bilo. Poleg tega, da je bil tarča vandalizma in ropanja, je tako neslavno veljal tudi za sinonim neskrbnega lastništva. Desetletja zanemarjen pa je bil tudi grajski park, a vsaj ta postopoma dobiva lepšo podobo.

SODNIKI
08. 03. 2019 12.18
Luka, Bine in Karim so sodniki kuharskega šova Masterchef Slovenija. Tekmovalce bodo učili, jim svetovali in na koncu seveda ocenjevali. Kdo bo letos najbolj strogi sodnik?

Keson se je nepričakovano spustil in zadel 71-letnika
02. 10. 2018 10.52
V zbirnem centru Ljubevč v Idriji je hudim telesnim poškodbam podlegel 71-letnik. Med stresanjem kosovnega odpada s tovornjaka ga je zadel keson, zaradi hudih poškodb glave pa je umrl na kraju nesreče.

Na svidenje, plastični izdelki za enkratno uporabo!
28. 05. 2018 15.30
Bruselj je predstavil nova pravila za zmanjšanje količine plastičnih proizvodov za enkratno uporabo na evropskih obalah in morjih. Prepovedani bodo plastični izdelki za enkratno uporabo, če bodo na voljo alternativni proizvodi, ki bodo cenovno dostopni. Gre npr. za plastične vatirane palčke, plastični pribor, plastične krožnike in slamice.

5 vprašanj, ki bi si jih morali zastaviti pred nakupom bazena
22. 04. 2018 01.28
Razmišljate, da bi si za ohladitev med dolgimi in vročimi poletnimi dnevi pred domačo hišo omislili bazen? Potem si morate nujno zastaviti spodnjih pet vprašanj ...

MasterChef sodniki
07. 03. 2018 17.04
Ljubiteljske kuharje, tekmovalce priljubljene oddaje MasterChef Slovenija, že od prve sezone budno spremljajo priznani slovenski chefi, ki ocenjujejo njihove jedi in domov pošljejo tekmovalca z najslabšim krožnikom.

Morja se spreminjajo v strupeno juho: zakisanost oceanov je smrtna grožnja morskemu življenju
24. 10. 2017 06.30
Plastični odpadki, prekomerni ribolov, globalno segrevanje in zakisanost pomenijo, da so oceani vse bolj sovražno okolje za živa bitja. Oceani vse hitreje postajajo zakisani povsod po svetu, je pokazala nova raziskava. Najbolj na udaru zaradi tega so predvsem rakci in drugi organizmi z apnenčastim oklepom.

FOTO in VIDEO: Z razmišljanjem, da se avta ne da deliti, ostajamo v prejšnjem stoletju
18. 10. 2017 06.30
Ste kdaj računali, koliko vas stane osebno vozilo na leto? To je eden od tistih stroškov, ki jih je bolje ne računati, tako kot na primer stanovanjski kredit. Za ene je avto statusni simbol, za druge prevozno sredstvo. Slednji zagotovo veliko bolje pretehtajo vsak cent, ki ga vložijo vanj. Takšna je trojica prijateljev, ki si že leto in pol deli vozilo. Preverite njihove izračune.