odprto morje

Ledena gora na poti v odprto morje
24. 03. 2000 12.58
Velika ledena gora se je včeraj ločila od antarktičnega ledene ploskve in odplavala na odprto morje. Ameriški znanstveniki so sporočili, da je gora daljša od 500 kilometrov in široka 50 kilometrov.

V knjigarni Konzorcij Odprto za poezijo
08. 02. 2000 09.21
Založba Mladinska knjiga in knjigarna Konzorcij bosta spomin na največjega slovenskega pesnika Franceta Prešerna danes zaznamovali z nastopom uveljavljenih in priljubljenih slovenskih kulturnih ustvarjalcev. Na prireditvi Odprto za poezijo, ki bo trajala med 11. in 18. uro, bo nastopilo približno trideset domačih pesnikov, med njimi Prešernovi nagrajenci Tomaž Šalamun, Niko Grafenauer, Veno Taufer in letošnja Prešernova nagrajenka Svetlana Makarovič.

Iskanje preživelih
01. 02. 2000 21.02
Nesrečo kenijskega letala, ki je v bližini Slonokoščene obale strmoglavilo v morje, je po zadnjih podatkih preživelo deset potnikov.

Razlitje nafte na zahodu Francije
07. 01. 2000 21.19
Zahodno obalo Francije je spet dosegla razlita nafta iz tankerja Erika, ki se je 12. decembra potopil v Atlantskem oceanu pred obalo Bretanije. Iz tankerja naj bi doslej izteklo 11 tisoč ton nafte, ki je onesnažila več kot 500 kilometrov obale. Po besedah okoljevarstvenikov naj bi zaradi naftnega madeža poginilo 300 tisoč ptic, nafta pa je dosegla tudi gojišča školjk.

Vihar Lenny prizadel Deviške otoke
18. 11. 1999 14.03
Nad Deviškimi otoki v Malih Antilih je divjal vihar Lenny, ki je zaradi svojega neobičajnega gibanja iz zahoda proti vzhodu imenovan tudi "El Zurdo" ali "levičarski Lenny". Vihar s hitrostjo vetra 240 kilometrov na uro je spremljalo močno deževje, ki je povzročilo poplave, valovi pa so odplavljali ribiške pomole.

Hrvaški tisk o Clintonovem obisku
23. 06. 1999 16.29
Iz govora ameriškega predsednika Billa Clintona, ki je odkrito in nedvoumno promoviral Slovenijo kot vzornega ameriškega partnerja in vzorno državo tega dela Evrope, bi na slovenski strani radi razbrali njegovo podporo slovenskemu stališču o Piranskemu zalivu, piše Višnja Starešina.

Kajin: Zaselki Mlini, Bužini, Škodelin in Škrile pripadajo hrvaškemu delu Istre
22. 01. 1999 18.01
Potem ko so prebivalci zaselkov Mlini, Bužini, Škodelin in Škrile ob hrvaško-slovenski meji v Istri izrazili nezadovoljstvo nad zadnjimi pogovori zunanjih ministrov Slovenije in Hrvaške - po njihovih ocenah namreč zaselki pripadajo občini Piran - in v zvezi s tem napovedali protest, je predsednik skupščine istrske županije Damir Kajin danes zatrdil, da zaselki nesporno spadajo v hrvaški del Istre.

Ciklon Cora v pacifiškem otočju se umika
26. 12. 1998 12.04
Ciklon Cora, ki je minulo soboto začel pustošiti po pacifiškem otoku Tonga, se je danes umaknil s tega območja.

Mala sirena praznuje 85 let
26. 08. 1998 07.43
Mala sirena iz Koebenhavna je v nedeljo z vsem ustreznim pompom, cvetjem, pesmijo in plesom ter ob navzočnosti več sto oboževalcev praznovala 85. rojstni dan. Navdih za kip, simbol danskega glavnega mesta, je prišel iz pravljice Hansa Christiana Andersena, sireno pa je oblikoval 23. avgusta leta 1913 kipar Edvard Eriksen na željo pivovarja Carla Jakobsena, ustanovitelja pivovarne Carlsberg. Jakobsenu je ''zmešala glavo'' baletka Kraljevega gledališča Ellen Price, zato se je odločil, da jo bo ovekovečil v kipu z imenom osebe iz Andersenove pravljice. Mala sirena, največja znamenitost Koebenhavna, je v svojem življenju preživela že marsikaj hudega: dvakrat je ostala brez glave, bila poškodovana, vendar vsakič obnovljena in postavljena na svoje mesto tako, da gleda na odprto morje v pričakovanju svojega princa, ki se ne bo vrnil.

Odprto pismo Tuerku, Petriču in Juriju
19. 08. 1998 11.26
Urad za žensko politiko je na Danila Tuerka, predsedujočega Varnostnemu svetu OZN in slovenskega veleposlanka pri ZN, ter na državna sekretarja v zunanjem ministrstvu Ernesta Petriča in Franca Jurija naslovil odprto pismo, v katerem jih poziva, naj podprejo apel-iniciativo kosovskih študentov albanske narodnosti z univerze v Prištini za odprtje humanitarnih koridorjev do hribovskih območij, kamor so se zatekli kosovski Albanci po ofenzivi Požgana zemlja, ki je zajela več kot 270 krajev na širšem območju Kosova.

IDS predlaga skupno upravljanje Piranskega zaliva
21. 07. 1998 16.41
Podpredsednik Istrske demokratske zveze (IDS) Damir Kajin je danes v Pulju poudaril, da vprašanja Piranskega zaliva ni moč rešiti brez popuščanja obeh strani. Kajin je zato predlagal skupno upravljanje Piranskega zaliva; takšen pristop je po njegovih besedah edini sprejemljiv, saj bi Slovenija dobila nemoten izhod na odprto morje, Hrvaška pa ne bi izgubila niti koščka svojega ozemlja.

Kitu primanjkuje ubijalski nagon
07. 04. 1998 07.36
Romantična predstava o zvezdi filma Free Willy, kitu Keiku, ki se kot v filmu vrne na odprto morje, je v resnici povsem v nasprotju s realnostjo. Morilskemu kitu primanjkuje ubijalski nagon. Keiko lovi ribe tako slabo, da celo njegovi najbolj optimistični trenerji ugotavljajo, da kit, ki je skoraj celo življenje preživel v bazenu, mogoče sploh ne bo zmožen preživeti v divjini. S pomočjo trenerja, ki ga s piščalko, signali rok in ploskanjem opozarja na plen, je Keiko uspel naloviti le nekaj rib. V glavnem pa svoj plen, ki plava mimo njega, le opazuje. Ne glede na to, ali se bodo njegove lovske sposobnosti izboljšale, ga nameravajo konec leta odpeljati v ograjen zaliv v severnem Atlantiku, kjer ga bodo še naprej hranili. Otroci, ki jih je navdušil film Free Willy, so pred dvema letoma pomagali zbrati denar, da bi kita iz prenapolnjenega akvarija v Mexicu Cityju prepeljali v bazen v Coast Aquarium v Oregonu z upanjem, da ga bodo nekoč vendarle lahko spustili na prostost.

Na obali Tasmanije poginilo 62 kitov glavačev
06. 02. 1998 08.40
Navkljub dolgotrajnim prizadevanjem reševalcev je na zahodni obali Tasmanije poginilo 62 od 65 nasedlih kitov glavačev. Dva kita so v sredo popoldne s pomočjo vlečnic odvlekli na odprto morje, oblasti pa so v četrtek sporočile, da nameravajo na isti način rešiti še tretjega. Nasedli kiti merijo do 15 metrov in tehtajo do 40 ton, kar je bil po besedah enega od reševalcev glavni vzrok, da niso mogli rešiti večjega števila živali. Ni še jasno, zakaj so kiti nasedli.