odraslih

Zakaj je dobro, da imamo NPZ, in zakaj šole premalo izkoristijo podatke?

21. 04. 2017 10.08

Prihodnje šolsko leto bodo poleg šestošolcev in devetošolcev nacionalno preverjanje znanja pisali tudi tretješolci. Temeljni namen preverjanja je izboljšanje znanja učencev ter kakovosti poučevanja in učenja, žal pa se še vedno dogaja, da šole teh podatkov ne uporabijo. O smiselnosti NPZ s šolsko psihologinjo, predstavnikom sveta staršev in predstavniki učiteljev.

Pozitivnih učinkov je veliko, negativnih malo. A kljub temu so dvomljivci vse glasnejši

21. 04. 2017 10.08

Cepljenje vsako leto reši od dva do tri milijone življenj. Ker smo skorajda izkoreninili otroško paralizo, danes hodi več kot osem milijon ljudi, ki sicer ne bi. Obenem zaradi nalezljivih bolezni, ki bi jih lahko preprečili, še vedno umre veliko otrok. Morebitni stranski učinki cepljenja pa so v primerjavi s posledicami bolezni naravnost zanemarljivi.

Gary Whitehill: Čez 10 let ne boste tekmovali z drugim človekom, ampak s pol robotom. In morda ne boste več imeli države

19. 04. 2017 07.32

"Slovenci ste kot jastogi – imate trd oklep, a ste mehki navznoter," pravi Gary Whitehill, ki se te dni mudi pri nas. Opozarja, da se nam izteka čas, da državo postavimo na pravo pot, pa tudi da resničnih problemov Slovenci niti nimamo – imamo pa dolgo vrsto zapravljenih priložnosti in neizkoriščenih potencialov.

Kdo bo odnesel nagrado za najboljšo inovacijo? V finalu tudi jajčkomat, pametni obliž, robotska celica in tipanka

18. 04. 2017 09.46

Ljubljanska univerza bo najboljšemu inovatorju podelila Rektorjevo nagrado za naj inovacijo. V finale se je prebilo sedem ekip, sedem povsem različnih izjemnih idej. Kot smo ugotovili tudi sami, ima komisija vsekakor zelo težko nalogo.

VIDEO in FOTO: Mali šef osvaja Slovenijo

17. 04. 2017 11.30

Konec tedna je na velika platna po Sloveniji predpremierno zakorakal Mali šef in že v soboto osvojil srca več tisoč otrok in odraslih. Najmlaši, mladi in starejši, vsi so si deževni praznični dan popestili s smehom, s čipsi, filmskimi nagradami in nazadnje še z veliko Mali šef torto, ki jo je bilo dovolj prav za vse.

Zaradi motnje hiperaktivnosti ne trpijo le otroci, ampak tudi vse več odraslih

14. 04. 2017 17.56

Imate kdaj občutek, da življenju ne morete slediti, da teče prehitro, da preprosto stvari ne dohajate. Vas velikokrat kaj zmoti? Se težko zberete? Sodoben način življenja nas sili v vse našteto. A za nekatere ne gre le za vsakodneven stres, temveč življenje z motnjo primanjkljaja pozornosti in motnjo hiperaktivnosti. Za vedenjsko in čustveno motnjo trpi približno 10 milijonov ljudi na svetu.

FOTO: Švedsko tožilstvo sporočilo: napadalec je 39-letni Uzbekistanec

08. 04. 2017 06.59

Švedsko tožilstvo je prijelo osumljenca za napad v Stockholmu. Šlo naj bi za Uzbekistanca, ki je obveščevalnim službam znan že od prej. Policisti še niso izključili možnosti, da je bilo v napad vpletenih več oseb. V petkovem napadu so umrli štirje ljudje, 15 je bilo ranjenih.

V UKC Ljubljana bodo ustanovili tudi Center za obravnavo odraslih in otrok s prirojenimi srčnimi napakami

06. 04. 2017 21.35

Svetu zavoda UKC Ljubljana predseduje dosedanji predsednik Tomaž Glažar. V primerjavi z obsegom lanskega programa je letošnji po navedbah vodstva približno trikrat večji. Za operativne programe je tako namenjenih dobrih 4,5 milijona evrov, za ambulantni program pa 653.000 evrov.

'Depresija ni značajska šibkost ali pomanjkljivost, je bolezen, ki lahko prizadene vsakogar'

03. 04. 2017 12.50

"Depresija ni značajska šibkost ali pomanjkljivost, je bolezen, ki lahko prizadene vsakogar – otroke, mladostnike, odrasle, ženske med nosečnostjo ali po porodu, starejše … " opozarjajo na NIJZ. Mnogokrat je ne prepoznamo in ne poiščemo ustrezne pomoči, zato nas letošnje geslo opogumlja: Spregovorimo o depresiji.

Starši otrok z avtizmom prepuščeni sami sebi, ob svetovnem dnevu avtizma opozarja stroka

02. 04. 2017 07.11

Ob 10. mednarodnem dnevu avtizma, ki je bil razglašen z namenom, da spodbuja boljše razumevanje avtizma v družbi, stroka ugotavlja, da je stanje v Sloveniji še vedno alarmantno. Starši otrok z avtizmom so prepuščeni sami sebi, otroci in mladostniki pa ne dobijo ustrezne obravnave oziroma je ta večinoma samoplačniška, opozarjajo različne organizacije.

Šele po enem letu odkrito spregovorila o romanci

30. 03. 2017 06.30

42-letni očarljivi Španec Ivan Sánchez in njegova 12 let mlajša partnerica Ana Brenda Contreras, ki sta uradno skupaj od februarja lani, sta prvič javno spregovorila, kako je preskočila iskrica ljubezni. Poglejte, kdo je naredil prvi korak.

FOTO: Bi si zapomnili zaporedje teh števil? Na državnem prvenstvu v pomnenju je padlo kar 15 rekordov

27. 03. 2017 16.04

59 tekmovalcev se je v Brežicah pomerilo na državnem prvenstvu v pomnenju. Prav neverjetno je, kaj vse so si zapomnili: v pičlih petih minutah 54 imen oziroma priimkov, zaporedje 234 binarnih števil, v 15 minutah pa zaporedje 174 naključnih števil.

Zaposleni med 25. in 34. letom najmanj zadovoljni z ravnovesjem med delom in zasebnim življenjem

17. 03. 2017 11.49

V primerjavi s svojimi starejšimi kolegi so mladi do 34. leta starosti najmanj zadovoljni z ravnovesjem med delom in zasebnim življenjem, ugotavlja zadnja britanska raziskava. Delodajalci od njih pogosto pričakujejo, da bodo delali tudi zunaj delovnega časa, na elektronsko pošto in klice pa pogosto morajo odgovarjati tudi na dopustu.

Pozor, toplejši dnevi prinašajo večjo nevarnost za okužbo s klopnimi boleznimi

14. 03. 2017 15.08

Najbolj učinkovit ukrep za zaščito pred klopnim meningoencefalitisom je še vedno cepljenje. Čeprav je to v Sloveniji obvezno le za tiste, ki so okužbi izpostavljeni pri delu, ga priporočajo vsem osebam od enega leta starosti naprej. Priporočljivo je, da se cepite pred pričetkom toplejšega obdobja.

Najboljši film leta Mesečina prihaja v naše kinematografe!

14. 03. 2017 06.30

Niti Alfred Hitchcock niti M. Night Shyamalan si ne bi mogla zamisliti šokantnega konca letošnje podelitve prestižnih oskarjev, ko je drama MESEČINA tako rekoč iztrgala nagrado za najboljši film leta največjemu favoritu na vseh stavnicah, filmu Dežela La La.

Vam je že KLIKnilo? Med vožnjo se morate pripeti

13. 03. 2017 06.52

Odrasel človek lahko z močjo rok in nog zadrži težo telesa le do hitrosti sedem kilometrov na uro. Pri trku vozila, ki vozi 50 kilometrov na uro, na človekovo telo deluje enaka sila, kot če bi padel 10 metrov globoko, pri večji hitrosti pa ta sila hitro narašča. Na to ob začetku akcije Varnostni pas pod sloganom Vam je že KLIKnilo? opozarjajo policisti.

Ne, ni nora. Le oči si ne zatiska pred prihodnostjo

13. 03. 2017 08.37

Zakaj nisem nora ali ... zaposlila sem 61-letnico. Tako je Ana Pleško že v naslovu svojega spletnega zapisa odgovorila dvomljivcem. V svojo mlado ekipo je sprejela starejšo gospo in z njo pripeljala tudi izkušenost, zanesljivost, neodvisnost ... Odločitvi, ki se zdaj zdi nekaj posebnega, se v hitro starajoči se družbi kmalu ne bo nihče več čudil.

Najboljši film leta Mesečina prihaja v naše kinematografe!

13. 03. 2017 06.30

Niti Alfred Hitchcock niti M. Night Shyamalan si ne bi mogla zamisliti šokantnega konca letošnje podelitve prestižnih oskarjev, ko je drama MESEČINA tako rekoč iztrgala nagrado za najboljši film leta največjemu favoritu na vseh stavnicah, filmu Dežela La La.

Strokovnjaki enotni: Terapija z matičnimi celicami je terapija prihodnosti

12. 03. 2017 11.15

Matične celice imajo velik potencial, a potrebno je sistemsko financiranje raziskav, pravijo strokovnjaki Nacionalnega inštituta za biologijo. Doslej sicer celično zdravljenje poteka na primer v obliki transfuzije, v zadnjem desetletju pa tudi z vstavitvijo matičnih celic na obolelo mesto.

Se mora zgoditi nesreča, da vam bo končno KLIKnilo?

10. 03. 2017 08.09

Klik varnostnega pasu vam lahko reši življenje. To ni zgolj fraza, to so dokazane trditve. Ker se še vedno številni vozniki ne pripnejo, bo policija skupaj z agencijo za varnost prometa in ministrstvom za izobraževanje dva tedna izvajala preventivno akcijo. Ne pozabite, pripeti morajo biti vsi potniki v vozilu, otroci manjši od 150 centimetrov pa nameščeni v otroških varnostnih sedežih.

VIDEO: Mesečina je film z najprestižnejšim oskarjem

09. 03. 2017 21.36

Mesečina je redka zgodba o istospolnosti in iskanju identitete, postavljena v svet temnopoltih preprodajalcev mamil na sodobnem ameriškem jugu. Chiron ima zasvojeno mater, s prijateljem Kevinom pa odkrije svojo spolno identiteto ter jo potem skriva pred drugimi in samim seboj.

Čeferin se je razgovoril: predsednik Uefe o Ronaldu in največji nogometni ljubezni ‒ Hajduku

09. 03. 2017 16.35

V zanimivem pogovoru za uradno glasilo Evropske nogometne zveze (Uefa) je predsednik krovne organizacije stare celine Aleksander Čeferin razkril nekaj podrobnosti iz zasebnega življenja. Izbral je tudi najboljšega vseh časov: za grosupeljskega pravnika je to brazilski napadalec Ronaldo.

Več kot 180.000 Slovencev naj bi imelo težave s slabšim delovanjem ledvic, pa tega morda niti ne vedo

08. 03. 2017 10.57

Resda imamo dve ledvici, a to ne pomeni, da lahko z njimi delamo, kot da imamo 'rezervo'. Ob svetovnem dnevu ledvic strokovnjaki opozarjajo, da pomemben dejavnik tveganja za razvoj bolezni ledvic predstavlja prekomerna telesna teža. Ugotovili so namreč, da je ledvična okvara prisotna pri več kot 80 odstotkih debelih ljudi.

NIJZ: Starši, cepljenje dokazano manjša ogroženost z rakom

06. 03. 2017 06.25

Med najpogostejše rake v Sloveniji sodijo rak kože, debelega črevesa in danke, pljuč, dojke ter prostate. Kdo bo zbolel in za katerim rakom, z medsebojnimi učinki med drugim določajo dejavniki iz okolja in načina življenja ter dedna nagnjenost. Pristojni med drugim pozivajo k cepljenju zoper hepatitis B in HPV.

'Dolgo časa sem prikrivala izgubo sluha, izogibala sem se ljudem, podrl se mi je svet'

03. 03. 2017 06.30

3. marec je svetovni dan varovanja sluha. Na svetu je okrog 360 milijonov ljudi z okvaro sluha, od tega 32 milijonov otrok. Darja Pajk je začela to čutilo izgubljati pri 23 letih. Ko ji slušni aparat ni več pomagal, se je odločila za polžkov vsadek. Zaradi nezdravljene naglušnosti nastaja velika gospodarska škoda, ljudje se zapirajo med štiri stene, kljub temu, da je zdravljenje učinkovito in pripomočki dostopni.

40 dni brez alkohola: boste izbrali alkohol ali sočloveka? Izbira je vaša

01. 03. 2017 09.58

S pokopom pusta se tako začenja postni čas in priložnost, da sodelujete v akciji 40 dni brez alkohola, ki bo trajala do 15. aprila. Preventivna akcija poteka v znamenje solidarnosti z vsemi, ki trpijo zaradi alkohola, vi pa imate priložnost, da v teh 40 dneh stestirate vaš odnos do alkohola.

FOTO: V New Orleansu voznik, ki naj bi bil močno pijan, zapeljal v množico

26. 02. 2017 08.33

V ameriškem New Orleansu je voznik s poltovornjakom zapeljal v množico, ki je spremljala tradicionalno karnevalsko povorko Mardi Gras. Pri tem je bilo ranjenih najmanj 28 ljudi. Voznika, ki naj bi bil močno vinjen, so aretirali.

V Sloveniji živi okoli 52 volkov, nevarnosti za njihovo prenamnožitev ni

21. 02. 2017 09.07

Slovenski strokovnjaki so konec lanskega leta zaključili raziskavo, s katero so ugotavljali številčnost volkov pri nas. Ugotovili so, da v Sloveniji živi od 42 do 64 volkov. Gre za prvo, na znanstvenih podatkih temelječo oceno po zaključku projekta SloWolf leta 2013.

FOTO: Ptuj preplavilo več kot 500 kurentov

18. 02. 2017 07.00

Z etnografsko povorko in predajo oblasti župana princu karnevala se je na Ptuju začelo že 57. Kurentovanje. Na prizorišču je bilo mogoče videti več kot 500 kurentov. Čas pustnih šem je čas zabav in sprevodov, na katerih je prisoten tudi alkohol. Mariborski policisti bodo zato poostreno nadzirali promet predvsem na območju Podravja. In opozorilo: med vožnjo ne smete nositi pustnih mask.

Virusna obolenja so v upadanju, zato bolnišnice umikajo prepovedi obiskov. A ne še vse

18. 02. 2017 07.00

V UKC Ljubljana, v izolski bolnišnici in na Jesenicah ni več prepovedi obiskov, a so pri teh še omejitve. Prepoved obiskov še vedno velja v UKC Maribor ter v novomeški bolnišnici, zato se pred obiskom bolnega znanca pozanimajte, kakšen je režim obiskov.