odstavka

Tožilstvo: Vlada neposredno in očitno krši ustavo

08. 10. 2021 11.56

Na Vrhovnem državnem tožilstvu so zaskrbljeni zaradi odločitve vlade, da sodbe Upravnega sodišča v zadevi dveh kandidatov za evropska delegirana tožilca ne bo upoštevala. Kot pravijo, vlada z zavračanjem izvršitve sodne odločbe "neposredno in očitno krši določila o načelu pravne države in pravico do učinkovitega sodnega varstva".

Stevanović na prostosti, Policija pojasnjuje, zakaj je preiskavo prevzel NPU

07. 10. 2021 09.14

Na domu Zorana Stevanovića in na sedežu njegove stranke so kriminalisti opravili hišne preiskave, je potrdil njegov odvetnik. Preiskavo vodi NPU, ki sicer obravnava najhujše oblike kriminalnih dejanj. Stevanović, ki je bil od torka v policijskem pridržanju, je bil zvečer izpuščen in je že doma.

Nezakonito odloženo odpadno blato: kazensko ovadili devet oseb

07. 10. 2021 08.33

Primeri onesnaženja okolja pri Dramljah, v Šentjurju, Jerčinu in Spodnjem Grušovju so dobili epilog. Kazensko so ovadili devet oseb, ki so osumljene, da so nezakonito odložile več kot 500.000 kilogramov odpadnega blata iz čistilnih naprav, vse z namenom, da bi pridobili čim večjo protipravno premoženjsko korist.

Aktivacija 9. člena: kakšna so pooblastila Policije?

05. 10. 2021 12.10

Ob aktivaciji 9. člena se postavljata vprašanji, kako lahko Policija ukrepa ob kršitvah in kakšna pooblastila ima. Kot pojasnjuje strokovnjak za policijska pooblastila Miroslav Žaberl, ima Policija enaka pooblastila kot do sedaj, le da v tem primeru za njeno ukrepanje ni potrebno predhodno nasilje. Ukrepa lahko namreč že, če želi neka skupina priti na prepovedano območje.

Nova PCT-zmeda: prisilno privedeni priči onemogočili vstop na sodišče

28. 09. 2021 15.57

Po tem, ko vlada z odlokom o obveznem izpolnjevanju pogoja PCT med izjeme, kjer ta ne bi bil potreben, ni uvrstila sodišč, se ta zdaj soočajo s težavami, ki jim otežujejo in tudi preprečujejo delo. Sodniki zaradi neudeležbe strank v postopkih preklicujejo obravnave, saj lahko tisti, ki se jih ne želijo udeležiti, preprosto uporabijo izgovor, da ne izpolnjujejo pogoja PCT. Da se bodo na ta način sodni postopki le še podaljšali, verjetno ni treba posebej poudarjati. Dogajajo pa se celo bizarne situacije.

US: Z izvršitvijo odloka bi lahko nastale nezanemarljive posledice

27. 09. 2021 10.11

Ustavno sodišče je po tem, ko je zadržalo odlok o preimenovanju Titove ceste v Radencih, v obrazložitvi zapisalo, da bi bile posledice, ki bi nastale z izvrševanjem odloka, hujše od tistih, ki jih lahko povzroči njegovo zadržanje. Zapisali so, da bi lahko z izvršitvijo odloka nastale nezanemarljive posledice, če bi bila naknadno ugotovljena njegova protiustavnost oziroma nezakonitost.

Ustavno sodišče zadržalo odlok o preimenovanju Titove ceste v Radencih

24. 09. 2021 20.28

Ustavno sodišče je do končne odločitve sodišča zadržalo odlok o preimenovanju Titove ceste v Radencih, je objavljeno v uradnem listu. Pobudniki ustavne presoje so občini med drugim očitali, da je bil odlok že drugič sprejet nezakonito, ker je bil sprejet po skrajšanem postopku.

Omejitev izhoda iz države za zajezitev epidemije je bila diskriminatorna

21. 09. 2021 16.07

Del vladnega odloka o določitvi pogojev vstopa v Slovenijo zaradi zajezitve in obvladovanja nalezljive bolezni covid-19, ki je veljal med 29. marcem in 8. aprilom, je bil do nekaterih prebivalcev diskriminatoren, je sporočil Zagovornik načela enakosti. Odlok je ob še nekaterih drugih izjemah določal, da smejo iz države le posamezniki, ki so covid-19 preboleli ali pa so se proti tej bolezni že cepili, s tem pa je nesorazmerno posegel v pravice do lastnine ter zasebnega in družinskega življenja.

Neznanec ustrelil medveda in ga pustil na mestu, kjer je obležal

20. 09. 2021 08.04

V nedeljo so v okolici Velikih Lašč našli mrtvega medveda. Izkazalo se je, da gre za medvedko, staro okrog tri leta, ki jo je neznani storilec konec tedna ubil s strelnim orožjem in jo pustil na mestu, kjer je obležala. Preiskava poteka.

Pritožniki po bančnih izbrisih niso imeli možnosti učinkovitega pravnega sredstva

14. 09. 2021 11.14

V primeru razlaščenih vlagateljev v podrejene obveznice in delnice bank v Sloveniji je prišlo do kršitve 1. člena dodatnega protokola h konvenciji o varstvu človekovih pravic in temeljnih svoboščin, ugotavlja ESČP. Vlagatelji niso imeli na voljo učinkovitega pravnega sredstva, s katerim bi lahko izpodbijali izredne ukrepe Banke Slovenije.

Opozicija z novelo zakona rešuje 'še eno krivico delavskega razreda'

08. 09. 2021 10.31

Poslanske skupine SD, LMŠ, Levica, SAB in NeP v zakonodajno proceduro vlagajo novelo Zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju. Predlagajo spremembo sedmega odstavka 31. člena tako, da bo na novo določil najnižjo višino denarnega nadomestila za bolniško odsotnost, ki pripada zavarovancu, v višini 60 odstotkov minimalne plače. "Res je, da ne bo na boljšem na milijone, tisoče ali stotine ljudi, vendar je vsakih deset ljudi, ki jim pomagamo, vrednih našega truda," pravi Židan.

V veljavi razširjen pogoj PCT: tudi na terasah lokalov

06. 09. 2021 06.18

Z današnjim dnem se skladno z v soboto sprejetim vladnim odlokom pogoj PCT širi na številne dejavnosti. Izpolnjevati ga bodo morale osebe, ki pri opravljanju dela prihajajo v neposreden stik z drugimi osebami, izkazati ga bo moral tudi uporabnik. PCT bo tako obvezen tudi za obisk frizerja, kozmetičarke, teras lokalov, zdravstvenih ustanov in domov za starejše. Pogoja PCT med drugim ni treba izkazovati osebam, mlajšim od 12 let.

Delodajalcu izvid pokažete le prostovoljno, tega od vas ne sme zahtevati

03. 09. 2021 16.02

Ob začetku šolskega leta ni bilo jasnih navodil glede tega, kako morajo delodajalci v šolah in vrtcih preverjati pogoj PCT. Kot pojasnjujejo na zdravstvenem inšpektoratu, je za preverjanje odgovoren predstojnik zavoda. "Delodajalec ni nikoli upravičen zahtevati izvida kot takega, lahko pa je v konkretnem primeru upravičen do informacije o negativnem izvidu," pa je obveznost interpretiral informacijski pooblaščenec.

Ne le javni red in mir, vlada želi spremeniti za politike celo kazenski zakonik

02. 09. 2021 15.33

Kot smo izvedeli na ministrstvu za pravosodje, na predlog odbora za pravosodje in odbora za notranje zadeve pripravljajo spremembo 135. člena kazenskega zakonika, ki se nanaša na grožnje. Po novem bi se primeri groženj zoper najvišje državne funkcionarje in njihove bližnje obravnavali po uradni dolžnosti. To so nam potrdili tudi na pravosodnem ministrstvu.

Sindikat policistov Slovenije s pritožbo zaradi prikritja podatkov Policije

24. 08. 2021 11.23

Zaradi prikrivanja podatkov v Poročilih o nadzoru, ki so bili podlaga za izrek opozoril pred odpovedjo delovnega razmerja trem policistom, je Sindikat policistov Slovenije na informacijskega pooblaščenca naslovil pritožbo. Policija je namreč v posredovanih dokumentih prikrila ključne podatke, za kar, tako SPS, nima nikakršne pravne podlage v Zakonu o dostopu do informacij javnega značaja.

Dvojna merila v Policiji: izredna odpoved zaradi enega vpogleda v evidenco

06. 08. 2021 11.31

Primer ljubljanske policistke, ki je več let brskala po osebnih podatkih občanov, prinaša več vprašanj kot odgovorov. Še vedno ni jasno, kako je policistka, ki je opravila več kot 300 neupravičenih vpogledov v osebne podatke, kljub dejstvu, da jo je sodišče spoznalo za krivo več kaznivih dejanj, še vedno zaposlena in nagrajena za delovno uspešnost, medtem ko so nekateri policisti dobili odpoved že zaradi enega samega vpogleda. Tak primer je nekdanji policist na PU Murska Sobota, Bojan Vrečič. Na drugi strani, Generalna policijska uprava zatrjuje, da nikakor ne gre za različno obravnavo, da so postopki v policiji poenoteni, različni pa so zgolj ukrepi.

Po ustavni odločbi o zakonu o nalezljivih boleznih nekateri prekrškovni postopki že ustavljeni

23. 07. 2021 17.33

Po odločbi ustavnega sodišča, ki je del zakona o nalezljivih boleznih ocenilo za neustavnega in vladne odloke, sprejete na njegovi podlagi, razveljavilo, so se nekateri prekrškovni postopki že ustavili, so povedali v Pravni mreži za varstvo demokracije. Ustavno sodišče je namreč presodilo, da so bili vladni odloki o omejitvi gibanja in združevanja zaradi preprečevanja širjenja covida-19 v delu, v katerem so prepovedovali shode oz. jih omejevali na do 10 udeležencev, neskladni z ustavo.

Vlada: Testiranje še naprej brezplačno za nekatere skupine

19. 07. 2021 18.13

Vlada je na seji sprejela sklep glede nadaljevanja brezplačnega testiranja za nekatere skupine ljudi. Med njimi so uporabniki zdravstvenih storitev, oskrbovanci socialno varstvenih zavodov, osebe v zavodih za prestajanje kazni zapora, prevzgojnih domovih, centrih za tujce, varnih hišah, azilnih domovih, integracijskih hišah in kriznih centrih za otroke ter osebe, ki se zaradi medicinskih razlogov ne smejo cepiti.

Na koncertnem prizorišču opravili 51 zasegov prepovedanih drog

19. 07. 2021 13.16

Mariborski policisti in kriminalisti so v le eni noči opravili kar 51 zasegov prepovedanih drog. Med njimi je bilo 32 zasegov konoplje, sedem kokaina, šest amfetamina, pet MDMA-ekstazija in en zaseg MDMA-kristalov. Vse prepovedane droge so odkrili na koncertnem prizorišču javne prireditve Terminal fest 2021.

Odloki o prepovedi in omejevanju števila udeležencev shodov so bili neustavni

19. 07. 2021 12.46

Ustavno sodišče je presodilo, da so bili vladni odloki o omejitvi gibanja in združevanja zaradi preprečevanja širjenja covida-19 v delu, v katerem so prepovedovali shode oz. jih omejevali na do 10 udeležencev, neskladni z ustavo, saj ni bilo izkazano, da bi bila takšna omejitev nujna. Notranji minister Aleš Hojs je zatrdil, da bodo odločbo spoštovali, a pripomnil, da so na ustavnem sodišču očitno "poleg vrhunskih pravnikov tudi najboljši epidemiologi".

Ministrstvo za pravosodje objavilo nov poziv za izbor delegiranih tožilcev

09. 07. 2021 12.35

Ministrstvo za pravosodje je v uradnem listu objavilo nov poziv za izbor kandidatov za evropska delegirana tožilca. Vlada po novem pričakuje šest kandidatov. Rok za vložitev kandidatur je 15 dni po objavi poziva. Državnotožilski svet pa opozarja, da je novi poziv za izbor kandidatov za dva evropska delegirana tožilca nezakonit.

Von der Leynova Madžarski zapretila z ukrepi, Verhofstadt držo Slovenije označil za sramotno

07. 07. 2021 10.48

Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je v Evropskem parlamentu znova obsodila sporni madžarski zakon, ki diskriminira ljudi na osnovi njihove spolne usmerjenosti. Hkrati je napovedala, da bo komisija že jeseni sprožila prve primere v okviru mehanizma pogojevanja izplačil s spoštovanjem vladavine prava. K ukrepanju zoper Madžarsko pa je von der Leynovo pozvala skupina evropskih poslancev, ki bdi nad porabo sredstev iz evropskega proračuna. Zelo oster, predvsem na račun Slovenije, pa je bil tudi Guy Verhofstadt.

Novela zakona o nalezljivih boleznih vladni izgovor za še več nadzora in omejitev?

06. 07. 2021 09.49

Novela zakona o nalezljivih boleznih (upravičeno) razburja. Medtem ko je njen namen, da se z njo uresniči odločba ustavnega sodišča, ki je nekatere dele zakona, povezane z ukrepi ob epidemiji, razglasilo za neustavne, pa opozicija opozarja, da novela vladi omogoča preširoka pooblastila pri sprejemanju ukrepov, kot so omejitev gibanja, prepoved določenih dejavnosti, obvezno nošenje mask itd., prav tako širi pooblastila inšpektorjev. V opoziciji novele ne bodo podprli, hkrati pa opozarjajo, da se zakon sprejema po hitrem postopku, brez javne razprave, o zakonu pa očitno ne bo mogoče razpisati referenduma.

Podporniki in nasprotniki novele zakona o vodah ostajajo na različnih bregovih

29. 06. 2021 06.48

Današnje soočenje zagovornikov in nasprotnikov novele zakona o vodah pri predsedniku države Borutu Pahorju je izpostavilo različna mnenja o zakonu, o katerem bodo državljani odločali na referendumu. Zagovorniki so prepričani, da bo zakon izboljšal ali vsaj ne bo poslabšal stanja voda, nasprotniki pa opozarjajo na različne možnosti interpretacije.

Zeleni, oranžni, rdeči in temno rdeči: vlada sestavila nove sezname držav

18. 06. 2021 21.47

Vlada je določila besedilo predloga, s katerim bi dopolnila zakon o nalezljivih boleznih. DZ ga bo predložila v obravnavo po nujnem postopku, so sporočili po dopisni seji. S tem se bo uresničila odločba Ustavnega sodišča. Vlada je tudi izdala odlok o spremembah Odloka o določitvi pogojev vstopa v državo. Veljal bo od 19. junija do vključno 27. junija 2021.

Salonit Anhovo ne bo predeloval viškov materiala pri gradnji drugega tira

16. 06. 2021 12.37

Državna revizijska komisija je zavrnila zahtevek za revizijo vlagatelja Salonit Anhovo Gradbeni materiali v zadevi zagotovitve ustreznega odlagalnega prostora in predelave viškov materiala v zvezi z izgradnjo drugega tira. 2TDK je k sodelovanju povabil zgolj to družbo, a ji del na koncu ni oddal, zaradi česar je družba vložila zahtevo za revizijo postopka.

'Odločitev ustavnega sodišča je prepozna za tiste, ki so dobili kazni'

03. 06. 2021 18.05

Odločitev ustavnega sodišča, da je del zakona o nalezljivih boleznih v neskladju z ustavo, je prepozna, za tiste državljane, ki so v času epidemije dobili kazni, pa tudi nezadostna, saj ne učinkuje za nazaj, so kritični v Pravni mreži za varstvo demokracije. Zavzemajo se za pripravo zakona za povrnitev škode zaradi protipravnega ravnanja oblasti.

'Zaradi odločitve ustavnega sodišča izrečene kazni ne bodo padle'

02. 06. 2021 11.57

Odločitev ustavnega sodišča o neustavnosti dveh točk iz zakona o nalezljivih boleznih, ki pooblašča vlado, da prepove oziroma omeji gibanje in zbiranje, in iz njega izhajajočih epidemioloških vladnih odlokov ne pomeni, da bodo kazni, izrečene na njihovi podlagi, padle, je pojasnil profesor ustavnega prava Saša Zagorc.

Hojs: Legalno in legitimno smo ščitili zdravje državljanov

02. 06. 2021 15.36

Notranji minister Hojs se je na ugotovitev ustavnega sodišča o neustavnosti dela zakona o nalezljivih boleznih in s tem povezanimi vladnimi odloki o omejitvah zbiranja in gibanja odzval z besedami, da odloki še veljajo. "Pravno smo torej legalno in legitimno ščitili zdravje državljanov," je menil. Janša sprašuje, ali sta torej LDS in SD leta 1995 sprejeli neustavni zakon, ustavno sodišče pa je to ugotovilo komaj zdaj. Čas je za volitve in odhod te vlade na smetišče zgodovine, pa pravijo v LMŠ.

Ustavno sodišče: omejitev gibanja na občine in prepoved zbiranja neustavna ukrepa

02. 06. 2021 08.52

Ustavno sodišče je ugotovilo, da sta 2. in 3. točka 1. odstavka 39. člena zakona o nalezljivih boleznih, ki pooblašča vlado, da prepove oziroma omeji gibanje in zbiranje, v neskladju z ustavo. Posledično so bili neustavni tudi epidemiološki vladni odloki v delu, v katerem so bili sprejeti na tej podlagi. DZ mora neskladje odpraviti v dveh mesecih. Hojs odgovarja: Legalno in legitimno smo ščitili zdravje državljanov.