odtis rok

Intervju z dvema sodelavkama: svetovni dan ESG

30. 11. 2024 07.00

Na PRO PLUS veliko vlagamo v trajnostni razvoj, nižamo negativni vpliv na okolje med snemanji naših vsebin ter vzpodbujamo trajnostno oglaševanje. Vračamo skupnosti. Podpiramo nevladne organizacije, doniramo oglaševalski prostor, smo medijski partner Verige dobrih ljudi, z Rdečim križem Slovenije imamo sklenjeno dolgoročno partnerstvo. Skrbimo za dobro počutje zaposlenih in jim omogočamo mnoge brezplačne ugodnosti, vzpodbujamo prostovoljstvo, saj smo prepričani, da ni potreben praznik, da delamo dobro.

'Krožno gospodarstvo ni utopija': Ni se treba odreči kakovosti življenja

19. 10. 2024 09.03

Krožno gospodarstvo, kljub temu, da poudarja odgovorno ravnanje z naravnimi viri, še zdaleč ni le naravovarstvena tema. Direktorico inštituta za krožno gospodarstvo Circular Change Ladejo Godina Košir smo povprašali, ali je krožno gospodarstvo rešitev za turbulentne razmere, v katerih se je znašla Evropa. Ne gre za čarobno paličico, ki bi rešila naše probleme, je pa način, da okrepimo konkurenčnost in odpornost gospodarstva in s tem tudi družbe, pravi. Svoje poslovanje lahko optimiziramo tako, da smo racionalnejši z viri, ki jih uporabljamo. Krožni poslovni modeli namreč stremijo k večji učinkovitosti, boljši in dolgoročnejši izkoriščenosti uporabljenih virov. Poudarja, da se nam ni treba odreči kakovosti življenja, ki jo imamo – nasprotno, s tem jo bomo morda uspeli ohraniti: "Pitna voda, lokalna hrana, čist zrak, ogrevan dom, bolj ko bomo udejanjali načela krožnosti, lažje bomo vse to ohranjali." Uresničevanje krožnega gospodarstva ni utopija, je nekaj uresničljivega, je prepričana.

'Če se obnašamo bistveno bolj radikalno kot konkurenca, je to strel v koleno'

06. 10. 2024 08.00

"Mislim, da z ekipo vemo, katere ukrepe je treba sprejeti," je optimističen Robert Vuga, ki je pred nekaj meseci prevzel vodenje zreškega Uniorja. Čeprav je izkušen poslovnež, ki se je kalil predvsem v mednarodnem okolju, je hitro trčil ob realnost – poslovanje podjetja je veliko slabše, kot je pričakoval, namesto evolucije, ki si jo je želel, pa je moral poseči tudi po nekaj "revolucionarnih" ukrepih.

Golob zavrnil očitke o političnih pritiskih iz Bruslja in namignil na resor za širitev EU

16. 09. 2024 17.26

Kljub zapletom s kandidati za komisarska mesta namerava predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen v torek predstaviti svojo novo komisarsko ekipo. Kot vse kaže, bi Slovenija lahko dobila resor še pred potrditvijo komisarskega imena. Po naših neuradnih informacijah naj bi nam pripadlo mesto komisarja za širitev EU. Na to je posredno namignil tudi premier Robert Golob, ki zavrača očitke o političnih pritiskih iz Bruslja glede imenovanja kandidata.

Ko kupujete opremo za kampiranje, si jo predstavljajte v dežju, vetru in mrazu.

09. 07. 2024 00.15

Kampiranje je priljubljena izbira za dopustovanje, saj ponuja številne prednosti, ki jih drugi načini preživljanja prostega časa ne omogočajo.

OECD svetuje: zvišajte davke na potrošnjo in nepremičnine ter upokojitveno starost

03. 07. 2024 11.00

Kako bi v Organizaciji za ekonomske raziskave in razvoj (OECD) okrepili slovensko ekonomijo? Po njihovem je potrebna fiskalna konsolidacija, izpostavljajo pa podhranjen trg dela in potrebo po višji upokojitveni starosti. Ko gre za enakost spolov, izpostavljajo odpravo razlik v plačah med spoloma ter enakomernejšo delitev gospodinjskih in starševskih obveznosti, osredotočili so se na zeleni prehod, kjer da smo prepočasni. Omenjajo našo izpostavljenost podnebnim tveganjem in da emisije zmanjšujemo prepočasi. Tako v prometu, kjer smo preveč velikodušni z olajšavami za prevoz na delo, kot v kmetijstvu. Stanovanjsko problematiko pa bi reševali z učinkovitejšo izdajo gradbenih dovoljenj, zgostitvami na metropolitanskih območjih in krepitvijo hipotekarnega trga.

Po pakete na pošto brezplačno le še v osmih namesto 15 dneh

13. 02. 2024 08.11

Ko ste denimo nakupovali v spletni trgovini, vas je paket z naročenimi izdelki v poštni poslovalnici čakal 15 dni. Po novem vas bo pošiljka tam avtomatično čakala le še osem dni, nato pa se jo bo vrnilo pošiljatelju. Če bo naslovnik želel podaljšanje roka za prevzem pošiljke na pošti, lahko zanj zaprosi z naročilom storitve Hramba na pošti. Ta bo rok za prevzem podaljšala za dodatnih sedem dni, bo pa za to treba odšteti dva evra. Na Pošti Slovenije sicer zagotavljajo, da večina naslovnikov pošiljke prevzame v prvih dneh po dostavi. Takih, ki tega ne storijo, je po njihovih navedbah le pet odstotkov. Kot pravijo, so se za spremembo odločili, da bi poenotili roke prevzema tovrstnih pošiljk na vseh prevzemno-oddajnih mestih po Sloveniji.

Slovenija stoji na cestah: gospodarstvo bi 'aktiviralo' odstavni pas

22. 01. 2024 18.41

Kilometrski zastoji na avtocestnem križu in vpadnicah ter zastarelo in slabo delujoče železniško omrežje. Prometne razmere v Sloveniji so postale nevzdržne in obremenjujejo tako okolje kot ljudi, prevozniškemu in logističnemu sektorju pa povzročajo velike skrbi in stroške, se hudujejo v slovenskem gospodarstvu. Zahtevajo pospešitev postopkov umeščanja v prostor in izgradnjo tretjih pasov na avtocestah, prioritetno okoli Ljubljane ter na vseh vpadnicah proti Štajerski, Primorski, Gorenjski in Dolenjski. Dokler ti ne bodo zgrajeni, pa se v primeru javnega prometa in vozil z več potniki zavzemajo za takojšnjo, čeprav začasno, uporabo odstavnih pasov.

Skupaj nam je najbolj LUŠTno

25. 05. 2023 00.15

Vse lepši dnevi letošnje pomladi kar kličejo k uživanju v nam najljubši družbi. Nič pa ni boljšega, če druženja popestrimo s slastnimi jedmi. Zakaj ne bi uporabili še svežega slovenskega paradižnika? LUŠT je namreč že na policah!

Nov naraščaj prinesel nova odkritja. Bi lahko imeli zmajčka dvojčka?

28. 01. 2023 13.17

Spremljanje razvoja človeške ribice v naravnih jamskih laboratorijih Postojnske jame je prineslo številna odkritja. Zadnja naraščaja v letu 2022 sta razkrila, da lahko človeška ribica za nekaj mesecev prekine odlaganje jajčec, prav tako so med odloženimi jajčeci prvič odkrili dvojno jajčece, najdba mikroplastike na jajčnem ovoju pa je še dodatno pokazala, kako ranljiv na onesnaženje je habitat našega endemita.

CEKIN sončnično olje in OmegaVita: prva in edina jedilna olja v Sloveniji v rPET embalaži

08. 12. 2022 08.35

V Sloveniji se je v zadnjih letih okrepila okoljska osveščenost in ravnanje z odpadno embalažo, vendar je v gospodinjstvih še vedno velika količina odpadne plastike.

Kamenik spet na sodišče, drugemu osumljencu so na sledi

14. 11. 2022 19.21

Po večletnem premoru se bo končno nadaljevalo tretje sojenje zaradi štirikratnega umora v Tekačevem proti Kristijanu Kameniku, ki je bil do sedaj v zaporu v tujini. Kamenik vztraja, da je nedolžen, pri dokazovanju tega mu bo pomagal tudi umik zanj najbolj obremenilnega dokaza – odtisov teniških copat, ki so jih našli na prizorišču zločina in pripadajo na njegovem domu zaseženemu obuvalu. Tožilstvo je prepričano, da sta bila na delu dva, in skoraj neverjetno, 25 let po zločinu so, kot kaže, na sledi tudi drugemu osumljencu okrutnega zločina.

Sestra Letbyjeva naj bi svoji drugi žrtvi v trebušček vbrizgala zrak

02. 11. 2022 12.19

Na sodišču v Manchesterju se nadaljuje sojenje britanski medicinski sestri Lucy Letby, ki je obtožena umora sedmih novorojenčkov ter poskusa umora še desetih drugih dojenčkov v bolnišnici Countess of Chester. Nove podrobnosti z zaslišanja razkrivajo, da naj bi svojo drugo žrtev, dečka C, umorila s tem, ko naj bi mu v trebuh vbrizgala zrak. Sestra je bila sicer tisto noč zadolžena za drugega nedonošenčka, a so jo v času kolapsa dečka C videli v njegovi sobi, čeprav naj bi bila drugje.

100 avtorjev sedem pravljic ustvarjalo štiri leta

01. 11. 2022 16.03

Si predstavljate, kakšno neverjetno zgodbo bi ustvarili, če bi jo nekdo začel, potem pa bi jo vsak naslednji avtor nadaljeval po svoji volji. Takšno idejo je imel 26-letni Primož Mirtič Dolenec: zbral je 100 ljudi, ki so z različnih koncev Evrope ustvarjali zbirko sedmih zgodb za otroke in mladostnike, v katerih se zrcali pravi mozaik življenjskih izkušenj: o izgubah in strahovih, o ljubezni in upanju. Natisnili so 1000 izvodov, dobro četrtino pa so jih že prodali. Ves dobiček od prodaje bodo podarili slovenskemu društvu Hospic, projekt pa je prejel tudi častno pokroviteljstvo predsednika Slovenije Boruta Pahorja.

Američani naročili, Hrvati bodo zgradili: stanovanjska ladja, ki bo plula po svetu

21. 08. 2022 07.33

Splitska ladjedelnica bo za ameriške naročnike zgradila plavajoče mesto. O tem se je šušljalo že nekaj mesecev, zdaj pa sta Brodosplit in Storylines pogodbo tudi uradno podpisala. Čeprav bo ladja MV Narrative spominjala na tiste za križarjenja, se njeni gostje ne bodo menjavali ob vsaki plovbi. Namenjena bo namreč življenju na morju. Na njej bo prostora za 547 zasebnih domovanj, pa tudi za šolo, banko, pošto, bolnišnico. Prvo ekološko vzdržno stanovanjsko ladjo na svetu bo poganjal utekočinjen zemeljski plin.

Potrebujemo skoraj dva planeta: 'Težko je biti trajnosten v zelo netrajnostnem sistemu'

17. 07. 2022 11.39

Alessandro Galli, strokovnjak iz organizacije Global Footprint Network, kjer so razvili kalkulator ekološkega odtisa, poudarja, da je apetit družbe večji od hitrosti Zemljinega metabolizma in da človeštvo doslej še nikoli ni naredilo načrta, kako znižati svoj ekološki odtis. Vsako znižanje doslej je bilo kratkotrajno, kot posledica krize, kot je bila pandemija novega koronavirusa. Najverjetneje sledi tudi zaradi vojne v Ukrajini, a človeštvo se vedno znova vrne na stare tirnice pretirane potrošnje. Podnebne spremembe danes dobesedno občutimo na lastni koži, nujno je, da spremenimo svoj življenjski slog, opozarja. Več ko trošimo, bolj namreč obremenjujemo planet. A pri tem poudarja, da seveda vse odgovornosti ne gre prevaliti na potrošnika, saj je težko biti zelo trajnosten v sistemu, ki je zelo netrajnosten. Alarm, da je človeštvo letos porabilo vse razpoložljive narave vire, bo letos zazvonil 28.julija.

Z novim pametnim telefonom vivo X80 Pro do popolnega posnetka

17. 06. 2022 08.37

Podjetje vivo, ki je pred kratkim oznanilo uradni vstop na slovenski trg, je junija v Evropi predstavilo svoj flagship pametni telefon X80 Pro 5G s profesionalnim slikovnim sistemom, zasnovanim v sodelovanju s podjetjem ZEISS.

Biometrija: naše geslo je naše telo

02. 10. 2021 14.44

Ko so zamaskirani roparji plenili bančni trezor in so njihova dejanja posnele varnostne kamere, je Policijo do enega od storilcev pripeljal njegov uhelj. Pošiljatelja Morsejeve kode izda že dinamika tipkanja. Računalniški sistem lahko po frekvenci mežikanja izmeri, kako utrujen je voznik, in zazna, ali zaščitna maska ni pravilno nameščena. Za vse to je zaslužen razvoj biometrije, področja, na katerem se naši raziskovalci uvrščajo v sam vrh.

Mercedes-Benz razreda B kot pravi družinski član

05. 08. 2021 00.15

Pozabite na stereotipe, ki ste jih doslej imeli o enoprostorcih. Pri Mercedes-Benzu so naredili analizo trga in izkoristili napredek v avtomobilski industriji ter na ceste pripeljali dinamičnega enoprostorca razreda B, ki je povsem nekaj drugega, kot smo bili do zdaj vajeni od vozil, ki so vedno veljala za racionalen nakup.

Canelo Alvarez dobil zvezdo na slovitem pločniku v Hollywoodu

21. 03. 2021 12.39

Pločnik slavnih ima v Hollywoodu novo zvezdo, ki pripada mehiškemu boksarju Saulu Alvarezu. Alvarez se je udeležil slovesnosti pred legendarnim kitajskim gledališčem TCL.

Miki, član skupine Victory, s prvo solo pesmijo

16. 02. 2021 17.01

Čeprav je Miki Vlahovič vsej Sloveniji dobro znan kot član, pevec in kitarist v uspešni pop zasedbi Victory, se tokrat predstavlja s prvo samostojno skladbo – Rad te imam. V videospotu se mu je pridružila tudi soplesalka iz šova Zvezde plešejo, Valeriya Musina.

Razpravljali bi o sovražnosti v družbi, medtem ko jo tudi sami stopnjujejo

12. 02. 2021 16.48

Poslanske skupine NSi, SDS, SMC, SNS in narodnih skupnosti zahtevajo sejo odborov DZ za notranje zadeve in pravosodje glede stopnjevanja sovražnosti, izključevanja ter napadov na posameznike in organizacije na podlagi vrednot, prepričanj ali svetovnega nazora. Medtem ko sami opozarjajo na sovražni govor in ga želijo preganjati, pa ga tudi nekateri njihovi člani redno razpihujejo.

V jami na Sulavesiju našli najstarejšo jamsko poslikavo na svetu

14. 01. 2021 20.15

V jami na indonezijskem otoku Sulavesi so arheologi odkrili najstarejšo jamsko poslikavo živali na svetu. Gre za upodobitev divjega prašiča, ki je nastala pred 45.500 leti, in predstavlja najstarejši dokaz o človeški poselitvi tega območja.

Zemlja ima rojstnodnevno zabavo kot že dolgo ne. Ko udari kriza, se 'ustavi' onesnaževanje. Kaj pa potem?

22. 04. 2020 13.06

Čeprav smo se morali zaradi pandemije soočiti s tragičnimi izgubami, je svet tudi pridobil. Iz ozračja se je zaradi zmanjšane gospodarske aktivnosti v veliki meri 'razkadil oblak emisij', kar je s seboj prineslo čistejši zrak, obnovo nekaterih ekosistemov ... In čeprav se bo svet verjetno kmalu vrnil na stare tirnice, ima Zemlja, kot pravijo Ekologi brez meja, letos prav posebno rojstnodnevno zabavo. Nevladne organizacije pa pozivajo, da nikar ne ponovimo napake iz prejšnje krize, ko so emisije zaradi reševanja te strmoglavo narasle.

Plastični paradoks: brez materiala, ki duši svet, si težko predstavljamo življenje

22. 01. 2020 07.00

Plastika. Do leta 2050 je bo po napovedih v svetovnih morjih plavalo več kot rib. ’Glavobol’ za naravo in ekosisteme. Material, ki ga je izumil človek in je vdrl v vsak kotiček našega življenja. Material, ki ga želimo izkoreniniti, a si brez njega ne predstavljamo življenja. Ironično pa je, da smo ga izumili zato, da bi rešili nekatere okoljske probleme. So pozivi k prenehanju uporabe plastike upravičeni ali obstajajo načini, kako učinkovito upravljati z njo?

Glasbena Romanca, ki ni nastala čez noč

12. 10. 2019 16.45

Zasedba Romanca je nedavno izdala prvenec z naslovom Počasi in previdno. Na zgoščenko so uvrstili devet realistično-romantičnih skladb, od baladnih, klasično klavirskih melodij, z iskricami popa, pa vse do džezovskih preigravanj in živahnih 'funky' ritmov. O albumu so povprašali avtorico in pianistko Manco Udovič.

So mrtvi pesniki odkrili formulo časa?

09. 04. 2019 18.24

Skupina Društvo mrtvih pesnikov kljub svojim tridesetim letom ne miruje. Potem ko je konec prejšnjega leta izšel njihov osmi album Astronavt, so za svoje poslušalce in vse glasbene iskalce ter radovedneže v teh dneh pripravili še videospot za pesem Formulo časa.

Pet tehnologij, ki pomagajo ohranjati naravo

16. 02. 2019 07.00

Verjetno vsi poznate nekaj tehnologij, ki pomagajo ohranjati naravo. Na primer električni avtomobili, sončne celice, vetrnice. V tem članku pa je predstavljenih pet tehnologij, ki dobivajo manj pozornosti oziroma do problematike ohranjanja okolja pristopajo drugače.

Izziv: Bi za mesec dni postali vegan?

12. 01. 2019 15.56

Če ta mesec v spletni brskalnik vpišete besedo "izziv", se med rezultati pojavi spletna stran, na kateri vas pozdravijo jabolko, brokoli in fižolček. Ti vas nato vodijo skozi t. i. veganski izziv, 30-dnevni brezplačni program, ki vas uči živeti vegansko. In medtem ko zagovorniki rušijo mite o veganstvu, zdravniki opozarjajo, da je človek vsejedo bitje.

Nov 'ročni spopad' pustil sled na Trumpovi roki

10. 06. 2018 13.03

Emmanuel Macron je že ob prvem srečanju z Donaldom Trumpom pred letom dni pokazal, da ameriškemu predsedniku ne bo dovolil, da z njegovo roko močno trese in jo vleče, kot to Trump običajno počne. Rokovanj ni manjkalo niti na vrhu skupine sedmih najrazvitejših držav sveta G7 v Kanadi, kjer je Macron ameriškemu kolegu tako močno stisnil roko, da je na njej pustil odtis.