ogrevanja

Skladišča humanitarnih organizacij vse bolj prazna, prosilcev za pomoč vedno več
24. 09. 2022 17.05
Življenje postaja vse bolj drago, a dražji ni le luksuz, ampak tudi najbolj osnovne dobrine. In zdaj prihaja še zima, za katero večina upa, da bo bolj mila, saj so cene energentov poletele v nebo, zato bo za marsikoga letošnja zima bolj mrzla.

Okoli 4000 odjemalcev bo moralo k novemu dobavitelju plina
23. 09. 2022 11.13
V družbi Energetika Celje so potrdili, da predvidoma s 1. novembrom ukinjajo dejavnost dobave zemeljskega plina. Kot je povedal direktor Aleksander Mirt, se mora o tem naslednji teden izreči še nadzorni svet družbe, ob tem pa je dodal, da o tem koraku razmišljajo že od poletja. Okoli 4000 odjemalcev bodo k spremembi dobavitelja pozvali tudi pisno.

Bazeni tudi z do sedemkrat višjimi stroški, ponekod že dražijo storitve
18. 09. 2022 08.58
Bazenski kompleksi po Evropi se zaradi stroškov energentov, ki letijo v nebo, srečujejo s hudimi izzivi, v Franciji, na primer, so že zaprli 30 javnih bazenov. Kaj pa pri nas? Javnemu zavodu Šport Ljubljana so se stroški ogrevanja v zadnjem letu dvignili za 130, plina za 119, elektrike za 440 odstotkov. Posledično so se dvignile cene na njihovih objektih. V Vodnem mestu Atlantis visokih stroškov energentov ne morejo več pokrivati s prihodki iz prodaje vstopnic in so že sprejeli vrsto ukrepov, kot je večerno pokrivanje bazenov. Situacija je zelo zaskrbljujoča, opozarjajo v zdraviliščih, v Sava turizmu pa: v skrbeh je celotna turistična panoga.

Nas bo pozimi zeblo?
17. 09. 2022 07.00
Čas energetskega udobja in razkošja je minil, v to obdobje se ne bomo nikoli več vrnili, se strinjajo poznavalci. Veleprodajni trg energentov deluje špekulativno in vse pogosteje je slišati tudi očitke o vojnem dobičkarstvu. A kaj to pomeni za gospodinjstva? Vlada je že sprejela vrsto ukrepov – nekateri so še v načrtu – in zagotavlja, da ni razloga za paniko, vsaj za to kurilno sezono. Kaj pa dolgoročno? Ali bi se morali v Sloveniji znova bolj obrniti k lesu kot glavnemu energentu, s katerim se pravzaprav še vedno ogreva največ slovenskih gospodinjstev?

Strah ni bil upravičen: 'Odjemalci ne bodo ostali brez plina'
13. 09. 2022 20.24
Po tem, ko je podjetje Domplan naznanilo, da bo prekinilo dobavo zemeljskega plina, se slovenski trg plinskih ponudnikov manjša. Podobno je že napovedalo Komunalno podjetje Velenje, prav tako pa o tem razmišljajo tudi v Energetiki Celje. Slovenska javnost se zato upravičeno sprašuje, ali to pomeni, da bodo določeni odjemalci to zimo ostali brez ogrevanja. V Agenciji za energijo trdijo, da so zaščiteni odjemalci varna skupina, kar pomeni, da gospodinjstva ne bodo imela motene oskrbe s plinom.

DZ soglasno podprl novelo zakona o oskrbi s plini
13. 09. 2022 06.32
Poslanci so na izredni seji s 83 glasovi za in nobenim proti podprli vladni predlog novele zakona o oskrbi s plini. Novela po pojasnilih infrastrukturnega ministra Bojana Kumra ureja stanje na trgu s plini, do katerega je prišlo zaradi zaostrenih energetskih razmer po celi Evropi in širše.

Paket energetske zakonodaje uspešno prestal obravnavo pred odboroma DZ
12. 09. 2022 06.54
Odbor DZ za finance je potrdil predlog zakona o poroštvu države za energetska podjetja. Zakon, ki bo z namenom zagotavljanja zanesljive oskrbe odjemalcev električne energije in zemeljskega plina omogočil trem družbam dostop do dodatne likvidnosti in nakup dodatnih količin plina izven trga EU, bo DZ potrjeval na izredni seji v torek. Odbor DZ za infrastrukturo pa je prikimal predlogu zakona o ukrepih za obvladovanje kriznih razmer na področju oskrbe z energijo in predlogu novele zakona o oskrbi s plini.

Prekinitev dobave zemeljskega plina napovedala tudi kranjska družba Domplan
12. 09. 2022 16.33
Kranjska družba Domplan je v teh dneh svoje odjemalce obvestila, da bo s 1. novembrom prenehala dobavljati zemeljski plin in jim s tem dnem tudi razveljavila pogodbo o dobavi plina. Podjetje ostaja operater distribucijskega sistema zemeljskega plina na območju Kranja, Naklega in Šenčurja. Podobno je že avgusta ukrepalo tudi Komunalno podjetje Velenje, ki je napovedalo prekinitev dobave zemeljskega plina z oktobrom. Če vlada ne bo pokrila izpada prihodkov zaradi zamejene cene, o tem razmišljajo tudi v Energetiki Celje.

Nek oktobra v remont, več kot polovico elektrike bomo morali uvoziti
12. 09. 2022 10.21
V času energetske draginje in negotovih razmer na trgu je vsak poseg v energetsko omrežje nehvaležen in tvegan, pa vendar brez remonta Nuklearne elektrarne Krško, ki je predviden od 1. oktobra do 2. novembra, ne gre. Kaj to pomeni za Slovenijo? Po ocenah Elesa se bo uvoz elektrike v času remonta še povečal, kar pomeni, da bo odvisnost Slovenije od uvoza električne energije več kot 55-odstotna.

Golob: Najprej smo poskrbeli za ljudi, sedaj bomo za gospodarstvo
09. 09. 2022 06.00
Vlada Roberta Goloba je obeležila svoj 100. dan delovanja. Premier je skupaj z ministri in predsednikoma vladajočih strank Tanjo Fajon in Lukom Mesecem predstavil delo vlade v teh prvih 100 dneh. Govoril je o spremembi politične kulture, regulaciji cen hrane, izpolnjevanju obljub in o tem, ali se bo odpravil na Poljsko in v Nemčijo.

Hrvaška med drugim omejila cene celega piščanca, svinjine in mletega mesa
08. 09. 2022 15.03
Hrvaška vlada je sprejela paket ukrepov za blažitev rasti cen, vreden 21 milijard kun (2,79 milijarde evrov). Za pol leta je omejila cene elektrike, plina in drv za ogrevanje ter znižala in omejila cene nekaterih živilskih izdelkov, med njimi so svinjski vrat s kostmi, moka, olje, cel piščanec in mleto mešano meso.

'Naši Ljubljančani bodo imeli ogrevanje in najnižjo ceno, ki se jo da dobiti'
07. 09. 2022 18.37
Ob zaprtju Severnega toka in vse večjem kaosu na energetskih trgih ljubljanski župan Zoran Jankovič občanom zagotavlja: Imamo načrt, strah, da bi nas pozimi zeblo, je odveč. A za kakšno ceno? Energetika Ljubljana ima nov cenik, s septembrom bodo položnice uporabnikov daljinskega ogrevanja višje za skoraj desetino. Tolikšne podražitve bi podpisali takoj - tako pa podjetniki, ki - predvsem zaradi visokih cen električne energije - iz meseca v mesec težje poravnajo stroške.

Tekla je kri, a tudi to ga ni ustavilo: Luka Dončić najboljši v 65 letih
07. 09. 2022 18.14
Bil je mlahav začetek, a Slovenija se je zbrala in v drugi četrtini tekme tudi povedla. Na krilih prvaka Luke Dončića so Slovenijo vrnili v vodstvo. A tudi športni "bogovi" so krvavi pod kožo, kar se je pokazalo ob koncu druge četrtine. Francoski velikan je namreč našega košarkarskega velemojstra močno udaril po glavi. Pocedila se je kri, a tudi to ga ni ustavilo. Vrnil se je v igro in kraljeval na parketu. S 47 točkami pa je postavil tudi najboljši rezultat na eni tekmi evropskega košarkarskega prvenstva v zadnjih 65 letih.

V izraelsko pristanišče po več kot desetletju zaplula turška vojaška ladja
04. 09. 2022 19.27
Turška vojaška ladja je konec tedna prvič po letu 2010 zaplula v Izrael. Plovilo je v tamkajšnje pristanišče prispelo v času izboljšanja vezi med državama.

Zakaj o tem nihče ne govori?
04. 09. 2022 11.14
Sreda je dan, ko na programu humanitarne pomoči Veriga dobrih ljudi potekajo uradne ure. Namenjene so družinam iz vse Slovenije, ki jih življenjski dogodki spravijo v situacijo, ko življenja ne zmorejo več nadaljevati same brez tuje pomoči, bodisi finančne, ko zmanjka za položnice, bodisi materialne, ko doma ni več hrane, bodisi terapevtske, ko so odnosi v družini že tako skrhani, da skupno življenje postane nemogoče.

Vlada sprejela paket energetske zakonodaje, dodan poseben poroštveni zakon
01. 09. 2022 15.01
Vlada je sprejela paket energetske zakonodaje, je povedal minister za infrastrukturo Bojan Kumer. "Želimo se zelo dobro pripraviti na morebitne eskalacije tako na trgu električne energije kot na trgu zemeljskega plina," je pojasnil in dodal, da so sprejeli tri zakone. Poleg predlogov novele zakona o oskrbi s plini in interventnega zakona o ukrepih za obvladovanje kriznih razmer na področju oskrbe z energijo je vlada vključila še poseben poroštveni zakon za energetska podjetja.

V veljavo stopili osrednji ukrepi v boju z energetsko draginjo
01. 09. 2022 06.17
Na pragu jesensko-zimskega obdobja, ki bo z energetskega vidika po napovedih eno težjih v Evropi po drugi svetovni vojni, začenja s tem mesecem veljati osrednji del ukrepov države za naslovitev izzivov energetske draginje. Gre za sveženj regulacije cen elektrike in plina ter znižanega DDV-ja na energente. Vlada bo sicer danes predvidoma nadaljevala ukrepanje za spopad z razmerami na energetskem trgu.

Bo več deset tisoč Hrvatov ostalo brez plina?
31. 08. 2022 10.17
Približno 50.000 gospodinjstvom po vsej Hrvaški dobavitelji plina odpovedujejo ali pa dražijo storitve. Odjemalce pošiljajo k javni mestni plinarni Zagreb, ki pa novih uporabnikov ne more več sprejeti. Da rešitve še ni, je na redni novinarski konferenci potrdil tudi zagrebški župan. Visoke cene bodo udarile tudi po standardu bivanja. Študenti tako na primer ne bodo mogli več sami izbirati temperature ogrevanja, ker bo omejena na 22 ali 23 stopinj Celzija.

Ponorele cene energentov in začetek boja za preživetje
29. 08. 2022 13.50
Slovenija tako kot celotna Evropa hiti s sprejemanjem interventnih zakonov in postopkov, s katerimi bi omejila ponorele cene energentov. Trg ne deluje več, pravijo ekonomisti, a cene kljub temu, da so borze nelikvidne, torej brez vsake otipljive podlage, rastejo v nebo. Slovenija se sooča z drugo najvišjo ceno električne energije v Evropski uniji, pred njo je le še Avstrija. Recesija je neizbežna. Prvi ukrep, tako Robert Golob, mora biti hiter in odločen poseg Evropske komisije na energetske trge, kar pomeni začasno zaustavitev trgovanja na terminskih borzah.

Poseben zakon za obvladovanje krize pri oskrbi z energijo
29. 08. 2022 06.39
Ministrstvo za infrastrukturo je v medresorsko usklajevanje dalo osnutek zakona o ukrepih za obvladovanje kriznih razmer na področju oskrbe z energijo. V primeru ugotovljenega tveganja pri oskrbi z energijo so med drugim predvideni ukrepi za zmanjšanje porabe plina in elektrike in za zagotovitev dobav ter državno jamstvo za nakup plina zunaj EU. Srečanje z vodji strank, stroko in energetskimi podjetji je pokazalo enotnost v zavedanju, da je sodelovanje v energetski krizi nujno, je ocenil premier Robert Golob. Glavni izziv so nedelujoči energetski trgi, kjer bi bila potrebna regulacija, je dejal in napovedal, da bo o tem danes govoril tudi s predsednico Evropske komisije.

V ponedeljek nov posvet političnega vrha o draginji in energetski varnosti
26. 08. 2022 12.06
Premier Robert Golob je "v želji po sodelovanju in oblikovanju celovitih rešitev za obvladovanje draginje in zagotovitev energetske varnosti države" za ponedeljek sklical drugi delovni posvet, na katerega je znova povabil predsednike strank in vodje poslanskih skupin v DZ, ekonomske strokovnjake ter predstavnike energetskih podjetij.

Državni zbor soglasno sprejel začasno znižanje DDV na energente
23. 08. 2022 06.09
78 glasov za in noben proti. Državni zbor je tako soglasno sprejel zakon o nujnem ukrepu na področju DDV za omilitev dviga cen energentov. Od 1. septembra 2022 do 31. maja 2023 bo tako DDV na dobavo elektrike, zemeljskega plina, lesa za kurjavo ter na daljinsko ogrevanje za vse uporabnike z 22 odstotkov znižan na 9,5 odstotka.

Golob o draginji: Na videz se da vedno pomagati še bolj
22. 08. 2022 22.39
V boju z draginjo je storjen naslednji korak. Poslanci so v ponedeljek pozno popoldan podprli vladni predlog za znižanje davka na dodano vrednost za električno energijo, zemeljski plin in les za kurjavo ter daljinsko ogrevanje. Tako se je DDV z 22 odstotkov začasno znižal na 9,5 odstotka. Opozicijska NSi medtem predlaga tudi znižanje DDV osnovne košarice živil. Kaj pa o tem pravi premier Robert Golob? Kakšne ukrepe za pomoč vlada še pripravlja? Ob tem pa tudi o prihajajočih predsedniških volitvah in napovedanih referendumih.

Odbor DZ podprl začasno znižanje DDV na energente
22. 08. 2022 11.30
Kolegij predsednice DZ je potrdil, da se predlog zakona za znižanje davka na dodano vrednost na energente obravnava po nujnem postopku. Ga je pa že podprl pristojni odbor DZ.

Kakšne ukrepe je proti energetski krizi sprejela Slovenija in kaj ostale države?
20. 08. 2022 14.43
Države se različno spoprijemajo z energetsko krizo. Od neposrednih pomoči državljanom do zniževanja dajatev in davkov na energente. V četrtek je tudi naša vlada sprejela določene ukrepe za pomoč tako gospodinjstvom in najranljivejšim skupinam kot tudi podjetjem.

Država bo podjetjem subvencionirala najmanj 30 odstotkov energetskih stroškov
18. 08. 2022 16.38
Gospodarski minister Matjaž Han je predstavil ukrepe pomoči, ki jih je vlada predvidela za gospodarstvo. Slednja je namreč potrdila besedilo predloga zakona o pomoči gospodarstvu zaradi visokih povišanj cen elektrike in plina. Pojasnil je, da štiri petine podjetij pričakuje upad dobička. Do sredine marca 2023 nameravajo izplačati 40 milijonov evrov pomoči, saj bodo subvencionirali del energetskih stroškov. Gospodarska zbornica vladni zakon pozdravlja, a opozarja, da le-ta naslavlja letošnji porast cen energentov, ne pa tudi zelo verjetne zaostritve energetske draginje za poslovne uporabnike v prihodnjem letu. Obrtna zbornica pa meni, da bi bilo treba kriterije za dodelitev pomoči popraviti, da bi bilo do subvencij upravičenih več podjetij, obseg pomoči pa bi moral biti večji.

Evropa varčuje: zatemnitev izložb, ugašanje luči, temni spomeniki in subvencije
18. 08. 2022 13.32
Države članice EU so se zavezale, da bodo do marca porabo plina zmanjšale za 15 odstotkov. Uredba članicam omogoča, da ukrepe, kako bodo uresničile ta cilj, določijo same. Zagotovo bodo izbrale različne pristope, saj deleži po EU niso enaki. Med predlogi članic so tudi zapiranje vrat v trgovinah, zatemnitev izložb v nočnem času, izolacija domov in priročnik z nasveti za varčevanje z energijo.

Moravški župan: V Ljubljani se pozimi grejejo na račun uničevanja Moravške doline
10. 08. 2022 07.51
Pred ogrevalno sezono je v torek na svoji redni tedenski tiskovni konferenci ljubljanski župan Zoran Janković miril, da bo Ljubljana na toplem. Skoraj polovica stanovanj se namreč ogreva prek sistema daljinskega ogrevanja, zaloge plina in premoga pa da so zadostne. Na poti je tudi ladja s premogom iz Indonezije. Na izjavo Jankovića so se ostro odzvali v občini Moravče, kjer je župan Milan Balažic zapisal, da se pepel, ki ostane od gorenja premoga, iz Ljubljane odvaža v Moravče, in dodal, da "ljubljanskega župana Jankovića obveščam, da imamo njegovega neodgovornega delovanja Moravčani dovolj".

Janković miri: Ljubljana bo na toplem
09. 08. 2022 15.17
Pred ogrevalno sezono ljubljanski župan Zoran Janković miri, da bo Ljubljana na toplem. Skoraj polovica stanovanj se namreč ogreva prek sistema daljinskega ogrevanja, zaloge premoga so zadostne, tudi zaloge plina, vprašanje ostajajo cene. Konec meseca se bo Janković sestal z okoljskim ministrom Urošem Brežanom.

Bagnaia pobegnil Viñalesu in zmagal četrtič letos
07. 08. 2022 17.24
Nedeljsko dogajanje smo začeli z jutranjim ogrevanjem. Dirka v razredu moto3 se je po številnih padcih dirkačev končala z zmago Dennisa Foggie. V elitnem razredu pa je četrtič letos zmagal Francesco Bagnaia, ki je v zadnjih krogih uspešno pobegnil vztrajnemu Mavericku Viñalesu. Fabio Quartararo je dirko končal na osmem, Aleix Espargaro pa na devetem mestu, tako da se prvenstvena lestvica na samem vrhu ni drastično spremenila. Johann Zarco je po padcu odstopil. V razredu moto2 je zmagal Augusto Fernandez, ki je v zadnjem krogu spretno prehitel Alonsa Lopeza.