ohranjena

DW: Talibani so iskali našega novinarja, pri tem ubili njegovega sorodnika, še enega ranili

19. 08. 2021 10.18

Medtem ko svetovne države še naprej hitijo z evakuacijo svojih državljanov iz Afganistana in tudi nekaterih Afganistancev, so se na dan neodvisnosti Afganistana odvijali protesti proti talibanom. Upor načrtuje tudi prvi podpredsednik Afganistana, ki se je oklical za začasnega predsednika države. Združeni narodi pa opozarjajo, da talibani pospešeno iščejo ljudi, ki so delali in pomagali ameriški vojski in silam Nata. Iskali so tudi novinarja nemškega DW, a ker ga niso našli, so ubili in ranili njegova sorodnika.

Številni kazalniki potrjujejo izboljšanje stanja gozdov

15. 06. 2020 09.15

Ohranjena je sposobnost samodejne, naravne obnove gozdov

Mladička jamskega leva, ki so jo našli v Sibiriji, je stara 28.000 let

14. 08. 2021 12.19

Znanstveniki pravijo, da je presenetljivo dobro ohranjena mladička jamskega leva, ki so jo našli v sibirskem permafrostu, živela pred 28.000 leti, v njej pa so morda celo sledi materinega mleka. Če bodo našli mleko, bi lahko ugotovili, s čim so se prehranjevali jamski levi, je pojasnil eden od avtorjev novo objavljene študije.

Na dražbi bodo ponudili kos torte s poroke princese Diane

04. 08. 2021 06.00

Ljubitelje kraljeve družine čaka prav posebna poslastica – na dražbi bodo ponudili kos poročne torte princa Charlesa in princese Diane, ki sta se poročila leta 1981. Dražitelji za kos torte, star 40 let, pričakujejo od 300 do 500 evrov.

'Kakšen zipline? Na Veliki planini? Japajade! Naj ga kar imajo kje drugje'

31. 07. 2021 07.00

Prostrana travnata planota, posuta z mičnimi lesenimi hišicami, nekje v daljavi pa le žvenket kravjih zvoncev. Ko se dolina duši v vročinskem valu, na več kot 1500 metrih nadmorske višine vlada povsem drugačna klima, iz planinskih domov in pastirskih koč pa diši po domačih žgancih, pečenicah, slastnih štrukljih ... Vse to v teh poletnih dneh ponuja Velika planina. A blažen mir, ki ga še lahko užijemo na tej edinstveni planoti nad Kamnikom, ni in ne sme biti samoumeven, opozarjajo pastirji, ki vsako poletje svojo živino priženejo na pašo. Le še 14 jih je in bojijo se, da bo od njihovih "nebes, kjer se čas ustavi" v kratkem ostalo le še hrupno turistično naselje.

Reke trenutno hladne, morje vnovič toplejše

20. 07. 2021 14.03

V poletnih dneh je na mestu vprašanje, kako se prebiti čez vročino, kako se ohladiti. Ena od možnosti, ki nam pogosto pride na misel, je osvežitev v jezerih, rekah in morju. V Sloveniji ima status kopalne vode več kot 40 lokacij, kjer strokovnjaki spremljajo kakovost vode. Ta je letos povsod primerna za kopanje, zagotavljajo na agenciji za okolje. Morje ima po krajši ohladitvi 25 stopinj, Soča pri Čezsoči le 11.

Azmani: Želite biti del zloveščega kluba! Sophie in 't Veld napovedala 'misijo ugotavljanja dejstev'

06. 07. 2021 07.53

Premier Janez Janša je na plenarnem zasedanju Evropskega parlamenta v Strasbourgu predstavil prednostne naloge šestmesečnega slovenskega predsedovanja Svetu EU. Čeprav je slovenski načrt prejel veliko podpore, je bilo v razpravi slišati precej pomislekov, da se besede ne bodo spremenile v dejanja, saj naj bi to dokazovale Janševe poteze na domačem političnem parketu. V razpravi so mu tako očitali predvsem njegov odnos do sodstva in medijev. Med najbolj izpostavljenimi vprašanji pa: ali Slovenija resnično misli resno, da bo vladavino prava postavila na vrh politične agende.

Strastna, tragična in skrivnostna zgodba: kje leži Veronika Deseniška?

20. 06. 2021 09.18

Že v 19. stoletju je Anton Martin Slomšek iskal grob nesrečne druge žene celjskega grofa Friderika II., ki jo je dal utopiti njegov oče, po tem, ko je bila na sodišču oproščena čarovništva – a neuspešno. Dr. Mija Oter Gorenčič sedaj postavlja novo teorijo, kje je pokopana Veronika Deseniška, katere velika ljubezenska zgodba z grofom celjskim se je zapisala v slovensko zgodovino. "Je ravno prav dramatična, romantična, strastna, tragična in hkrati skrivnostna, da se hitro vtisne v srce."

Novoodkrita vrsta starodavnega nosoroga je bila višja od žirafe

19. 06. 2021 08.17

Novoodkrita vrsta predstavlja eno največjih kopenskih živali v zgodovini, po Zemlji je Paraceratherium linxiaense hodil pred več kot 26,5 milijona let in poseljeval območje med današnjim Pakistanom in Tibetansko planoto.

Na kalifornijsko obalo naplavilo globokomorsko spako

12. 05. 2021 14.20

Iz globin morja je svojo pot na južno obalo Kalifornije našla nenavadna riba, ki sicer spada v družino globokomorskih spak.

Poljski znanstveniki odkrili prvo nosečo mumijo na svetu

29. 04. 2021 21.12

Skupina poljskih znanstvenikov je odkrila nosečo mumijo, prvo in edino do sedaj znano na svetu. Poimenovali so jo "skrivnostna dama varšavskega nacionalnega muzeja". Do sedaj so sicer, glede na zapise na sarkofagu, domnevali, da gre za mumijo moškega svečenika.

Ustavno sodišče je začasno zadržalo prepoved javnih shodov

15. 04. 2021 19.10

Ustavni sodniki so začasno zadržali izvajanje vladnega odloka o začasni omejitvi gibanja in prepovedi zbiranja ljudi, v delu, ki se nanaša na prepoved shodov. Vladi so obenem naložili, naj pripravi novo ureditev v sedmih dneh, pri tem pa mora upoštevati pomen shodov za delovanje demokratične države. Shodi do 18. aprila sicer ostajajo prepovedani, je še odločilo Ustavno sodišče RS.

V kovčku poeta Patersona, prodanem na dražbi, našli 120 let staro čokolado

16. 01. 2021 07.00

Avstralska narodna knjižnica je pred kratkim s pomočjo dražbe postala ponosna lastnica osebnih stvari slavnega pesnika Banja Patersona. Del teh je bil tudi potovalni kovček, a ko so ga po več kot stoletju odprli in pokukali vanj, je sledilo presenečenje. Zadnja stvar, ki so jo v poetovi prtljagi pričakovali, je bila namreč - čokolada. Ki pa ima celo zgodovinsko vrednost. Odkrita sladka pregreha iz leta 1900 je namreč po mnenju zgodovinarjev "najbolje ohranjena čokolada iz časa kraljice Viktorije na svetu".

V jami na Sulavesiju našli najstarejšo jamsko poslikavo na svetu

14. 01. 2021 20.15

V jami na indonezijskem otoku Sulavesi so arheologi odkrili najstarejšo jamsko poslikavo živali na svetu. Gre za upodobitev divjega prašiča, ki je nastala pred 45.500 leti, in predstavlja najstarejši dokaz o človeški poselitvi tega območja.

Hojs z novimi rešitvami za nadzor južne meje

04. 12. 2020 18.49

Notranji minister Aleš Hojs je županom obmejnih občin predstavil zamisli, kako brez aktivacije 37.a člena zakona o obrambi zagotoviti dodatne sile na južni meji. Ena možnost je sprememba zakona o nadzoru državne meje, s katero bi na mejo poslali druge državne organe. Obenem potekajo pogovori z Italijo in Madžarsko o napotitvi policijskih patrulj.

V Ormožu odkrili rimsko peč, v kateri so izdelovali izdelke iz žgane gline

02. 12. 2020 16.10

Arheološke raziskave ob začetku gradnje daljnovoda Cirkovce - Pince so v Stanovnem v Občini Ormož razkrile pomembno najdbo. Arheologi so odkrili rimsko peč, ki priča o izrednem tehničnem znanju prebivalcev tega območja v rimskem obdobju.

Rekonstrukcija obraza razkrila skrivnost Rafaelove grobnice

07. 08. 2020 14.27

Strokovnjaki na rimski Univerzi Tor Vergata so izdelali 3D rekonstrukcijo obraza italijanskega renesančnega umetnika Rafaela, ki je dokončno razrešila skrivnost njegovega zadnjega počivališča. Posmrtni ostanki, ki so jih izkopali v 19. stoletju in po njih naredili mavčni odlitek lobanje, so res umetnikovi.

V sibirskem jezeru našli 10.000 let staro okostje mamuta

04. 08. 2020 09.40

Ruski znanstveniki so v sibirskem jezeru odkrili 10.000 let stare ostanke dlakavega mamuta. Gre za odraslega samca, visokega tri metre in starega med 15 in 20 leti. Njegove ostanke so sprva opazili domačini. V tleh jezera so med drugim našli dele lobanje, prednjo in zadnjo nogo, več reber ter mehko tkivo.

Rudarji v Srbiji med kopanjem premoga odkrili antično rimsko ladjo

06. 06. 2020 15.16

Pri kopanju premoga v srbskem Kostolcu je bager nepričakovano naletel na antično rimsko rečno ladjo. Kar polovica 15 metrov dolge ladje, ki je ležala na sedmih metrih globine, je zelo dobro ohranjena. Ob njej so arheologi nato odkrili še dva manjša čolna. Po prvih podatkih je že zdaj moč občudovati takratno tehniko gradnje ladij, predvsem pa tesarsko spretnost ladjedelcev.

Zemlja ima rojstnodnevno zabavo kot že dolgo ne. Ko udari kriza, se 'ustavi' onesnaževanje. Kaj pa potem?

22. 04. 2020 13.06

Čeprav smo se morali zaradi pandemije soočiti s tragičnimi izgubami, je svet tudi pridobil. Iz ozračja se je zaradi zmanjšane gospodarske aktivnosti v veliki meri 'razkadil oblak emisij', kar je s seboj prineslo čistejši zrak, obnovo nekaterih ekosistemov ... In čeprav se bo svet verjetno kmalu vrnil na stare tirnice, ima Zemlja, kot pravijo Ekologi brez meja, letos prav posebno rojstnodnevno zabavo. Nevladne organizacije pa pozivajo, da nikar ne ponovimo napake iz prejšnje krize, ko so emisije zaradi reševanja te strmoglavo narasle.

Lobanja, ujeta v jantarju: gre za najmanjšega dinozavra, ki je kdajkoli obstajal?

30. 03. 2020 08.02

Znanstveniki so v Mjanmaru našli 100 milijonov let starega in odlično ohranjenega drobcenega "letečega dinozavra", za katerega še ne vedo, ali je ptič ali dinozaver, domnevajo pa, da bi se lahko izkazalo, da je najmanjši dinozaver, ki je kdajkoli obstajal.

Slovenija – neokrnjena narava? Podatki pravijo drugače, težave z izvajanjem zakonov

09. 02. 2020 08.00

Pred 100 leti, ko vsakdan še ni bil poln plastičnih lončkov, pametnih telefonov in ostalih pripomočkov, ki so nam 'olajšali' hiter tempo življenja, so naši predniki že vedeli, da je narava v Sloveniji izjemna in da jo moramo zaščititi. A čeprav smo prepričani, da živimo v zeleni butični državici, uradni podatki ne kažejo le lepe slike o neokrnjeni naravi. Čeprav imamo na tem področju bogato zakonodajo, smo postavljeni pred izziv izvajanja predpisanega. Poleg tega Nacionalni program varstva narave ni pripravljen v skladu z zakonodajo.

'Vredna' 42 bilijonov evrov, zagotavljajo pitno vodo, uničili pa smo jih skoraj 90 odstotkov

02. 02. 2020 08.23

Se zavedate vseh razlogov, zaradi katerih moramo narediti vse, da ohranimo svetovne zakladnice biodiverzitete? Mokrišča namreč niso le oaze za ljubitelje narave, ampak je njihova zaščita pomembna s strateškega vidika države. Bogata vegetacija v mokriščih čisti vodo in omogoča rabo pitne vode. V mnogih predelih sveta so mokrišča ob rekah, jezerih in morju vir preživetja lokalnih prebivalcev. Mangrove in koralni grebeni denimo varujejo obalne skupnosti pred hurikani, neurji in cunamiji.

Mumija spregovorila: znanstveniki 3000 let po smrti poustvarili glas svečenika

26. 01. 2020 20.09

Glas svečenika starega Egipta je znova zazvenel 3000 let po njegovi smrti. Britanski znanstveniki namreč so s pomočjo tehnologije 3D-tiskanja poustvarili njegov vokalni trakt in posledično njegov glas. Naslednji korak znanstvenikov je poustvariti celotne besede in stavke.

'Poznam zvok granat, zato me je še danes strah grmenja'

25. 01. 2020 07.00

"Ko je granata padla na našo hišo in smo bežali, sem bila prestrašena. Nisem razumela, kaj to pomeni in zakaj nam kdo hoče kaj slabega. Oče mi je rekel: Amila, moraš teči, ustrelili nas bodo! Takrat ugotoviš, da ni časa za igro, smeh ali da se ustaviš in rečeš 'ne morem'. Prevzame te adrenalin, dobiš moč in tečeš ...," se spominja kustosinja v t. i. Tunelu spasa, ki je Sarajevo iz mesta smrti spremenil v mesto preživetja.

Kaj je za zasutimi predori? Kje se nahaja vhod v drugi sklop rovov? In kam za vraga je izginila gospa Hilda?

12. 01. 2020 09.07

Globoko pod površjem mariborskega Tezna je dolga desetletja tiho ždela legenda o skrivnostnih 'Hitlerjevih' rovih in le čakala na to, da jo nekdo znova odkrije. Skrite in spregledane zgodbe mariborskega podzemlja se danes počasi, korak za korak, razkrivajo vedoželjni javnosti. Še več – vsi nostalgiki, zgodovinski navdušenci in radovedneži se lahko vanje podate kar sami. Morda pa bo prav vam uspelo razvozlati sistem temačnega blodnjaka, najti prehod v druge sklope rovov ali odgovoriti na begajoče vprašanje: Kam je izginila uradnikova pomočnica Hilda Fišer?

Občan nemški odskočni mini našel z detektorjem kovin

16. 12. 2019 07.42

Občan je v gozdu iz smeri Maribora proti Miklavžu našel dva kosa neeksplodiranih ubojnih sredstev, in sicer odskočni mini. Najdbo je prinesel do Ptujske ceste in počakal na prihod pristojnih služb. Govorili smo z najditeljem, ki pravi, da ga med prenašanjem nevarne mine ni bilo strah.

Kakšno zgodbo skriva fontana v gozdu pri Snežniku?

30. 11. 2019 12.13

Objava "skrivnostnega" vodnjaka oz. fontane sredi gozda na Facebookovem profilu Slovenskih državnih gozdov je sprožila ogromno odzivov. Medtem ko so jo številni občudovali in se spraševali, kje se jo lahko vidi, so se drugi šalili, da spominja na prizor iz grozljivke Krog, domačini pa so hiteli pojasnjevati, da gre za fontano, ki so jo ob rapalski meji postavili italijanski vojaki.

84 ameriških oklepnikov Bradley bo okrepilo hrvaško vojsko

30. 11. 2019 09.46

Združene države Amerike so Hrvaški ponudile 84 oklepnih vozil Bradley. Hrvaška, ki je ponudbo za donacijo sprejela, bo vozila prejela prihodnje leto, je potrdilo hrvaško obrambno ministrstvo. Minister Damir Krstićević je povedal, da je ZDA obiskala pooblaščena skupina strokovnjakov, ki je vozila izbrala.

Razvozlali najstarejši kuharski recept na svetu

16. 11. 2019 07.00

Skupina mednarodnih učenjakov, ki se ukvarjajo s proučevanjem zgodovine kulinarike, kemično sestavo hrane in klinopisom, se je lotila posebnega projekta – poustvarjanja jedi z najstarejših znanih kuharskih receptov.