okolje in prostor

Vlada v senci SDS: 12 'ministrov', med njimi tudi Počivalšek
08. 11. 2023 12.26
Izvršilni odbor SDS je na torkovi seji sprejel sklep o imenovanju strokovnega sveta SDS, ki ga v ožji sestavi sestavljajo predsedniki 12 odborov, so v stranki zapisali v sporočilu za javnost. Predsedniki odborov so večinoma vidni člani stranke SDS, med njimi pa sta tudi nekdanja ministra iz kvot drugih strank – Zdravko Počivalšek in Jože Podgoršek.

Odločanje o presoji vplivov kanala C0 na okolje znova na ministrstvu
08. 11. 2023 11.12
Upravno sodišče je ugodilo tožbi Mestne občine Ljubljana in odpravilo odločitev nekdanjega ministrstva za okolje in prostor, s katero je to zavrnilo zahtevo Mola, naj se razveljavi odločitev Arsa, da je za gradnjo kanala C0 s kineto treba izvesti presojo vplivov na okolje. Zadevo je vrnilo pristojnemu ministrstvu v ponovni postopek.

Kontrolor zračnega prometa: z nogami na tleh, z glavo nad oblaki
04. 11. 2023 14.48
Na razpis za kontrolorja zračnega prometa, ki se je zaključil avgusta, se je prijavilo 1300 kandidatov, a do faze razgovorov je uspelo priti le dvajsetim. Najboljši med njimi se bodo kmalu urili na simulatorju, kjer se bodo med drugim srečali s scenariji, kakršnih si nikoli ne želijo doživeti, a morajo biti nanje pripravljeni. Poklic, ki ga bodo opravljali, je tako zahteven, da po dveh oz. treh urah neprekinjenega dela sledi obvezen enourni počitek. Na letalih so ljudje, prostora za napake ni, pravijo.

Okvara, ki je zaprla zračni prostor nad Slovenijo, se zgodi enkrat na 20.000 let
01. 11. 2023 11.26
22. maja letos je Kontrola zračnega prometa Slovenije iz varnostnih razlogov za uro in pol zaprla zračni prostor nad Slovenijo. Prvič po osamosvojitvi. Razlog je bila tehnična napaka, ki naj bi se po zagotovilih proizvajalca zgodila enkrat na 20.000 let. Kako pa sicer skrbijo za varnost letal in potnikov – kaj se zgodi, če zmanjka elektrike ali če prostore zajame požar? In kakšnega scenarija si niti v najhujši nočni mori niso predstavljali, pa so se morali z njim soočiti? Obiskali smo jih.

Vršič pobelil sneg, padavine bodo ponehale
31. 10. 2023 07.11
V zgodnjih jutranjih urah se je pas intenzivnejših padavin vzpostavil v jugovzhodni Sloveniji. V Osilnici je v dobrih petih urah padlo kar 126 litrov dežja na kvadratni meter. Močnejše padavine so se razširile tudi nad Belo krajino in Kočevje, kjer je meteorna in podtalna voda poplavila več kot 20 objektov. Na Obali pa je precej nevšečnosti povzročilo visoko plimovanje morje. Naš najvišje ležeči cestni prelaz Vršič je medtem pobelil sneg. Ponoči bodo padavine sicer povsod ponehale, razjasnilo se bo. Reke v večjem delu države naraščajo, Kolpa je v zgornjem toku prestopila bregove in poplavila izpostavljene ceste in objekte.

Ste pripravljeni na nov začetek?
30. 10. 2023 00.15
Preberite in se seznanite z ugotovitvami strokovnjakov o tem, kaj je tisto, kar v največji meri vpliva na človekovo srečo in splošno dobro počutje. Presenečeni boste.

'Ne rešujmo premoženja takrat, ko je treba reševati življenja'
26. 10. 2023 13.04
Zaradi napovedanih izrednih vremenskih razmer je v pripravi odredba za dvig pripravljenosti celotnega sistema, je pojasnil poveljnik Civilne zaščite Srečko Šestan. Pristojni prebivalce na ogroženih območjih pozivajo, naj bodo pripravljeni in ukrepajo samozaščitno ter naj ne rešujejo premoženja takrat, ko je treba reševati življenja.

GZS bi odstavni pas najprej spremenil v voznega, v drugi fazi pa dodatni pas
23. 10. 2023 10.55
Strateški svet za investicije in gradbeništvo GZS nadaljuje aktivnosti za zmanjšanje prometnih zastojev na avtocestah, ki med drugim povzročajo tudi visoke stroške. Ustanovili so strokovni odbor, ki bo spremljal aktivnosti za širitev avtoceste pred Ljubljano.

KPK uvedel preiskavo zoper nekdanjega ministra Andreja Vizjaka
20. 10. 2023 10.28
Iz Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) so sporočili, da so zoper nekdanjega okoljskega ministra Andreja Vizjaka uvedli preiskavo zaradi suma kršitve integritete. Preiskava je povezana s promocijo pri porabi sredstev pri Skladu za podnebne spremembe. Pri drugih očitkih o nepravilnostih, povezanih z ministrovim delovanjem v povezavi z družbo Hidroelektrarne na spodnji Savi in HE Mokrice, pa KPK ni potrdil kršitev iz lastne pristojnosti, zato je postopek ustavil, bo pa ugotovitve zaradi zaznanih sumov storitve kaznivega dejanja odstopil Policiji.

Katere so najhitreje rastoče predprodaje kriptovalut v letošnjem letu?
11. 10. 2023 09.17
Predprodaja kriptovalut vlagateljem omogoča nakup kriptovalut po izjemno znižani ceni, vendar je včasih težko najti projekt, v katerega je vredno vlagati, in najti ravnovesje med visokim tveganjem ter visokim donosom.

Imamo zavarovane hiše, če se zgodi v Ljubljani rušilni potres?
11. 10. 2023 06.00
"V Ljubljani je bil potres pred 120 leti in lahko se zgodi jutri," opozarja gradbeni inženir Andrej Pogačnik. Posledice bi bile neprimerljivo večje kot zaradi ujm v začetku avgusta. Ogroženih je do 100.000 stavb in do 228.000 življenj, škoda pa lahko seže do osmih milijard evrov. Zavarovalničarji, ki se potresa najbolj bojijo, hkrati ocenjujejo, da v Sloveniji nismo dovolj zavarovani za nevarnost potresa. Zakaj ne? So previsoke premije? Se splača zavarovati proti potresu?

Kako ravnati, da s potovanja ne prinesete posteljnih stenic?
08. 10. 2023 18.45
"Nihče ni varen," je pred dnevi opozoril podžupan Pariza, ko so družbena omrežja preplavili posnetki in fotografije posteljnih stenic, ki lezejo po sedežih javnega prevoza. Njihov pojav in prisotnost nista nujno povezana s slabo higieno oziroma pomanjkljivim vzdrževanjem, opozarjajo v NIJZ. Pojavijo se lahko tudi v hotelih s petimi zvezdicami. In niso zgolj problem Francije oziroma njene prestolnice.

Z možem sta si obljubila, da njune pravljice kljub besnenju narave ne bo konec
07. 10. 2023 17.52
Ko se pripravljamo na pot do družin v stiski po naši deželi, ki jih strokovne institucije predlagajo za pomoč, ali pa se na nas obračajo za celostno podporo in pomoč same, si vselej želimo vsaj stabilnega vremena. Tako lažje obvladujemo poti in so dostopnejši tudi tisti skriti kotički bivališč, ob katerih pogosto pomislimo, kako je mogoče v takem odročnem kraju sploh postaviti dom.

Po dolgih letih čakanja bo Breginj dobil čistilno napravo
07. 10. 2023 08.20
Občina Kobarid je pred kratkim na javnem razpisu uspešno pridobila sredstva za izgradnjo čistilne naprave v Breginju, s katero bodo lahko vzpostavili učinkovit sistem za odvajanje in čiščenje odpadne vode ter varovanje porečja Nadiže, ki leži v območju Natura 2000. Naprava bo stala 626.000 evrov, razpisnih sredstev bo 339.000.

Preverite izbor najbolj vročih nepremičnin v Sloveniji
06. 10. 2023 00.15
Preverili smo ponudbo nepremičnin v Sloveniji in izbrali tiste, ki so pri nas vzbudile prav posebno pozornost.

Brežan podpisal odstopno izjavo, obžaluje odhod s položaja
05. 10. 2023 09.38
Minister za okolje in prostor Uroš Brežan je po izgubi podpore pri predsedniku vlade Robertu Golobu in odstopni izjavi stopil pred medije in pojasnil svoja stališča. Povedal je, da obžaluje, da do njegovega odhoda prihaja ravno v času, ko je v teku sanacija poplavljenih območij. Zaupanje premierja je izgubil, ker naj bi bilo njegovo ministrstvo po avgustovskih poplavah premalo odzivno. Poleg Brežana bo razrešena tudi ministrica za kmetijstvo Irena Šinko.

S spletnim vplivnežem lahko rešujete življenjski prostor pingvinov
02. 10. 2023 00.15
Zaživela bo platforma, s katero lahko spoznate, kaj vse povzroča ogljični odtis, na kakšen način ga zmanjšati in kako s tem rešiti pingvine.

Uran kopali osem let, rudnik zdaj zapirajo že 31 let
30. 09. 2023 14.44
Morda kdo ne ve ali pa je pozabil, da smo tudi v Sloveniji nekoč kopali uran. Čeprav država rudnik zapira že 31 let in je za to dala približno 100 milijonov evrov, pa rudnik urana v Poljanski dolini še vedno ni zaprt. Glavni razlog je napaka, ki so jo naredili v času njegove gradnje in zaradi katere v občini Gorenja vas - Poljane državo pozivajo, naj odpelje radioaktivni material kam drugam, če ne namerava sanirati odlagališča Boršt.

56 vetrnic na Pohorju bi lahko proizvedlo skoraj 200 megavatov elektrike
28. 09. 2023 15.22
Predstavniki družbe Energija na veter, ki načrtuje investicijo v 56 vetrnih elektrarn na Pohorju, so skupaj s strokovnjaki, ki so presojali morebitne vplive na okolje, na Treh kraljih predstavili projekt. Tja so povabili tudi župana Slovenske Bistrice in Ruš, ki ju ni bilo, a se je pa pred dogodkom zbralo nekaj deset nasprotnikov projekta.

Golob: Po trenutni zakonodaji bi novo nuklearko zgradili šele leta 2049
25. 09. 2023 10.54
Na ustanovni seji se je sestala delovna skupina za koordinacijo pripravljalnih aktivnosti v projektu nove jedrske elektrarne v Krškem (Jek 2), ki jo je vlada ustanovila septembra. Jek 2 je daleč največji načrtovani investicijski projekt v državi, vlada pa je bila deležna kritik, da mu ni naklonjena. Po koncu seje je pred medije stopil premier Robert Golob, ki je opozoril, da bi po obstoječi zakonodaji novo jedrsko elektrarno zgradili in jo začeli uporabljati šele leta 2049, zato bo treba pospešiti postopke.

Bo državi od Sija končno uspelo izterjati 2,4 milijona evrov?
23. 09. 2023 18.02
Ali je država našla vzvod za izterjavo milijonskih državnih pomoči od jeklarske skupine Sij? Gre za 2,4 milijona evrov že izplačanih, potem pa ustavljenih državnih subvencij za omilitev energetske draginje. Golobova vlada jih zahteva nazaj, potem ko je krovna družba večinskim ruskim lastnikom, pa tudi Slovenskemu državnemu holdingu, izplačala 5,8 milijona evrov za poslovno uspešnost. Na gospodarskem ministrstvu, ki ga vodi Matjaž Han, so pridobili pravno mnenje, ki pravi, da mora Sij davkoplačevalski denar vrniti. Jeklarji medtem vračajo udarec in tožijo državno agencijo SPIRIT.

Občine naj bi prva sredstva za odpravo posledic poplav prejele v nekaj tednih
21. 09. 2023 13.25
Minister za naravne vire in prostor Uroš Brežan je sporočil, da je vlada sprejela tri programe odprave posledic naravnih nesreč. Skupaj so vsi trije programi vredni več kot 230 milijonov evrov, prva nakazila pa naj bi občine prejele že v nekaj tednih. Na seji je vlada za odpravo in blaženje škode zagotovila tudi 238,3 milijona evrov iz proračunske rezerve.

Leseno odkritje, staro pol milijona let, presenetilo priznane arheologe
21. 09. 2023 11.17
Arheologi so na severu Zambije blizu meje s Tanzanijo odkrili najstarejšo leseno konstrukcijo na svetu, staro skoraj pol milijona let. Hlodi, oblikovani z ostrim orodjem na bregu reke ob slapu Kalambo, so morda nekoč tvorili sprehajalno pot ali ploščad. Odkritje nakazuje, da so bili naši predniki bolj napredni, kot se domneva. Da so si olajšali življenje in ustvarili nekaj, česar še nikoli niso videli, so uporabili razum, domišljijo in spretnosti.

Emil Frey vozila s poslanstvom
19. 09. 2023 09.21
Avgustovska vodna ujma in njeno opustošenje Slovenije nas je pustila brez besed. Vendar ne brez dejanj. V Skupini Emil Frey pomagamo kot posamezniki, podjetja in kot skupina.

V Trst pluje največja, najmočnejša in najdražja vojaška ladja vseh časov
13. 09. 2023 20.17
Letalonosilka Gerald Ford ima na krovu 4500 mornarjev, pa tudi med 75 in 90 letal, večinoma lovcev F18. Čez nekaj dni bo prišla v Trst, veliko ameriških mornarjev pa bo obiskalo tudi Slovenijo. Na obisk največje, najmočnejše in najdražje vojaške ladje in najnovejše ameriške letalonosilke vseh časov pa so medtem povabili tudi slovensko delegacijo in našo novinarsko ekipo.

Slabo urejeno okolje poveča stres, zelenje pa izboljša počutje
10. 09. 2023 16.37
Dostopne, urejene in zelene zunanje površine zdravstvenih domov prispevajo k temu, da je obisk zdravnika manj stresen, počutje obiskovalcev in zaposlenih pa boljše. V petih ljubljanskih zdravstvenih domovih se začenja raziskava urbanističnega studia Prostorož, v kateri lahko pacienti in obiskovalci sami opišejo zunanje površine zdravstvenih domov v Ljubljani in zabeležijo, kako jih uporabljajo in kaj na njih potrebujejo. Izvajalci pričakujejo, da bodo rezultati raziskave pokazali na konkretne pomanjkljivosti in prednosti posameznih prostorov, pa tudi na splošno stanje zunanjih površin v ljubljanskem zdravstvu.

Nova priporočila, kako ravnati z onesnaženim muljem, zemljo in vodo
04. 09. 2023 15.49
Mesec dni po poplavah je večja količina mulja še vedno odložena na začasnih lokacijah na prizadetih območjih, je po delovnem obisku sporočila Delovna skupina za obnovo po poplavah. Na 21 merilnih mestih so pristojne službe odvzele vzorce mulja in tal pod sedimentom, rezultatov zaenkrat še ni. NIJZ pa je medtem pripravil priporočila za ustrezno ravnanje z odpadnim muljem ter onesnaženo zemljo in vodo.

Več let zastrupljena zemlja, ki je Mežico spremenila v 'dolino smrti'
03. 09. 2023 16.31
Strah prebivalcev Mežiške doline po silovitih poplavah, ki so v začetku avgusta pustošile po Sloveniji, je seveda na mestu. Domačini se namreč še predobro zavedajo, da živijo v t. i. dolini smrti. V dolini, kjer zemlja zaradi preteklega večstoletnega rudarjenja v sebi še vedno nosi strupene težke kovine, kjer so imeli otroci tudi desetletje po opozarjanju pristojnih v krvi povečano vsebnost svinca, 15-letni program za reševanje območja pa je z namenom sanacije območja izvedel vrsto ukrepov. So stoletne poplave odplaknile tudi vsa ta leta truda in Mežiško dolino vrnila desetletja nazaj v nevarno preteklost?

Strupeno zelena Slovenija: kaj se skriva pod idilično površino?
02. 09. 2023 07.00
So kraji, ki so zaznamovani, žalostni kraji, kjer je bolezen, prezgodnja smrt potrkala skoraj na vsaka vrata skoraj vsake hiše.

Za onesnaženje na Ljubljanskem barju je kriva namočenost tal v povezavi z gnojenjem
31. 08. 2023 21.14
Vzorci vode iz onesnaženega Bevškega grabna, ki jih je analizirala Agencija RS za okolje (Arso), so pokazali, da je obremenitev nastala zaradi izredne namočenosti tal v povezavi z gnojenjem. S tem so zavrnili sume, da je za onesnaženje krivo morebitno nezakonito odloženo komunalno blato.