olimpijske

Smučarji začenjajo s sezono
31. 10. 2000 00.00
Slovenski alpski smučarji in smučarke so se vrnili iz Söldna, kjer sta bili prvi tekmi v letošnji sezoni. Po veleslalomih imajo v reprezentanci mešane občutke, ženske so z doseženim več kot zadovoljne, moški pa so nad ledeniški uvrstitvami razočarani. V obeh taborih se zavedajo, da morajo do naslednjih tekem v Park Cityju (16. do 19. november) še marsikaj postoriti, formo bodo poskušali izpiliti v ZDA, kamor naj bi odpotovali 2. oziroma 3. novembra. Pot v ZDA sicer še ni potrjena, saj so snežni pogoji "čez lužo" izredno slabi. Tako bosta v čez Atlantik najprej odletela oba glavna trenerja, ki se bosta odločila, ali bodo za njima prišli tudi smučarji.

Tožba proti ugandskemu plavalcu ovržena
19. 10. 2000 00.00
Ugandski plavalec Joe Atuhaire, ki je bil med olimpijskimi igrami obtožen spolnega napada na mladoletnico, se bo po vsej verjetnosti lahko vrnil domov brez posledic, saj je tožilstvo tožbo proti njemu opustilo. 22-letnik iz Kampale je bil obtožen posilstva mladoletnice blizu olimpijske vasi v času iger. Če bi bil obtožen, bi moral kar 14 let preživeti v avstralskih zaporih.

Kločkova in Frolander za premije
17. 10. 2000 00.00
Olimpijska zmagovalca, Ukrajinka Jana Kločkova in Šved Lars Frolander, bosta decembra nastopila na zadnji preizkušnji v seriji "Superstar 2000" - evropskem prvenstvu v kratkih bazenih v Španiji, kjer se bosta potegovala tudi za doslej najvišje denarne nagrade v tem športu. Če bodo prireditelji na EP izpolnili svoje obljube, bodo zmagovalci prejeli več kot 200.000 nemških mark, kolikor so si jih za zmago priplavali v lanski sezoni.

Samaranch ne more brez Sydneyja
16. 10. 2000 00.00
Predsednik Mednarodnega olimpijskega komiteja (MOK) Juan Antonio Samaranch bo tokrat na peto celino prišel zaradi paraolimpijskih iger invalidov, ki bodo v tem avstralskem mestu od 18. do 29. oktobra. Samo dva tedna potem, ko je olimpijske igre (OI) v Sydneyju na slovesnem zaključku označil kot "najboljše doslej" se bo torej jutri ponovno vrnil v Sydney.

Sporočilo v steklenici potovalo 44 let
14. 10. 2000 00.00
Na obali Nove Zelandije so nedavno našli sporočilo v steklenici, ki ga je pred 44 leti poslal Avstrijec Hans Schwarz. Novozelandski časnik Evening Post je pisal, da je kraj, kjer so našli steklenico, zgolj 75 kilometrov oddaljen od kraja, kjer danes živi pošiljatelj. Schwarz je steklenico vrgel v vodo leta 1956 na poti na olimpijske igre v Melbournu, na Novo Zelandijo pa se je preselil pred petimi leti.

Za letošnje OI 1,89 milijarde dolarjev
12. 10. 2000 00.00
Vlada avstralske zvezne države Novi Južni Wales je sporočila, da bodo olimpijske in paraolimpijske igre v Sydneyju stale 1,89 milijarde ameriških dolarjev. Več kot polovico te vsote bodo morali prispevati avstralski davkoplačevalci.

Dobičkonosno igranje igric
09. 10. 2000 00.00
V Južni Koreji se bo 14. in 15. oktobra zgodilo neformalno svetovno prvenstvo v igranju računalniških igric. Prvi dan tekmovanja se bodo tekmovalci, zmagovalci v svoji državah (prišlo jih bo 60 iz 14-ih držav), pomerili v igrah Quake III in Age of Empires II, drugi dan pa v igrah Fifa 2000 in Starcraft. Zmagovalec bo prejel 25.000 ameriških dolarjev, po tekmovanju pa se mu bodo verjetno odprle številne možnosti za sklepanje raznih pogodb.

Slovenski paraolimpijci v Sydneyu
05. 10. 2000 00.00
Dva dni po vrnitvi slovenske olimpijske reprezentance v domovino je v Sydney odpotovala nova večja skupina slovenskih športnikov. Slovenska paraolimpijska reprezentanca, ki bo nastopila na največjem tekmovanju za športnike invalide od 18. do 29. oktobra v Sydneyju, se je v Avstralijo odpravila danes zjutraj z brniškega letališča.

Pozdrav olimpijskim zmagovalcem
05. 10. 2000 00.00
Ljubljana je včeraj končno dočakala in pozdravila slovenske olimpijske

Poolimpijski sindrom
03. 10. 2000 00.00
Psihologi in drugi strokovnjaki opozarjajo, da lahko nekatere od 16.000 športnikov, ki so sodelovali na letošnjih olimpijskih igrah v Sydneyju, po koncu iger prizadene "poolimpijski sindrom", piše časnik Sunday Telegraph. Strokovnjaki pojasnjujejo, da je uspeh na olimpiadi največji športni uspeh za športnika. Vendar pa, opozarjajo strokovnjaki, športnik na more večno živeti v slavi, saj se mora prej ali slej spustiti na zemljo. Po besedah psihologa Michaela Martina, člana avstralske olimpijske reprezentance, lahko športnik po osvojitvi zlate medalje še leto dni potem živi od slave, vendar pa bo prej ali slej ugotovil, da je tudi on le človek iz mesa in krvi. Ugotovil bo, da mu zlata ali kakšna druga medalja ter čestitke in pohvale ne bodo pomagale do diplome na fakulteti ali do službe. Martin še dodaja, da depresija pri športnikih, ki so doživeli velik uspeh, ni nobena redkost.

Zaključek OI Sydney 2000
01. 10. 2000 00.00
Letošnje Olimpijske igre so se, tako kot so se začele, tudi veličastno zaključile. Na osrednjem olimpijskem štadionu je bila prisotna cela vrsta zvezdnikov iz sveta športa, glasbe in zabave, ki so poskrbeli za vrhunec slovesne prireditve.

Dva načina oblikovanje olimpijske ekipe
01. 10. 2000 00.00
Vodja odbora za vrhunski šport Janko Dvoršak je bil najbolj izpostavljen tudi ob letošnjem izboru športnikov za nastop na olimpijskih igrah. Po nastopu pa je že čas za prvo analizo. Dvoršak, ki je bil tudi pomočnik vodje slovenske odprave v Sydneyju, pravi da sta možnosti za sestavo olimpijskih reprezentanc v prihodnje le dve - še naprej nekaj večja širina, ali pa manjša zasedba z visokimi tekmovalnimi cilji.

Sloveniji končno 8. mesto
30. 09. 2000 00.00
Moška reprezentanca Slovenije je v tekmi za 7. mesto na olimpijskem rokometnem turnirju izgubila proti Egiptu z 28:34 (12:18) in tako osvojila končno 8. mesto.

Slovenski zastavonoša bo Špik
30. 09. 2000 00.00
Na zaključni slovesnosti olimpijskih iger v Sydneyju bo slovensko zastavo nosil dobitnik zlate olimpijske medalje Luka Špik.

Ekipno zlato Rusinjam
29. 09. 2000 00.00
Nove olimpijske prvakinje v ekipnem tekmovanju so ruske sinhrone plavalke. Srebrno medaljo so osvojile Japonke, bronasto pa Kanadčanke.

Estonec Nool zmagal v deseteroboju
28. 09. 2000 00.00
Zmagovalec olimpijske preizkušnje v deseteroboju je Estonec Erki Nool, ki je skupno osvojil 8642 točk. Noolu je že grozilo, da tekmovanja zaradi protestov glede njegovih izidov pri metanju diska, ne bo mogel končati, vendar pa je bil protest kasneje umaknjen. sicer si je Estonec zlato kolajno priboril šele v zadnji disciplini, teku na 1500 metrov. Srebro si je priboril Čeh Roman Sebrle, bron pa Američan Chris Huffins.

Norveške nogometašice olimpijske zmagovalke
28. 09. 2000 00.00
Nogometašice Norveške so v finalnem obračunu olimpijskega turnirja z zlatim golom v podaljšku s 3:2 ugnale ekipo ZDA, ki je branla olimpijski naslov iz Atlante. Norvežanke so bile na igrah pred štirimi leti bronaste. V tekmi za 3. mesto so se pomerile Brazilke in Nemke. Z 2:0 so slavile slednje, ki so si tako zagotovile bronasto kolajno.

Preostale v glavnem še štafete
27. 09. 2000 00.00
Olimpijske igre gredo počasi h koncu in s tem se končuje tudi njihov atletski program. Med slovenskimi atleti čakajo na svoj nastop še Evfemija Štorga v metu kopja, člani treh štafet in pa maratonec Roman Kejžar. Štafete bodo s tekmovanjem začele 29. septembra. Tekmovalci in tekmovalke, ki bodo nastopili v moških štafetnih tekih na 4x100 in 4x400 metrov ter ženskem teku na 4x400 metrov, so v olimpijski vasi že od samega začetka olimpijskih iger, tako da jih že močno daje domotožje in komaj čakajo, da opravijo z nastopi. Čudeža ne pričakujejo, vsi bi bili zadovoljni že z državnim rekordom. "S četrtim mestom v teku na 800 metrov se olimpijske igre še niso končale. Moje misli so zdaj pri štafeti, saj nisem človek, ki bi se zadovoljil le s polovico opravljene naloge. Želim po svojih najboljših močeh pomagati štafeti, da postavi državni rekord. Kar se tiče uvrstitve, pa takole: vse si želimo uvrstitve v polfinale, čeprav bi tam zasedle zadnje, 16. mesto," je dejala slovenska atletska junakinja iger Brigita Langerholc.

Kolesarja Huptman in Murn solidna
27. 09. 2000 00.00
Nemški kolesar Jan Ullrich je osvojil še zadnji naslov, ki mu je manjkal v bogati karieri. Po naslovu svetovnega prvaka, zmagovalca dirke Po Franciji in dirke Po Španiji, je v Sydneyju osvojil še naslov olimpijskega prvaka. Kolesar nemškega Telekoma je imel v zadnjih kilometrih obilno pomoč klubskih kolegov, Kazahstanca Aleksandra Vinokurova in rojaka Andreasa Klödna, ki sta v zadnjih 30 kilometrih sodelovala pri njegovem napadu, na koncu pa sta imela od tega tudi veliko korist, saj sta si razdelila preostali medalji. Kolesarji so že od samega začetka začeli z močnim tempom in hitro dali vedeti, da to ni navadna dirka, ampak olimpijske igre. Prve kroge so prevozili s povprečno hitrostjo 42 kilometrov na uro, kar je v kolesarstvu prava redkost. Prvi so z napadi začeli nekateri manj znani tekmovalci, toda njihovi poskusi so bili obsojeni na neuspeh. V desetem od 14 krogov pa se je dirka začela razvijati. Povprečna hitrost je še narasla, v ospredju pa so začeli narekovati ritem nekateri favoriti, predvsem je bil presenetljivo aktiven trenutno najboljši poljski kolesar Piotr Wadecki, ki je bil zraven praktično pri vseh pobegih. V 12. krogu se je v ospredje prebila skupina 18 kolesarjev in strokovnjaki so že pravilno menili, da bo eden izmed njih zmagovalec 239,4 kilometra dolge dirke. Začeli so preštevati, katera država ima največ kolesarjev v tej skupini, kajti računali so, da bo za končni uspeh potrebna medsebojna pomoč. V sredini 13. kroga se je za napad odločil Ullrich, sledila pa sta mu le njegova klubska kolega Klöden in Vinokurov. Ko je vodilna trojica s složnostjo povečevala prednost, je bilo jasno, da bo zmagovalec Ullrich. Ne samo, ker je aktualni svetovni prvak v kronometru najmočnejši, ampak tudi zato, ker je v svojem moštvu najvplivnejši. Slovenski kolesarji po pričakovanju niso imeli večje vloge pri razpletu dirke. Držali so se glavnine, saj bi njihovi napadi verjetno pomenili "samomor". Prvi je zaradi slabega občutja v 11. krogu odstopil Martin Hvastija, nato pa se mu je krog pozneje v boksih zaradi padca pridružil še Tadej Valjavec. Tako sta v zadnjih dveh krogih v konkurenci ostala le Hauptman in Murn. V cilj sta prišla v času štirinajstega Nemca Erica Zabela, s svojima uvrstitvama pa sta izpolnila svoja in pričakovanja selektorja. "Če bi mi kdo pred štartom rekel, da bosta dva uvrščena tako visoko, mu ne bi verjel. Andrej, Uroš in Tadej so se dobro borili, nekoliko slabši je bil Martin, to pa verjetno zaradi naporov, ki je od njega zahtevala dirka Po Španiji. Moram reči, da je bilo naše moštvo eno od mlajših, kar je dober obet za prihodnost," je bil z dosežki svojih varovancev zadovoljen Penko.

Olimpijski ogenj okoli sveta
27. 09. 2000 00.00
Olimpijski ogenj bo šel pred naslednjimi poletnimi igrami, ki bodo leta 2004 v Atenah, na potovanje okoli sveta. Ljudi na vseh kontinentih naj bi spravil k razumu in opozoril na nesmiselnost vojn, je danes v Sydneyju povedal grški zunanji minister Georges Papandreu. Podroben načrt potovanja okoli sveta sicer še niso pripravili, olimpijski ogenj miru pa bo vsekakor imel postanke na kriznih žariščih sveta, kjer divjajo oboroženi spopadi, je zatrdil Papandreu. Po njegovih besedah bodo od vlad zahtevali določena varnostna zagotovila. Za tovrstno mirovniško akcijo so se odločili, ker bi bilo potovanje olimpijskega ognja po Grčiji prekratko, hkrati pa gre za akcijo, ki sovpada z olimpijskim mirovniškimi načeli.

Zlato v softballu Američankam
26. 09. 2000 00.00
Ameriška reprezentanca v softballu je v boju za zlato olimpijsko medaljo na OI v Sydneyju premagala tekmice iz Japonske z 2:1. Američanke so s tem ponovile uspeh izpred štirih let v Atlanti, ko je bil softball prvič uvrščen med olimpijske športe. Bronasto medaljo so osvojile domačinke.

Morski psi zasenčili olimpijske igre
26. 09. 2000 00.00
V Avstraliji sta za posledicami napadov morskih psov v 24 urah umrla dva človeka, kar je v tej državi vzbudilo zaskrbljenost in zasenčilo olimpijske igre. Napada sta se zgodila 300 kilometrov vzhodno od Adeleide, torej daleč stran od olimpijskega mesta Sydney. Pojavile so se celo domneve, da je oba napada zakrivil isti morski pes ljudožerec - tako kot v filmu Žrelo Stevena Spielberga.

Uradna spletna stran OI ruši rekorde
26. 09. 2000 00.00
Uradna spletna stran olimpijskih iger v Sydneyju iz dneva v dan ruši rekorde. Organizatorji so pričakovali 6,5 milijarde obiskov te strani, že šest dni pred koncem olimpijskih iger pa je stran www.olympics.com obiskalo 7,2 milijarde športnih navdušencev. K izjemnemu obisku so pripomogli izvrstni športni izidi, množica podatkov in možnost spremljanja dogodkov v živo. Na uradni spletni strani zimskih olimpijskih igrah v Naganu so za primer zabeležili 634 milijonov obiskov, v Atlanti pa 187 milijonov. Nepričakovano velik uspeh spletne strani pa je razžalostil ameriško televizijsko postajo NBC. Olimpijske prireditve na tej televiziji spremlja 15,6 milijona gledalcev, medtem ko so jih pričakovali 19 milijonov.

Zlato Nemkam in Italijanom
24. 09. 2000 00.00
Nove olimpijske prvakinje v dvojnem četvercu so nemške veslačice Manja Kowalski, Meike Evers, Manuela Lutze in Kerstin Kowalski. Srebrno odličje so osvojile Britanke Guin Batten, Gillian Lindsay, Katherine Grainger, Miriam Batten, bron pa je pripadel ruskemu dvojnemu četvercu v postavi Oxana Dorodnova, Irina Fedotova, Julia Levina in Larisa Merk, ki je za Britankami zaostal le stotinko sekunde.

Avstralke in Brazilke v finalu
23. 09. 2000 00.00
O prvih olimpijskih medaljah v odbojki na mivki bo v ponedeljek odločal dvoboj med domačinkami in Brazilkami. Tretji iz Atlante Natalie Cook in Kerri Pottharst iz Avstralije sta se s presenetljivo gladko zmago s 15:6 nad Brazilkama Adriano Samuel in Sandro Pires uvrstili v finalne boje na plaži Bondi.

Dobitnikom medalj čestital tudi Šturm
23. 09. 2000 00.00
Minister za šolstvo in šport dr. Lovro Šturm, ki vodi vladno delegacijo na letošnjih letnih olimpijskih igrah v Sydneyu, je po ogledu tekme iskreno čestital suverenima zmagovalcema, prvima dobitnikoma zlate olimpijske medalje za Slovenijo, veslačema Iztoku Čopu in Luki Špiku ter njunemu trenerju Milošu Janši.

Olimpijsko zlato za Čopa in Špika
23. 09. 2000 00.00
V zgodovino slovenskega športa se bo z zlatimi črkami zapisala veslaška proga v Pentrithu, v predmestju Sydneyja na obronkih slavnega Modrega gorovja. Na tej progi sta si namreč privozila prvo zlato olimpijsko medaljo za Slovenijo blejska veslača Iztok Čop in Luka Špik.

Bolgaru Ivanovu odvzeli medaljo
20. 09. 2000 00.00
Bolgarskemu dvigovalcu uteži v kategoriji do 56 kilogramov Ivanu Ivanovu je Mednarodni olimpijski komite (MOK) odvzel srebrno medaljo zaradi uživanja prepovedanih poživil. Na doping testu so v njegovi krvi zasledili diuretik, ki telesu zmanjšuje telesno težo, lahko pa tudi prikrije prisotnost drugih poživil.

Najboljši kanuist je Francoz Estanguet
18. 09. 2000 00.00
Francoz Toni Estanguet, ki je prvo progo prevozil brez dotika vratc, je ostal najboljši tudi po drugem spustu, čeprav se je dotaknil vratc.

Konec OI za Fredericksa
17. 09. 2000 00.00
Že pred svojim prvim nastopom so se Olimpijske igre v Sydneyju končale za slovitega šprinterja Frankieja Fredericksa. Na enem zadnjih treningov si je poškodoval ahilovo tetivo. 32-letni atlet iz Namibije je na zadnjih dveh olimpijskih igrah osvojil štiri srebrne kolajne v tekih na 100 in 200 metrov.