omega-3

Heroin je bil namenjen v Švico

06. 08. 2002 00.00

Slovenski cariniki so v petek na mejnem prehodu Obrežje zasegli dobrih 26 kilogramov heroina, na Generalnem carinskem uradu v Ljubljani pa so predstavili podrobnosti velikega ulova.

Hokej: Utrinki s SP na Švedskem

10. 05. 2002 00.00

Švedska velja za eno bolje razvitih evropskih držav, je tudi članica evropske unije, ni pa sprejela evra za svojo valuto. Trn v peti njenim prebivalcem je očitno kulinarika, saj so se slovenski hokejisti med štirinajstdnevnim bivanjem v Goeteborgu in Jonkepingu najbolj pritoževali nad hrano v tamkajšnjih hotelih.

Opel zapira obrat v Nemčiji

25. 05. 2001 00.00

Opel, nemška podružnica ameriškega avtomobilskega proizvajalca General Motors, bo zaradi prevelikih zalog neprodanih vozil začasno zaustavila delovanje obrata Rüsselsheim blizu Frankfurta. Obrat bo zaradi slabe prodaje modelov omega in vectra zaprt dva tedna več, kot so v podjetju načrtovali.

Rekordno leto za Swatch

15. 03. 2001 00.00

Švicarski urarski koncern Swatch je v preteklem letu prodal rekordno število svojih izdelkov. Dobiček skupine Swatch se je povečal za 47,9 odstotka na 651 milijonov švicarskih frankov, prihodki pa za 17,6 odstotka na 4,3 milijarde frankov.

Za zlato uro se poteguje 72 oglaševalskih akcij

19. 09. 2000 00.00

Organizatorji na letošnjem Zlatem bobnu pričakujejo več kot 1200 del v konkurenci festivala in več kot 1000 udeležencev iz 30 držav. Prijavljenih je 78 akcij iz 25 držav, kar je za 42 odstotkov več kot lani. Poleg tistih iz novoevropskih držav, so prijavljene tudi oglaševalske akcije iz Avstrije, Nemčije, Italije, Švice in Francije. Tekmovanje za najbolj kreativne oglaševalske akcije, ki je edinstveno v svetu, je letos prestopilo meje nove Evrope in se v njem lahko pomerijo kreativci iz vsega sveta. Kreativni direktorji 24 ali 32 najboljših akcij, (o tem bo obločila žirija) bodo na Zlatem bobnu v živo predstavili strategijo, elemente in rezultate akcij. Dvanajst kreativnih direktorjev dvanajstih najboljših oglaševalskih akcij pa bo nagrajenih z zlatimi urami Omega. Predsednik Republike Slovenije Milan Kučan, ki s svojo udeležbo in s podelitvijo najvišje nagrade za agencijo leta, na Zlatem bobnu vsako leto izreče priznanje novoevropskim kreativcem, letos razpisuje posebno nagrado za vse udeležence festivala. Nagrado bo predsednik podelil na zaključni slovesnosti. Razpis in dodatne informacije bodo udeležencem na voljo v Avditoriju Portorož. Žirija za Internet je dobila novega člana. Richard Mellor, ustanovitelj in kerativni direktor podjeta Hyperactive bo nadomestil Lewisa Blackwella, ki se festivala zaradi neodložljivih obveznosti v ZDA žal ne more udeležiti. Mellor velja za enega najbolj uspešnih kreativnih direktorjev na področju novih medijev.

Manj depresije z ribami na jedilniku

20. 05. 2000 09.00

Pogosto uživanje rib varuje pred depresijo, je pokazala neka raziskava na Finskem. Raziskovalci z univerze Kuopio so rezulatate raziskave predstavili na kongresu ameriškega zruženja psihiatrov v Chicagu. Raziskava je pokazala, da nevarnost depresije zraste za 31 odstotkov, če so ribe na jedilniku manj kot enkrat na teden. Raziskovalci ugotovitve opirajo na 3204 odraslih oseb, ki so jih na štirih območjih Finske vključili v raziskavo. Antti Tanskanen z univerze Kuopio predvideva, da ribji obrok pripomore k boljšemu počutju predvsem zaradi koncentracije nenasičene kisline omega 3, vendar tudi sam rezulatov ne zna v celoti pojasniti.

Swatch še vedno navdušuje kupce

29. 01. 2000 12.06

Največji urarski koncern na svetu, švicarska skupina Swatch, je lani dosegel rekorden promet v višini 3,6 milijarde švicarskih frankov. V primerjavi z letom 1998 se je prodaja okrepila za skoraj 11 odstotkov, medtem ko naj bi se konsolidirani dobiček - končni rezultati bodo znani sredi marca - povzpel kar za 20 odstotkov na 430 milijonov frankov.

Opel bo ukinil 8000 delovnih mest

05. 12. 1999 18.08

Nemški proizvajalec avtomobilov Opel namerava do leta 2004 v svojih tovarnah v Nemčiji ukiniti 8000 delovnih mest, piše nemški tednik Der Spiegel v ponedeljkovi številki.

S tuno do vitke postave

01. 11. 1999 10.56

Vključitev tune, lososa ali druge ribe, bogate s kislino omega-3, v dieto za hujšanje lahko pripomore k izgubi teže in izboljšanju zdravja na splošno, so ugotovili avstralski znanstveniki. Ribe, ki živijo v mrzli vodi, kot so losos, tuna, bakalar in skuša, so bogate z omenjeno kislino. Raziskave kažejo, da omega-3 preprečuje bolezni srca, saj lahko zniža pritisk in raven holesterola. Raziskava o učinkih ribjega mesa na človekovo zdravje je trajala štiri mesece, v njej pa je sodelovalo 69 moških in žensk s povečano telesno težo in povišanim krvnim tlakom. Tisti, ki so pojedli vsak dan porcijo rib, obogatenih s kislino omega-3, so shujšali, povrhu vsega pa so zmanjšali tudi količino holesterola v krvi in faktor tveganja, da dobijo diabetes. Znanstveniki poudarjajo, da so pri udeležencih raziskave, ki so jedli ribo enkrat dnevno, opazili največji padec maščobe v krvi, ki poveča nevarnost za bolezni srca.

Musabajev in Budarin odstranila raketni motor; opazila nekakšno peno; ročna ura zaostala za 12 minut

11. 04. 1998 10.22

Iz ruske orbitalne znanstvene postaje Mir sta danes za skoraj šest ur in pol izstopila kozmonavta Talgat Musabajev in Nikolaj Budarin. S stolpa Sofora, ki je pritrjen na modulu Kvant, sta odmontirala staro prenosno reaktivno napravo (VDU 1) v kateri je v ponedeljek pošla zaloga goriva in jo s skupnimi močmi odrinila stran od postaje. Pripravila sta tudi spajalni mehanizem za novo napravo. Ni pa jima uspelo postaviti čepa na ventilu za odvajanje odvečnega vodika iz modula Kvant. V zadnji uri "sprehoda" sta kozmonavta okoli omenjenega ventila opazila nekakšno peno. Na Zemlji in v vesolju so se odločili, da počakajo do pojasnitve položaja, poroča ruski radio Rossiji. Med delom sta se kozmonavta nekaj več časa zamudila pri odvijanju enega od štirih zapahov, ki so držali VDU 1. Nato sta ob 14.35 po srednjeevropskem času z rokami močno odrinila napravo, ki ima sicer maso 400 kg. Naprava je razmeroma hitro odplavala na varno razdaljo od Mira. Med "sprehodom" so v Centru za upravljanje poletov (CUP) v Koroljovu prenehali prejemati telemetrične podatke iz skafandra poveljnika Musabajeva. Zato je začel podatke o pritisku, pulzu, temperaturi itd. sporočati v CUP kar ustno. Poleg tega je njegovo zdravstveno stanje nadziral ameriški astronavt Andrew Thomas, ki je ostal v Miru. Po ocenah strokovnjakov CUP to Musabajeva pri delu ni oviralo. Poveljnik se je pritožil le nad svojo ročno uro omega, ki je med sprehodom zaostala za 12 minut. "In to je vaša znamenita omega," je rekel. Po navedbi ruske tiskovne agencije Itar-Tass sta se vesoljca vrnila v Mir ob 18.20 po srednjeevropskem času ali 25 minut kasneje kot je bilo načrtovano. Izstop kozmonavtov se je začel ob 11.55 po srednjeevropskem času.