omejitev plačila

Nova pravila EU za voznike: ostrejši ukrepi za pol manj smrti

01. 05. 2025 07.00

EU spreminja pravila za voznike in dovoljenja. Predlog prinaša digitalna vozniška dovoljenja, preizkusno dobo za začetnike ter odvzem dovoljenja za hujše prekrške, kot sta visoka hitrost in vožnja pod vplivom alkohola po celotni EU. Cilj je 50-odstotno zmanjšanje smrti v prometu.

Po 'štajerki' divjal z 216 km/h: voznik ob 1200 evrov in 9 točk

31. 03. 2025 09.33

Ljubljanski prometniki so na štajerski avtocesti pri Blagovici izmerili prekoračitev hitrosti voznika, ki je pri omejitvi 130 km/h vozil kar 216 km/h. Poleg plačila globe v višini 1200 evrov si je prislužil še devet kazenskih točk.

Izogibajo se cestninam: omejitev težkih tovornih vozil na območju Krasa

13. 03. 2025 13.33

Direkcija za infrastrukturo je naročila izdelavo načrta prometne ureditve, s katerim se omeji tranzit težkih tovornih vozil na območju Krasa. Ukrep se nanaša na cestno povezavo med hitro cesto H4 Razdrto–Vrtojba in avtocesto A3 Gabrk–Fernetiči, kjer se s prometno ureditvijo prepreči odliv tranzitnega tovornega prometa na državne ceste, ki so v upravljanju Direkcije za infrastrukturo. Glavni cilj je izboljšanje prometne varnosti, izboljšanje pretočnosti prometa in zmanjšanje obremenitve okolja ter zaščita državnih cest pred prekomernimi obremenitvami.

4 preprosti, a učinkoviti načini za učinkovitejše upravljanje financ

04. 03. 2025 13.30

Upravljanje denarja se lahko zdi zapleteno, vendar majhne prilagoditve naredijo veliko razliko. Preproste navade, kot so varovanje transakcij, nastavitev samodejnega varčevanja, sledenje izdatkom in pametno ravnanje z dolgovi, lahko prinesejo večji nadzor nad financami. S pravilnim pristopom je lažje načrtovati vnaprej in se izogniti nepotrebnemu stresu.

Omejitev provizij nepremičninskih posrednikov ni v nasprotju s pravom EU

27. 02. 2025 10.50

Pravo EU ne nasprotuje omejitvi višine provizije nepremičninske agencije na štiri odstotke od prodajne cene ali najemnine, je sklenilo Sodišče EU, potem ko se je nanj obrnilo slovensko ustavno sodišče. Ob tem sicer sodišče s sedežem v Luksemburgu izpostavlja, da takšen ukrep ne sme biti diskriminatoren in da mora biti sorazmeren.

Kako (za)služijo odvetniki in kako pazijo, da ne sedijo na dveh stolih

17. 02. 2025 17.18

Če se odvetnik s stranko dogovori za plačilo po uspehu, je zgornja meja njegove nagrade določena pri 15 odstotkih. Če je dogovorjen pavšalni znesek, pa je lahko tudi več: "To je stvar svobodne volje stranke", pojasnjuje predsednik odvetniške zbornice Janez Starman. "Konflikt interesov je eno bolj zapletenih in občutljivih vprašanj. Sedeti na dveh stolih kot odvetnik je verjetno najbolj zavržno dejanje," pa izpostavlja splošno načelo odvetniške zbornice.

V veljavi zakon za nižjo omrežnino za januar in februar

15. 02. 2025 07.13

Začel je veljati zakon, po katerem bodo gospodinjski odjemalci električne energije za januar in februar letos v najdražjem časovnem bloku plačali nižjo omrežnino. Namen je omiliti posledice zvišanja omrežnine v zimski sezoni, predvsem za tiste, ki so vlagali v zelene tehnologije, kot so sončne elektrarne in toplotne črpalke.

Sobodajalci nezadovoljni, predlagana obdavčitev nepremičnin po oceni SBC nepravična

24. 12. 2024 09.47

V Združenju sobodajalcev so kritični do izhodišč za nepremičninski davek. V luči predloga novele zakona o gostinstvu, ki za sobodajalce uvaja splošno omejitev dejavnosti, zahtevajo, da so sobodajalci oproščeni plačila nepremičninskega davka za čas, ko ne morejo opravljati dejavnosti zaradi administrativnih prepovedi. Predlagana obdavčitev nepremičnin po oceni SBC - Kluba slovenskih podjetnikov ni niti pravična niti stimulativna. "Ocenjujemo, da ne bo dosegla zastavljenih ciljev," so zapisali v sporočilu za javnost.

DZ potrdil paket davčnih sprememb za večjo konkurenčnost

14. 11. 2024 15.44

DZ je potrdil novele šestih davčnih zakonov, s katerimi vlada cilja na večjo konkurenčnost gospodarstva, privabljanje delovne sile ter spodbude inovacijam in investicijam. Med rešitvami so nova olajšava za mlade kadre iz tujine, znižanje meje za vstop v sistem normirancev, višji DDV na sladke pijače ter omejitev prenašanja davčnih izgub.

So taksiji prepoceni?

26. 10. 2024 11.40

Točno, koliko je taksistov v Sloveniji, ne ve nihče. Tudi zato, ker je ob licenciranih taksijih in uradnih taksi službah še vedno kar nekaj takšnih, ki delajo na črno. In tudi prevarantov. Razmere na trgu so neurejene, sistemskega nadzora praktično ni. Večina taksi služb in njihovi taksisti nudijo dobro ter kakovostno storitev, a neprevidni uporabniki lahko hitro plačajo nerazumno visoko ceno ali pa so zaradi nevarne vožnje tudi sami ogroženi.

(Večposteljna) soba za tiste na 'minimalcu', za družine, Rome, begunce pa – nič?

24. 09. 2024 14.41

Cene stanovanj so v zadnjih petih letih dramatično narasle, medtem ko so plače praviloma stagnirale. Zaskrbljujoča je tudi diskriminacija, saj najemodajalci pogosto zavračajo posameznike na podlagi okoliščin, kar omejuje dostop do primernega bivanja. Na vse to opozarja poročilo "Neznosna nedostopnost bivanja: oderuške najemnine in diskriminacija na najemnem trgu", s katerim s prstom kažejo na razmere na slovenskem najemnem trgu, kjer se zaradi nezmožnosti lastništva in pomanjkanja neprofitnih stanovanj povečuje število gospodinjstev, ki iščejo oddajanje.

Zgroženi nad novelo: 'Prisilno delo v javnih zavodih pod pogoji države'

16. 09. 2024 15.45

V strokovnem združenju zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov so zgroženi nad predlogom novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki je v javni razpravi. Menijo, da javne zdravstvene delavce postavlja v položaj tretjerazrednih državljanov, saj jim med drugim predpisuje prisilno delo v javnih zavodih izven rednega delovnega časa pod pogoji države. Ministrstvo za zdravje je predlog poslalo v javno razpravo. Predlog med drugim omejuje delo pri zasebnih izvajalcih in vzpodbuja dodatno delo v zdravstvenem zavodu, kjer je zdravstveni delavec zaposlen. Predlog bo v javni razpravi do 16. oktobra.

TEŠ pred stečajem: bo Šaleška dolina ostala brez ogrevanja?

03. 09. 2024 13.07

Finančno stanje Termoelektrarne Šoštanj (Teš) se je zaostrilo do te mere, da bi se brez ukrepanja države z letom 2025 začel stečajni postopek, je povedal minister za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer. Razmere želijo na ministrstvu reševati z interventnim zakonom, ki bi zagotovil javno službo za oskrbo s toploto. Če ne bi ukrepali, bi čez noč na cesti ostalo približno 2500 delavcev, državi pa bi ostalo tudi 286 milijonov evrov nepoplačanega dolga do Evropske investicijske banke.

Koalicija podpira novelo stanovanjskega zakona, opozicija proti

09. 07. 2024 12.50

Predlogu novele stanovanjskega zakona, ki naj bi uredila najem denacionaliziranih stanovanj, povečala kreditiranje gradnje javnih stanovanj in uvedla tričlansko upravo v SSRS, je napovedana podpora koalicije. Opozicija pa je proti, češ da bo zakon glede denacionaliziranih stanovanj še naprej neustaven, SSRS pa da ne potrebuje širitve uprave.

OECD svetuje: zvišajte davke na potrošnjo in nepremičnine ter upokojitveno starost

03. 07. 2024 11.00

Kako bi v Organizaciji za ekonomske raziskave in razvoj (OECD) okrepili slovensko ekonomijo? Po njihovem je potrebna fiskalna konsolidacija, izpostavljajo pa podhranjen trg dela in potrebo po višji upokojitveni starosti. Ko gre za enakost spolov, izpostavljajo odpravo razlik v plačah med spoloma ter enakomernejšo delitev gospodinjskih in starševskih obveznosti, osredotočili so se na zeleni prehod, kjer da smo prepočasni. Omenjajo našo izpostavljenost podnebnim tveganjem in da emisije zmanjšujemo prepočasi. Tako v prometu, kjer smo preveč velikodušni z olajšavami za prevoz na delo, kot v kmetijstvu. Stanovanjsko problematiko pa bi reševali z učinkovitejšo izdajo gradbenih dovoljenj, zgostitvami na metropolitanskih območjih in krepitvijo hipotekarnega trga.

Z droni in aplikacijo nad nelegalno postavljene ležalnike na plaži

02. 07. 2024 14.30

Grčija, ki je lani po več letih pandemičnih omejitev s 33 milijoni turistov dosegla izjemno rast obiska, je postavljena pred nove izzive množičnega turizma. Proti nelegalno postavljenim ležalnikom in gostinskim lokalom na plažah, ki so lani spodbudili protestno "gibanje brisač", se letos borijo z droni, satelitskimi posnetki in aplikacijo.

Iznajdljivci 'po ovinkih' v Benetke, ne da bi plačali vstopnino

21. 05. 2024 06.03

Od 25. aprila letos morate za enodnevni obisk Benetk plačati vstopnino, ki trenutno znaša pet evrov. V prvih 11 dneh je mesto prodalo 195.000 vstopnic, kar pomeni, da je v mestno blagajno na ta račun kapnilo že skoraj milijon evrov (975.000 evrov). Po spletu pa so se že razširili 'napotki', kako mesto obiskati brezplačno.

Prebivalci proti dnevnim vstopnicam: 'Mesto spreminjajo v tematski park'

25. 04. 2024 08.48

Z današnjim dnem morajo dnevni obiskovalci za vstop v Benetke plačati 5 evrov vstopnine. Mestne oblasti skušajo z novim sistemom urediti prekomeren množični turizem, a lokalni prebivalci nad ukrepom niso navdušeni. Županu očitajo, da skuša Benetke spremeniti v "tematski park", zato so se odpravili na ulice.

V Benetkah konec meseca začne veljati sistem vstopnic za dnevne turiste

04. 04. 2024 14.12

Dnevni obiskovalci Benetk bodo morali od konca aprila naprej določene dni v letu plačati pet evrov za vstop v mesto, je sporočil beneški župan Luigi Brugnaro. Kot je pojasnil, bo plačilo potrebno za obisk med 8. in 16. uro, in sicer med 25. aprilom in 5. majem ter vse konce tednov do sredine julija. Izjemi bosta 1. in 2. junij. Vstopnino bo treba plačati s kreditno kartico ali s Paypalom, vstopnice pa si bodo morali obiskovalci po spletu rezervirati vnaprej.

Medved o pogajanjih z operaterji številke 112: Zelo smo zbližali stališča

21. 02. 2024 06.28

Predstavniki Sindikata ministrstva za obrambo in vladna pogajalska skupina, ki jo vodi državni sekretar obrambnega ministrstva Rudi Medved, so znova sedli za mizo in razpravljali o stavkovnih zahtevah operaterjev številke za klic v sili 112. Kot je po pogajanjih povedal Medved, so uspeli zbližati stališča. "Izredno dobro napredujemo," je ocenil in dodal, da bodo s pogajanji predvidoma nadaljevali prihodnjo sredo.

Kdaj, če ne zdaj? S Kompasom na Jadran in Mediteran

16. 01. 2024 09.01

Razkošje zgodnjih prijav in first minute popustov do 31. 1. 2024.

Papež pozval k prepovedi nadomestnega materinstva po vsem svetu

08. 01. 2024 16.03

Papež Frančišek je pozval k prepovedi nadomestnega materinstva po vsem svetu, prakso, ko ženska nosi in rodi tujega otroka, pa označil za obžalovanja vredno. V novoletnem nagovoru diplomatom v Vatikanu je še dejal, da je nadomestno materinstvo kršitev dostojanstva ženske in otroka. Izpostavil je, da je otrok vedno darilo in ne predmet pogodbe. Dotaknil se je tudi vojn v Gazi in Ukrajini ter migracij.

Poziv Golobu: Vas ni sram, da ste se spravili na dolgotrajno bolne?

28. 11. 2023 18.16

Predstavniki iniciative Glas ljudstva so ministrici za zdravje Valentini Prevolnik Rupel predstavili predlog svojega interventnega zakona, ministrica pa je po sestanku dejala, da se v večini rešitev strinjajo, razlikujejo se le v procesu, kako priti do cilja. V Delavski svetovalnici so medtem kritični do ukrepa predloga interventnega zakona, ki bi znižal višino nadomestila ob dolgotrajni bolniški odsotnosti. Od vlade pričakujejo, da bo iz zakona umaknila omenjeni ukrep. Na posvetu politične fundacije vladnih Socialnih demokratov pa so se kresala mnenja o tem, kako reševati zdravstvo. Soočila sta se tudi vodja vladnega strateškega sveta Erik Brecelj in eden najvplivnejših ljudi iz zasebnega zdravstva Marko Bitenc.

Konec stavke v Hollywoodu: scenaristi dosegli dogovor s filmskimi studii

10. 10. 2023 11.08

Hollywoodski scenaristi so z veliko večino glasov potrdili težko izbojevani novi dogovor s filmski studii, je v ponedeljek sporočilo vodstvo sindikata ameriških scenaristov (WGA). S tem se je uradno končala ena najdaljših stavk v ameriški filmski industriji.

Tudi v Sloveniji bodo podelili frekvence za zasebna mobilna omrežja

20. 09. 2023 16.09

Agencija za komunikacijska omrežja in storitve RS (Akos) pripravlja javni razpis za dodelitev frekvenc, ki bodo namenjene vzpostavitvi lastnih, zasebnih mobilnih omrežij podjetij, občin in drugih. Takšna omrežja so zanesljiva in varna ter omogočajo med drugim digitalizacijo procesov v podjetjih ali vzpostavitev pametnih mest, poudarjajo v Akosu. Uporabniki bodo lahko takšno omrežje postavili sami ali za to najeli mobilnega operaterja oz. ponudnike opreme. Akos ocenjuje, da bodo odločbe o dodelitvi radijskih frekvenc izdane do sredine leta 2024.

Pomoč je zapisana v zakon, kaj vse je na seznamu?

02. 09. 2023 08.19

Veljati je začel interventni zakon z nujnimi ukrepi za odpravo posledic in pomoč prizadetim v avgustovskih poplavah. Usmerjeni so v obnovo javne infrastrukture ter poenostavitev postopkov in pridobivanja dovoljenj, prinašajo pa tudi ukrepe za pomoč prizadetim. Večina ukrepov bo veljala do konca leta, sledil bo zakon o obnovi.

48 ur je mimo: 'Nismo še tam, kamor vlada misli, da lahko pridemo'

24. 08. 2023 10.10

Iztekel se je 48-urni rok, ki ga je bankirjem za pripravo interventnih ukrepov naložil premier Golob. Dopoldne so se srečali za tesno zaprtimi vrati, po pozivu, da prispevajo vsaj odstotek skupne bilančne vsote, pa so bankirji vladi ponudili desetino oziroma približno 50 milijonov evrov. Ob tem so vladajoče pozvali, naj, če že izredno obdavčujejo banke, enako prispeva tudi preostalo gospodarstvo.

Pregled ukrepov: kaj vse prinaša interventni zakon?

24. 08. 2023 17.03

Po več pogovorih je vlada sprejela predlog interventnega zakona, ki v več kot sto členih določa dodatne ukrepe za pomoč prebivalcem, gospodarstvu in občinam. Omenja tudi sanacijske ukrepe na javni infrastrukturi in vodotokih. Kaj vse pa se natančneje skriva v predlogu?

14. avgust: kako bo s plačami, odprtjem trgovin in zdravniško oskrbo?

10. 08. 2023 11.38

Vlada je zaradi zgodovinskih poplav po državi ponedeljek, 14. avgusta, razglasila za dan solidarnosti in tudi dela prost dan. Kaj to pomeni za odprtje trgovin, nakazila plač in zdravniško oskrbo? Bodo tisti v službi dobili dodatek? Se jim bo odobril dan izrednega dopusta? Kako bo z varstvom otrok? Vprašanj je veliko, odgovori pa kapljajo zelo počasi.

Plačilo taks v občini Grosuplje le še brezgotovinsko

09. 08. 2023 10.28

Občina Grosuplje je s 1. avgustom prešla na brezgotovinsko poslovanje, kar pomeni, da je plačilo upravnih taks mogoče le še kartično ali z univerzalnim plačilnim nalogom. Glede na Zakon o uvedbi evra so evrski bankovci in kovanci sicer edino zakonito plačilno sredstvo v Sloveniji, kar pomeni, da bi morali trgovci potrošnikom omogočiti plačevanje z gotovino. A hkrati na Ministrstvu za finance poudarjajo sodbo evropskega sodišča, na podlagi katere se obveznost sprejemanja bankovcev načeloma lahko omeji.