omejitev plačila

Kdaj na banko, kako je z menjavo pnevmatik, ali moram zapreti vrtnarijo ...?
23. 10. 2020 10.12
Po vnovičnem porastu dnevnega števila ugotovljenih okužb, se je vlada spet – podobno kot spomladi – odločila za delno zaprtje države. Že z današnjim dnem so vrata povsod zaprli gostinski lokali, z jutrišnjim dnem pa v veljavo stopajo še nove zapore: z nekaterimi izjemami se zapirajo tudi hoteli in vrtci. Trgovski centri ostajajo odprti, obratovali pa bodo v omejenem obsegu in s prilagojenim delovnim časom. Med izjeme, ki bodo blago in storitve še naprej lahko ponujale, spadajo na primer trgovine, ki v večji meri ponujajo živila, kmetijske trgovine, prodajalne s hrano za male živali, drogerije, lekarne, drevesnice, vrtnarije ...

V Policijskem sindikatu zgroženi nad dodatnimi nalogami, določenimi v predlogu zakona PKP5
08. 10. 2020 21.43
V Policijskem sindikatu Slovenije so, kot so zapisali v odzivu, "naravnost zgroženi" nad predlogom zakona PKP5, ki med drugim določa številne dodatne naloge in obveznosti za policistke in policiste. Trdijo, da gre za poseg v njihova delovnopravna razmerja in da se je vlada izognila socialnemu dialogu pri pripravi sprememb. Opozarjajo tudi, da bi bila lahko z nekaterimi določbami ogrožena pravna varnost državljank in državljanov.

Karanteno ob vstopu v Slovenijo skrajšali s 14 na 10 dni
10. 09. 2020 09.32
V sredo smo v Sloveniji opravili 2489 testov in potrdili 77 novih primerov. Vlada je skrajšala obdobje karantene s 14 na 10 dni ob vstopu v Slovenijo iz držav s slabšo epidemiološko sliko. Sprememba bo uveljavljena v nedeljo, 13. septembra. Izjemi, ko karantena ne bo odrejena, za pogreb bližnjega sorodnika in vzdrževanje stikov z ožjimi družinskimi člani, pa ne bosta več omejeni na 24 ur. Zahtevana veljavnost negativnega testa se s 36 ur podaljšuje na 48 ur.

Kriminalci povsem legalno kupovali ciprske potne liste
24. 08. 2020 08.35
Številni kriminalci in pokvarjeni politiki, ki jim je doma grozil pregon, so rešitev našli v shemi, s katero poskuša Ciper v državo "privabiti" čim več investicij. Potne liste je med drugim uspelo pridobiti oziroma kupiti posameznikom, ki so osumljeni izsiljevanja, pranja denarja, podkupovanj, goljufij ... Nekatere iščejo z Interpolovimi tiralicami, med njimi pa so tudi osebe, proti katerim so sprejete mednarodne sankcije.

Uporniški vojaki v Maliju zajeli predsednika in premierja
18. 08. 2020 20.54
V predsedniški palači v Maliju so uporniški vojaki zajeli predsednika države in premierja ter ju odpeljali v vojaško oporišče. Med prebivalci narašča jeza zaradi korupcije, slabega vodenja gospodarstva ter poslabšanja varnostnih razmer zaradi porasta džihadističnega in medverskega nasilja. Tam so tudi trije slovenski vojaki, vsi so na varnem.

Epidemija v številkah: 14.000 karanten, 35 milijonov kosov opreme, več kot 850 glob
26. 07. 2020 15.17
Vlada je sprejela poročilo o pomoči v času epidemije. Med drugim je bilo v tem času izdanih 14.000 karantenskih odločb, država je pomagala pri povratku v domovino približno 2300 slovenskim državljanom, organizirali so 24 prevozov z letali in avtobusi. Zdravstveni inšpektorat je izrekel za več kot 100.000 evrov glob.

Gantar: Župnik se bo moral organizirati tako, da bodo kontakti znani
08. 07. 2020 22.47
Novi ukrepi, zbiranje do deset ljudi, kaj pa lokali, pikniki, zasebne zabave, verski obredi? Minister za zdravje Tomaž Gantar razlaga, da se bo moral duhovnik, ki bo vodil obred, pač organizirati tako, da bodo kontakti znani. "Vedeti moramo, da je namen tega predvsem to, da lahko potem v primeru okužbe, epidemiologi spremljajo kontakte na relativno enostaven način," pravi minister. Dilem in nejasnosti v povezavi z novimi ukrepi je sicer še veliko. Lahko na primer inšpektor napiše kazen nekomu, ki doma organizira piknik in se zbere 11 sorodnikov? Kako pa je z dokazovanjem dopustovanja na Hrvaškem? Račun za kavo ali parkirni listek namreč nista več dovolj.

Na mejnih prehodih pri vstopu v Slovenijo nastaja pričakovana gneča
05. 07. 2020 14.26
V tem obdobju na mejnih prehodih s Hrvaško zaradi poletnih dopustov že tako ali tako nastajajo zastoji, letos čakalne dobe podaljšuje še poostren nadzor policistov in delavcev z zdravstvenega ministrstva, ki potnikom, ki prihajajo iz držav iz tako imenovanega rdečega seznama, že ob vstopu v Slovenijo izročajo karantenske odločbe. Ves dan je nastajala gneča pri vstopu v državo - največ je je bilo na Gruškovju, kjer so potniki za vstop v Slovenijo čakali tudi dve uri in pol.

Na meji zaživel nov režim: prvi dan izdali že okoli 200 karantenskih odločb
04. 07. 2020 07.17
Na mejah je ob polnoči zaživel nov režim. Slovenski državljani, ki se vračajo iz 'rumene' Hrvaške, morajo na meji predložiti dokazila o bivanju na Hrvaškem. Po novem se tudi karantenske odločbe za državljane, ki se vračajo iz rdečih držav, spiše in vroča že na meji. Izdali so jih že približno 200. Policistom so se tako pridružili strokovni delavci z ministrstva za zdravje. Pričakovano so ves dan vztrajali daljši zastoji, drugih posebnosti pa zaradi novega režima ni. "Potniki so dobro pripravljeni in imajo ustrezna potrdila," ocenjujejo na koprski policijski upravi.

Vavčerji kot rešitev turistične panoge? 'Potrošniki ne smejo biti prisiljeni v kreditiranje organizatorjev potovanj'
15. 05. 2020 09.44
Eno večjih 'bitk' za golo preživetje panoge trenutno bije turizem. Kaj in kako z že rezerviranimi počitnicami, ki so zaradi epidemije koronavirusa odpadle? Ena od rešitev, ki jo predlaga vlada, pa tudi Bruselj ji je naklonjen, so tako imenovani vavčerji – kot alternativa povrnitvi stroškov. A potrošniki s predlagano rešitvijo niso zadovoljni. Za vračilo vplačil se zavzemajo tudi v ZPS, kjer izpostavljajo, da mnogi denar zaradi nastale krize, ki je s seboj prinesla bistveno zmanjšanje prihodkov, nujno potrebujejo za lastno preživetje.

Prihodnji teden precej možnosti, da se odpre kakšna kinodvorana ali gledališče
14. 05. 2020 06.20
Vlada nadaljuje z bolj obsežnim rahljanjem ukrepov: s ponedeljkom se odpirajo vse trgovine, v lokalih in restavracijah bo dovoljena strežba tudi v notranjih prostorih, prav tako bodo goste lahko začele sprejemati nastanitve, kjer imajo manj kot 30 sob, kampi in glampingi, hostli ter planinske koče. Spet bodo možni treningi za ekipne športe. Bazeni, fitnes in velnes centri ter nočni klubi pa še ostajajo zaprti. Vladni govorec Jelko Kacin je napovedal, da se pripravlja sprostitev prepovedi zbiranja ljudi na javnih mestih. A v Koordinaciji zdravniških organizacij svarijo, da epidemije še ni konec.

Na Hrvaškem varnostna razdalja tudi za kopalce, turizem se stežka pobira
14. 05. 2020 17.17
Hrvaški zavod za javno zdravstvo je izdal priporočilo, naj obiskovalci in zaposleni na hrvaških plažah in v bazenih ohranjajo varnostno razdaljo 1,5 metra tudi med kopanjem. Omejili so tudi število obiskovalcev prostorov na kopališčih, ki jih je na sto kvadratnih metrih lahko istočasno največ petnajst. Letalski prevozniki medtem sprejemajo različne odločitve glede ponovne uvedbe letov, pri Austrian Airlines na primer ne bodo leteli vsaj do 7. junija. Grčija, Francija in Italija pa bodo odprle plaže.

Vlada sprejela odločitev, da se aktivirajo vrtci in osnovne šole za prvo triado
13. 05. 2020 15.20
Zdaj je tudi uradno: vlada je na seji sprejela načelno odločitev, da se aktivirajo vrtci in osnovne šole za prvo triado. Ministrica za izobraževanje je sicer potrdila, da letos ne bo valet. Zoisove štipendije ostajajo, bodo pa po besedah ministrice za njihovo pridobitev spremenjeni pogoji, če bo to treba. V vrtcih po državi pa je te dni po dveh mesecih od zaprtja spet živahno, saj se zaposleni intenzivno pripravljajo na napovedan prihod malčkov. Za zdaj kaže, da se bo v vrtce vrnila več kot polovica otrok.

'Dijaki naj med odmori ne zapuščajo učilnic, v OŠ le s podpisano izjavo, da otrok nima znakov bolezni'
10. 05. 2020 10.40
Znana so natančna navodila delovanja v času epidemije za šole in vrtce. Preverite, kaj vse bo za učence in učitelje veljalo v osnovnih in srednjih šolah ter v vrtcih.

Novo sproščanje ukrepov šele čez slaba dva tedna?
08. 05. 2020 09.27
Epidemiološka slika v Sloveniji je ugodna, prebivalci so zaradi bolezni covid-19 vse manj zaskrbljeni, pristojni pa se ukvarjajo predvsem z vprašanji nadaljnjega rahljanja ukrepov. A po besedah infektologinje in vodje svetovalne skupine v okviru ministrstva za zdravje Bojane Beović se učinki tako uvedbe kot tudi sproščanja ukrepov kažejo z zamikom med 11 in 13 dni. Majhno število novopotrjenih okužb z novim koronavirusom je, kot je poudarila, tako še posledica delujočih ukrepov.

Življenje se vrača: spet po nakupe, a precej varčneje
05. 05. 2020 06.27
Trgovci so zadovoljni, da so se po dveh mesecih delno odprle tudi neživilske trgovine. A obisk trgovin je bil na prvi dan sproščanja ukrepov 'zadržan'. V trgovinah ob tem opozarjajo na velik upad prihodkov. "Slovenski potrošnik bo po krizi še varčnejši," svarijo. Sodišča pa lahko spet opravljajo naroke ter odločajo in vročajo sodna pisanja tudi v zadevah, ki ne štejejo kot nujne. Organizatorji javnih prireditev, ki zaradi prepovedi v sklopu ukrepov ob pandemiji novega koronavirusa ne morejo več izvajati svoje dejavnosti, pa so na pristojne institucije naslovili predlog ukrepov za odpravo posledic prepovedi izvajanja javnih prireditev.

Ob 1. maju opozorila o pomenu delavskih pravic. 'Virus nas je resnično vrnil h koreninam'
01. 05. 2020 11.09
Praznik dela obeležujemo že 130 let, letošnje praznovanje pa je zaradi epidemije okrnjeno. Ob mednarodnem prazniku dela tudi iz političnih strank prihajajo opozorila o pomenu delavskih pravic in vrednot dela ter poštenega plačila, sploh v času krize zaradi epidemije novega koronavirusa. Jerkičeva je ob tem dejala, da smo v 130 letih pridobili številne pravice, kot so 40-urni delovnik, volilna pravica žensk, uvedba pokojninskega in zdravstvenega zavarovanja. "Težko pa smo zadovoljni, zato teh 130 let predstavlja le osnovo za vse, kar nas v prihodnje še čaka."

Simoniti: Javni zavodi so s pomočjo države ostali bolj ali manj nepoškodovani
28. 04. 2020 12.11
Minister za kulturo Vasko Simoniti je na tiskovni konferenci spregovoril o ukrepih, ki so bili v okviru prvega koronazakona sprejeti na področju kulture. Dejal je, da misli, da so vse predlagane s strani ministrstva uspeli uveljaviti in ob tem dodal, da meni, da so javni zavodi s pomočjo teh ukrepov ostali bolj ali manj nepoškodovani. Opozorila nekaterih medijev, da jim grozi propad, je označil za pretirana. V začetku maja bi lahko odprli galerije, muzeje in knjižnice, natančnejšega datuma pa ni podal.

OKS pozval vlado k nadaljnji pomoči športu v času pandemije
23. 04. 2020 17.16
Olimpijski komite Slovenije je pripravil 11 predlogov ukrepov za neposredno pomoč športu, saj je bila ta dejavnost zaradi pandemije novega koronavirusa povsem zaustavljena. Predloge je sprejel tudi izvršni odbor OKS na četrtkovi videokonferenčni seji.

Vlada sprejela nove protikoronske ukrepe
21. 04. 2020 17.05
Vlada je obravnavala in sprejela predlog popravkov prvega protikoronskega zakona in predlog drugega protikoronskega zakona, ki se osredotoča na zagotavljanje likvidnosti podjetij. "Vlada je zaokrožila in dopolnila finančno blazino za čas epidemije in zagotovila likvidnost slovenskega gospodarstva," je po sprejetju obeh zakonov dejal predsednik vlade Janez Janša. Hkrati je naslednje sproščanje omejitev napovedal za po prvomajskih praznikih, "seveda pod pogojem, da bodo rezultati testiranj na covid točkah in rezultati raziskave na splošnem vzorcu ugodni".

Učenci 4. letnikov po 1. maju morda predčasno v šole. 'Dijaki nismo v enakopravnem položaju'
18. 04. 2020 07.51
"Varstvo in izobraževanje od doma še vedno ostajata najboljša možna izbira," je na novinarski konferenci vlade dejala šolska ministrica Simona Kustec. Je pa hkrati izpostavila možnost, da bi se po prvomajskih praznikih dijaki 4. letnikov lahko predčasno vrnili v šole za priprave na maturo. Dijaki medtem menijo, da bi bilo potrebno maturo, glede na razmere, prilagoditi.

Postopno sproščanje ukrepov v zdravstvu. 'Na daljši rok bomo živeli drugače'
15. 04. 2020 06.27
V trgovinah, lekarnah, poštnih poslovalnicah in na drugih zaprtih javnih krajih je po novem tudi z odlokom zapovedano razkuževanje rok namesto prej obvezne uporabe rokavic. Sproščanje omejevalnih ukrepov v Sloveniji se bo začelo postopoma, najprej nas čaka ponovna razširitev zdravstvenih storitev, je napovedal zdravstveni minister. Član vladne delovne skupine Ivan Simič pa miri samozaposlene - če boste naslednje leto ugotovili, da pogojev za državno pomoč ne izpolnjujete, boste v primeru samoprijave sredstva vrnili brez obresti. Te bodo zaračunavali le v primeru namernega zavajanja.

'Naročanje bolnikov na nenujne posege bo treba začeti na novo, seznama ni mogoče kar prenesti'
08. 04. 2020 12.48
Zdravje prebivalcev se bo v daljšem obdobju brez izvajanja zdravstvenih storitev zelo verjetno poslabšalo in s tem tudi podražilo, je opozorila predsednica Zdravniške zbornice Slovenije Zdenka Čebašek-Travnik. Po njeni oceni naročanje bolnikov po rahljanju omejevalnih ukrepov po sedanjem sistemu ne bo mogoče in ga bo treba začeti na novo.

DZ s 53 glasovi za in enim proti sprejel prvi 'protikorona' paket
02. 04. 2020 06.50
Poslanci državnega zbora so s 53 glasovi za in enim proti sprejeli predlog zakona za omilitev posledic epidemije novega koronavirusa, s katerim namerava vlada priskočiti na pomoč tako državljanom kot gospodarstvu. Ukrepi so vredni tri milijarde evrov, veljali pa naj bi od razglasitve epidemije do konca maja, morda mesec dni dlje. Janša je ob začetku seje dejal, da bo prvi protikorona paket ukrepov financiran drugače, kot smo vajeni. Številni opozicijski poslanci so se glasovanja vzdržali.

Banka Slovenije napoveduje padec BDP, ki bi lahko presegel zadnjo krizo
31. 03. 2020 12.34
Cena, ki jo bo zaradi pandemije koronavirusa plačalo slovensko gospodarstvo, bo po ocenah Banke Slovenije najverjetneje presegla tisto iz zadnje svetovne finančne krize. Medletni padec bruto domačega proizvoda (BDP) naj bi po ocenah centralne banke letos znašal med šest in 16 odstotki.

Propad malih podjetnikov: Avstrijci našli rešitev, zakaj se ne zgledujemo po njih
21. 03. 2020 07.00
Več kot 100.000 samozaposlenih v Sloveniji je praktično čez noč ostalo brez centa dohodka. Številna manjša podjetja so bila prisiljena v odpuščanje, mnogi so morali razglasiti osebni stečaj. Zaradi ukrepov za omejitev širjenja koronavirusa so mnogi zaprli vrata svojih salonov, birojev, ostali brez nastopov, skratka brez sredstev za preživetje. Namesto rešitve jim država ponuja zgolj obliž za krvavečo rano, čeprav trdi, da si prizadeva ohranjati delovna mesta.

Ko se svet ustavi
21. 03. 2020 07.52
Pandemija novega koronavirusa je zaustavila življenje v Sloveniji in Evropi, pa tudi drugod. Zaradi prekinjene ekonomske aktivnosti nam grozi (globalna) recesija, a poleg grožnje ta kriza predstavlja tudi priložnost, tako za posameznike kot za ekonomijo in državo. Nam bo uspelo to krizo končati kot zmagovalci?

Poslanci potrdili prvi paket ukrepov za pomoč gospodarstvu
20. 03. 2020 05.52
DZ je na izredni seji po nujnem postopku sprejel prvi paket zakonov, s katerimi naj bi vsaj nekoliko omilili posledice epidemije novega koronavirusa za gospodarstvo. Med drugim bo država priskočila na pomoč delodajalcem, ki bodo delavce zaradi motene dobave ali izpada naročil napotili na čakanje na delo doma.

Epidemija v stisko pahnila številne ljudi. Bodo banke pomagale pri kreditih?
18. 03. 2020 13.53
Banka Slovenije je zaradi koronavirusa sprejela začasne ukrepe, da bi zagotovila posebne kreditne pogoje ter ohranila ugodne finančne razmere zaradi povečane negotovosti v gospodarstvu. Kako pa bo s krediti in drugimi varčevalnimi shemami tistih ljudi, ki bodo izgubili službe ali se jim bo v tem obdobju plača znižala do te mere, da jih ne bodo mogli odplačevati? Banka Slovenije še nima konkretnih odgovorov, je pa na vidiku interventni zakon o odlogu plačila obveznosti kreditojemalcev.

Pregled ukrepov: kako se občine spopadajo s koronavirusom?
18. 03. 2020 06.00
Koronavirus je zaustavil življenje v Sloveniji. Šole in vrtci so zaprti, prav tako večina prodajaln in tudi marsikatero podjetje. Večina napotke, naj ostanejo doma in se ne družijo, upošteva. Kako so se občine prilagodile na novo realnost? Kakšne ukrepe so sprejele, kakšne omejitve in kako pomagajo svojim občanom?