opazovalka

Večkratno posilstvo deklice
09. 09. 2006 14.15
V ameriški zvezni državi Wisconsin je 20 moških posililo 11-letno deklico. Zločin je opazovala 16-letnica.

Evropski naftovod čez Slovenijo?
05. 02. 2006 22.26
Ministrstvo za gospodarstvo preučuje možnost, da bi preko našega ozemlja potekal panevropski naftovod.

Ministrsko srečanje v Ljubljani
05. 11. 2004 00.00
Slovenija je bila gostiteljica srečanja Pobude za sodelovanje obrambnih ministrstev Jugovzhodne Evrope.

Rop po prvem krogu optimističen
04. 10. 2003 00.00
Predsednik slovenske vlade Anton Rop je v Rimu po prvem krogu sklepnih pogajanj o novi reformi EU izrazil optimizem glede poteka medvladnega dogovarjanja in prepričanje, da je dogovor o prvi evropski ustavi moč skleniti v roku, ki ga je zastavilo italijansko predsedstvo, to je do konca leta.

Slovenija podpira kmetijsko reformo EU
27. 05. 2003 00.00
Kmetijski minister Franci But je v Bruslju po pogovorih z grškim predsedstvom povezave in Evropsko komisijo dejal, da Slovenija podpira reformo skupne kmetijske politike Evropske unije.

Humanitarna pošiljka EU v Iraku
06. 05. 2003 00.00
Z vojaškega letališča v Bruslju je proti Iraku poletelo prvo letalo s človekoljubno pomočjo Evropske unije. Ameriški pravosodni minister Ashcroft pa je napovedal, da tisti, ki so plenili iraške muzeje, ne bodo ušli roki pravice.

Slovenija do članstva kot opazovalka
17. 04. 2003 00.00
Slovenija je skupaj s še devetimi državami v Atenah z EU podpisala pogodbo o pristopu v povezavo in s tem potrdila uresničitev enega osrednjih strateških ciljev, ki si jih je država zastavila že kmalu po osamosvojitvi leta 1991. Pristopne pogodbe bo potrdil še parlament, do 1. maja 2004 pa bo Slovenija nastopila kot opazovalka.

Rop: Članstvo v EU izjemna priložnost
16. 04. 2003 00.00
<em>Članstvo v EU je za Slovenijo izjemna priložnost, na državi sami pa je, ali bo to izkoristila,</em> je ob podpisu pristopne pogodbe med EU in Slovenijo v Atenah dejal slovenski premier Anton Rop. Svoje poglede pa so ob slovesnem podpisu podali tudi zunanji minister Rupel, minister za evropske zadeve Potočnik, predsednik parlamentarnega odbora za zunanjo politiko Kacin in predsednik parlamentarne komisije za evropske zadeve Alojz Peterle.

Referenduma in Irak v DZ
24. 03. 2003 00.00
Predsednik vlade Anton Rop je v parlamentu odgovarjal na vprašanja poslank in poslancev. Kot je bilo pričakovati, so bila vprašanja pod vtisom referendumov in odnosa Slovenije do vojne v Iraku. Na notranje-političnem področju pa je Janez Janša napovedal delni bojkot delovanja parlamenta.

Cox zadovoljen z izidom referenduma
24. 03. 2003 00.00
Predsednik Evropskega parlamenta Pat Cox, ki je zaključil obisk v Sloveniji, je izrazil zadovoljstvo nad izidom nedeljskega glasovanja in ob tem pojasnil, da je Slovenija sedaj prevzela "zlato medaljo" glede podpore vstopu v Unijo, ki jo je pred tem imela njegova domovina Irska.

Obisk turškega obrambnega ministra
23. 10. 2001 00.00
Na obisku v Sloveniji se mudi turški minister za obrambo Sabahattin Cakmakoglu. S slovenskim kolegom Antonom Grizoldom sta podpisala sporazum o vojaškem sodelovanju med državama.

Slovenija čaka na članstvo v OECD
05. 10. 2001 00.00
Namestnik generalnega sekretarja Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) Seiči Konda je po pogovorih s slovenskimi ministri ocenil, da sodelovanje med OECD in Slovenijo napreduje.

Sodni zaostanki niso posebnost
01. 06. 2001 00.00
Predsednik ljubljanskega okrožnega sodišča Aleš Zalar se je skupaj z Boštjanom Tratarjem z ministrstva za pravosodje in diplomatko Ondino Blokar s slovenskega veleposlaništva pri ZN v New Yorku udeležil konference Komisije Združenih narodov za mednarodno trgovinsko pravo (UNCITRAL), na kateri med drugim posebna delovna skupina pripravlja modelno zakonodajo s področja pomiritve in posredovanja pri reševanju sporov. Zalar je v pogovoru dejal, da se Slovenija, ki je v UNCITRAL opazovalka, konference udeležuje ker še nima nobene razvite oblike alternativnega reševanja sporov s katerimi je "absolutno" preobremenjena. Zalar se je v New Yorku srečal tudi z generalnim konzulom Andrejem Podvršičem, s katerim sta se dogovorila o projektu izobraževalne prakse slovenskih sodnikov na prvostopenjskih sodiščih v New Yorku, kjer bi se seznanili z različnimi programi alternativnega poravnavanja sporov.

Kandidatke o skupnih prizadevanjih
23. 04. 2001 00.00
Na Brdu pri Kranju danes poteka srečanje devetih kandidatk za članstvo v zvezi NATO ali takoimenovane Vilniuške skupine, udeležujejo pa se ga tudi predstavniki treh držav, ki so v zavezništvo vstopile v zadnjem krogu širitve. Kot opazovalka na srečanju sodeluje tudi Hrvaška. Udeležence srečanja je uvodoma pozdravil zunanji minister Dimitrij Rupel, ki je poudaril je, da Vilnuška skupina igra pomembno vlogo v procesu širitve zveze NATO, s tovrstnimi srečanji pa želijo države kandidatke združiti svoja prizadevanja in opozoriti nase. Rupel je prav tako poudaril stališče Slovenije, da bi morala zveza NATO pri vsaki državi kandidatki posebej preučiti, ali ustreza kriterijem, in jo v zavezništvo sprejeti glede na njene zasluge.

Drnovšek v Francijo
23. 04. 2001 00.00
Predsednik vlade Janez Drnovšek bo danes popoldne začel štiridnevni delovni obisk v Parizu, kjer se bo srečal s francoskim kolegom Lionelom Jospinom in nekaterimi ministri, predsednikom države Jacquesom Chiracom ter predsednikoma senata in narodne skupščine, Christianom Ponceletom in Raymondom Fornijem, udeležil pa se bo tudi slovesne otvoritve novih prostorov slovenskega veleposlaništva v Parizu. V načrtu ima še srečanja s francoskimi gospodarstveniki, z generalnim sekretarjem Mednarodne organizacije frankofonije Butrosom Galijem in nekdanjim vodjo misije ZN na Kosovu Bernardom Kouchnerjem.

Balkanski vrh v Skopju
23. 02. 2001 00.00
Predsednika Makedonije in ZRJ Boris Trajkovski in Vojislav Koštunica sta danes v Skopju ob robu vrha Procesa za sodelovanje v JV Evropi (SEECP) podpisala sporazum o meji med državama. Slovesnosti ob podpisu sporazuma sta se udeležila tudi visoki predstavnik EU za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana in koordinator Pakta stabilnosti za jugovzhodno Evropo Bodo Hombach.

Podpora Sloveniji za vstop v Eurimages
02. 12. 2000 00.00
Upravni odbor evropskega sklada za kinematografske koprodukcije Eurimages, ki deluje pri Svetu Evrope, je na svoji seji 28. novembra enoglasno podprl pripravljenost Slovenije, da postane njegova 26. članica. Pred odločitvijo je Slovenija pojasnila svoje poročilo o stanju kinematografije v Sloveniji v letu 1999, člani delegacije pa so odgovarjali še na dodatna vprašanja predsednika in nekaterih članov upravnega odbora s področja avdiovizualne politike in regulative. Končna odločitev o vključitvi Slovenije v Eurimages bo predvidoma padla sredi decembra na sestanku Eurimagesa v Parizu, kjer naj bi Slovenija že sodelovala kot opazovalka.

Konferenca držav članic EU
15. 11. 2000 00.00
V francoskem Marseillu se je začela dvodnevna ministrska konferenca držav članic EU in desetih sredozemskih držav. Konference se v znak protesta zaradi udeležbe Izraela nista udeležila zunanja ministra Sirije in Libanona, nepričakovano pa na srečanju kot opazovalka sodeluje tudi Libija. EU je pred začetkom konference sredozemskim državam odobrila nov paket pomoči MEDA II v višini 5,35 milijarde evrov za obdobje od leta 2000 do 2006.

OECD povabil k pridružitvi Slovaško
28. 07. 2000 18.07
Svet Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) je na današnji seji povabil Slovaško, da se kot trideseta država članica pridruži organizaciji, so sporočili s sedeža OECD v Parizu.Generalni sekretar OECD Donald Johnston je ob tem čestital slovaški vladi za uspešno uvajanje obširnega programa gospodarskih reform in izrazil upanje, da bodo te spremembe pripomogle k razvoju in zvišanju standarda prebivalcev na Slovaškem. Datuma podpisa pridružitvenega sporazuma še niso sporočili, do tedaj pa bo Slovaška z organi OECD sodelovala kot opazovalka. Slovaška je še zadnja država, ki so jo v OECD povabili v okviru programa Partnerice v prehodu, v katerem so sicer poleg Slovaške sodelovale še Madžarska, Poljska in Češka. Slovaške v OECD niso povabili v istem obdobju kot Češko - ta se je organizaciji pridružila leta 1995 - zaradi tedanjih političnih razmer na Slovaškem.

Srečanje Rupla z litovskim kolegom
18. 05. 2000 21.14
V.d. zunanjega ministra Dimitrij Rupel se je v prestolnici Litve danes sestal z litovskim kolegom Algirdasom Saudargasom. Pregledala sta dvostranske odnose, največ pozornosti pa namenila pripravam na konferenco z naslovom Vloga zveze NATO v spreminjajoči se varnostni podobi v Evropi, ki se bo v Vilniusu začela jutri, je STA izvedela pri slovenski delegaciji v Vilniusu.

Hrvaška bo opazovalka v zvezi NATO
10. 04. 2000 14.43
Predsednik severnoatlantske parlamentarne skupščine zveze NATO Javier Ruperez je danes v Zagrebu potrdil, da je Hrvaška sprejeta v severnoatlantsko skupščino kot opazovalka.

Minister Rupel sprejel predstavnika OECD
02. 03. 2000 16.22
Zunanji minister Dimitrij Rupel je danes sprejel direktorja Centra OECD za sodelovanje z državami nečlanicami Erica Burgeata, ki se mudi na dvodnevnem obisku v Sloveniji. Kot so sporočili z MZZ, je minister Rupel v pogovoru izpostavil dejstvo, da je članstvo v OECD ena od prioritet slovenske zunanje politike.

Prva skupna mednarodna vaja
22. 02. 2000 18.26
Potek prve skupne mednarodne vaje kriznega upravljanja Zahodnoevropske Unije (WEU) in zveze NATO, na kateri sodeluje tudi Slovenija kot pridružena partnerica oziroma opazovalka WEU, so danes predstavili tudi na obrambnem ministrstvu. Namen vaje CMX/CRISEX 2000 je preveriti dogovorjene postopke WEU in NATO v primeru kriznega upravljanja, vaditi in dopolniti usklajevane dogovore in sporazume med organizacijama ter preveriti komunikacijske in informacijske povezave med poveljstvoma ZEU in NATO ter posameznimi državami udeleženkami vaje. Pri vaji, ki poteka že od 17. februarja in se bo zaključila jutri, sodeluje 30 držav.

Frlec znova o obisku na Kitajskem
09. 12. 1999 18.05
Zunanji minister Boris Frlec je na seji odbora DZ za mednarodne odnose poudaril, da je dobil njegov nedavni obisk na Kitajskem v javnosti nesluten obseg zaradi slabega zapisa njegovega pogovora s kitajskim kolegom Tang Jiaxuanom. Zunanje ministrstvo je že uvedlo postopke, da se podobni spodrsljaji ne bi več ponovili, je dodal minister.

Predsednik Kučan odhaja na obisk Monaka
19. 11. 1999 11.47
Slovenski predsednik Milan Kučan je danes na vabilo foruma iz Crans Montane odpotoval na dvodnevni delovni obisk kneževine Monako. Predsednik Kučan se bo danes v Monaku srečal z monaškim princem Rainierjem III. in bo tudi njegov častni gost na slovesnosti ob nacionalnem prazniku, v soboto pa bo sodeloval na plenarnem zasedanju mednarodne konference foruma z naslovom Monaco World Summit, kjer bo govoril na osrednji okrogli mizi o varnosti in obnovi JV Evrope po krizi v Jugoslaviji. Ob tej priložnosti bo na posebni slovesnosti, ki ji bo predsedoval monaški princ, kot prvi slovenski predstavnik prejel nagrado foruma.

Širitev EU prva prioriteta finskega predsedstva
10. 06. 1999 20.38
Širitev Evropske unije je prva prednostna naloga finskega predsedovanja povezavi v drugi polovici letošnjega leta. To je po pogovorih s slovenskim ministrom za evropske zadeve Igorjem Bavčarjem povedal finski minister za evropske zadeve in zunanjo trgovino Kimmo Kalevi Immeri Sasi, ki se mudi na nekajurnem obisku v Sloveniji.

EU o Kosovu in načrtih za prihodnost regije
17. 05. 1999 17.40
Zunanji ministri Evropske unije so danes na zasedanju v Bruslju izrazili obžalovanje, da jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević še vedno ni izpolnil pogojev, ki mu jih je v zvezi s kosovskim konfliktom postavila mednarodna skupnost. Poleg tega so se zavzeli za intenzivno iskanje politične rešitve ter za čimprejšnje oblikovanje ustrezne resolucije Varnostnega sveta Združenih narodov.

Črna gora kot opazovalka na sestanek o stabilnosti na Balkanu
17. 05. 1999 15.11
Evropska unija je danes, ko se na obisku v Bruslju mudi črnogorski predsednik Milo Djukanović, Črno goro povabila, naj se kot opazovalka udeleži pripravljalnega sestanka o ustanovitvi pakta za stabilnost na Balkanu, ki bo 27. maja v Bonnu.

Schroeder Črni gori obljubil podporo in pomoč
11. 05. 1999 20.10
Nemški kancler Gerhard Schroeder je Črni gori obljubil nemško podporo in pomoč. Schroeder je v pogovoru s črnogorskim predsednikom Milom Djukanovićem danes v Bonnu opozoril, da naftni embargo proti ZRJ prizadene tudi to jugoslovansko republiko. Vendar pa se bo nemška vlada v primeru pomanjkanja zavzela za to, da bi Črno goro izvzeli iz embarga.

Prvi obisk visokega predstavnika Mehike v Sloveniji
14. 04. 1999 16.08
V okviru turneje po srednje in vzhodnoevropskih državah se na delovnem obisku v Sloveniji danes mudi namestnik mehiškega zunanjega ministra, pristojen za Severno Ameriko in Evropo, Juan Rebolledo Gout. Mehiški gost se je dopoldne sestal z gostiteljem, državnim sekretarjem v MZZ Francom Jurijem, s katerim se je pogovarjal predvsem o dvostranskih vprašanjih in razmerah na Kosovu, sprejel pa ga je tudi zunanji minister Boris Frlec.