opozicije

Clintonovo srečanje z vodjo izraelske opozicije
21. 02. 1998 13.04
Ameriški predsednik Bill Clinton se je v petek v Beli hiši o iraški krizi pogovarjal z vodjo izraelske laburistične opozicije Ehudom Barakom. Kot danes še poroča izraelski državni radio, je bilo na srečanju govora tudi o bližnjevzhodnem mirovnem procesu, po pogovoru pa je Barak izrazil prepričanje, da se je ameriški predsednik odločil, da bo spoštovanje odločitev Združenih narodov v zvezi z iraško krizo po potrebi dosegel tudi s silo.

Ameriška podpora iraški opoziciji?
19. 02. 1998 09.31
Predstavniki State Departmenta se bodo ta teden v Washingtonu sestali s predstavniki iraške opozicije, ki so že nekaj dni v ZDA. Govorili bodo o možnosti ameriške podpore sicer zelo maloštevilni iraški opoziciji.

Spodnji dom britanskega parlamenta podprl Blairov odnos do iraškega vprašanja
18. 02. 1998 10.06
Spodnji dom britanskega parlamenta je po večurni razpravi sinoči z veliko večino podprl politiko laburistične vlade do Iraka. V večurni razpravi so poslanci ocenili, da je ministrski predsednik Tony Blair sprejel "vse potrebne korake" za razrešitev spora z Bagdadom, vojaško akcijo proti Iraku v primeru neuspeha diplomatskih sredstev pa so v razpravi odločno podprli tudi poslanci konservativne opozicije.

Nemški parlament za širitev NATA
13. 02. 1998 16.46
Poslanci spodnjega doma nemškega parlamenta so se v četrtek z veliko večino glasov izrekli za širitev zveze NATO na Poljsko, Češko in Madžarsko. Poslanci vladajoče koalicije in socialdemokratske opozicije so v razpravi poudarili, da morajo vrata Severnoatlantske zveze ostati odprta tudi za druge kandidatke, medtem ko so prenovljeni komunisti menili, da se NATO ne bi smel več širiti.

Vjesnik: Razkrinkani Padalec
13. 02. 1998 12.42
Očitno se je Janez Drnovšek odločil iz defenzive preiti v ofenzivo, predvsem v odnosih s Hrvaško. V zadnjem času je namreč sovpadanje nekaterih dogodkov v hrvaško-slovenskih odnosih (mejni incident na slovensko-hrvaški meji, govorice o prodaji za molk Trdinovega vrha ter obisk Jelinčiča v Beogradu) povzročilo zmedo na slovenskem političnem prizorišču, premiera Drnovška, sicer izredno realnega in nadvse pragmatičnega politika, pa potisnilo v obrambni položaj. Vtis je, da se zadnje tedne najvišji slovenski politični organi ukvarjajo samo s Slovenijo, piše Mihailo Ničota. Drnovšek je, po krajšem molku, ponovno prevzel pobudo, poudarja Ničota in kot primer te pobude navaja premierovo izjavo, da bo poskušal doseči konsenz političnih strank o dogovorih s Hrvaško in "delovno kosilo" s prvaki opozicije. Posledica te pobude je oblikovanje skupine za prijateljstvo s Hrvaško in zahteva parlamentarnega odbora za mednarodne odnose po obravnavi protihrvaškega obnašanja Zmaga Jelinčiča. Jelinčič je sedaj povsem razkrinkan, poudarja Ničota ter na koncu sprašuje, če je to tudi začetek nove precej bolj učinkovite faze pospešenih pogajanj in dogovorov med Hrvaško in Slovenijo.

Portugalska liberalizirala določilo o pravici do splava
05. 02. 1998 16.42
Portugalska je navkljub silovitim protestom katoliške cerkve kot zadnja evropska država liberalizirala določila o pravici do splava. Parlament v Lizboni je minulo noč sprejel določilo, v skladu s katerim se umetna prekinitev nosečnosti ne kaznuje do desetega tedna nosečnosti.

Položaj v državi je trden, meni Bill Clinton
28. 01. 1998 09.59
Ameriški predsednik Bill Clinton je v govoru o položaju v državi pred obema domoma kongresa ter člani kabineta načel najpomembnejše teme, ki zadevajo ZDA in svetovno skupnost na prehodu v prihodnje tisočletje. Opogumljen z glasnim aplavzom ob vstopu v kongresno dvorano, je Clinton najprej sam sebi postavil vprašanje "kakšen je položaj v državi" in si takoj odgovoril: "Položaj v državi je trden." Clinton je potrdil napovedi in se škandala v zvezi z intimnim odnosom z Monico Lewinsky ni dotaknil niti z besedico.

V Džakarti protesti proti Suhartu
26. 01. 1998 09.41
Pripadniki Megawati Sukarnoputri, pro-demokratične politične predstavnice opozicije, so danes pred parlamentom v Džakarti demonstrirali proti ponovni izvolitvi predsednika Suharta za predsednika države, kar bi bil že njegov sedmi mandat. Po podatkih prič se je pred stavbo parlamenta zbralo približno 120 ljudi. O incidentih ne poročajo. Protestniki so izrazili podporo hčeri prvega indonezijskega predsednika Sukarna, ki naj bi na predsedniških volitvah marca nastopila kot Suhartova protikandidatka.

Delegacija EU in alžirska vlada za razjasnitev nedavnih pokolov
20. 01. 1998 09.07
Delegacija Evropske unije se bo v Alžiru danes sestala s predstavniki alžirske vlade in opozicije. Na pogovorih bodo skušali razjasniti nedavne pokole, v katerih je bilo od začetka postnega meseca ramadana konec decembra ubitih na stotine civilistov. EU želi "pospešiti politični dialog z Alžirijo" in konstruktivno prispevati k "lajšanju trpljenja alžirskega prebivalstva", je ob prihodu delegacije evropske trojke v Alžir v ponedeljek zvečer povedal namestnik britanskega zunanjega ministra Derek Fatchett.

V glasovanju za proračun prva zmaga za Netanjahuja
05. 01. 1998 15.11
Z veliko napetostjo pričakovano glasovanje o spornem izraelskem proračunu za leto 1998 se je danes začelo s prvo zmago za koalicijo premiera Benjamina Netanjahuja. Čeprav je zunanji minister David Levy, ki je odstopil dan prej, prvič glasoval z opozicijo, je koalicija - kot pričakovano - s 60 glasovi sprejela proračunski memorandom, ki določa okvir proračuna za letošnje leto, proti pa je bilo 53 članov opozicije.

V Keniji neuradno vodi Arap Moi
31. 12. 1997 09.52
Po prvih neuradnih podatkih na kenijskih predsedniških volitvah vodi sedanji predsednik Daniel Arap Moi pred glavnim protikandidatom Mwaijem Kibakijem. Kot je danes poročala državna televizija v Nairobiju, je po preštetih glasovih v zgolj devetih od skupno 210 volilnih okrajev Moi zmagal v osmih, Kibaki pa v enem okraju. Volilna udeležba v teh okrajih je bila 60- do 85-odstotna. V zadnjih spopadih med privrženci opozicije in vladnih strank ter policijo je bilo po najnovejših podatkih v Keniji ubitih šest ljudi, več deset pa je bilo ranjenih.

Slovenci - pesimisti tudi ob koncu leta?
31. 12. 1997 09.16
Dnevnik je objavil izide novoletne ankete, v kateri so naključno izbrane telefonske naročnike med drugim spraševali, kako ocenjujejo nekatere vidike slovenskega javnega življenja. Kot kažejo izidi ankete, vprašani pozitivno ocenjujejo le slovensko zunanjepolitično pobudo. Slovensko zunanjo politiko in vključevanje Slovenije v mednarodne povezave je kot uspešno ocenilo 45,5 oz. 51,9 odstotka vprašanih, kot neuspešno pa 39,7 odstotka oz. 32,8 odstotka. Delo vladne koalicije je za uspešno ocenilo le 26,6 odstotka, več kot 53,8 odstotka anketiranih pa je menilo, da je neuspešno. Delo parlamenta ocenjuje za uspešno 22 odstotkov vprašanih, 63,2 odstotka pa za neuspešno. Delo parlamentarne opozicije ocenjuje kot neuspešno 23,3 odstotka vprašanih, 48,9 odstotka pa jih meni, da je neuspešno. Stopnjo socialne varnosti je za uspešno ocenilo le 21,1 odstotka anketiranih, medtem ko jih je 68,5 odstotka menilo, da je neuspešna. Prav tako je večina vprašanih (64,3 odstotka) ocenila, da je poslovanje slovenskega gospodarstva neuspešno. Za uspešno ga je ocenilo le 21,9 odstotka vprašanih.

Politiki v Keniji svarijo pred volilnim polomom
30. 12. 1997 16.48
Dan po neredih ob začetku predsedniških in parlamentarnih volitev v Keniji so politiki iz opozicijskih vrst in vladajočega tabora posvarili pred popolnim volilnim polomom. Pripadniki opozicije kot tudi vladajoče stranke Kanu predsednika Daniela Arapa Moija so omenili poskuse ponarejanja volilnih rezultatov.

Predstavniki ruskega vodstva so se sešli na prvi okrogli mizi
26. 12. 1997 12.48
Predstavniki ruskega vodstva, opozicije ter posameznih regij so se v Kremlju sešli na prvi okrogli mizi. Kot je dejal predsednik države Boris Jelcin, je srečanje priložnost za demokratično dosego soglasja o pomembnejših političnih vprašanjih v državi. Sicer pa je sestanek posvečen vprašanju pravice do zasebne lastnine. Današnjega posveta se udeležuje 25 politikov, med njimi premier Viktor Černomirdin, predsednika obeh domov parlamenta, vodje poslanskih skupin ter vodilni predstavniki posameznih pokrajin oziroma republik Ruske federacije.

Nekdanji privrženci Draškovića ustanovili novo stranko
23. 12. 1997 10.16
Razočarani privrženci srbskega opozicijskega voditelja Vuka Draškovića so danes v Beogradu ustanovili novo stranko. Srbsko gibanje obnove-Skupaj (SPO-Zajedno) namerava po besedah župana mesta Čačak Velimirja Ilića slediti "prvotnim ciljem" opozicije. Ilića so izključili iz SPO potem, ko se je po parlamentarnih volitvah v septembru uprl vse bolj očitnemu sodelovanju vodstva SPO z oblastjo.

Razprava o proračunu brez predstavnikov vlade
24. 09. 1997 00.00
Parlamentarna komisija za nadzor lastninskega preoblikovanja in privatizacije naj bi na današnji seji obravnavala predlog letošnjega proračuna. Ker se seje ni udeležil noben predstavnik vlade, ki bi predstavil predlagani proračun, zlasti pa postavke namenjene za delo ustanov, ki se ukvarjajo z lastninskim preoblikovanjem, so poslanci iz vrst opozicije po krajši razpravi predlagali, da bi uvodno obravnavo proračuna prestavili na prihodnjo sejo. Komisija predloga ni sprejela, ker je pet poslancev glasovalo za takšen predlog, pet pa je temu nasprotovalo. To pomeni, da se uvodna razprava o proračunu na komisiji ne bo ponovila, člani omenjene komisije pa bodo ponovno obravnavali predlagan proračun šele v drugem krogu razprav, ko bodo parlamentarna telesa razpravljala o amandmajih na proračun.