opozicije

Brazilija postavila nov neslavni rekord v krčenju amazonskega pragozda
02. 07. 2022 09.52
Krčenje gozdov v brazilskem amazonskem pragozdu je v prvi polovici leta 2022 doseglo rekordno raven, je v petek sporočila brazilska vesoljska raziskovalna agencija Inpe. Največji tropski deževni gozd na svetu je od začetka leta izgubil 3750 kvadratnih kilometrov džungle, kar je najslabša številka v tem obdobju od začetka beleženja leta 2016.

Vrečkova in Golob: Depolitizacija RTVS nujna še pred poletjem
01. 07. 2022 16.32
Vladni predlog novele zakona o RTVS je dober in depolitizira delovanje RTVS, je na novinarski konferenci po seji zatrdila ministrica za kulturo Asta Vrečko. Njegov sprejem želijo pred poletjem, če bo opozicija zavlačevala, pa bodo razmislili tudi o drugih ukrepih, da bi rešili "agonijo RTVS" pred poletjem, je dejal premier Robert Golob.

Srbi imajo med svetovnimi voditelji najboljše mnenje o Vladimirju Putinu
01. 07. 2022 11.59
Srbi menijo, da je Rusija najpomembnejši partner Srbije, najboljše mnenje med svetovnimi voditelji pa imajo o ruskem predsedniku Vladimirju Putinu, je pokazala raziskava srbskega raziskovalnega centra Demostat. Štiri petine jih nasprotuje sankcijam proti Rusiji, več kot polovica pa bi jih na referendumu glasovala proti vstopu Srbije v EU.

Klakočar Zupančičeva se bo zaradi odsotnosti poslancev posvetovala z vodji poslanskih skupin
30. 06. 2022 17.46
Predsednica državnega zbora bo naslednji teden opravila posvet z vodji poslanskih skupin o delu DZ. Med njo in poslanci se je na seji zaiskrilo, ko je naštela, kdo izmed odsotnih poslancev se ni opravičil. Poslanci so jo pozvali, naj ne vzpostavlja novega reda in ostane pri tem, da navede le tiste, ki so odsotnost opravičili.

Šrilanka zaradi hudega pomanjkanja ustavila prodajo bencina in dizla
28. 06. 2022 16.36
Šrilanka, ki se je znašla sredi najhujše gospodarske krize v zadnjih desetletjih, je ustavila prodajo bencina in dizelskega goriva za zasebna vozila. Gorivo bo na voljo le za nujne storitve, ukrep pa bo veljal dva tedna. Šole v urbanih območjih so zaprle svoja vrata, oblasti pa so prebivalcem naročile, naj delajo od doma.

Proslava pred dnevom državnosti tokrat brez ograj in odprta za vse
24. 06. 2022 19.43
Na predvečer dneva državnosti se po vsej državi odvijajo slovesnosti. Osrednja proslava se v središču prestolnice na Kongresnem trgu začenja nekaj čez 21. uro. Kdo se je bo udeležil in koga na proslavi ne bo?

Golob: Slovenija bo vztrajala glede BiH tudi do jutra, če bo treba
23. 06. 2022 13.19
Treba najti konsenz, je glede slovenskega predloga za takojšnjo podelitev statusa kandidatke BiH ob prihodu na vrh EU povedal slovenski premier Golob. Poudaril je, da Slovenija ne bo blokirala podelitve statusa Ukrajini, vendar pa to ne pomeni, da Slovenija ne bo vztrajala glede BiH, "tudi do jutra, če bo treba". Tudi hrvaški predsednik Milanović je pred vrhom v Bruslju še enkrat pozval EU, da BiH dodeli status kandidatke za članstvo. Odbor za zunanje zadeve bolgarskega parlamenta pa je podprl odpravo blokade Severne Makedonije.

Posredovanje avstralskega premierja v postopku proti Assangeu?
20. 06. 2022 15.41
Avstralski premier Anthony Albanese je dejal, da se bo "diplomatsko angažiral" v še vedno trajajočem sodnem postopku proti avstralskemu aktivistu in ustanovitelju Wikileaksa Julianu Assangeu, ki bi ga Velika Britanija lahko kmalu izročila ZDA.

Množični protesti v Skopju, zahtevajo predčasne volitve
19. 06. 2022 11.00
V makedonski prestolnici Skopje se je v soboto zvečer zbralo več deset tisoč privržencev opozicije, ki so zahtevali razpis predčasnih parlamentarnih volitev v državi. Proteste je pripravila glavna opozicijska stranka, desna VMRO-DPMNE, ki je bila v preteklosti vrsto let na čelu države.

'SDS s predlogom za referendum skuša čim dlje obdržati oblast nad RTV'
17. 06. 2022 10.44
Te dni se izteka 30-dnevni zakonski rok, po katerem bo DZ lahko glasoval o predlogu za referendum, ki ga je vložila SDS o spremembah zakona o RTVS. S tem se je tudi postopek odločanja o tem predlogu, ki ga je koalicija sicer nameravala zavrniti, zavlekel. Analitik Andraž Zorko v tem vidi predvsem "pragmatičen cilj čim dlje obdržati oblast v svojih rokah in oblast nad RTV". A ocenjuje, da je SDS v svojih potezah bolj ali manj osamljena.

Nepotizem ali feminizem? Žena poslanca Levice vodja Meščevega kabineta
14. 06. 2022 15.55
Vodenje kabineta na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je minister Luka Mesec zaupal Maji Tašner Vatovec, ženi strankarskega kolega in poslanca Mateja Tašnerja Vatovca. Opozicija potezo kritizira in pravi, da gre za kadrovanje po družinski liniji, v stranki Levica pa odgovarjajo, da "ne gre za vprašanje nepotizma, ampak feminizma". Na ministrstvu odgovarjajo, da so zaposlitve v kabinetu ministra vezane na osebno zaupanje funkcionarja. Tako meni tudi Komisija za preprečevanje korupcije.

SDS nezadovoljen z razrezom delovnih teles, Knovs še brez predsednika
09. 06. 2022 15.29
Državni zbor je na izredni seji soglasno imenoval predsednike in podpredsednike nekaterih delovnih teles DZ. Predlog sklepa so v DZ vložili poslanske skupine Svoboda, SDS in SD. Štiri delovna telesa bodo vodili poslanci SDS. Stranka zaradi razreza, ki jim je dodelil le pet predsedniških mest, nanje sprva ni želela imenovati svojih članov. Nezapolnjeni ostajata še predsedniški mesti komisije za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb ter ustavne komisije DZ.

Nadomestni poslanci bodo v četrtek sedli v poslanske klopi
08. 06. 2022 10.31
Kolegij predsednice državnega zbora je sklenil, da bodo v četrtek poslanke in poslanci na izredni seji DZ potrjevali poslanske mandate poslancev, ki bodo nadomestili strankarske kolege, ki so v preteklem tednu parlamentarne klopi zamenjali za vladne. Poslanci bodo glasovali tudi o kandidatu za podpredsednika državnega zbora Danijelu Krivcu.

'Poklicna imuniteta poslanca varuje tako, da res lahko trosi vse možne neumnosti in laži'
06. 06. 2022 07.10
Predsednica Državnega zbora Urška Klakočar Zupančič je minuli teden s svojim govorom zelo razburila poslansko skupino SDS, ki od prve dame parlamenta zahteva opravičilo, ker naj bi grobo obračunala z njimi ter nedostojno in žaljivo napadla njihove poslance. Klakočar Zupančičeva se za izrečene besede ne misli opravičiti, ker da je govorila zgolj o dejstvih in dejanjih prejšnje vlade v minulih dveh letih, pravi. "Za nekaj, kar je resnično, se seveda ne bom opravičevala. Verjamem, da je včasih težko pogledati resnici v oči," je povedala v pogovoru za 24ur.com. Govorili sva tudi o njenih odmevnih rdečih petkah, pa o tem, da se sodna pošta ne dviguje, o težkih besedah, ki padajo v parlamentu, pa tudi o imuniteti, ki jo imajo poslanci za to, kar govorijo v hramu demokracije. "Dejansko poklicna imuniteta poslanca varuje tako, da res lahko trosi vse možne neumnosti in laži na sejah, za kar ni kazensko odgovoren. Je pa še vedno civilno, torej odškodninsko odgovoren," pojasnjuje predsednica.

Švarc Pipanova obljublja dosledno spoštovanje vladavine prava
03. 06. 2022 13.59
Zdaj že nekdanji minister za pravosodje Marjan Dikaučič je predal posle svoji naslednici Dominiki Švarc Pipan. Poudarila sta, da je primopredaja potekala v sproščenem vzdušju. Nova pravosodna ministrica je med ključnimi prioritetami svojega mandata izpostavila dosledno spoštovanje in udejanjanje vladavine prava.

Ministrskemu kandidatu za izobraževanje Papiču zelena luč pristojnega odbora DZ
28. 05. 2022 21.13
Kandidat za ministra za izobraževanje, znanost in šport Igor Papič je s predstavitvijo prepričal odbor DZ za izobraževanje, znanost, šport in mladino. Predstavitev nekdanjega rektorja ljubljanske univerze je kot ustrezno ocenilo devet članov omenjenega odbora, kot neustrezno pa pet.

Komisija predstavitev Arčona ocenila kot ustrezno
28. 05. 2022 18.02
Kandidat za ministra brez resorja, ki bo pristojen za odnose Slovenije s slovensko avtohtono narodno skupnostjo v sosednjih državah in Slovence po svetu, Matej Arčon je uspešno prestal zaslišanje pred pristojno komisijo DZ. Da je bila predstavitev kandidata ustrezna, je menilo devet članov komisije, dva sta bila proti.

Odbor DZ za gospodarstvo podprl predstavitev ministrskega kandidata Hana
28. 05. 2022 17.59
Odbor DZ za gospodarstvo je predstavitev kandidata za ministra za gospodarski razvoj in tehnologijo Matjaža Hana ocenil kot ustrezno. Vprašanja so se med drugim nanašala na napovedane spremembe pri obdavčitvi, zagotavljanje kadrov, državno lastništvo v turizmu, ukrepanje ob draginji. Sam napoveduje posvetovanje in dialog z deležniki.

Poljski poslanci odpravili sporno disciplinsko zbornico za sodnike
26. 05. 2022 21.38
Spodnji dom poljskega parlamenta je glasoval za razpustitev spornega disciplinskega mehanizma vrhovnega sodišča, ki predstavlja osrednje jabolko spora med Varšavo in Brusljem. Zakon o odpravi disciplinske zbornice je predlagal poljski predsednik Andrzej Duda, zdaj pa ga mora potrditi še zgornji dom parlamenta, senat.

Je NSi pri razrezu delovnih teles izigrala SDS? 'Nikomur se ne bomo podrejali'
26. 05. 2022 08.55
Nova vlada še ni niti sestavljena, pa se je med nekdanjima velikima koalicijskima zaveznicama SDS in NSi že vnel spor. SDS trdi, da je na račun NSi, ki je vložila dopolnilo, izgubila eno predsedniško mesto v parlamentarnih odborih in da so jih izigrali. V NSi odgovarjajo, da je bil njihov predlog državotvoren in da je končni razrez pošten. "Smo tretja največja stranka in se ne bomo podrejali nikomur, ne SDS in ne koaliciji!" Posledično Knovs še ni ustanovljen, SDS pa napoveduje, da bo v DZ delovala šele takrat, ko se bo spoštoval Poslovnik.

V požaru v bolnišnici v Senegalu umrlo enajst novorojenčkov
26. 05. 2022 08.17
V požaru v bolnišnici v mestu Tivaouane na zahodu Senegala je umrlo enajst novorojenčkov, je sporočil predsednik države. Po prvih podatkih senegalskih uradnikov je požar povzročil kratek stik. Dogodek je sprožil val ogorčenja nad stanjem zdravstvenega varstva v državi.

Golob: Prav je, da tisti, ki imamo več, prispevamo več
25. 05. 2022 22.53
Robert Golob je bil izvoljen za mandatarja 15. slovenske vlade. Pred tem pa burna razprava v parlamentu, v kateri so padala opozorila predvsem iz največje opozicijske stranke SDS, da nas koalicijska pogodba nove vlade vodi nazaj v socializem, da je največja nevarnost koalicijske pogodbe ta, da nas bo nova vlada ubila z davki, da bo na novo opredelila družino, da je Robert Golob zmagal s populizmom, da bo imela vlada preveč ministrstev, v Novi Sloveniji pa so napovedali, da bodo zakon o dohodnini branili z vsemi sredstvi, tudi z referendumom. Golob se je na očitke opozicije odzval v oddaji 24UR ZVEČER.

Golobu 54 glasov podpore, v DZ že vložil listo ministrskih kandidatov
25. 05. 2022 06.50
V Državnem zboru so glasovali o kandidatu za predsednika vlade. Dr. Robert Golob je bil izvoljen s 54 glasovi podpore. Golob je takoj po objavi rezultatov tudi prisegel. Dejal je, da je hvaležen in ponižen, ker bo lahko državo popeljal "v boljšo prihodnost, ki si jo zaslužimo vsi". Obljubil je, da želi delati v dobro vseh. Golobu so v razpravi podporo izrekli koalicijski poslanci, medtem ko so bili opozicijski precej kritični do načrtov nove koalicije. Golob je sicer v DZ že vložil listo ministrskih kandidatov.

Kakšen bo razrez delovnih teles v DZ in kaj bo iztržila opozicija?
21. 05. 2022 19.09
Potem ko se je v zadnjih dneh dokončno oblikovala kandidatna lista nastajajoče ministrske ekipe in ko je bodoča koalicija že bila tarča prvih bodic prekaljene opozicije, si poslanci hkrati delijo tudi delo v Državnem zboru. V prihajajočem tednu naj bi tako glasovali tudi o razrezu delitve delovnih teles, o šefih odborov in članih. In koliko bo kdo iztržil, kaj bo preostalo opoziciji?

'Posvetovalni referendum o RTV-naročnini dopusten, zakonodajni ne bi bil'
19. 05. 2022 09.35
Poslanci SDS so v DZ vložili dva predloga za posvetovalni referendum, tudi glede obveznosti RTV-naročnine. In medtem ko zakonodajni referendum glede tega vprašanja ne bi bil dopusten, pa svetovalni je, pravi ustavni pravnik Igor Kaučič. Takšno pobudo vidi predvsem v funkciji zavlačevanja odločanja o zakonu. Analitik Andraž Zorko pa v predlogu SDS-a za razpis posvetovalnih referendumov o zakonu o vladi in zakonu o RTV vidi predvsem "pragmatičen cilj čim dlje obdržati oblast v svojih rokah in oblast nad RTV". A ocenjuje, da je SDS v svojih potezah bolj ali manj osamljena, nastajajoča koalicija pa še bolj odločna v svojih korakih na poti do nove vlade.

Arsenovič prepušča odločitev o svoji usodi volivcem
19. 05. 2022 14.26
Mariborski župan Saša Arsenovič vztraja pri ponovni kandidaturi na jesenskih županskih volitvah. Meni namreč, da bi bilo "nepošteno" do volivk in volivcev, če jim ne bi dal možnosti, da presodijo o njegovem delu in delu njegove ekipe na prihodnjih lokalnih volitvah.

Sodelovanje koalicije: predsednik vlade bo imel zadnjo besedo
18. 05. 2022 21.13
Protokol o sodelovanju koalicijskih partnerjev velik poudarek namenja usklajevanju med koalicijskimi partnerji, tako v vladi kot tudi v DZ. Jasno so določene tudi naloge posameznih deležnikov koalicije. Pri nejasnostih bo tehtnico nagnilo Gibanje Svoboda kot največja koalicijska stranka, predsednik vlade pa bo imel zadnjo besedo.

Golob: Nihče nam ne more preprečiti, da se vlada vzpostavi 3. junija
18. 05. 2022 12.04
Potem ko je poslanska skupina SDS vložila predlog za razpis posvetovalnega referenduma o predlogu sprememb zakona o vladi, so v koaliciji prepričani, da gre za nagajanje in zavlačevanje. "To ni manever, ki bi kakorkoli preprečil, da se vlada ne vzpostavi 3. junija," je v odzivu dejal predsednik Gibanja Svoboda, Robert Golob. Začasno bo Mesec prevzel ministrstvo za delo, Kumer infrastrukturo, Papič izobraževanje.

ZDA bodo omilile sankcije proti Venezueli
18. 05. 2022 06.54
ZDA so v torek nekoliko sprostile sankcije proti Venezueli. Washington je spremenil ton v pogovoru z oblastjo Nicolasa Madura in si za dialog s Caracasom začel prizadevati takoj po ruskem napadu na Ukrajino in pretresih na svetovnih naftnih trgih. V Beli hiši sicer trdijo, da so te ukrepe sprejeli na prošnjo venezuelske opozicije.

V 'denacifikacijo' Ukrajine tudi ruski neonacisti
17. 05. 2022 07.00
Ko je Vladimir Putin napovedal rusko invazijo na Ukrajino, je med ključnimi razlogi za takšno odločitev navedel "denacifikacijo Ukrajine". To je sprožilo začudenje dela mednarodne javnosti, a tudi ostre kritike, saj da bi moral ruski predsednik najprej počistiti pred svojim pragom. Tudi v Rusiji in na ukrajinskem bojišču namreč delujejo ruske militantne neonacistične in ultranacionalistične skupine, čeprav večinoma "podtalno", saj je njihovo delovanje uradno prepovedano. Nekateri posamezniki so tudi pripadniki ruskih vojaških enot, kar priznava tudi sam Putin. Največ kontroverz pa se vrti okrog razvpite skrivnostne skupine Wagner, ki naj bi štela več kot 4000 članov iz 15 različnih držav.