opozicije

Množice protestnikov v Srbiji blokirale prometne poti

04. 12. 2021 14.51

V več srbskih mestih so potekali množični protesti proti načrtom mednarodne korporacije Rio Tinto in vlade predsednika Aleksandra Vučića za izkopavanje litija na zahodu Srbije. Vlada je namreč s sprejetjem zakona o razlastitvi ter o referendumu in ljudski iniciativi olajšala investicije britansko-avstralski korporaciji, ki je zaradi aktivnosti v državah v razvoju pogosta tarča kritik okoljevarstvenikov. Srbski predsednik je po protestih presenetil z izjavo, da se bo zavzel za spremembo spornega zakona o razlastitvi lastnikov zemljišč.

Denarno nadomestilo zaradi karantene tudi za samozaposlene in kmete

04. 12. 2021 08.31

V veljavo je stopil dopolnjeni zakon o nujnih ukrepih na področju zdravstva, ki v primeru okužbe s koronavirusom ali zaradi obveznosti varstva otroka zaradi odrejene karantene uvaja denarno nadomestilo tudi za samozaposlene, družbenike gospodarskih družb in kmete. Iz prvotnega zakona so namreč omenjene skupine izpadle. Del opozicije, ki je dopolnitev vložil v parlamentarni postopek, je to pripisal vladni napaki.

Sporni predlog novele zakona: 'Predlagatelji namer po politizaciji šole niti ne skrivajo'

03. 12. 2021 09.23

Odbor DZ za izobraževanje, znanost, šport in mladino je obravnaval predlog novele zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja, ki predvideva povečanje števila predstavnikov ustanovitelja. Predlogu nasprotuje pedagoška stroka, saj naj bi pri imenovanju ravnateljev šol in vrtcev več vpliva imela politika namesto zaposlenih. Ocena stanja v predlogu je žal lepljenka političnih floskul in iz konteksta iztrganih ocen, poudarjajo na ljubljanski filozofski fakulteti: "Predlagatelji svojih namer po krhanju strokovnosti in politizaciji šole niti ne skrivajo. Spremembe, ki jih želijo uveljaviti, so zato zelo škodljive."

SDS in NSi predlagata ustanovitev nove vojaške akademije

02. 12. 2021 12.52

Janez Janša in Matej Tonin bi namesto obramboslovja na FDV ustanovila svoj "West Point". Na katedri za obramboslovje na Fakulteti za družbene vede so presenečeni nad predlogom ustanovitve vojaške akademije, proti pa so po naših informacijah tudi v delu opozicije. Skrbi med drugim povzroča tudi dejstvo, da predlog sprememb zakona o visokem šolstvu ta proces po mnenju katedre za obramboslovje ignorira in želi ustanoviti notranji vojaški zavod, ki bi bil izločen iz javnega sistema izobraževanja, kar je v nasprotju s siceršnjimi evropskimi trendi.

Odbor za finance dal zeleno luč razbremenitvam pri dohodnini

01. 12. 2021 18.57

Prav lahko se zgodi, da nam bo novo, elektronsko vinjeto, prihodnje leto kupila država. Ne zares, ampak posredno, saj so poslanci odbora za finance ure pretresali predlog sprememb zakona o dohodnini. Ta bo, če bo sprejeta, vsem, ki prejemajo minimalno plačo, zaradi dviga splošne olajšave že prihodnje leto prinesla 160 evrov več, leta 2025 pa že 640.

Pogoji, pod katerimi bi vlada lahko uvedla policijsko uro, omejila gibanje in zaprla trgovine

30. 11. 2021 18.46

Bo civilni družbi uspelo, kar ni politiki? Pravni strokovnjaki z ljubljanske in mariborske fakultete so skupaj s Pravno mrežo za varstvo demokracije spisali spremembe Zakona o nalezljivih boleznih, kar zahteva Ustavno sodišče. Z njimi bi natančno določili, kdaj in pod kakšnimi pogoji lahko vlada uvede policijsko uro, omeji gibanje in zbiranje ali zapre trgovine. Večjo vlogo pri odločanju bi imel Državni zbor, kjer so zakon enkrat že neuspešno skušali popraviti. Kakšne možnosti ima novi predlog?

Poljski parlament sprejel novelo Zakona o varovanju meje

30. 11. 2021 17.23

Spodnji dom poljskega parlamenta, sejm, je sprejel novelo Zakona o varovanju meje, ki dopušča začasno omejevanje svobode gibanja in medijev na poljski meji z Belorusijo, Rusijo in Ukrajino. Razlog za sprejem omenjenega zakona je migrantska kriza na poljsko-beloruski meji. Kot je sporočila poljska obmejna policija, so v enem dnevu zabeležili 134 poskusov nezakonitega prečkanja meje.

Razprava o Sloveniji v Bruslju: ostre izmenjave med in 't Veldovo in Tomčevo

29. 11. 2021 08.36

Razprava o oktobrski misiji odbora Evropskega parlamenta v Sloveniji je izzvenela v znamenju ostre izmenjave med evropsko poslanko Romano Tomc in vodjo delegacije Sophie in 't Veld. Tomčeva je izpostavila, da je misija zgrešila cilj, in 't Veldova pa je odločno zavrnila napade in EPP pozvala h konstruktivnemu sodelovanju.

Ekološka vstaja v Srbiji: protestniki blokirali ceste, prišlo do pretepa

27. 11. 2021 18.53

V Srbiji veliko prahu dviga načrtovano odprtje rudnika litija, ki ga je napovedalo britansko-avstralsko podjetje Rio Tinto. Peticijo proti odprtju rudnika na lokaciji Jadar pri Loznici je podpisalo več kot 220.000 ljudi, na ustavno sodišče pa je že bila poslana zahteva za oceno ustavnosti lokalnega prostorskega načrta, ki predvideva izkoriščanje litija. Nasprotniki so znova dvignili glas in se v luči varovanja okolja podali na ulice širom Srbije. Protesti pa niso minili brez izgredov, saj so se nad demonstrante znesli huligani. Tako so jih poimenovali srbski mediji, ki so še dodali, da so protestnike pretepali s palicami, eden od njih je šel nadnje celo z bagrom.

Bo trnova pot do preživnine kmalu lažja?

25. 11. 2021 17.09

DZ je po opravljeni prvi obravnavi s 85 glasovi za in nobenim proti sprejel sklep, da je predlog novele zakona o javnem štipendijskem, razvojnem, invalidskem in preživninskem skladu, ki so ga vložili v Levici in LMŠ, primeren za nadaljnjo obravnavo. Predlog po navedbah predlagateljev lajša pot do pridobitve nadomestila preživnine.

DZ s 45 glasovi potrdil 670-milijonski dvig proračunske porabe

25. 11. 2021 16.20

Kljub odločnem nasprotovanju dela opozicije je DZ potrdil 670-milijonsko zvišanje zgornje meje izdatkov državnega proračuna v letošnjem letu. Vlada je dvig predlagala z utemeljitvijo, da bo omogočil nadaljnje nemoteno financiranje ukrepov za spopadanje z epidemijo covida-19.

Komisar Reynders obžaluje nenadno zmanjšanje slovenskega proračuna za pravosodje

24. 11. 2021 07.35

Evropski parlament je na plenarnem zasedanju v Strasbourgu razpravljal o temeljnih pravicah in vladavini prava v Sloveniji. Poudarek je bil na imenovanju evropskih delegiranih tožilcev v okviru evropskega javnega tožilstva. Evropski komisar za pravosodje Reynders je izrazil obžalovanje zaradi nenadnega zmanjšanja proračuna za pravosodni sistem. Izrazil pa je zadovoljstvo glede imenovanja slovenskih evropskih delegiranih tožilcev.

Predlog zakona o dolgotrajni oskrbi prestal tudi drugo obravnavo

24. 11. 2021 07.13

Kljub številnim pomislekom, ki jih je na izredni seji o predlogu zakona o dolgotrajni oskrbi izrazil del opozicije, največ pomanjkljivosti so ob tem izpostavili na področju financiranja, je predlog prestal tudi svojo drugo obravnavo. Od 79 navzočih poslancev jih je za predlog zakona glasovalo kar 64, proti pa so bili le štirje. S tem so sprejeli vsa koalicijska dopolnila, dopolnila, ki so jih pripravili v Levici, v SD in SAB ter v LMŠ, pa so zavrnili.

'Obstanek ministra Dikaučiča je predvsem in v prvi vrsti poraz za našo državo'

24. 11. 2021 06.00

Je glasovanje o interpelaciji zoper ministra za pravosodje Marjana Dikaučiča dokončno zacementiralo razmerje moči v parlamentu in odpihnilo sanje opozicije, da bi lahko zrušila vsaj enega ministra Janševe vlade, ki mu kljub občasnemu nihanju podpore v parlamentu v ključnih trenutkih uspe zbrati dovolj glasov, tako da vlada svoje ministre ohranja na položaju ne glede na to, kaj počnejo? Tudi zato so oči vse bolj uprte v prihajajoče volitve, na katerih se bodo pojavili tudi novi igralci. Desnosredinski pol naj bi ojačale stranke, združene v gibanje Povežimo Slovenijo, zmago leve sredine na volitvah pa naj bi omogočil vstop Roberta Goloba v politiko, če se bo za to odločil.

Dikaučič preživel interpelacijo s peto najnižjo podporo

23. 11. 2021 19.43

Minister za pravosodje Marjan Dikaučič je prestal interpelacijo, a ga je podprlo le 28 poslancev iz koalicijskih SDS in SMC, kar je peta najnižja podpora kateremu od interpeliranih ministrov doslej. Minister kljub temu ocenjuje, da je poslance prepričal z argumenti. V Toninovi NSi so se glasovanja vzdržali. Kaj s tem sporočajo Janševi koaliciji? In kaj to pomeni za napovedani interpelaciji proti ministroma Hojsu in Vizjaku?

DZ razširil obseg parlamentarnih preiskav o ukrepanju v epidemiji in vmešavanju v Policijo

23. 11. 2021 19.10

DZ je na seji razširil časovni obseg parlamentarne preiskave, ki se na zahtevo opozicije ukvarja z ukrepanjem vlade v epidemiji covida-19. Prav tako je razširil obseg parlamentarne preiskave, ki preiskuje sum političnega vmešavanja v delo Policije.

Zakon o dolgotrajni oskrbi opozicija označila za neučinkovit in neizvedljiv

23. 11. 2021 15.57

Na sredini izredni seji parlamenta bo potekala obravnava dopolnjenega zakona o dolgotrajni oskrbi, ki ga nujno potrebujemo, saj so potrebne konkretne spremembe ureditve in financiranja tega področja. A v opoziciji opozarjajo, da ni bilo javne razprave, prav tako so končno različico predloga poslanci prejeli manj kot 24 ur pred obravnavo v DZ. Hkrati zakon označujejo za neučinkovit, pomanjkljiv in v praksi neizvedljiv.

Koalicija in opozicija na različnih bregovih glede dviga proračunske porabe

23. 11. 2021 14.28

Poslanci koalicije in večjega dela opozicije so bili razdeljeni glede predloga vlade o 670-milijonskem povišanju zgornje meje izdatkov državnega proračuna v letošnjem letu. Koalicija je izpostavila predvsem potrebo po nadaljnjem financiranju protikoronskih ukrepov, opozicija pa je bila jasna, da bi morala vlada pripraviti rebalans proračuna.

Dikaučič po prestani interpelaciji zadovoljen, opozicije z argumenti ni prepričal

22. 11. 2021 22.06

V delu opozicije po neuspeli interpelaciji zoper pravosodnega ministra Marjana Dikaučiča menijo, da je glasovanje pokazalo nizko podporo, ki jo uživa minister. Podprlo ga je namreč 28 poslancev, kar je manj kot tretjina poslancev DZ. Dikaučič je na drugi strani izrazil zadovoljstvo, da je uspel poslance prepričati z argumenti, ki jih je predstavil.

Po zapletu z okužbami v Levici Dikaučič uspešno prestal interpelacijo

22. 11. 2021 07.57

Poslanci in poslanke so razpravljali o interpelaciji ministra za pravosodje Marjana Dikaučiča. Vložile so jo opozicijske LMŠ, SD, Levica in SAB ter nepovezani poslanci. Zaradi okužb z novim koronavirusom pri dveh poslancih Levice so v stranki predlagali preložitev glasovanja, a do dogovora ni prišlo. Na glasovanju je Dikaučič nato pričakovano prestal interpelacijo.

Hojs zavrača očitke o politizaciji Policije. 'Novela prvi korak k njeni večji strokovnosti'

21. 11. 2021 21.30

Notranji minister Aleš Hojs zavrača vsakršno politizacijo Policije z novelo zakona o organiziranosti in delu v Policiji, kot mu očitajo v opoziciji in policijskih sindikatih. V noveli vidi prvi korak do Policije, ki bo zgolj strokovna in ki ne bo spolitizirana ne z ene ne z druge strani. Ob tem je dodal tudi, da je že notranji minister v Šarčevi vladi predlagal, da se NPU umesti "nižje, kot je sedaj".

Odbor DZ za nadomestilo samozaposlenim za izgubljeni dohodek zaradi karantene

20. 11. 2021 16.10

Odbor za zdravstvo je potrdil dopolnjeni predlog novele Zakona o nujnih ukrepih na področju zdravstva, ki so ga vložili v delu opozicije. Z njim bi poplačali krivico, ki jo je samozaposlenim povzročila vlada, ko jim je odvzela pravico do nadomestila za izgubljeni dohodek zaradi odrejene karantene ali nezmožnosti opravljanja dela zaradi višje sile. Odbor Državnega zbora je dopolnjeni predlog pripravil za obravnavo v DZ z 18 glasovi za in nobenim proti. V skladu z dopolnilom odbora, ki so ga skupaj vložile vse poslanske skupine, bo ukrep za nadomestilo karantene veljal do konca tega leta.

Interpelacija Kustečeve spodletela: 'V DZ je le še kupovanje glasov in čakanje na volitve'

20. 11. 2021 07.46

Poslanci opozicije so v prvih odzivih po neuspeli interpelaciji ministrice za izobraževanje, znanost in šport Simone Kustec poudarili, da jih neuspeh interpelacije žalosti, a so ga pričakovali. Spomnili so na vse očitke ministrici. Del opozicije je ob tem izrazil dvom v možnost uspeha interpelacije pravosodnega ministra.

'Socialno tržno gospodarstvo' - nesporazum ali izpraznjenost slovenske politike?

20. 11. 2021 07.00

Datum državnozborskih volitev je znan, volilne kampanje so, sicer neuradno, že v polnem teku. Z vsakim novim škandalom vlade se kaže tudi nemoč opozicije, da predstavi konkretno alternativno politično-ekonomsko zgodbo. Namesto nekega novega koncepta, KUL poudarja pot nazaj, del liberalne politike pa išče novega obraza, za kar se zdi, da so ga v viharju zamenjav in nepotrditve dosedanjega vodstva različnih energetskih družb tudi našli. Neobstoj koncepta, s katerim bi lahko liberalne stranke združene v KUL lahko predstavile alternativo obstoječemu konservativnemu neoliberalizmu, ne preseneča, saj so v zadnjih dveh desetletjih vse vlade sprejemale dokaj podobne socialne in ekonomske politike.

Druga neuspešna interpelacija šolske ministrice. Kustečeva ostaja

20. 11. 2021 00.23

Več kot 14-urna burna razprava o interpelaciji šolske ministrice Simone Kustec opoziciji ni prinesla želenega rezultata. Za interpelacijo je glasovalo 42 poslancev, proti pa 39. Da bi interpelacija uspela, bi jo moralo podpreti vsaj 46 poslancev. Kustečeva tako še naprej ostaja na ministrskem stolčku.

Interpelacija Simone Kustec: 'Ko smo jo najbolj potrebovali, je bila odsotna'

19. 11. 2021 06.24

DZ bo predvidoma nekaj več kot 15 ur razpravljal o interpelaciji šolske ministrice Simone Kustec, ki so jo vložile opozicijske LMŠ, SD, Levica, SAB in nepovezani poslanci. Poslanec Levice Matej T. Vatovec je v uvodu v razpravo, ki se je začela ob 10. uri, dejal, da ministrico interpelirajo, ker ni izpolnila pričakovanj deležnikov v šolstvu, predvsem v času epidemije. To področje se zanemarja, ministrica pa se jasno in glasno ne zavzame za svoj resor, je poudaril. Ministrica Simona Kustec očitke zavrača. In čeprav je opozicija prepričana, da gre za eno najslabših ministric za šolstvo v zgodovini Slovenije, pa v koaliciji ravno nasprotno. "Lahko bi rekli tudi, da gre za neko novo Marijo Terezijo v slovenskem šolskem sistemu," pravi Franc Breznik.

Lukašenko priznal morebitno pomoč migrantom pri vstopu na Poljsko

19. 11. 2021 07.41

Po tem, ko je Belorusija spraznila improvizirano migrantsko taborišče na meji s Poljsko in jih nastanila v začasnem sprejemnem centru, je na stotine migrantov znova poskušalo prečkati mejo med Poljsko in Belorusijo, so sporočili poljski uradniki. Ukrajina je opozorila migrante, naj ne poskušajo vstopiti na njeno ozemlje. Kiev grozi celo z uporabo strelnega orožja. Beloruski voditelj Aleksander Lukašenko pa je medtem v ekskluzivnem pogovoru za britanski BBC dejal, da je "popolnoma mogoče", da je beloruska vojska pomagala migrantom vstopiti na Poljsko.

Strokovnjak o spremembah v kazenskem zakoniku: Vračamo se 50 let nazaj

19. 11. 2021 11.21

Državni zbor je s 47 glasovi za in 41 proti sprejel novelo kazenskega zakonika. Največ polemik je sprožila določba, po kateri bodo osumljence kaznivega dejanja "grožnje proti najvišjim predstavnikom države in njihovim bližnjim" preganjali po uradni dolžnosti, in ne več na predlog. S tem se po mnenju strokovnjaka Tomaža Časa vračamo v čase pred 50 leti, na tapeti pa bo predvsem Policija, ki bo morala v preverjanje, ali obstajajo ustrezni dokazi, da je res šlo za grožnjo, ki jo je treba kazensko preganjati, vložiti veliko truda. Profesor Miha Šepec pa ob tem opozarja, da je treba razlikovati med grožnjo in kritiko.

Vatovec: človek, ki ne posluša šolnikov, staršev in otrok, ne more ostati minister

18. 11. 2021 20.19

DZ bo v petek že drugič v tem mandatu odločal o interpelaciji ministrice za izobraževanje, znanost in šport Simone Kustec, ki so jo vložili opozicijske LMŠ, SD, Levica, SAB in nepovezani poslanci. Za uspeh interpelacije je potrebnih 46 glasov poslancev, vlagateljice jih imajo skupaj le 43, zato je, kot kaže, uspeh tudi te interpelacije zoper Kustečevo malo verjeten.

Avstrijski parlament Kurzu odvzel poslansko imuniteto

18. 11. 2021 21.11

Avstrijski parlament je s soglasno odločitvijo odvzel poslansko imuniteto bivšemu avstrijskemu kanclerju Sebastianu Kurzu. S tem je odprl pot za nadaljevanje kazenskega pregona tožilstva za gospodarski kriminal in boj proti korupciji (WKStA). Tožilstvo 35-letnega Kurza, ki še vedno ostaja predsednik avstrijske ljudske stranke (ÖVP), preiskuje zaradi očitkov poneverbe in krivega pričanja. Bivši avstrijski kancler je po odstopu s kanclerskega položaja in vrnitvi v poslanske klopi užival poslansko imuniteto.