opozicijske

'Pivčeva je eden od simptomov tega, kar predstavlja ta vlada'
21. 09. 2020 07.20
Opozicijske LMŠ, SD, Levica in SAB so v postopek DZ vložile interpelacijo zoper ministrico za kmetijstvo Aleksandro Pivec. Po njenem odstopu z mesta predsednice stranke je namreč ne želijo več niti na ministrskem položaju. "Gospa Pivec misli, da ji ugodnosti pripadajo, ker je ministrica in ne razume svoje funkcije. Ni prebrala etičnega kodeksa vlade RS in ni prebrala zakona o integriteti in preprečevanju korupcije," je ob tem dejal Brane Golubovič.

Antijanšizem kot politična platforma
20. 09. 2020 09.45
Pričakovanja javnosti od opozicijskih strank, ki naj bi predstavljale programsko alternativo aktualni vladi, s skrajno desno SDS na čelu, rastejo iz dneva v dan. V opozicijskih strankah se počasi, predvsem v stranki SD (prihajajoči kongres), vzpostavlja občutek, da antijanšizem ni zadostna politična platforma, na kateri bi lahko opozicijske stranke gradile kampanjo za naslednje volitve. To je sicer na mestu, ampak ali je zares tako?

Hojs ostaja minister: za razrešitev glasovalo 38, proti 43 poslancev
18. 09. 2020 06.53
Maratonska razprava poslancev o interpelaciji zoper notranjega ministra Aleša Hojsa se je zaključila po skoraj 17 urah. Za nezaupnico je glasovalo 38 poslancev, proti 43. Hojs tako še naprej ostaja notranji minister. Razprava se je sicer vrtela okrog Hojsovega vmešavanja v delovanje policije, koncerta hrvaškega pevca Thompsona ter nekaterih ideoloških tem.

Podpise pod interpelacijo Pivčeve bodo poleg LMŠ prispevale še SAB, SD in Levica
18. 09. 2020 12.57
Šarec je ob robu seje DZ, na kateri razpravljajo o interpelaciji ministra Aleša Hojsa, ponovil tudi razloge za interpelacijo kmetijske ministrice, ki jo je LMŠ napovedala v četrtek. Opozicijske SD, Levica in SAB napovedujejo podporo interpelaciji, čeprav o tem, da bo LMŠ to zdaj storila, niso bile seznanjene. V koalicijskih poslanskih skupinah uradnih stališč glede interpelacije ministrice večinoma še nimajo.

Državni zbor bo v petek razpravljal o usodi ministra Hojsa
16. 09. 2020 10.41
Državni zbor bo o interpelaciji notranjega ministra Aleša Hojsa razpravljal v petek, seja se bo začela ob 10. uri. Pričakovati je celodnevno razpravo. Čeprav je bil zaradi karantene in samoizolacije nekaterih poslancev LMŠ pripravljen predlog za sejo na daljavo, pa za to ni več potrebe, saj bodo poslanci lahko že prisotni in bo seja potekala kot običajno.

Protestniki v znak upora dvignili bakle: 'Želimo živeti, ne životariti'
11. 09. 2020 19.15
Tokratni, že 21. protivladni protest, je v več mestih širil sporočilo, da je v Sloveniji oblast v rokah ljudstva. Protestniki so se zoperstavili tako vladi kot opozicijskim strankam, za katere pravijo, da jim trenutno stanje očitno ustreza, saj se mu ne uprejo dovolj odločno. Zavzeli so se za ubranitev demokracije in sporočali, da želijo živeti, ne životariti. Po podatkih policije se je v Ljubljani zbralo 3000 ljudi.

'Morda sem res predolgo na oblasti, a sem edini, ki lahko zaščiti državo'
08. 09. 2020 08.22
Ugledna beloruska opozicijska voditeljica Marija Kolesnikova, ki naj bi jo v ponedeljek ugrabili zamaskirani moški, je raztrgala potni list in s tem preprečila poskus deportacije v sosednjo Ukrajino. Beloruske oblasti so jo medtem na meji prijele in sporočile, da je skušala državo zapustiti sama. EU zahteva, da beloruske oblasti izpustijo vse, ki so bili pridržani zaradi političnih razlogov. Medtem pa je predsednik Lukašenko v pogovoru za moskovski radio priznal, da je morda že predolgo na oblasti, vendar hkrati zatrdil, da je trenutno edini človek, ki lahko poskrbi za stabilnost države.

Na smrtno kazen obsojeni morilec prisegel kot poslanec v Šrilanki
08. 09. 2020 17.15
Šrilanški politik, ki je pred leti ubil opozicijskega aktivista, je prisegel kot poslanec in tako postal prvi na smrt obsojeni član parlamenta v zgodovini države. 45-letnik se je namreč lahko potegoval za poslanski stolček, saj ob oddaji kandidature še ni bil obsojen. Na prisego v parlament je prišel v policijskem spremstvu.

Nove aretacije na protestih v Belorusiji, priprli več kot 40 protestnikov
05. 09. 2020 16.41
V Belorusiji je med nadaljevanjem protestov proti dolgoletnemu voditelju Aleksandru Lukašenku prišlo do novih aretacij. Ministrstvo za notranje zadeve v Minsku je danes sporočilo, da so v petek priprli več kot 40 protestnikov. Približno polovica od teh lahko pričakuje kazen.

Norveški parlament prizadel kibernetski napad
01. 09. 2020 16.54
V preteklem tednu je bil norveški parlament podvržen kibernetskemu napadu, vdrli so tudi v e-poštne račune več izvoljenih poslancev in uslužbencev, sta v torek sporočila državni zbor in protiobveščevalna agencija. "To je bil pomemben napad," je dejala glavna upravnica parlamenta Marianne Andreassen.

Poljska katoliška cerkev bi vzpostavila svetovalne centre za 'povrnitev naravne spolne usmerjenosti'
01. 09. 2020 08.42
Poljska katoliška cerkev je sprejela uradno držo glede vprašanja LGBTqia+ skupnosti, ki vključuje tudi poziv k "vzpostavitvi svetovalnih centrov, ki pomagajo ljudem pri povrnitvi naravne spolne usmerjenosti". V državi sicer z vodilno stranko PiS in predsednikom Andrzejem Dudo bijejo oster boj proti tej skupnosti.

Črnogorska opozicija slavi, a pot do nove vlade je še dolga
31. 08. 2020 10.52
Na nedeljskih volitvah v Črni gori so se izpolnile napovedi: desetletja vladajoča Demokratska stranka socialistov (DPS) predsednika Mila Đukanovića je prejela le dobrih 35 odstotkov glasov, kar je njen najslabši rezultat do zdaj. Slavi opozicija, ki ima skupaj več glasov od dosedanje vladne koalicije. A pot do nove vlade je še dolga.

Volitve v Črni gori: tesna prednost vladajoče DPS, opozicija razglasila zmago
30. 08. 2020 07.29
Po prvih ocenah centra za monitoring in raziskave na parlamentarnih volitvah v Črni Gori vodi vladajoča Demokratska stranka socialistov (DPS), ki naj bi prejela 34,8 odstotka glasov. Tesno za njo je s 32,7 odstotka podpre koalicija Za prihodnost Črne gore. Volilna udeležba je bila kar 75,9-odstotna.

Ifimesovo mešanje megle v črnogorskem predvolilnem kotlu
29. 08. 2020 15.11
Po večmesečnih napetostih v Črni gori je pred vrati dan, ko bo več kot pol milijona Črnogorcev imelo pravico odločati o prihodnosti države. Glede na javnomnenjske raziskave se zmaga znova obeta Demokratski stranki socialistov (DPS), a ji hkrati tudi grozi najslabši rezultat do zdaj. Prav zato so oči številnih držav, organizacij in političnih strokovnjakov ta konec tedna uprte v to majhno balkansko državo. Svoj lonček je pri tem znova pristavil tudi Mednarodni inštitut za bližnjevzhodne in balkanske študije (Ifimes).

Madžarski zunanji minister: Dopust na tajkunski jahti je moje zasebno življenje
26. 08. 2020 09.59
Madžarski zunanji minister Peter Szijjarto je v torek, potem ko so ga pred več kot tednom dni fotografirali na jahti vladnega tajkuna, zavrnil obtožbe o korupciji in poziv k odstopu.

Vzporedne volitve kažejo na zanesljivo zmago Lukašenka
09. 08. 2020 15.57
V Belorusiji so potekale predsedniške volitve, "zadnji diktator Evrope" Aleksander Lukašenko pa bo osvojiti še šesti mandat. Glede na izide uradnih vzporednih volitev je prejel 79,7 odstotka glasov, njegova izzivalka Svetlana Tihanovska pa 6,8 odstotka. Slednja je morala zaradi številnih groženj noč pred volitvami zapustiti svoje stanovanje in pobegniti na skrivno lokacijo.

Aleš Hojs želi očitno preko policije obračunati tudi z našo medijsko hišo
07. 08. 2020 13.20
Usmeritve, ki jih je vršilcu dolžnosti direktorja policije Andreju Juriču podal notranji minister Aleš Hojs, so na noge, poleg policije, dvignile tudi opozicijske vrste. Če policija Hojsova navodila razume kot politični pritisk, opozicija opozarja, da gre za odkrito zlorabo oblasti, policije in tožilstva s strani vladajoče politike. Prav tožilstvo pa se odziva medlo, še več, nadzor, ki ga je odredil minister, se jim ne zdi sporen. Hojs se je za nas že odzval in dejal, da razburjenja javnosti in medijev ne razume, prav tako pa ima očitno v mislih točno določene primere.

Direktor vladnega urada za komuniciranje poziva javnost k 'razkrivanju' novinarjev
03. 08. 2020 15.42
Vodja vladnega Urada za komuniciranje Uroš Urbanija je razburil s pozivom javnosti, naj mu pomaga pri "razkrivanju" medijev in novinarjev, za katere trdi, da "se poslužujejo manipulacij". Kar pa lahko razumemo kot še enega v vrsti vladnih napadov na novinarje, ki do nje niso tako prizanesljivi kot stranki SDS naklonjena mediji. Ostri so bili odzivi opozicije, da gre za neke vrste ovaduštvo ter napad na medije in novinarje. V koalicijski NSi pa pravijo, da tovrstne pozive jemljejo "z rezervo, saj so večinoma namenjeni ustvarjanju dveh polov in zamegljevanju pravih problemov". Odziva strank DeSUS in SMC še nismo prejeli.

Madžarska prek slovenskega podjetja kupovala ventilatorje po dvakratni ceni?
30. 07. 2020 09.52
Agnes Vadai, članica madžarske opozicijske Demokratske koalicije (DK), je na državnega tožilca Petra Polta naslovila vprašanja glede nabave ventilatorjev v povprečni vrednosti 29 tisoč evrov za kos v času izbruha epidemiološke krize. Po pisanju spletnega časnika Hungary Today naj bi o zadevi, v katero je vmešano tudi slovensko podjetje Geneplanet, kmalu stekla preiskava.

Nekateri avstrijski ukrepi proti covidu-19 v neskladju z ustavo
22. 07. 2020 15.00
Avstrijsko ustavno sodišče je presodilo, da nekateri ukrepi, ki jih je vlada sprejela za preprečitev širjenja novega koronavirusa, niso v skladu z avstrijsko ustavo. Avstrijske opozicijske stranke so vlado že pozvale, naj vrne denar tistim, ki so bili kaznovani zaradi nespoštovanja teh ukrepov.

V iranskem pristanišču zagorelo sedem ladij
15. 07. 2020 17.54
Sedem ladij je zagorelo v pristanišču v mestu Bušer na jugu Irana. Vzrok za požar še ni znan, bil pa naj bi pod nadzorom. Gre za še enega v vrsti skrivnostnih incidentov, o katerih v zadnjih tednih poročajo iz Irana.

Policija v Beogradu nad protestnike s solzivcem, ki ima že 25 let pretečen rok uporabe
14. 07. 2020 11.07
Na protestih v Beogradu, ki so se zaradi nasprotovanja ljudi aktualni oblasti in ukrepom, ki jih ta sprejema zaradi epidemije koronavirusa, začeli 7. julija, je policija med drugim uporabila tudi solzivec, proizveden v devetdesetih letih. To je izzvalo obsodbe prebivalstva in opozicije, ki jih skrbi, kakšne posledice ima to lahko na zdravje ljudi. Ker uporaba solzivca, ki najbolj prizadene sluznico, ustvari idealne pogoje za širjenje koronavirusa, pa ga odsvetuje tudi zdravstvena stroka.

Rezultati vzporednih volitev kažejo na tesno zmago aktualnega predsednika
12. 07. 2020 15.37
Izidi vzporednih volitev na Poljskem kažejo, da je na predsedniških volitvah z majhno prednostjo zmagal aktualni predsednik Andrzej Duda. Volivci naj bi mu namenili 50,4-odstotno podporo, medtem ko naj bi župan Varšave Rafal Trzaskowski prejel 49,6-odstotno podporo. Slednji sicer še ni priznal poraza in napoveduje, da je pred Poljaki nervozna noč.

Več poslancev zaprosilo za podatke o vpogledih v njihove evidence
10. 07. 2020 18.03
Na političnem parketu odmeva opozorilo poslanca NSi Jožefa Horvata, da naj bi na policiji od novembra 2019 do maja 2020 približno 20-krat vpogledali v njegovo osebno mapo. Podatke o vpogledih v njihove evidence so zahtevali tudi nekateri drugi poslanci koalicije in opozicije. Z ocenami dogajanja so še previdni, pričakujejo pa pojasnila oziroma odgovor na vprašanje, če so bili vpogledi upravičeni.

Protestniki nad policijo z baklami in kamni, ta odgovorila s solzivcem
08. 07. 2020 18.54
Po torkovih protestih v srbski prestolnici, ki so izbruhnili zaradi napovedi ponovne uvedbe policijske ure, so že dan po tem sledili novi. Policija je bila v Beogradu tokrat bolj pripravljena, na ulice pa so se protestniki odpravili tudi v drugih mestih po državi. V Novem Sadu so nekateri posamezniki zgradbo RTV napadli s kamni in petardami, proti narodni skupščini v prestolnici pa je poletelo več bakel. Srbski notranji minister je obsodil nasilje in napade na policiste. Protestniki sicer zahtevajo razpustitev kriznega štaba in odstop predsednika Aleksandra Vučića ter notranjega ministra skupaj z direktorjem policije.

Šarčeva LMŠ pripravljena podpreti prehodno vlado, a pod določenimi pogoji
08. 07. 2020 19.24
Prvak LMŠ Marjan Šarec, ki se je po odstopu s premierskega položaja zavzemal za predčasne volitve, idejo nekaterih v opoziciji o konstruktivni nezaupnici vladi pa še pred kratkim označil za pomanjkljivo, je sporočil, da so v LMŠ pripravljeni podpreti prehodno vlado pod določenimi pogoji. Prvi pogoj je, da mandatar ne bi bil član nobene politične opcije.

V DZ še niso prejeli Hojsove odstopne izjave
07. 07. 2020 21.00
V državnem zboru do 20. ure še niso prejeli obvestila predsednika vlade Janeza Janše o odstopu ministra za notranje zadeve Aleša Hojsa, je potrdil predsednik DZ Igor Zorčič. Po poslovniku DZ rok poteče opolnoči. V kabinetu predsednika vlade so sicer pred dnevi zatrdili, da bodo poslovniške roke spoštovali.

LMŠ, SD, Levica in SAB vztrajajo pri svoji preiskovalni komisiji ukrepov
06. 07. 2020 14.37
Opozicijske LMŠ, SD, Levica in SAB so vložile zahtevo za odreditev parlamentarne preiskave, s katero želijo ugotavljati zlasti finančno (ne)učinkovitost ukrepov v zvezi z epidemijo, pravno podlago za imenovanje svetovalnih skupin in sorazmernost ukrepov. Ne bodo pa preiskovali nabave zaščitne opreme, saj je preiskavo o tem že zahtevala koalicija.

Prvič v hrvaški sabor izvoljena tudi predstavnica slovenske manjšine
06. 07. 2020 05.55
Hrvaške parlamentarne volitve je s prepričljivo zmago dobila stranka HDZ, ki je dobila 68 poslanskih mandatov. Levosredinski koaliciji Restart na čelu s SDP so predvolilne raziskave napovedovale relativno zmago, na koncu pa so dobili le 43 poslancev. Predsednik stranke Davor Bernardić je zato odstopil s svojega položaja. Pripadnica slovenske skupnosti na Hrvaškem Barbara Antolić Vupora pa je kot članica SDP na nedeljskih parlamentarnih volitvah postala prva poslanka iz vrst slovenske manjšine na Hrvaškem v 30-letni zgodovini sabora.

Seznami varnih držav: ko je Slovenija manj 'varna' od Srbije in Turčije
03. 07. 2020 18.48
Večina evropskih držav ima svoje sezname “varnih” držav, ki jim umikajo omejitve za vstop. A pri uvrščanju na te sezname se lahko marsikje upravičeno vprašamo, po kakšnih kriterijih so nekatere države s slabšo epidemiološko sliko bolj varne od tistih, ki bolje obvladujejo širjenje virusa. Vse bolj je jasno, da v številnih primerih ne gre toliko za upoštevanje epidemiologov ali za dejansko varnost neke države, pač pa za politične in ekonomske interese posameznih držav.