orožje

Strokovnjaka ZN prispela v Bagdad

15. 02. 1998 12.16

V Bagdad sta danes prispela strokovnjaka Združenih narodov, ki bosta pripravila seznam mest, na katerih po domnevah organizacije Irak skriva jedrsko orožje in jih iraško vodstvo ne dovoli pregledati strokovnjakom komisije za razorožitev. Po besedah generalnega sekretarja ZN Kofija Annana naj bi strokovnjaka avstrijske narodnosti svojo nalogo opravila v treh ali štirih dneh.

Rusija lani izvozila manj orožja

14. 02. 1998 11.05

Rusija je v minulem letu izvozila orožje v vrednosti 2,6 milijarde dolarjev, kar je velik padec v primerjavi z 3,5 milijarde v letu 1996, je danes povedal predsednik zgornjega doma ruskega parlamenta Igor Stojev. Po njegovih besedah je bila prodaja "zelo nizka", vendar jo lahko zvišajo na najmanj 8 milijard dolarjev.

ZDA in Velika Britanija oskrbovale Irak

13. 02. 1998 09.40

Ameriški arhivi kažejo, da so ZDA in Velika Britanija Iraku pomagale, da se je oskrbel s snovmi za izdelavo kemičnega in biološkega orožja, trdi britanska televizijska družba Channel 4. Channel 4 trdi, da so ZDA med leti 1985 in 1989 Iraku dobavile precej materiala za biološko orožje, vključujoč bakterije in bacile. ZDA naj bi v Bagdad te snovi dobavljale tudi še potem, ko je ta že uporabil strupene pline proti Kurdom na severu države.

Inšpektorji ZN končali tehnične pogovore

07. 02. 1998 12.29

Skupina strokovnjakov ZN za rakete in kemično orožje je končala pogovore v Iraku in zapustila Bagdad, so danes sporočili iz urada ZN v iraški prestolnici. Tehnični pogovori, za katere se je pri svojem zadnjem obisku v Bagdadu dogovoril vodja razorožitvene komisije ZN Richard Butler, so trajali šest dni.

Latinska Amerika črna celina za novinarje

04. 02. 1998 08.38

Latinska Amerika je bila lani najnevarnejša celina za opravljanje novinarskega poklica; ubitih je bilo 20 novinarjev. Med državami sta se na vrhu sramotnega spiska znašli Kolumbija in Rusija; v vsaki je bilo lani ubitih sedem novinarjev, toliko kot v Aziji, razkriva letno poročilo Mednarodnega novinarskega inštituta s sedežem na Dunaju.

Clinton vnovič posvaril Sadama Huseina

30. 01. 1998 09.30

Ameriški predsednik Bill Clinton je včeraj znova poudaril, da so Združene države Amerike odločene, da bodo iraškemu voditelju Sadamu Huseinu preprečile ponovno uporabo orožja za množično uničenje. To je že drugo opozorilo Iraku v manj kot 48 urah, potem ko je Clinton skoraj enako svarilo izrekel v nedavnem nagovoru narodu.

Položaj v državi je trden, meni Bill Clinton

28. 01. 1998 09.59

Ameriški predsednik Bill Clinton je v govoru o položaju v državi pred obema domoma kongresa ter člani kabineta načel najpomembnejše teme, ki zadevajo ZDA in svetovno skupnost na prehodu v prihodnje tisočletje. Opogumljen z glasnim aplavzom ob vstopu v kongresno dvorano, je Clinton najprej sam sebi postavil vprašanje "kakšen je položaj v državi" in si takoj odgovoril: "Položaj v državi je trden." Clinton je potrdil napovedi in se škandala v zvezi z intimnim odnosom z Monico Lewinsky ni dotaknil niti z besedico.

Butler se bo ponovno sestal s podpredsednikom iraške vlade

21. 01. 1998 09.35

Vodja inšpektorjev Združenih narodov za razorožitev Iraka Richard Butler se bo danes v Bagdadu ponovno na kratko srečal s podpredsednikom iraške vlade Tarekom Azizom, pred vrnitvijo v New York pa bo imel še tiskovno konferenco.

Albrightova in Cook poudarjata, da mora Irak spoštovati resolucije ZN

16. 01. 1998 10.10

Ameriška državna sekretarka Madeleine Albright in njen britanski kolega Robin Cook sta v četrtek v Washingtonu poudarila, da mora Irak dopustiti brezpogojni dostop do svojih naprav inšpektorjem komisije Združenih narodov za razorožitev Iraka (UNSCOM). Cook je na skupni tiskovni konferenci dejal, da "mora Sadam Husein sprejeti povratek inšpektorjev" in da njegovi pogoji niso sprejemljivi. Velika Britanija po Cookovih besedah podpira "vsa potrebna sredstva", s katerimi bi Irak pripravili do spoštovanja resolucij Združenih narodov. Cook pa je v okviru ministrskega srečanja ZDA in EU v četrtek obenem izključil "novo partnerstvo" z Washingtonom na področju politike do Iraka, vse dokler bo ameriška vlada grozila s sankcijami podjetjem tretjega sveta. Cook je po srečanju potrdil, da so se Združene države in EU dogovorile za sodelovanje pri prerečitvi Iranu, da bi pridobil orožje za množično uničevanje, kot so jedrsko in kemično orožje ter balistične rakete.

V Taxasu odslej orožje dovoljeno tudi v cerkvah

13. 12. 1997 10.52

V ameriški zvezni državi Texas zakon odslej dopušča nošnjo strelnega orožja tudi v cerkvah. Slednje so doslej poleg športnih objektov, šol, bolnišnic, volišč in vseh lokalov, v katerih točijo alkoholne pijače, spadale med tiste izjeme, kjer ni veljala >>pravica do nošenja osebnega strelnega orožja<<. V Texasu so zakon, ki dopušča nošenje orožja, sprejeli pred dvema letoma, od tedaj pa je orožni list prejelo že 120.000 prebivalcev te 17-milijonske zvezne države.

125 držav je včeraj začelo podpisovati sporazum o prepovedi uporabe protipehotnih min

04. 12. 1997 09.20

Približno 125 držav, od Alžirije do Zimbabveja, je v okviru mednarodne konference včeraj v Ottawi začelo podpisovati zgodovinski sporazum o prepovedi uporabe protipehotnih min. Prva je sporazum podpisala Kanada.

Komisija ZN ovirana pri delu v Iraku

25. 11. 1997 09.58

Varnostni svet Združenih narodov bo danes nadaljeval včeraj prekinjeno posvetovanje o iraški krizi. Ameriška stran ostro kritizira Irak, češ da njegova vlada namenoma ne dovoljuje pristopa k posameznim krajem kjer naj bi bilo skrito prepovedano orožje. Varnostni svet ZN ni sprejel še nobene odločitve o tem, ali naj vodja misije za Irak Richard Butler potuje v Bagdad na pogovore s tamkajšnjim vodstvom o odpravi ovir za popolno svobodo gibanja inšpekcij ZN. Diplomatski viri v New Yorku pa so medtem povedali, da bo Butler odpotoval v Bagdad ob koncu tedna.