oseb

Kmečka družba kupuje v Republiki srbski
26. 03. 2001 00.00
Skupina Kmečka družba, ki je s 49-odstotnim lastniškim deležem skupaj z Udruženjem izbjeglica iz Republike srbske ustanovila VIB privatizacijski fond v Republiki srbski, je prejšnji teden v Banja Luki z zbranimi certifikati uspešno sodelovala pri nakupu deležev v 136 podjetjih, v katere je sklad VIB nominalno vložil 77,5 milijona nemških mark. V 24 podjetjih je VIB sodeloval z zneski v višini nad enim milijonom mark, v 31 podjetjih pa dodatno z zneski nad pol milijona mark. Gledano v relativnih zneskih je VIB v 28 podjetjih prisoten z več kot 10 odstotki kapitala, v 43 podjetjih pa z deleži višjimi od pet odstotkov. Med zanimivejšimi naložbami je tudi Telekom Republike srbske, v katerega je VIB vložil največji zakonsko dovoljeni delež, to je pet odstotkov vseh zbranih certifikatov, kar predstavlja odstotek lastništva Telekoma.

Moskva začela s preiskavo
25. 03. 2001 00.00
Ruski državni tožilec Vladimir Ustinov si je v Čerkesku ogledal potek preiskave o sobotnih bombnih eksplozijah na ruskem Kavkazu, v katerih je umrlo 24 oseb, 143 pa je bilo ranjenih. Ustinov je dejal, da po prvih izsledkih preiskave za napadi stoji čečenski vojaški poveljnik jordanskega porekla Hatab. Preiskovalci domnevajo, da so eksplozije v mestih Mineralne Vode, Jesentuki in na cesti v pokrajini Karačaj-Čerkezija povezane.

Izgredi na derbiju
25. 03. 2001 00.00
Izgredi so zasenčili včerajšnjo pokalno tekmo v Berlinu med nekdanjima tekmecema v vzhodnonemški ligi BFC Dinamom in 1. FC Unionom. Policija je sporočila, da je bilo v izgredih ranjenih pet navijačev in štirje policisti. Izgred je bil tako hud, da je morala policija uporabiti vodne topove, pendreke in policijske pse . Dvajset oseb je bilo priprtih, proti 46 navijačem pa je uvedena preiskava. Tekmo je s 3:0 dobila ekipa 1. FC Union.

Odslej orožni izpit
24. 03. 2001 00.00
Z današnjim dnem je stopil v veljavo pravilnik, s katerim je notranji minister Rado Bohinc na podlagi novega zakona o orožju predpisal program in način izvedbe teoretičnega in praktičnega preizkusa znanja o ravnanju z orožjem ter določil pogoje, ki jih morajo izpolnjevati izvajalci usposabljanja. Za pridobitev orožne listine, dovoljenja za nabavo orožja, dovoljenja za nabavo streliva in dovoljenja za posest orožja, mora namreč posameznik po novi zakonodaji poleg izpolnjenih tehničnih in osebnih pogojev pristojnemu organu predložiti tudi dokazila o opravljenem zdravniškem pregledu ter preizkusu znanja o ravnanju z orožjem. Nov zakon o orožju je začel veljati januarja letos. Njegovi cilji so posameznikom, pravnim osebam in samostojnim podjetnikom zagotoviti uresničevanje pravic pri športnem strelstvu, lovu in osebnem varovanju, po drugi strani pa, da se obveznosti uredijo tako, da se v največji meri prepreči možnost zlorabe orožja. S preizkusom znanja se preveri, ali je kandidat sposoben samostojno, odgovorno in varno posedovati ali nositi strelno orožje v skladu s predpisi. Izvajalci usposabljanja, ki jih bo 30 dni po uveljavitvi pravilnika določil notranji minister, so lahko podjetniki, posamezniki, gospodarske družbe in druge pravne osebe, ki morajo izpolnjevati določene prostorske, tehnične in kadrovske pogoje. Program obsega najmanj deset učnih ur teoretičnega in najmanj pet učnih ur praktičnega usposabljanja. Po opravljenem usposabljanju se kandidati prijavijo k preizkusu znanja. Tega opravijo pred komisijo, ki jo imenuje notranji minister. Test je sestavljen iz teoretičnega dela in ustnega zagovora ter praktičnega preizkusa. Splošni del praktičnega dela preizkusa izvede kandidat z orožjem izvajalca usposabljanja.

Znižana povračila za zaposlovanje
24. 03. 2001 00.00
Delodajalci, pri katerih se bo zaposlila brezposelna oseba, ki je neprekinjeno več kot dvanajst mesecev prijavljena na zavodu za zaposlovanje, so po novem upravičeni do povrnitve prispevkov le še v višini 80 odstotkov. Tako določa uredba vlade, ki je danes stopila v veljavo in nadomešča do sedaj veljavno uredbo, po kateri je država delodajalcem v prvem letu po zaposlitvi poravnala celoten znesek prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, porodniško varstvo, obvezno zdravstveno zavarovanje ter zavarovanje za primer brezposelnosti. Višina nadomestila v drugem in tretjem letu zaposlitve brezposelne osebe ostaja nespremenjena (50 oz. 25 odstotkov), znižala pa se je tudi višina nadomestil delodajalcem, ki zaposlijo osebo, starejšo od 50 let, in sicer na 90 odstotkov v prvem letu ter 50 odstotkov v drugem in tretjem letu. Leta 1999 se je na podlagi zakona o zaposlovanju in zavarovanju brezposelnih zaposlilo 6233 brezposelnih oseb, lani pa 8073.

Pri napadu je šlo za maščevanje
21. 03. 2001 00.00
Policijska preiskava brutalnega napada na novinarja Mira Petka se nadaljuje in kot kažejo dosedanje ugotovitve policijske preiskave, je osnovni motiv za napad maščevanje. Kot so sporočili v sporočilu za javnost policija nadaljuje s preiskavo in preiskuje "v različnih smereh".

Predstavili program Leonardo da Vinci
21. 03. 2001 00.00
V Centru Evropa so danes v sklopu rednih Evropskih sred predstavili program Evropske unije za doživljenjsko izobraževanje Leonardo da Vinci, ki podpira izpopolnjevanje znanj, zmožnosti, veščin in spretnosti, potrebnih za splošno integracijo v delovno življenje. Namenjen je razvijanju trajne in vseobsegajoče aktivnosti za izboljšanje spretnosti za uspešno vključevanje v socialno okolje in večanje možnosti zaposlovanja. Program zajema pet vrst projektov, ki se nanašajo na pet določenih vrst dejavnosti, in sicer Mobilnost, Pilotski projekti, Jezikovna znanja in spretnosti, Mednarodne mreže in Podatkovni material.

Mitchellova komisija začela z delom
21. 03. 2001 00.00
Člani mednarodne komisije za ugotavljanje vzrokov za izbruh spopadov med Izraelci in Palestinci septembra lani so se danes na izraelskem zunanjem ministrstvu srečali z izraelskim ministrom brez listnice Dannyjem Navehom, pristojnim za stike s komisijo, je povedal tiskovni predstavnik ministrstva. Predstavniki izraelskih oblasti so sinoči komisiji, ki jo vodi nekdanji ameriški senator George Mitchell, izročili dokument, ki vsebuje izraelska stališča glede palestinskega upora, ki je izbruhnil 28. septembra lani po obisku sedanjega izraelskega premiera Ariela Šarona na Tempeljskem griču v Jeruzalemu.

Pozabljeno mesto
20. 03. 2001 00.00
New York Times je v nedeljski izdaji objavil članek o majhnem mestecu v Pennsylvaniji, ki ga je uradno štetje prebivalstva leta 2000 obšlo. Kraj se imenuje kar po organizaciji, ki ga je ustanovila, to je Slovenska narodno podporna jednota (SNPJ), in je v bistvu le razvedrilno-počitniško naselje v katerem za stalno prebiva le kakšen ducat ljudi.

Petek že doma
20. 03. 2001 00.00
Novinar Večera Miro Petek, ki sta ga konec februarja neznanca pred njegovo hišo v Mežici hudo pretepla, je že doma. Iz ljubljanskega Kliničnega centra so ga odpustili včeraj, okrevanje pa poteka dobro. Petek izjav zaenkrat še ne želi dajati, saj še ni dovolj zdrav. Policija medtem še išče napadalca in morebitne naročnike napada in je že zaslišala več kot 300 oseb, nekatere s pomočjo poligrafa.

Slinavka in parkljevka se širi
17. 03. 2001 00.00
V Argentini so odkrili že najmanj 40 žarišč parkljevke in slinavke. Ni izključeno, da je žarišč še veliko več. Uradno so sicer argentinske zdravstvene oblasti priznale, da so v državi odkrili tri žarišča parkljevke in slinavke. Sindikati na Nizozemskem opozarjajo, da bo od ponedeljka zaradi ukrepov proti parkljevki in slinavki začasno ostalo brez dela 12.000 oseb. Ukrep bo prizadel zaposlene v klavnicah, industriji za predelavo mesa, transportu in reji, če bo prepoved prevoza goveda, prašičev, ovac in koz veljala še naprej. Nizozemsko kmetijsko ministrstvo je v torek po odkritju prvega žarišča parkljevke in slinavke v Franciji prepovedalo prevoz živine.

Kučma pripravljen na dialog
15. 03. 2001 00.00
Ukrajinski predsednik Leonid Kučma je med današnjim obiskom na Poljskem v zvezi s sedanjimi protesti v Ukrajini, na katerih opozicija zahteva njegov odstop, izjavil, da je pripravljen na dialog "s tistimi, ki se želijo pogovarjati". ''Če želimo biti del Evrope, moramo razmišljati evropsko in spoštovati demokratična načela," je dodal Kučma po srečanju s poljskim kolegom Aleksandrom Kwasniewskim. Kwasniewski je Kučmi izrazil podporo, pri tem pa poudaril, da je bil Kučma dvakrat izvoljen demokratično.

Poravnava obveznosti
15. 03. 2001 00.00
Slovenska vlada je sprejela predlog pogodbe o poravnavi obveznosti med Geoplinom in Republiko Slovenijo, po kateri je na podlagi pravnomočne in izvršljive sodbe dolžna plačati Geoplinu znesek v višini 5,902 milijarde tolarjev. Navedeni dolg naj bi se odplačeval do leta 2006, letos pa naj bi država Geoplinu nakazala znesek 1,191 milijarde tolarjev, ki ga bo pridobila iz plačila Geoplina iz davka na dobiček pravnih oseb, in 720 milijonov tolarjev iz naslova trošarin. Način izplačila po letih je določen v pogodbi, so sporočili z ministrstva za gospodarstvo.

Hrvata sta se pritožila
14. 03. 2001 00.00
Bosanska Hrvata Darko Kordić in Mario Čerkez, ki ju je haaško sodišče za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije konec februarja obsodilo na 25 oziroma 15 let zapora, sta se na razsodbo pritožila, je potrdil tiskovni predstavnik sodišča. Kordić in Čerkez sta bila obsojena zaradi vojnih zločinov in zločinov proti človeštvu, ki sta jih zagrešila v dolini Lašve v obdobju etničnega čiščenja v BiH med novembrom 1991 in marcem 1994. Kordić, ki je bil podpredsednik samooklicane hrvaške entitete v BiH, je, kot je ugotovilo sodišče, dal tudi ukaz za napad na vas Ahmići aprila 1993, ko je umrlo več kot sto Muslimanov.

Neredi na tekmi v Parizu
14. 03. 2001 00.00
V izgredih na nogometni tekmi lige prvakov med Paris St. Germainom in carigrajskim Galatasarayjem je bilo v francoski prestolnici ranjenih 56 oseb. Sedemnajst ranjenih nogometnih navdušencev je iskalo pomoč v bolnišnici, šesterici pa je pri hlajenju razgretih glav pomagala kar francoska policija. Na tekmi je bilo tisoč policistov, vendar pa varnostni ukrepi niso bili dovolj veliki in lahko se zgodi, da bo UEFA francoskega ligaša zaradi pomanjkljive varnosti dodatno kaznovala.

''Hočemo odstop Kučme''
13. 03. 2001 00.00
V Lvovu na vzhodu Ukrajine so danes potekale demonstracije, na katerih je približno 3000 študentov zahtevalo izpustitev mladih, ki so jih zaprli med petkovimi demonstracijami proti predsedniku Leonidu Kučmi v Kijevu. Demonstranti so med večurnimi protesti v središču Lvova zažgali ukrajinsko zastavo, zahtevali pa so tudi odstop notranjega ministra Jurija Kravčenka in kazen za policiste, ki so bili po njihovih trditvah med petkovimi demonstracijami nasilni.

Rupel zaključil obisk
13. 03. 2001 00.00
Slovenija načrtuje, da bo v času švedskega predsedovanja Evropski uniji v pristopnih pogajanjih začasno zaprla še šest oziroma sedem poglavij, s čimer bi se število poglavij, za katera usklajevanja niso več potrebna, povzpelo na 20 ali 21 od skupaj 29 poglavij, o katerih pogajanja potekajo. To je slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel med drugim poudaril na pogovorih v okviru svojega dvodnevnega delovnega obiska na Švedskem, pričakovanje pa ponovil še na predavanju na univerzi v Uppsali, s katerim je obisk danes popoldne tudi sklenil.

Manjšine izpostavljene policijski samovolji
12. 03. 2001 00.00
Statistični urad ameriškega pravosodnega ministrstva je ugotovil, da imajo temnopolti ali Američani latinskoameriškega rodu dvakrat več možnosti, da bo policija proti njim uporabila silo, kot jo imajo belci. Temnopolte voznike avtomobilov bodo veliko prej zaustavili, preiskali, vklenili ali aretirali kot bele voznike. Okrog dva odstotka temnopoltih in Latinoameričanov, ki so imeli leta 1999 srečanje iz oči v oči s policisti, je prijavilo uporabo sile ali grožnjo z uporabo sile, medtem ko je med belci to storil le odstotek.

Po pomoč v svetovalni center
11. 03. 2001 00.00
Ljubljanski Svetovalni center za otroke, mladostnike in starše, ki deluje že 46 let, skrbi za mentalno zdravje otrok in mladostnikov, od predšolskih otrok do študentov pred zaključkom študija. K njim prihajajo otroci in mladostniki, s tem pa tudi njihovi starši in učitelji, ki se med odraščanjem srečujejo z različnimi težavami, ki jim niso kos. Največ jih ima težave s šolo in učenjem, drugi so osamljeni ali so doživeli travmatične dogodke, nekateri pa imajo težave, povezane s psihosocialnim prilagajanjem, kot so razne težave s hrano, zasvojenostjo, razvojnimi ali emocionalnimi motnjami in tudi s preveliko živahnostjo. Malo več kot 60 odstotkov težav, s katerimi v center prihajajo otroci in mladostniki, je povezanih z učenjem, kljub temu pa po besedah direktorice svetovalnega centra Marije Kavkler to niso izolirani problemi, ampak se pogosto dogaja, da so težave prepletene, saj so redki primeri povezani samo s šolskimi težavami.

Pozitivna ocena dokumenta Evropske komisije
10. 03. 2001 00.00
Stališče Slovenije glede prostega pretoka oseb je jasno, utemeljenih razlogov za kakršnekoli omejitve dostopa slovenskih delavcev na trg dela v Evropski uniji po vstopu vanjo ni. To je izhodišče, s katerim bomo pogajanja začeli, je v prvem komentarju več možnih opcij, ki jih je Evropska komisija pred pripravo izhodišč za pogajanja s kandidatkami o poglavju prost pretok oseb ponudila članicam v razpravo, dejal vodja slovenskih pogajalcev z EU Janez Potočnik. Vendar je dokument komisije Potočnik ocenil pozitivno, saj v veliki meri govori o možnostih diferenciacije, v okviru katerih bi se slovenske interese dalo uveljaviti.

Plaskovitis v Sloveniji
09. 03. 2001 00.00
Slovenija glede migracij ni problematična država, saj ne beleži velikih imigracij v Evropsko unijo, Grčija pa podpira fleksibilen pristop in diferenciacijo skladno z dejanskimi razmerami v vsaki posamezni državi kandidatki, je po današnjem obisku v Sloveniji dejal generalni sekretar na grškem zunanjem ministrstvu Ilias Plaskovitis.

Vlada končala stodnevno obdobje
08. 03. 2001 00.00
Danes je bila zadnja vladna seja v stodnevnem obdobju, ki ga nenapisano politično pravilo predvideva za mirovanje opozicije, da se vlada lahko ustali. Na njej je vlada za ministrsko svetnico, ki bo koordinirala reformo državne uprave, projekt e-Slovenija in antibirokratski program ter ostale zadeve s področja državne uprave, imenovala diplomirano pravnico Nevenko Črešnar-Pergar. Za državnega sekretarja v uradu predsednika vlade pa je bil imenovan Janez Lenarčič, ki bo zadolžen za področje zunanjih zadev.

Začeli z evakuacijo 10 tisoč oseb
07. 03. 2001 00.00
Madžarske oblasti so danes začele evakuacijo približno 10 tisoč prebivalcev iz dvanajstih vasi na severu države, ki jih ogrožajo poplave. Madžarska se je poleg tega odločila, da začasno odpre mejo za stotine Ukrajincev, ki pred naraščajočo vodo bežijo z domov. V Ukrajini sta sicer v poplavah že umrli dve osebi, ogroženih pa je več kot 300 tisoč ljudi.

Zrušena zgradba v Madridu
07. 03. 2001 00.00
V središču Madrida se je zrušil večji del petnadstropne zgradbe. V nesreči je umrla ena oseba, najmanj deset oseb pa je ranjenih. Pri iskanju morebitnih preživelih pod ruševinami zgradbe sodeluje več reševalnih ekip, s slednimi psi pa se je v iskanje vključila tudi policija.

Streljanje na ameriški srednji šoli
05. 03. 2001 00.00
V Kalifornijski srednji šoli v predmestju San Diega je dijak prvega letnika ubil dve, ranil pa trinajst oseb, večinoma dijakov. Dijaka so identificirali kot Charlesa Andrewa Williamsa, tožilec pa je že napovedal, da bodo fanta obtožili kot odraslega. Po podatkih prič naj bi Williams streljal na sošolce povsem naključno in med tem štirikrat napolnil revolver.

Začetek romarske poti v Meko
03. 03. 2001 00.00
Približno dva milijona muslimanskih vernikov iz vsega sveta se je začelo danes zbirati v doline Mina v neposredni bližini Meke, svetega mesta in najpomembnejše romarske poti muslimanov. V belo oblečeni verniki, ki nosijo preproge in bele sončnike, so se iz Meke napotili peš, v stotinah avtobusov in avtomobilov na petdnevni ritual. Kot pravi izročilo, je ustanovitelj islama, prerok Mohamed, prespal v kraju Mina na svojem edinem potovanju pred več kot 1400 leti. Doslej naj bi naravne smrti umrlo 53 indijskih romarjev. Vsi naj bi bili starejši od šestdeset let.

Nesreča tramvaja v Rimu
02. 03. 2001 00.00
V sinočni nesreči tramvaja v Rimu je bilo ranjenih 27 oseb, od tega šest huje, je poročala italijanska državna televizija. Nesreča se je zgodila, ko je nek prazen vlak pri manevriranju prebil zaporo in padel z desetmetrskega mostu. Eden izmed vagonov je nato trčil v osebni avto in ranil dva potnika v avtomobilu. Pri tem je moral nek polno zaseden tramvaj močno zavirati, zaradi česar je iztiril.

Oškodovanci zahtevajo svoj denar
02. 03. 2001 00.00
Upravičenci za preveč plačane vložke v izgradnjo telekomunikacijskega omrežja od vlade zahtevajo, da nemudoma pristopi k izvršitvi odločbe ustavnega sodišča, kar pomeni, da mora najkasneje v šestih mesecih pripraviti predlog posebnega zakona, ki bo podrobneje uredil pogoje in načine vračila prekomerno vplačanih vložkov. Upravičenci, ki so na današnjem vseslovenskem zborovanju prizadetih vlagateljev v telefonijo na Trojanah ustanovili tudi svoje združenje, od vlade še zahtevajo, da pred sprejetjem omenjenega zakona ne pristopi k privatizaciji Telekoma.

Srečanje Bohinca in Rahima
01. 03. 2001 00.00
Notranji minister Rado Bohinc in iranski veleposlanik v Sloveniji s sedežem na Dunaju Ebrahim Rahim Pur sta na srečanju v Ljubljani sprejela pobudi, da bi Slovenija in Iran sklenila sporazuma o vračanju oseb in o sodelovanju v boju proti mamilom, dogovorila pa sta se tudi za pripravo srečanja med slovenskim in iranskim ministrom za notranje zadeve.

DNS poziva poslance DZ
28. 02. 2001 00.00
Aktiv Društva novinarjev Slovenije (DNS) na TV Slovenija poslance državnega zbora pred razpravo o zakonu o Radioteleviziji Slovenija poziva, da prepovejo poslovno sodelovanje članov sveta RTVS in z njim povezanih javnih oseb z Javnim zavodom RTVS, da ustanoviteljskih pravic ne prenašajo na vlado in da ne krčijo obsega oglaševanja. Pri imenovanju odgovornih urednikov pa želijo imeti zaposleni na RTVS tudi pravico do sopredlagateljstva, so sporočili iz DNS.