oseb

Na jugu Italije že 118 mrtvih

10. 05. 1998 11.52

Po najnovejših podatkih je zaradi zemeljskih plazov v pokrajini Campania na jugu Italije umrlo 118 ljudi. Po navedbah italijanskih oblasti je pogrešanih kakih 100 oseb, medtem ko nekateri lokalni viri poročajo o 300 oziroma 400 pogrešanih.

Glasba povečuje inteligenco

10. 05. 1998 09.41

Igranje kakega inštrumenta je po najnovejših raziskavah koristno tudi za možgane. Nemški znanstveniki so primerjali slike možganov izkušenih glasbenikov in oseb, ki nikoli niso igrale kak glasbeni inštrument. Odkrili so, da je možganska skorja (korteks) pianista za 25 odstotkov večja od korteksa človeka, ki se ne ukvarja z glasbo. Čim bolj zgodaj se nekdo začne učiti inštrument, tem bolj se bo razvil njegov korteks. Možgani obdelajo dražljaje, kot na primer glasbene note, kot t.i. tonotopske mape. Na teh mapah se nahajajo nevroni, ki prenašajo živčne impulze. Ker so glasbeni toni drugačni in bolj zapleteni od običajnih glasov, je potrebno več nevronov, da bi te tone obdelali.

Slovenske igralnice lani obiskalo 2,57 milijona gostov

09. 05. 1998 13.12

V desetih slovenskih igralnicah, ki so lani imele dovoljenje za pripravljanje iger na srečo, je v letu 1997 svojo srečo iskalo 2,57 milijona oseb, kar je za slab odstotek več kot v letu prej. Prevladovali so seveda tuji gosti, predvsem Italijani, ki so ustvarili kar 91,8 odstotka vseh obiskov.

Rim za krizno območje razglasil izredno stanje

08. 05. 1998 16.25

Italijanska vlada je za krizno območje v okolici Neaplja, kjer so zaradi hudih padavin zemeljski plazovi zasuli vasi in mesta, danes razglasila izredno stanje. S tem bi lahko ljudem pomagali hitreje in mimo birokratske poti. Medtem število smrtnih žrtev še naprej raste. Do popoldneva so izkopali že 81 trupel.

Novi spopadi na Kosovu

06. 05. 1998 17.54

V novih spopadih med srbskimi varnostnimi silami in Albanci je bilo ubitih najmanj šest oseb, so poročali viri obeh strani v Prištini. V spopadih v bližini Peći in Dečanov so bile ubite štiri osebe, ena pa je bila ranjena, je poročal informacijski center kosovskih Albancev v Prištini, ki pa podrobnosti o spopadih in nacionalne pripadnosti žrtev ni navedel.

V Italiji pod zemeljskim plazom umrlo najmanj 22 ljudi

06. 05. 1998 17.49

22 oseb je umrlo, 52 pa jih pogrešajo, potem ko je več vasi v deželi Campania na jugu Italije v noči na sredo poplavilo blato, ki so ga sprožile hude padavine, je sporočila civilna zaščita v Rimu. 1300 oseb je moralo zapustiti domove. Na kraj nesreče, manj kot sto kilometrov od Neaplja, je prihitelo 1600 vojakov, gasilcev, policistov in karabinjerjev.

Na prvi seji se je sestala t.i. Podobnikova komisija

06. 05. 1998 16.59

Na svoji prvi seji se je danes sestala komisija za preprečevanje oškodovanja družbenega in državnega premoženja ter za zavarovanje javnega interesa, ki jo vodi podpredsednik vlade Marjan Podobnik.

Na Kosovu v nedavnih spopadih ubitih več kot deset ljudi

05. 05. 1998 07.55

V nedavni vojaški akciji srbske vojske proti oboroženim Albancem na Kosovu je življenje izgubilo več kot 15 ljudi, se je danes izvedelo iz neuradnih virov. Beograjski radio B 92 pa je poročal, da je bilo na območju spopadov v bližini meje z Albanijo, kjer so srbske enote obkolile kakih 200 oboroženih Albancev, danes slišati le še posamezne strele. Časopis Politika, ki je blizu vladi v Beogradu, je sklicujoč se na policijo poročal, da je bilo med dvodnevno vojaško akcijo v obmejni vasi Ponoševac ubitih več kot deset "albanskih teroristov", nekaj oseb pa je bilo ranjenih in aretiranih. Policijski viri so še sporočili, da so med obsežno akcijo zaprli vse poti, preko katerih iz Albanije na Kosovo tihotapijo orožje.

Predlagana sprememba zakona o popravi krivic

02. 05. 1998 10.24

Poslanec Slovenske ljudske stranke (SLS) Leon Gostiša je v zakonodajno proceduro vložil predlog za spremembo zakona o popravi krivic, s katero bi upravičencem podaljšali rok za vložitev zahtev na podlagi zakona, ki ureja pravico do povrnitve škode in pravice iz pokojninskega in invalidskega zavarovanja bivšim političnim zapornikom in svojcem po vojni pobitih oseb, še za šest mesecev. Država z omenjenim zakonom, ki je začel veljati 9. novembra 1996, na ta način poravnava moralni in materialni dolg osebam, ki so bile v času od 15. maja 1945 do 2. julija 1990 obsojene zaradi ideoloških in političnih razlogov. Zakon je določil 18-mesečni rok za vložitev zahtev upravičencev na pristojno vladno komisijo, ker pa se bo ta rok kmalu iztekel, poslanec SLS predlaga njegov podaljšanje še za šest mesecev. Vladna komisija je bila namreč imenovana 12. septembra lani, doslej pa je obravnavala 301 zahtevo, od katerih je bilo 203 rešenih, 23 zavrnjenih, 73 pa zaradi pomanjkanja dokumentacije odloženih. Podatek, da je samo od začetka letošnjega leta komisija prejela 620 zahtev kaže na dosedanjo slabo obveščenost ljudi. Po mnenju poslanca Gostiše bi bilo smiselno podaljšati rok za vložitev zahtev, saj bi se na ta način tudi zmanjšalo število nepopolnih vlog in olajšalo delo komisiji, saj obstaja bojazen, da bo kratek rok, ki je upravičencem še na voljo za vlaganje zahtev, povzročil veliko število nepopolnih vlog. Sprejem predlagane rešitve bi imel določene finančne posledice za proračun, višina teh sredstev pa bo odvisna od števila in vsebine pozitivno rešenih vlog.

Brezposelnost na Madžarskem pada

02. 05. 1998 10.22

Število registriranih brezposelnih je aprila na Madžarskem padlo za 21.500 oseb na 438.100 oseb, so sporočili z madžarskega ministrstva za delo. Stopnja brezposelnosti, izračunana na podlagi registrirane brezposelnosti, je tako padla z marčnih 10,3 odstotka na aprilskih 9,8 odstotka. Ta kazalec je bil nazadnje pod desetimi odstotki maja 1992.

Prvi maj - mednarodni praznik delavske solidarnosti

01. 05. 1998 09.54

Prvi maj je mednarodni praznik dela v spomin na dogodke v Chicagu leta 1886, ko so delavci v veliki splošni stavki zahtevali skrčenje delovnika na osem ur, policija pa je njihove demonstracije 1. maja v krvi zadušila. Prvi kongres 2. internacionale (julija 1889) je sklenil, da bodo vsako leto na ta dan množične manifestacije; prvi maj je tako postal dan razrednega boja. Katoliki pa od leta 1955 prvi maj praznujejo kot praznik Jožefa Delavca. Stavkovno gibanje v Združenih državah Amerike, ki se je bojevalo proti nizkim mezdam in slabim delovnim razmeram, je leta 1886 doseglo vrh in zajelo približno 610.000 delavcev. Prejemki delavcev so bili namreč zelo nizki, povprečna mezda je znašala 9 dolarjev na teden. Delovnik (6 dni na teden) je bil dolg 10 ur in pogosto še več, varstvo pred nesrečami pa je bilo majhno. Delavski boj je bil oster, saj so podjetniki združeno nastopali proti sindikalno organiziranim delavcem, jih uvrščali na črne sezname in zahtevali od delavcev prisego, da ne bodo člani nobenega sindikata. Stavke so se večinoma končale s porazom delavcev, ker sta policija in javnost podpirali delodajalce. Med stavko v St. Louisu so pomožni šerifi streljali na stavkajoče in pri tem ubili devet ljudi. V vsej državi so 1. maja izbruhnile stavke in demonstracije z zahtevo po osemurnem delovniku, pri čemer so bili delavci deloma oboroženi. V Milwaukeeju je policija ustrelila šest oseb. Ko je policija v Chicagu četrtega maja razgnala anarhistično zborovanje, ki je protestiralo proti ravnanju s stavkajočimi, je eksplodirala bomba, zaradi česar je umrlo sedem oseb; nato pa je policija začela slepo streljati v množico, pri čemer je smrtno zadela štiri osebe. Na prvem kongresu 2. internacionale leta 1889 so nato sklenili, naj se 1. maj vsako leto praznuje kot praznik delavske solidarnosti.

Deset minut pomaga proti mišji roki

30. 04. 1998 07.40

Dese minutni odmor zadostuje, da preprečimo nastanek t.i. mišje roke. Te mišje roke - v strokovnem jeziku gre za poškodbe, ki so posledica stalne obremenitve (repetitive strain injuries) - lahko nastanejo zaradi stalnega pritiskanja na miško računalnika ali drugih stalno ponavljajočih se kretenj. Zaradi enostranske obremenitve se poškodujejo določene kite, mišice ali sklepi, kar v najhujšem primeru pripelje do nezmožnosti za delo. Po mnenju nizozemske raziskovalne organizacije NIA-TNO lahko to preprečimo s kratkimi pavzami. Strokovnjaki svetujejo, da si poleg opoldanskega premora privoščimo še po dve desetminutni pavzi dopoldne in popoldne. Delodajalci se ne rabijo bati, da bi to škodilo produktivnosti podjetja. Raziskave so namreč tudi pokazale, da so po takih premorih zaposleni celo bolj učinkoviti, poleg tega imajo manj zdravstvenih težav in so redkeje bolni. Raziskava je zajela 60 oseb, zaposlenih za računalnikom in tekočim trakom. Po rednih pavzah so se delavci manj pritoževali nad odrevenelimi rokami in bolečimi prsti.

V reševalni akciji umrlo šest ljudi

30. 04. 1998 07.39

Minuli konec tedna je na jugu Egipta umrlo šest oseb, ki so poskušale rešiti štiriletnega fantka, ki je padel v greznico. Mali Fadil Gafar Saleh je padel v luknjo poljskega stranišča v bližini družinske hiše v mestu Dajrut približno 280 kilometrov južno od Kaira. Na srečo se je iz jame rešil s pomočjo droga, ki je zeval iz greznice. Da bi mu pomagali, so se dečkov oče in pet stricev odpravili v greznico, pri tem pa so umrli zaradi zastrupitve s strupenimi plini. Hudo poškodovanega Fadila so takoj prepeljali v bolnišnico, a zdravniki pravijo, da je izven življenjske nevarnosti.

Kurdi priznali uboj Palmeja

28. 04. 1998 15.42

Švedsko zunanje ministrstvo je potrdilo, da je obveščeno o priznanju enega od kurdskih vodij, da je Delavska stranka Kurdistana (PKK) leta 1986 ubila švedskega premiera Olofa Palmeja.

Na Madžarskem brezposelnost 8,7-odstotna

27. 04. 1998 11.12

Brezposelnost na Madžarskem je v prvem četrtletju letošnjega leta dosegla 8,7 odstotka, je sporočil državni urad za statistiko. Število zaposlenih se je v odnosu do enakega obdobja lani povečalo za 19.000 oseb, število brezposelnih pa se je zmanjšalo za 45.000 oseb. Podatki tudi kažejo, da je bilo v prvem četrtletju na Madžarskem brezposelnih 3,6 milijona ljudi, 347.000 pa jih je bilo brez dela.

Republiški zavod za zaposlovanje lani posredoval zaposlitev 56.000 brezposelnim

23. 04. 1998 08.05

Upravni odbor Republiškega zavoda za zaposlovanje je na včerajšnji 10. redni seji sprejel poročilo o delu zavoda v lanskem letu. Zavod je lani uspel posredovati zaposlitev 56.000 brezposelnim, kar je za 2,6 odstotka več kot v letu 1996, saj se je s svojo dejavnostjo in programom nenehno prilagajal spremembam na trgu dela, je poudaril direktor zavoda Jože Glazer.

Februarja za 0,8 odstotka manj brezposelnih kot januarja

16. 04. 1998 17.08

V Sloveniji je bilo februarja registriranih 129.137 brezposelnih ljudi, kar je za 0,8 odstotka manj kot januarja in za 2,9 odstotka več kot februarja lani. Stopnja registrirane brezposelnosti se je februarja v primerjavi z januarjem zmanjšala za 0,1 odstotka na 14,9 odstotka, je danes sporočil državni urad za statistiko.

Shelton: Nato bo aretiral Karadžića, če ga najde

16. 04. 1998 08.02

Sile zveze Nato niso v BiH zaradi lovljenja vojnih zločincev, vendar pa jih bodo aretirale, če jih najdejo, in to velja tudi za nekdanjega voditelja bosanskih Srbov Radovana Karadžića. To je na današnji novinarski konferenci v Koebenhavnu izjavil poveljnik združenega poveljstva ameriških oboroženih sil general Henry Shelton, ki se mudi na dvodnevnem obisku na Danskem. Iz Koebenhavna, kamor je pripotoval z Madžarske, bo odpotoval v Makedonijo.

Unicef zahteva obravnavo rekrutiranja otrok kot vojnega zločina

14. 04. 1998 16.37

Unicef se je danes zavzel, da bi novo mednarodno sodišče rekrutiranje otrok obravnavalo kot vojni zločin. Gre za stalno mednarodno kazensko sodišče (ICC), ki je še v ustanavljanju, pristojno pa naj bi bilo za zločine proti človeštvu, genocid in vojne zločine.

Sadako Ogata v Črni Gori

14. 04. 1998 07.53

Predsednik Črne Gore Milo Djukanović in visoka komisarka ZN za begunce Sadako Ogata sta se včeraj v Podgorici pogovarjala o pogojih za iskanje trajnih rešitev vprašanja razseljenih oseb. Djukanović je Ogato obvestil, da v Črni Gori trenutno živi več kot 30.000 beguncev ter dodal, da skrb zanje predstavlja veliko obremenitev za finančno izčrpano gospodarstvo republike. Visoka komisarka ZN za begunce pred tem obiskala begunski naselji v Nikšiću.

Dejavnosti ministrstva za okolje in prostor po potresu v Posočju

13. 04. 1998 11.58

V Ljubljani se je danes sestal kolegij ministra za okolje in prostor in sprejel prve operativne naloge za pripravo sanacije posledic nedeljskega potresa v Zgornjem Posočju. Kot so sporočili z ministrstva, sta se na bovško-kobariško območje danes odpravila minister za okolje in prostor Pavel Gantar in državni sekretar Marko Slokar, v Bohinj pa državna sekretarja Dušan Blaganje in Franci Steinman. Namen ogledov je podrobna seznanitev s posledicami potresa in prvi dogovori v zvezi s sanacijo posledic na komunalni infrastrukturi in stanovanjskih ter drugih poslopjih. Ministrstvo že pripravlja nujno potrebne ukrepe, že danes pa je zanesljivo, da bo za zagotavljanje državne pomoči pri sanaciji potrebno sprejeti poseben zakon po hitrem postopku. Sanacija bo zajela komunalno infrastrukturo, plazenje tal, prometno in telekomunikacijsko infrastrukturo, zgradbe fizičnih in pravnih oseb in druge škode. Sredstva se zagotavljajo iz stalne proračunske rezerve, ki po predložitvi interventnega zakona o odpravi posledic ujm in suše v letu 1997 znaša še 650 milijonov tolarjev. Zato bo po vsej verjetnosti potrebno zagotoviti še dodatna sredstva, je zapisala Manca Šetina Miklič iz informativne službe ministrstva za okolje in prostor.

Predsednik DZ Podobnik odpotoval v Sarajevo

13. 04. 1998 09.39

V Sarajevo je dopoldne odpotovala slovenska delegacija pod vodstvom predsednika državnega zbora Janeza Podobnika, ki se bo v naslednjih dveh dneh mudila v glavnem mestu Bosne in Hercegovine (BiH) ter med drugim tamkajšnjim predstavnikom uradno predala tovor sanitetnega materiala in zdravil iz okvira slovenske humanitarne pomoči BiH. Po sprejemu na sarajevskem letališču bodo člani delegacije prvi dan obiska najprej odšli na pogovore na slovensko veleposlaništvo, ki ga vodi veleposlanik Drago Mirošič, in se zatem v prostorih kulturnega društva Ivan Cankar srečali s predstavniki tamkajšnje slovenske skupnosti. V BiH živi okoli 20.000 oseb slovenske narodnosti ali potomcev slovenskih prednikov, med katerimi se bodo srečanja s predsednikom državnega zbora Janezom Podobnikom poleg sonarodnjakov iz Sarajeva udeležili tudi predstavniki slovenskega življa iz Tuzle, Zenice, Travnika, Viteza in Kaknja.

10.000 Izraelcev proslavlja judovsko navzočnost v Hebronu

12. 04. 1998 09.11

V Hebronu se je danes zbralo najmanj 10.000 Izraelcev, privržencev skrajne desnice. Na poziv izraelske vlade se udeležujejo praznovanja 30. obletnico naselitve Judov v mestu in proslave ob 50. obletnici ustanovitve Izraela. Kot je poročal izraelski radio, je pred tem policija preprečila 600 članom levičarskega gibanja Mir zdaj, da bi v Hebronu priredili protestno akcijo. Pri tem je aretirala 32 oseb. Štirje policisti in trije protestniki pa so bili lažje ranjeni. V Hebronu, kjer 80 odstotkov mesta nadzirajo Palestinske avtonomne oblasti, živi približno 400 judovskih naseljencev med 120.000 Palestinci.

Rast števila uporabnikov interneta se je v Sloveniji nekoliko upočasnila

11. 04. 1998 12.14

Rezultati raziskave združenja Raba interneta v Sloveniji (RIS), ki so jo opravili februarja letos, kaže, da se je rast števila prebivalcev, ki so uporabili internet, v zadnjem obdobju nekoliko upočasnila. Po zadnjih podatkih je internet uporabilo 18 odstotkov prebivalstva v starosti od 15 do 65 let, kar pomeni približno 250.000 ljudi. Za drugo polovico leta 1997 je bila značilna nagla rast, saj je delež uporabnikov porasel z 11 na 16 odstotkov. Ker internet uporablja že večina šolajoče mladine, so pri RIS prepričani, da bo drugi krog širitve uporabnikov, ki bo zajel predvsem gospodinjstva in podjetja, bistveno počasnejši. Po podatkih RIS je rednih uporabnikov, ki internet uporabljajo vsaj enkrat mesečno, več kot 100.000, več kot 30.000 oseb pa ga uporablja vsak dan.

SKD o zamenjavah v obrambnem ministrstvu in proračunu

10. 04. 1998 17.38

Slovenski krščanski demokrati (SKD) obžalujejo zamenjavo dosedanjega načelnika generalštaba generalpolkovnika Albina Gutmana, ki je bil na tem mestu od osamosvojitve dalje. Po njihovem mnenju imenovanje polkovnika Iztoka Podbregarja za načelnika generalštaba Slovenske vojske (SV) in polkovnika Bogdana Koprivnikarja za državnega sekretarja, odgovornega za vojaške zadeve, ni dobra naložba zato, ker sta se šolala na jugoslovanskih vojaških akademijah, sta na novinarski konferenci poudarila podpredsednik stranke Alojz Zupančič in poslanec Izidor Rejc. Krščanskim demokratom se poleg tega zdi zanimivo, da se v vrhu SV pojavljajo sami piloti, s čimer se ustvarja t.i. pilotski lobi. Sicer pa jih odstavitev Gutmana ne čudi, saj so se že takrat, ko je bila v vladi tudi SKD, pojavljali poskusi za odstavitev Gutmana, čemur pa so sami nasprotovali, je dodal Rejc. V zvezi z letošnjim proračunom, ki je prav tako pozno sprejet, SKD poudarja, da ni varčevalno naravnan. Po njihovem mnenju bi morali v proračunu več sredstev nameniti za odpravljanje brezposelnosti, kot rezervo za proračunske prihodke pa vidijo predvsem v odpravi sive ekonomije, kar bi lahko prineslo 5-7 odstotkov dodatnih sredstev. SKD meni, da proračun za letošnje leto ne predstavlja koraka naprej za vključitev v EU. Poslanec SKD Izidor Rejc pa je predstavil tudi nedavno sprejet zakon o zaključku lastninjenja in privatizaciji pravnih oseb v lasti Slovenske razvojne družbe (SRD), katerega glavni namen je pokritje certifikatske luknje, ki po nekaterih ocenah znaša 130 milijard tolarjev. Poudaril je, da so po večkratnem usklajevanju že na matičnem delovnem telesu dosegli bistvene premike pri zakonu, ki v osnovnem predloženem besedilu ni bil harmoniziran z ostalo zakonodajo.

Zaradi tornadov v ZDA umrlo najmanj 43 ljudi

10. 04. 1998 09.45

V seriji tornadov, ki so prizadeli jug Združenih držav Amerike, je po zadnjih podatkih umrlo najmanj 43 oseb. Na stotine ljudi je bilo ranjenih, poškodovanih pa je bilo tudi približno 2000 zgradb. Ameriški predsednik Bill Clinton je v prizadetih delih držav razglasil izredne razmere, žrtvam pa obljubil pomoč. Iz ruševin so samo v zvezni državi Alabama potegnili 32 trupel, 10 ljudi je umrlo v državi Mississippi, ena oseba pa v državi Georgia. Prizadeta območja bo obiskal tudi ameriški podpredsednik Al Gore. Rušilni tornadi so v noči na četrtek divjali s hitrostjo do 400 kilometrov na uro. Najbolj prizadet je bil okraj Jefferson v Alabami.

Dobri izgledi za nemško industrijo

07. 04. 1998 07.55

Po mnenju muenchenskega inštituta za gospodarske raziskave Ifo se bo industrijska konjunktura v Nemčiji nadaljevala tudi v letu 1998. Potem ko se je v letu 1997 obseg industrijske proizvodnje povečal za 4,2 odstotka, strokovnjaki pričakujejo, da bo tudi letošnja rast kljub azijski finančni krizi presegla štiri odstotke. Lanska visoka rast je bil predvsem posledica rekordnega izvoza v zadnjih 20 letih. V industriji so lani odpustili 250.000 oseb oz. zmanjšali obseg delovnih mest za 2,5 odstotka. Letos naj bi visoko rast zabeležila predvsem podjetja s področja strojegradnje, elektrotehnike in proizvodnje avtomobilov.

V Alžiriji umorjenih 27 ljudi

06. 04. 1998 17.39

Na zahodu Alžirije je "teroristična skupina" v noči na ponedeljek pobila 27 oseb, so danes sporočile alžirske varnostne sile. Napad se je zgodil v bližini vasi Arzew, ki leži pri mestu Oran. Alžirske varnostne sile so davi že poročale, da je oborožena islamistična skupina v noči na ponedeljek umorila 8 oseb na območju M'Sila na jugozahodu Alžirije.

Time objavil prvi od šestih seznamov najvplivnejših oseb stoletja

06. 04. 1998 11.18

Ronald Reagan, Lenin, Winston Churchill in Mahatma Gandhi so na seznamu najvplivnejših voditeljev 20. stoletja, ki ga danes objavlja ameriška revija Time. Seznam je prvi od šestih, na katerih so imena 100 najpomembnejših svetovnih osebnosti z različnih področij. Revija Time bo ime osebe, ki je po njeni oceni najvplivnejša v tem stoletju, objavila decembra 1999.

Za ameriško veleposlanico v Sloveniji imenovana Nancy Halliday Ely-Raphel

03. 04. 1998 11.21

Ameriški predsednik Bill Clinton je imenoval Nancy Halliday Ely-Raphel za veleposlanico v Sloveniji, danes poroča bilten ameriške službe za informiranje Wireless. Ely-Raphelova je pred tem v ameriškem zunanjem ministrstvu opravljala dolžnosti koordinatorke za Balkan, kjer je bila ena ključnih oseb pri oblikovanju programov za uresničevanje Daytonskega sporazuma.