oseben

Trideset let od smrti Jimmija Hendrixa

17. 09. 2000 00.00

Jimmi Hendrix, rojen v Seattlu v ZDA kot Jimmi James, je bil meteor, ki je na obzorju zgodnje rock glasbe zažarel in se utrnil v kratkem obdobju druge polovice 60. let. Oznake kot "oboževano zlato tele hipijevskega obdobja", "čarodej psihedelične kitare" ali "prevajalec izkušenj mamil v glasbo" povejo več o obdobju, ko so bile izrečene, kot o pomenu njegove glasbe. Dandanes se bolj utrjuje mnenje, da je bil Hendrix novodobni, na pol uresničeni genij, glasbeni revolucionar in mehka umetniška duša. Kljub uspehu na tržišču in pri občinstvu še za svojega življenja, je bil Hendrix tudi žrtev mehanizmov te glasbe.

Razstava Urške Nine Cigler

13. 06. 2000 10.05

V galeriji Inštituta Jožef Štefan v Ljubljani so odprli razstavo slikarke Urške Nine Cigler. Slikarka se predstavlja z deli, ki so nastajala med njenim absolventskim obdobjem. Njen likovni jezik ni ne abstrakten niti realističen, ne gradi na starih preizkušenih normah in ni podrejen nobenim likovnim tokovom, ampak se je v delih izkristaliziral čisto oseben in samosvoj likovni svet.

Nejevolja bivših ministrov

12. 06. 2000 20.11

Po sredini izvolitvi nove vlade Andreja Bajuka so se danes na ministrstvih in vladnih uradih končale še zadnje primopredaje; izjema je le primompredaja na finančnem ministrstvu, ki jo bosta stari in novi minister lahko opravila čez kakšen teden, ko se bo Mitja Gaspari vrnil s poti po tujini. Nejevolja LDSovih ministrov, ki so ob primopredajah prejeli vprašalnike o svojem minulem delu, pa se še ni polegla.

Režiser Srdjan Karanović bo predstavil svojo knjigo

27. 09. 1999 17.54

Filmski režiser in scenarist Srdjan Karanović bo jutri ob 19.30 v ljubljanski knjigarni Vale Novak predstavil knjigo o nastajanju svojega, mednarodnega priznanega filma Virdžina o nedavno končani vojni na območju nekdanje Jugoslavije.

Bogati očetje - uspešni otroci

08. 11. 1998 09.45

Kdor ima bogatega očeta, temu pade poklicni uspeh naravnost v naročje, je pokazala študija Inštituta za uporabne socialne raziskave univerze v Kölnu. Očetov ugled, njegovo imetje in dobre zveze se prenesejo na naslednjo generacijo.

V galeriji Škuc bosta nastopila nizozemski komponist Keest van Zelst in slovenski arhitekt Arne Vehovar

04. 05. 1998 18.05

V galeriji Škuc, kjer je na ogled razstava Case study: home, bodo ta teden pripravili tudi dva spremljajoča kulturna dogodka. V sredo, 6. maja, bo z glasbenim performansom Kitchenarias & Farmarimbas, zasnovanim na improvizaciji in uporabi elektronskega zvoka, nastopil nizozemski komponist in glasbenik Kees van Zelst, dan kasneje pa bo samostojni arhitekt in oblikovalec Arne Vehovar z dia-projekcijo Home Sweet Home na kratek in slikovit način predstavil zelo oseben pogled na dom.