osebja

O umiranju se premalo govori

03. 11. 2001 00.00

Z razvitostjo zdravstvenega sistema bi se Slovenci lahko primerjali z srednjeevropskimi deželami, kar zadeva skrb za bolnika pa smo na samem repu v Evropi. O umiranju in smrti se neradi pogovarjamo, kar pelje k premajhni pozornosti za bolnike.

Kongresniku prepovedali vstop

27. 10. 2001 00.00

Osebje francoskega letalskega prevoznika Air France je v začetku oktobra ameriškemu zveznemu kongresniku libanonskega porekla Darrellu Issi prepovedalo vstop na letalo, ki je bilo namenjeno iz Washingtona v Pariz.

Antraks ali vranični prisad

10. 10. 2001 00.00

Odgovori na nekaj pogostih vprašanj o bakteriji antraks in obolenju vranični prisad, ki so jih pripravili na Centru za nadzor širjenja bakterij in mikotičnih obolenj v ZDA.

Zaradi antraksa zaprli kongres

17. 10. 2001 00.00

Potem, ko so pri 33 zaposlenih v uradu vodje demokratske večine v ameriškem senatu Tomu Daschlu našli sledi bakterije vraničnega prisada, je predstavniški dom ameriškega kongresa zaradi nevarnosti širjenja antraksa zaprl vrata do prihodnjega torka.

Kučma zavrnil odstop obrambnega ministra

11. 10. 2001 00.00

Ukrajinski predsednik Leonid Kučma je danes zavrnil odstop obrambnega ministra Oleksandra Kuzmuka, ki ga je ta ponudil takoj po nesreči ruskega letala prejšnji četrtek.

Letalska industrija v težavah

02. 10. 2001 00.00

Letalske družbe se v luči terorističnih napadov na ZDA borijo za kupce in poskušajo preživeti na trgu, kjer vlada prava katastrofa. Prevozniki se s težavami soočajo na različne načine.

Bush spremenil taktiko napada

02. 10. 2001 00.00

Predsednik Bush naj bi se odpovedal obsežnemu bombardiranju Afganistana in se raje odločil za akcijo z uporabo posebnih enot. Generalna skupščina Združenih narodov pa je začela razpravo o terorizmu.

Priprave na povračilni napad

20. 09. 2001 00.00

ZDA se vse bolj intenzivno pripravljajo na povračilni napad na teroriste in tiste, ki jih podpirajo. 150 vojaških letal so že premestili v oporišča na območju Perzijskega zaliva.

Varnost na brniškem letališču

13. 09. 2001 00.00

Ob ameriški tragediji se pojavljajo številna vprašanja. Eno najpogostejših je, kako so se teroristi lahko nemoteno vkrcali na letala. Kako je poskrbljeno za varnost potnikov, ki potujejo z brniškega letališča, smo se prepričali sami.

Obisk belgijske delegacije

10. 09. 2001 00.00

V Sloveniji se mudi delegacija zunanjepolitičnega odbora predstavniškega doma belgijskega parlamenta pod vodstvom predsednika odbora Pierra Chevalierja.

Stavka zaposlenih v prometu

08. 07. 2001 00.00

Italijo je ohromil val stavk zaposlenih v prometu. To pa ne povzroča težav le številnim turistom, temveč tudi samim Italijanom, ki ne morejo oditi v službo ali na službena potovanja. Po včerajšnji osemurni stavki osebja letalske družbe Alitalia, zaradi katere so odpovedali 76 odstotkov vseh letov, naj bi se v nedeljo zvečer, ob 21. uri začela še 24-urna stavka sindikatov zaposlenih na trajektih, ki so v lasti državne železnice. Zaradi stavke bo v lukah ostal velik del trajektov, ki povezujejo kopno s Sicilijo in Sardinijo, prav tako pa na Sicilijo ne bo mogoče potovati z vlakom.

Stavke ohromile Italijo

07. 07. 2001 00.00

Italijo je ohromil val stavk zaposlenih v prometu. To pa ne povzroča težav le številnim turistom, temveč tudi samim Italijanom, ki ne morejo oditi v službo ali na službena potovanja. Po včerajšnji osemurni stavki osebja letalske družbe Alitalia, zaradi katere so odpovedali 76 odstotkov vseh letov, naj bi se drevi ob 21. uri začela še 24-urna stavka sindikatov zaposlenih na trajektih, ki so v lasti državne železnice. Zaradi stavke bo v lukah ostal velik del trajektov, ki povezujejo kopno s Sicilijo in Sardinijo, prav tako pa na Sicilijo ne bo mogoče potovati z vlakom.

Država podcenjuje prostovoljno delo

04. 07. 2001 00.00

Armada prostovoljcev, ki delujejo v preko 15.000 društvih, in katerih število gre v sto tisoče, predstavlja izjemen narodov potencial, ki je v mnogih dejavnostih nepogrešljiv. Država bi morala zato v prihodnje ovrednotiti delo društev ter ga vzpodbujati s koncesijami ter davčno zakonodajo. Načrtno uvajanje prostovoljnega dela je prej značilnost razvitih držav, slovenska država pa prostovoljstva še vedno ni dojela, saj raje zaupa uradnikom v ministrstvih, društva pa smatra le kot porabnike proračunskega denarja, je na posvetu Prostovoljno delo - stanje, rezultati, perspektive, ki sta ga ob letošnjem mednarodnem letu prostovoljcev organizirala državni svet in Svet društvenih organizacij Slovenije (SDOS) povedal predsednik SDOS Marjan Jemec.

Milošević telefoniral družini

30. 06. 2001 00.00

Nekaj ur zatem, ko je srbska vlada sprejela odločitev o izročitvi nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića haaškemu Mednarodnemu sodišču za vojne zločine na ozemlju nekdanje Jugoslavije, je v petek v zgodnjih jutranjih urah že prispel v zapor sodišča v Scheveningenu. Potem ko je jugoslovansko ustavno sodišče v četrtek odločilo, da je treba zamrzniti izvajanje v soboto sprejetega odloka jugoslovanske vlade o sodelovanju s haaškim sodiščem, je srbska vlada sprejela odločitev, da bo s haaškim sodiščem sodelovala na podlagi statuta tega sodišča.

Načrt varovanja je pripravljen

12. 06. 2001 00.00

Varnostni načrt sobotnega srečanja Busha in Putina v Ljubljani je praktično že pripravljen, podrobnosti pa so iz varnostnih razlogov strogo varovana skrivnost. Načrt je usklajen tako z ameriško tajno službo, ki varuje predsednika Busha, kot tudi z rusko službo za varovanje predsednika Putina.

Vaja članic Nata in SV

05. 06. 2001 00.00

Danes se začenja tridnevna vojaška vaja Veneto Rescue, ki jo bodo izvajale članice Severnoatlantske zveze v sodelovanju s Slovensko vojsko na območju Slovenije. Vaja bo potekala na poligonu Poček, v vojašnici in na letališču Cerklje ob Krki in v vojašnicah Postojna ter Pivka.

Razlitje radioaktivne vode

31. 05. 2001 00.00

Iz češke jedrske elektrarne Temelin je, zaradi napake tehničnega osebja med testnim zagonom reaktorja, izteklo več kubičnih metrov radioaktivne vode. Vodstvo nuklearke zatrjuje, da razlitje ne bo imelo hujših posledic, saj je voda ostala v notranjosti reaktorja, stopnja radioaktivnosti pa je bila nizka in ni ogrozila zdravja zaposlenih.

Višje premije pri Vzajemni

28. 05. 2001 00.00

Vzajemna zdravstvena zavarovalnica bo s 1. julijem povišala premije prostovoljnega zdravstvenega zavarovanja za 5,8 odstotka. To pomeni, da bo premija v povprečju višja za 189 tolarjev. Kot so sporočili iz Vzajemne, je glavni razlog za podražitev visoka rast stroškov zdravstvenih storitev v prvem letošnjem trimesečju, ki je presegla pričakovana in načrtovana gibanja.

Stavka italijanskih pilotov

21. 05. 2001 00.00

Italijanski zračni promet je zaradi stavk pilotov, kontrolorjev letenja in letališkega osebja danes močno oviran. Na rimskem letališču Leonardo da Vinci je bilo odpovedanih skupno 247 letov, od tega 224 letov italijanskih družb Alitalia in Meridiana. Po vsej Italiji na tisoče potnikov več ur čaka na letališčih. Stavkajoči zahtevajo spremembe tarifnega sistema in boljše delovne pogoje. Italijanski tisk je današnji dan označil za "črni ponedeljek".

Invalidi kličejo na pomoč

18. 05. 2001 00.00

Urad vlade za invalide skrbi za sodelovanje med oblastjo in invalidsko civilno sfero, osnovni princip njegovega delovanja pa je politika izenačevanja možnosti ljudi s posebnimi potrebami. Predstavniki vladnega urada za invalide v okviru programov mednarodnega sodelovanja Sveta Evrope (SE) že vrsto let sodelujejo z odborom za rehabilitacijo in integracijo invalidov, od avgusta lani pa je Slovenija tudi njegova polnopravna članica. Z aktivnostmi in težavami, s katerimi se tako urad kot invalidi vsakodnevno srečujejo pri svojem delu, pa tudi s predvidenimi dejavnostmi v okviru vključevanja Slovenije v Evropsko unijo, je vodstvo urada danes seznanilo ministra za evropske zadeve Igorja Bavčarja in zunanjega ministra Dimitrija Rupla. Ministra, ki sta "določene stvari slišala prvič", sta sogovornikom obljubila pomoč, seveda v okviru pristojnosti njunih ministrstev.

Reli Saturnus v Kopru

11. 05. 2001 00.00

Po prvem letošnjem reliju za državno prvenstvo v Idriji, se bodo dirkači ta vikend (12. in 13. maj) pomerili na našem nekdaj paradnem reliju - Saturnusu, ki bo štel tudi za točke evropskega prvenstva.

Slovenski uredniki v Trstu o težavah

25. 04. 2001 00.00

Uredniki slovenskih radijskih in televizijskih poročil Deželnega sedeža RAI v Trstu so na včerajšnjem srečanju obravnavali težak položaj vseh, ki oblikujejo slovenske sporede in poročila RAI. Kot je danes sporočil sindikalni odbor zaposlenih USIGRAI, so novinarji ob stopnjevanju težav že marca začeli sindikalni spor s podjetjem.

Nov oddelek psihiatrične klinike

29. 03. 2001 00.00

V okviru psihiatrične klinike v Ljubljani so danes slavnostno otvorili nov objekt Enote za intenzivno terapijo. Pogoji za delo osebja in bivanje pacientov v starih stavbah psihiatrične klinike Ljubljana, nekdanjih hlevih, ki so bili adaptirani pred natanko 120 leti, so bili marsikje že na robu znosnega. Število postelj se je v nekaterih sobah že bližalo številki 30, terapevtske dejavnosti so se izvajale v neprimernih prostorih.

ZDA izgnale 6 Rusov

22. 03. 2001 00.00

Ameriški državni sekretar Colin Powell je včeraj obvestil ruskega ambasadorja Jurija Ušakova, da bodo ZDA danes tudi uradno ukazale izgon za šest ruskih diplomatov. Šesterica bo morala v 48 urah zapustiti državo. Ta razplet dogodkov je posledica aretacije vohuna v vrstah FBI-ja Roberta Hanssena pred mesecem dni. Omenjeni je obtožen vohunjenja za Sovjetsko zvezo in kasneje Rusijo zadnjih petnajst let. Po besedah Powella pa naj bi izgon iz ZDA v prihodnosti dobilo še več Rusov, predvidoma 45. Izgnana šesterica diplomatov naj bi bila neposredno vpletena v sodelovanje s Hanssenom. Izgon preostalih diplomatov, ki bodo morali pospraviti kovčke do poletja, pa naj bi bil čisti povračilni ukrep, s čimer naj bi se število osebja na ruskem veleposlaništvu v Washingtonu izenačilo s številom osebja ameriškega veleposlaništva v Moskvi.

Jorda zavrača ruski predlog

28. 02. 2001 00.00

Predsednik haaškega Mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije Claude Jorda se je izrekel proti ruskemu predlogu za razpustitev sodišča. Kot je danes v Haagu povedal tiskovni predstavnik Jorde, predsednik sodišča ocenjuje takšne predloge kot paradoksne. Ruski zunanji minister Igor Ivanov se je minuli petek zavzel za čimprejšnjo razpustitev haaškega sodišča. "Menimo, da ni več potrebe za nadaljnjo dejavnost sodišča," je takrat poudaril Ivanov.

Hybaškova na obrambnem ministrstvu

14. 02. 2001 00.00

Državni sekretar na obrambnem ministrstvu Milan Jazbec in češka veleposlanica v Sloveniji Jana Hybaškova sta na današnjem delovnem srečanju v Ljubljani sodelovanje Slovenije in Češke na obrambnem in vojaškem področju ocenila kot zelo dobro, so danes sporočili z ministrstva za obrambo. Veleposlanica je izpostavila podporo Češke slovenskim prizadevanjem za vstop v zvezo NATO in pripravljenost, da Sloveniji posreduje izkušnje glede članstva v zvezi NATO.

Škandal v japonski javni upravi

25. 01. 2001 00.00

Japonski zunanji minister Johei Kono je sklenil vrniti plačo zadnjih šestih mesecev in tako prevzeti odgovornost za škandal, ki pretresa japonsko javno upravo. Poneverbe v višini 2,6 milijona dolarjev je obtožen tudi eden izmed vodilnih uslužbencev zunanjega ministrstva, Katsutoshi Matsuo.

Zavezništvo ničesar ne prikriva?

25. 01. 2001 00.00

Generalni sekretar zveze NATO George Robertson je po srečanju z nemškim obrambnim ministrom Rudolfom Scharpingom ponovno zagotovil, da ostanki streliva z osiromašenim uranom ne predstavljajo tveganja za zdravje vojakov in civilistov na Kosovu. Po njegovem tudi ni znanstvene podlage za trditve, da obstaja povezava omenjenega streliva z boleznijo nekaterih vojakov in drugega osebja ZN v pokrajini. Kot je dejal zavezništvo ničesar ne prikriva. To pa po njegovem potrjuje dejstvo, da je v svojih raziskavah do istih zaključkov prišlo tudi nemško obrambno ministrstvo.

Na vidiku nova Clintonova afera

23. 01. 2001 00.00

Nekdanji predsednik ZDA Bill Clinton je v zadnjem valu predsedniških pomilostitev, preden se je poslovil od Bele hiše, podpisal tudi pomilostitev za milijarderja Marca Richa, ki je leta 1983 pobegnil v Švico, da bi se izognil sodnemu pregonu. Richa je na položaju državnega tožilca po uradni dolžnosti med drugim preganjal tudi sedanji newyorški župan Rudolph Giuliani, ki je Clintonovo pomilostitev označil za šokantno. Ameriški mediji zdaj ugibajo, če je za Clintonovo odločitvijo še kaj več kot le upoštevanje prošenj Richevega odvetnika Roberta Finka. Richeva nekdanja soproga Denise naj bi v zadnjih dveh letih Demokratski stranki namenila več kot pol milijona dolarjev.

O posledicah uporabe spornega streliva

10. 01. 2001 00.00

Na Evropski komisiji so včeraj napovedali, da bodo izvedenci Evropske unije najverjetneje do začetka februarja podali mnenje o posledicah, ki bi jih na zdravje ljudi utegnila imeti uporaba osiromašenega urana med konflikti na Balkanu. Medtem so vse glasnejše zahteve po preiskavi posledic uporabe streliva z osiromašenim uranom, skoraj vse evropske države pa so odredile tudi pregled vojakov, ki so sodelovali v operacijah na Balkanu.