osebnost

Elvis Presley osebnost stoletja
27. 12. 1999 19.36
Albert Einstein ne bi nikdar postal osebnost stoletja, če bi imeli pri izbiri le-te kaj besede bralci revije Time. Na spletni strani revije je namreč največje število glasov bralcev za osebnost stoletja do danes dobil rock zvezdnik Elvis Presley.

Izida lige NBA
26. 12. 1999 12.32
Izida:

Keegan do SP leta 2002 na klopi
21. 12. 1999 20.17
Keevin Keegan bo dolžnost selektorja angleške nogometne reprezentance opravljal tudi na svetovnem prvenstvu leta 2002 na Japonskem in v Južni Koreji, ne glede na uvrstitev otoških nogometašev na evropskem prvenstvu prihodnje leto na Nizozemskem in v Belgiji.

Rokoborec Trstena makedonski športnik stoletja
20. 12. 1999 15.49
Makedonski športni časnik Skok je rokoborca Šabana Trsteno izbral za makedonsko športno osebnost stoletja.

Podelili avstrijsko nagrado za literaturo
13. 12. 1999 16.58
Madžarski pisatelj Peter Estarhazy je dobil avstrijsko nagrado za evropsko literaturo leta 1999, ki je pospremljena z denarno nagrado v višini 300.000 avstrijskih šilingov. Avstrijski državni sekretar za umetnost Peter Wittmann je ob podelitvi Estarhazyja označil za madžarsko kultno osebnost svoje generacije, njegova dela, ki so prevedena v 15 tujih jezikov, pa kot ''blag upor proti vsem ureditvam''.

Solana ob Tuđmanovi smrti
11. 12. 1999 16.52
Skupni zunanjepolitični predstavnik Evropske unije Javier Solana je danes ob robu vrhunskega zasedanja v Helsinkih ob smrti hrvaškega predsednika Franja Tuđmana, ki ga je opisal kot pomembno osebnost tako za Hrvaško kot za Balkan, izrazil upanje, da bo po bližnjih volitvah država ostala na poti demokratizacije.

Osebnosti stoletja v nekdanji Vzhodni Nemčiji
11. 12. 1999 10.59
Pri izbiri glasbenih in filmskih zvezd stoletja v nekdanji Vzhodni Nemčiji se je deset let po padcu berlinskega zidu pokazalo, da ta postaja vse bolj zahodnoevropska. Po anketi, ki jo je med 1026 ljudmi izvedel nek berlinski časnik, je najboljši pevec stoletja Elvis Presley, sledita mu Elton John in Enrico Caruso, najboljša pevka je Tina Turner, za njo pa sta se uvrstili operna diva Maria Callas in Whitney Houston. Za najboljšega igralca so izbrali Heinza Roehmanna, pred Robertom de Nirom in Dustinom Hoffmannom, najboljša igralka je Romy Schneider, druga je Jodie Foster, tretja pa Ingrid Bergman. Osebnost stoletja za vzhodne Nemce je Mihail Gorbačov, sledita pa mu Albert Einstein in princesa Diana. Športni kraljici sta teniška igralka Steffi Graf in umetnostna drsalka Katarina Witt.

Nizozemka stoletja je Anna Frank
23. 11. 1999 07.17
Nizozemska osebnost stoletja je Anna Frank, šestnajstletna Judinja, ki se je med drugo svetovno vojno skrivala pred nacisti v nekem stanovanju v Amsterdamu in tam napisala znani Dnevnik Anne Frank. V anketi, ki jo je objavil nizozemski časnik Algemeen Dagblad, so bralci izbirali med 130 kandidati, Anna Frank pa je zmagala z veliko prednostjo. Mlada Judinja pooseblja strašno usodo Judov med drugo svetovno vojno, ki so jo spremljali strah, izdajstvo in zaničevanje, ter predstavlja skrito upanje za boljšo in svobodnejšo prihodnost, je rezultate ankete komentiral nizozemski časnik. Ostali znani Nizozemci, ki so se uvrstili na višja mesta v anketi, so še nizozemska kraljica Beatrix na četrtem mestu pred svojo materjo, nekdanjo kraljico Julijano, na osmem mestu pa je nizozemski nogometaš Johan Cruijff.

Kornhauserjeva prva znanstvenica s Hondovo nagrado
18. 11. 1999 16.54
Prestižno Hondovo nagrado, ki jo vsako leto podelijo zgolj enemu znanstveniku za dosežke s področja okoljevarstveno znanstvenoraziskovalne dejavnosti, je letos prvič prejela ženska, slovenska znanstvenica Aleksandra Kornhauser. Omenjeno nagrado so v Tokiu letos podelili že dvajsetič.

Leon Štukelj bo zgled vsem mladim ljudem
12. 11. 1999 20.13
Danes so v Mariboru pokopali najstarejšega olimpionika Leona Štuklja. Na dobravskem pokopališču se je opoldne zbrala množica športnikov, politikov in prijateljev slovenske in svetovne legende.

Osebnost, ki se je dvignila nad čas in razmere
09. 11. 1999 21.52
Leon Štukelj je osebnost, ki se je dvignila nad čas in razmere, osebnost, ki bo za vedno ostala naš športni vzor in poosebljenje olimpijske ideje, lahko bi rekli tudi simbol športnega duha našega malega naroda, je na žalni seji Olimpijskega komiteja Slovenije (OKS) v spomin in počastitev pokojnega Štuklja povedal predsednik OKS Janez Kocijančič.

Predsednik republike ob smrti Leona Štuklja
08. 11. 1999 19.12
''Duha in telo je združeval v skladno celoto, znal je iskati resnico o življenju. Vse svoje življenje je trdo delal, pravično razsojal in se vzpenjal. Segel je po olimpijskem lovorju in segel je po modrosti življenja. Za takšnim človekom vsa Slovenija iskreno žaluje,'' je ob žalostni novici, da je umrl velikan športne gimnastike Leon Štukelj, v pismu njegovi soprogi zapisal predsednik republike Milan Kučan.

Robit Olimpija izpadla iz pokala
06. 11. 1999 21.04
Rokometašice Robita Olimpije so v povratni tekmi osmine finala pokala pokalnih zmagovalk (PPZ) vnovič izgubile z danskim Ikastom z 20:28 (9:13) in s skupnim izidom 43:52 izpadle iz nadaljnjega tekmovanja.

Cankarju Delova športna nagrada leon
02. 11. 1999 16.11
Atlet Gregor Cankar je dobitnik Delove športne nagrade Leon. Nagrada leon ni namenjena zgolj za vrhunske športne dosežke, ki tvorijo temelj in okvir za izbor. Športna osebnost leta je športnica ali športnik, ki s pojavljanjem v javnosti, dosežki na drugih področjih življenja in dela ter premočrtnostjo spominja na velikega vzornika. Poleg Cankarja so bili med finalisti za nagrado še atletinja Helena Javornik, speedwayjist Matej Ferjan in veslač Iztok Čop.

Dan reformacije - slovenski državni praznik
31. 10. 1999 11.26
Danes je dan reformacije, ki je od leta 1992 tudi slovenski državni praznik, posvečen kulturi. Na današnji dan leta 1517 je nemški teolog Martin Luther na grajsko cerkev v Wittenbergu pribil svojih znamenitih 95 tez, v katerih je opozarjal na napake Rimskokatoliške cerkve. Razvilo se je reformacijsko gibanje kot izraz novoveške duhovne revolucije. Razširilo se je tudi izven nemških dežel in privedlo do razkola v Cerkvi ter nastanka novih, od papeža neodvisnih Cerkva.

Prvi televizijski volilni dvoboj: Gore in Bradley
28. 10. 1999 15.09
V prvem televizijskem soočenju za ameriške volitve leta 2000 sta sinoči po krajevnem času nastopila kandidata za predsedniško nominacijo ameriških demokratov, ameriški podpredsednik in nekdanji senator iz New Jerseya, Al Gore ter Bill Bradley.

Glasbene nedelje v Unionu
24. 10. 1999 17.54
V novem sklopu večerov v Grand hotelu Union v Ljubljani, ki bo pod skupnim naslovom Glasbene nedelje v Unionu potekal od oktobra letos do maja prihodnje leto, bo na uvodnem srečanju drevi ob 18. uri gost violinist ruskega rodu Vasilij Meljnikov, ki je kot izredno zanimiva in vsestranska umetniška osebnost - lpt solist, komorni in orkestrski glasbenik ter pedagog - že desetletje navzoč na glasbenem prizorišču v Sloveniji.

V St. Peterburgu umorili regijskega poslanca
20. 10. 1999 11.54
V eksploziji avtomobila v St. Peterburgu je danes izgubil življenje regijski poslanec v sanktpeterburški skupščini Viktor Novoselov, je poročala ruska tiskovna agencija Itar-Tass. Kdo je odgovoren za atentat, še ni znano.

Vročica premagala Maccabi
12. 10. 1999 12.46
V prijateljski košarkarski tekmi je ameriško poklicno moštvo NBA Miami Heat igralo prijateljsko tekmo z izraelskim prvakom Maccabijem iz Tel Aviva, ki nastopa v isti skupini evropske lige kot Pivovarna Laško, in ga premagalo s 126:91.

Djindjič grozi Draškoviču s Haagom
03. 10. 1999 17.13
Provladna Politika v nedeljski številki trdi, da predsednik Demokratske stranke Zoran Djindjić izsiljuje vodjo Srbskega gibanja obnove (SPO) Vuka Draškovića in mu grozi s haaškim sodiščem.

Šešljevi radikalci resno grozijo SZP
03. 10. 1999 16.38
Srbska radikalna stranka (SRS) je obdolžila privržence Zveze za spremembe (SZP), da so predvčerajšnjim pozno ponoči z molotovkami zažgali poslopje občinskega odbora stranke v beograjski občini Zemun. Radikalci grozijo z ostrimi povračilnimi ukrepi.

Skupina Bee Gees bo dobila svoje znamke
30. 09. 1999 12.45
Oboževalci priljubljene britanske skupine Bee Gees bodo odslej lahko svojo skupino ''občudovali'' tudi na znamkah. Oblasti v mestecu Douglas, v rojstnem mestu bratov Gibb, na majhnem britanskem otoku Man bodo namreč izdale posebne znamke, s katerimi bodo počastili največje glasbene uspešnice bratov Gibb. Med njimi so Night Fever, Stayin' Alive in I've Gotta Get a Message to you. Serijo šestih znamk bodo izdali ob 50. rojstnem dnevu Robina in Mauricea Gibba. Vendar pa na znamkah ne bodo upodobljeni obrazi Mauricea, Robina in Barrya Gibba, ker britanski poštni zakon prepoveduje, da je na znamkah upodobljena še živeča osebnost, kar pa ne velja za člane britanske kraljeve družine. Otok Man leži v Irskem morju med Anglijo in Irsko.

Ulstrska policija bo morala odpreti vrata katolikom
09. 09. 1999 18.34
Severnoirska policija bo morala v prihodnje v svoje vrste bolj množično rekrutirati katolike, člani političnega krila Irske republikanske armade (IRA) Sinn Fein pa bodo lahko sodelovali pri nadzoru njenega dela, med drugim predvidevajo predlogi za reformo ulstrske policije, ki so jih danes uradno objavili v Belfastu.

100 let operne hiše v Gradcu
05. 09. 1999 19.54
Operna hiša v Gradcu ta mesec praznuje 100. obletnico. Vrata obiskovalcem je prvič odprla 16. septembra 1899, in sicer pod imenom Mestno gledališče. Razkošna stavba je delo dunajskih arhitektov Ferdinanda Fellnerja in Hermana Helmerja. Mestne oblasti v Gradcu so že decembra 1897 zadolžile dunajska arhitekta, da pri gradnji novega mestnega gledališča čim bolj posnemata slog Fischerja von Erlacha, avstrijskega arhitekta, ki velja za vodilno osebnost baročne arhitekture. Gradnja neobaročne stavbe je trajala 20 mesecev in stroški pa so bili veliko višji od predvidenih. Slavnostna otvoritev takratnega mestnega gledališča se je začela z uprizoritvijo Schillerjeve drame Wilhelm Tell, dan pozneje pa je bila na sporedu prva operna predstava, Wagnerjeva romantična opera Lohengrin.

Drama madžarskega predsednika v Ljubljani
13. 08. 1999 21.03
Nič nenavadnega ni, če se avtor gledališke drame udeleži njene predstave, je pa toliko bolj zanimivo, če je pisec tudi drugače znana osebnost; denimo predsednik države. To je sinoči storil madžarski predsednik Arpad Goencz, ko si je v ljubljanski drami ogledal svoje delo Madžarska Medeja v izvedbi hrvaškega gledališča Pecs.

Napad na družbo Borisa Berezovskega
09. 08. 1999 09.50
Neznanci so sinoči odvrgli granato na poslopje avtomobilske družbe Logovaz, ki jo nadzoruje ruski milijarder Boris Berezovski. V napadu ni bilo žrtev, saj granata ni eksplodirala, je poročala neodvisna ruska televizija NTV. Berezovski, finančni in medijski mogotec na čelu industrijskega imperija, je blizu najožjemu krogu sodelavcev ruskega predsednika Borisa Jelcina in v Rusiji slovi kot protislovna osebnost. Pred petimi leti so neznanci pred istim poslopjem skušali izvesti atentat na Berezovskega. V eksploziji je bil ubit voznik njegovega avtomobila.

Hillary Clinton: Vzrok za moževe skoke čez plot v njegovi rani mladosti
02. 08. 1999 08.30
Vzrok za nezvestobo ameriškega predsednika Billa Clintona leži v travmi iz otroštva, je za prvo številko revijo Talk dejala njegova soproga Hillary Clinton. Mladi Bill je živel namreč pod velikim pritiskom matere in babice. Ko je imel štiri leta, je bil priča hudega spora med materjo in babico, ki ga je zaznamoval za celo življenje. Po Hillaryjinem mnenju je Bill glede na to, kaj je kot fantič preživel, danes enkratna osebnost z neverjetnimi sposobnostmi. Intervju prve dame ZDA je poln presenetljivih izjav. Hillary je namreč polna razumevanja za moževe skoke čez plot. Na vroče vprašanje, ali bo njun zakon vzdržal vse te viharje, je Hillary odgovorila, da ''ko se nekoga ljubi, se od njega ne oddalji, temveč se mu skuša pomagati''.

Güntherju Grassu nagrada Princ Asturije za književnost
03. 06. 1999 19.12
Letošnjo nagrado Princ Asturije za književnost je dobil nemški pisatelj Günther Grass. Nagrada velja za ''špansko Nobelovo nagrado''. Grass je prvi nagrajenec zgodovini, ki ne piše v španščini. Nagrada znaša pet milijonov pezet (30.000 evrov), podelili pa so mu jo za ''izjemno literarno osebnost, kritični humanizem in moralno delovanje''.

Umrl Ramon Rubial
24. 05. 1999 15.39
V 92. letu starosti je danes na svojem domu v Bilbau umrl častni predsednik Španske socialistične delavske stranke in zgodovinska osebnost socialističnega gibanja v Španiji Ramon Rubial.

Lepa Michelle Pfeiffer
04. 05. 1999 19.44
Michelle Pfeiffer, ki se je že šesto leto zapored uvrstila na seznam 50 najlepših ameriške revije People Magazine, pravi, da bi rada imela daljše noge in kodre. ''Nisem nezadovoljna s tem, kako izgledam, vendar bi si res želela kodre,'' je v zadnji izdaji revije izjavila 41-letna igralka. Pfeifferjeva se je pojavila na naslovnici posebne številke People Magazine, s čimer je postala prva znana osebnost, ki je naslovnico za 50. najlepših krasila dvakrat. Michelle je ''potolkla'' lepotce, kot so Tom Cruise, John F. Kennedy Jr. in Mel Gibson, ki so bili na seznamu ''le'' petkrat. Letos jih ni na seznamu, na katerega so se med drugim uvrstili Jennifer Aniston, Benjamin Bratt in Nicole Kidman. ''Osebni izgled je kot dvorezen meč. Včasih ti pomaga, včasih pa škoduje,'' je dejala Pfeifferjeva, ki je poročena s producentom Davidom E. Kelleyem in ima dva otroka.