osnutek zakona

Duhalde o krizi v državi
11. 01. 2002 00.00
Argentinski predsednik Eduardo Duhalde je danes sprejel zunanje ministre držav Mercosurja, da bi spregovorili o sedanji krizi v Argentini in njenih morebitnih posledicah za skupni južnoameriški trg.

V Argentini zaprte menjalnice
09. 01. 2002 00.00
Argentinska centralna banka je sprejela odločitev, da bodo vrata menjalnic zaenkrat ostala zaprta. Veliko Argentincev pa želi zaradi globoke gospodarske krize zapustiti državo.

Devalvacija argentinskega pesa
07. 01. 2002 00.00
V okviru gospodarskih reform je argentinska vlada za 30 odstotkov devalvirala nacionalno valuto peso. Peso je bil od leta 1991 izenačen z ameriškim dolarjem.

Koncesijska pogodba že v pripravi
07. 01. 2002 00.00
Vodja posebne pogajalske skupine Posavja za izgradnjo vodnih elektrarn Boštanj, Blanca, Krško, Brežice in Mokrice je po današnjem sestanku zatrdil, da je deveti osnutek koncesijske pogodbe že v pripravi.

Iskanje v Pakistanu
18. 12. 2001 00.00
Ameriška vojska ne ve, ali je Osama bin Laden z območja Tora Bore pobegnil v Pakistan. Zanikali pa so informacije, da so nekaj njihovih letal nad Afganistanom napadli z raketami stinger.

Svet v letu 2001
24. 12. 2001 00.00
Leto 2001 so najbolj zaznamovali samomorilski teroristični napadi v ZDA. 11. septembra sta v stolpnici Svetovnega trgovinskega centra v New Yorku treščili dve letali, tretje je strmoglavilo na ameriško obrambno ministrstvo v Washingtonu, četrto pa se je zrušilo v Pennsylvaniji.

Začetek partnerskega dialoga
05. 11. 2001 00.00
Predstavitev zakona o sistemu plač v javnem sektorju gre razumeti kot začetek partnerskega dialoga in ne kot začetek pogajanj, zatrjuje notranji minister Rado Bohinc.

O premoženjskem stanju funkcionarjev
17. 10. 2001 00.00
Trije funkcionarji, Dušan Hrček, Žarko Pregelj in Bogomir Vaupotič, ter nekdanji poslanec, Ciril Metod Pungartnik, kljub številnim opozorilom še vedno niso posredovali podatkov o svojem premoženjskem stanju.

Haag čaka na Karadžića in Mladića
05. 07. 2001 00.00
Premier Republike srbske Mladen Ivanić se je danes srečal s Carlo Del Ponte in Claudom Jordo, glavno tožilko in predsednikom haaškega sodišča za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji. Glavna tožilka Mednarodnega sodišča za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji v Haagu

Odlok o sodelovanju s Haagom
23. 06. 2001 00.00
Jugoslovanska vlada naj bi sprejela odlok o sodelovanju s Haaškim sodiščem za vojne zločine, ki med drugim predvideva tudi izročitev jugoslovanskih državljanov Haagu.

Istospolne poroke v Belgiji
23. 06. 2001 00.00
Belgijska vlada je v petek odobrila osnutek zakona, s katerim bo popolnoma legalizirala poroke istospolnih partnerjev. Če bo osnutek zakona odobril tudi belgijski parlament, bo Belgija druga država na svetu za Nizozemsko, ki bo dovoljevala istospolne poroke. Zakon bodo parlamentu predvidoma predstavili naslednji teden, v veljavo pa naj bi stopil v začetku prihodnjega leta. Belgijski homoseksualci niso čisto zadovoljni z osnutkom zakona, saj dopušča poroke med pripadniki istega spola, vendar pa homoseksualnim parom ne dovoljuje posvojitve otroka.

Za večjo avtonomijo Korzike
22. 05. 2001 00.00
Spodnji dom francoskega parlamenta je sprejel osnutek zakona o večji avtonomiji Korzike. Za sprejetje zakona, s katerim skuša vlada premiera Jospina zajeziti nasilje separatistov na otoku, se je izreklo 287, proti pa je bilo 217 poslancev. V zadnjih dvajsetih letih so separatistične skupine zaradi neuslišanih zahtev po avtonomiji oziroma neodvisnosti otoka izvedle več bombnih napadov in atentatov na predstavnike francoskih oblasti.

Obravnava prekinjena
13. 04. 2001 00.00
Parlamentarni odbor za zunanjo politiko je na današnji seji največ pozornosti namenil predlogu zakona o zunanjih zadevah. Čeprav so poslanci glasovali za obravnavo po hitrem postopku, kot je predlagala vlada, pa se je nato zapletlo pri obravnavi posameznih amandmajev. Zato so obravnavo prekinili in jo bodo nadaljevali prihodnjič.

Upravni odbor umaknil referendum
31. 03. 2001 00.00
Izglasovanje 156. člena, ki državni zbor zavezuje, da v šestih mesecih na predlog vlade sprejme poseben zakon o vračanju denarja vlagalcem v telefonijo, je pobudnike zadovoljilo.

Šaron sestavil vlado narodne enotnosti
06. 03. 2001 00.00
Ariel Šaron, zmagovalec predčasnih izraelski volitev je mesec dni po izvolitvi parlamentu sporočil, da je sestavil vlado narodne enotnosti in da je pripravljen že jutri priseči kot novi izraelski premier. Šaronova vlada naj bi štela 27 ministrov in bo številčno najmočnejši kabinet v zgodovini Izraela. V vladni koaliciji bo sodelovalo sedem strank, tako da lahko Šaron računa, da bo njegovo vlado podprlo več kot 70 od skupno 120 poslancev v knesetu. Koalicijo sestavljajo poleg Šaronove stranke Likud še Laburistična stranka, ultraortodoksna stranka Šas, stranka ruskih priseljencev nekdanjega izraelskega disidenta Natana Šaranskega, En narod, manjša desničarska stranka in stranka Nov glas, katera ima le eno poslanko, hčerko nekdanjega premiera Jicaka Rabina, katera pa naj bi v novi vladi zasedala mesto namestnice obrambnega ministra.

Krajši postopki
23. 02. 2001 00.00
Januarja je minister za okolje in prostor Janez Kopač upravnim enotam po Sloveniji poslal navodila, s katerimi je poenotil pogoje za pridobivanje gradbenih dovoljenj. Ministrstvo pa je pripravilo tudi osnutek novega zakona, ki naj bi postopke za pridobitev teh dovoljenj občutno skrajšal.

ZPIZ čakajo nove naloge
30. 01. 2001 00.00
Upravni odbor Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije (ZPIZ) je na seji potrdil osnutek programa dejavnosti zavoda za leto 2001, po katerem temeljna naloga zavoda ostaja zagotavljanje nemotenega izplačevanja pokojnin, drugih dajatev in obveznosti. Vendar pa zavod pri tem letos čakajo številne novosti, tako bo denimo prešel na nov sistem usklajevanja pokojnin, začel izvajati določila novega zakona o matični evidenci, izpopolnil sistem javnega obveščanja ter si prizadeval za skrajševanje časa reševanja zahtevkov, je povedal v.d. generalnega direktorja ZPIZ Janez Prijatelj. Zavod bo poleg tega v naslednjih mesecih sprejel tudi srednjeročni program razvoja do leta 2005, v katerem bodo opredeljeni vizija razvoja zavoda, njegovi cilji in strateške usmeritve za kakovostno, hitro in racionalno delo.

Pahor za hitrejše sprejemanje zakona
26. 01. 2001 00.00
Predsednik državnega zbora Borut Pahor se je danes v Rimu sestal z Nicolo Mancinom, predsednikom italijanskega senata, ki bo 1. februarja začel plenarno razpravo o zaščitnem zakonu za Slovence v Italiji. Kot je po pogovorih povedal Pahor, ga Mancinova pripravljenost, da čimprej pospeši postopek sprejemanja zakona, navdaja z zmernim optimizmom. Danes je sogovornika spomnil, da Italija še nikoli ni bila tako blizu možnosti, da pravno uredi zaščito slovenske manjšine, zato bi bilo razočaranje toliko večje, če zakon ne bi bil potrjen v senatu.

Še vedno brez zaščitnega zakona
02. 01. 2001 00.00
Tudi v letu 2000 so Slovenci v Italiji ostali brez globalnega zaščitnega zakona, na katerega čakajo že desetletja. Potem ko ga je julija sprejela italijanska poslanska zbornica, je obtičal v senatu in zdaj slovenska manjšina upa, da bo uvrščen na dnevni red januarskega zasedanja, ki se bo predvidoma začelo 4. januarja. Če se to ne bo zgodilo, je sprejetje zakona pod velikim vprašajem, saj se parlamentarno obdobje izteka in spomladi bodo volitve, zakon pa bo romal v obravnavo od samega začetka, če v tem mandatu ne bo sprejet.

Putin o omejitvi političnih strank
27. 12. 2000 00.00
Ruski predsednik Vladimir Putin je danes predstavil osnutek zakona, ki bi lahko pomembno zmanjšal število političnih strank v Rusiji. S pomočjo zakona želi Putin začeti "izgradnjo civiliziranih političnih struktur v družbi," je poročala tiskovna agencija Interfax. Po nekaterih ocenah naj bi se s tem zakonom število strank v Rusiji zmanjšalo s 186 na približno 20.

O italijanskem zakonu za manjšine
24. 11. 2000 00.00
V Gorici je sinoči potekal posvet z naslovom Zakon 482/99 o zaščiti zgodovinskih jezikovnih manjšin, ki so ga priredili Goriška pokrajinska uprava, Pokrajinska konzulta za slovensko skupnost ter krovni organizaciji Slovencev v Italiji, Slovenska kulturno gospodarska zveza in Svet slovenskih organizacij. Na posvetu so predvsem upraviteljem in italijanskemu delu prebivalstva goriške pokrajine predstavili določila novega zakona za jezikovne manjšine v Italiji in torej tudi za furlansko in slovensko jezikovno manjšino.

Ob 25-letnici podpisa Osimskih sporazumov
10. 11. 2000 00.00
Slovensko zunanje ministrstvo je danes, ob 25-letnici podpisa Osimskih sporazumov med nekdanjo Jugoslavijo in Italijo, poudarilo, da je bila z omenjenimi sporazumi ustvarjena

Srbsko-črnogorski odnosi se umirjajo
02. 11. 2000 00.00
Vodilna osebnost Demokratične opozicije Srbije (DOS) Zoran Djindjić je v pogovoru za beograjski tednik Vreme povedal, da je napačna zamisel o Srbiji in Črni gori kot dveh suverenih državah. "Veliko bolj razumno je, da tisto, kar imamo, to pa je Jugoslavija, čimbolj uveljavimo v mednarodni skupnosti in sočasno preuredimo odnose med Srbijo in Črno goro. Če bomo videli, da to ni mogoče, lahko še vedno razdremo to državo," pravi Djindjić. "Črna gora mora dojeti, da se je kot demokratičen otrok rodila tudi Srbija, da bo svet dva, tri mesece zibal tega otroka, potem pa bo pozabil tako nanj kot tudi na Črno goro. Tedaj se bomo ponovno igrali v istem pesku, saj nimamo nikogar, ki bi nam bil tako blizu kot pa smo drug drugemu," je še povedal Djindjić.

Španija bo v boju proti ETA poostrila kazni
06. 10. 2000 00.00
V boju zoper baskovsko teroristično organizacijo ETA bo španska vlada močno zaostrila kazensko zakonodajo. Tako bodo lahko obsodili že 14-letnike, ki bodo sodelovali v terorističnih napadih, na deset let kazni v zaporu za mladoletnike. Doslej je bila najvišja možna kazen zanje pet let. "Poslej se bo kaznovalo vsakršno poveličevanje terorističnega nasilja," se glasi osnutek zakona, ki ga je danes v obravnavo predlagala španska vlada. Ukrepi so uperjeni predvsem proti mladim privržencem organizacije ETA, ki v Baskiji skorajda dnevno z zažigalnimi napravami napadajo javne zgradbe, banke, policijske postaje in avtobuse. "V pravni državi se morajo počutiti preganjane teroristi, ne pa državljani," je pojasnil pravosodni minister Angel Acebes, čeprav generalni državni tožilec in sodniška zbornica menijo, da so ukrepi prestrogi. Končno besedo o predlogu bo imel parlament.

Zagožen o razmerah v koaliciji
22. 07. 2000 12.48
SLS+SKD Slovenska ljudska stranka najverjetneje ne bo podprla včerajšnjega sklepa sveta SDS, da bo v primeru sprejetja ustavnega zakona SDS skušala zbrati podpise 30 poslancev za izvedbo naknadnega potrditvenega ustavnega referenduma, je povedal predsednik SLS+SKD Franc Zagožen. Pojasnil je, da sam tak referendum podpira le v primeru, da bi se z njim strinjale vse stranke. Vendar v tej nameri SDS sam vidi predvsem nevarnost, da bo SDS pozvala volivce, naj se referenduma ne udeležujejo, kar bi pomenilo nadaljevanje politične krize. Obenem je izrazil še bojazen, da SDS ne želi rešitve te krize.

Kdaj bomo volili?
06. 07. 2000 19.36
Če sklepamo po dogajanju na današnji komisiji za volilni sistem in ustavne spremembe, bo predsednik države Milan Kučan jesenske volitve lahko razpisal povsem po lastni presoji. Člani komisije so namreč sprejeli nekakšen osnutek odgovora na Kučanovo pisno vprašanje, kdaj naj razpiše volitve. Datuma mu ne morejo predlagati, pričakujejo pa, da bo pri odločitvi upošteval dejstvo, da še potekajo razprave o tej temi.

Legalizacija gojenja konoplje?
28. 06. 2000 22.37
Kmetom na Nizozemskem, kjer je že dovoljena prodaja manjših količin hašiša in marihuane, se nasmiha možnost, da bodo lahko kmalu brez strahu gojili konopljo. Nizozemski parlament je namreč včeraj sprejel resolucijo, ki kmetom dovoljuje pridelovanje konoplje in določa nadzor nad pridelkom, so danes sporočili vladni predstavniki. Resolucija je bila v parlamentu sprejeta s pičlo večino, zato ni verjetno, da bi jo podprl tudi vladni kabinet.

Sklican svet vlade za kulturo
13. 06. 2000 19.01
Svet za kulturo, svetovalni organ slovenske vlade, se bo sestal v petek, 16. junija, in med drugim obravnaval osnutek nacionalnega kulturnega programa, za katerega je novi kulturni minister Rudi Šeligo menil, da bi ga bilo mogoče dokončati in sprejeti še v letošnjem letu.

Sodniško društvo zadovoljno
22. 05. 2000 19.01
Izvršilni odbor Slovenskega sodniškega društva (SSD) je na seji obravnaval delovni osnutek novele zakona o sodniški službi. Kot je na novinarski konferenci po omenjeni seji povedal predsednik društva Aleš Zalar, je besedilo novele večinoma usklajeno s stališči društva, saj so pri njegovem nastajanju pomembno sodelovali. Pripombe oziroma predloge je izvršilni odbor tako danes imel predvsem glede možnosti dodelitve sodnikov in disciplinskega postopka. Po Zalarjevih besedah je namreč izvršilni odbor precej razpravljal o tem, v kolikšni meri, če sploh, dopustiti možnost sodnikove premestitve brez njegovega soglasja za daljše obdobje. Za društvo je edini sprejemljiv model uvedba posebnih sodniških mest, t.i. ''letečih sodnikov''. Kot je pojasnil Zalar, gre za posebna mesta pri okrajnih sodiščih, za katera je mogoče kandidirati. S tem pa sodnik vnaprej pristane, da bo v določenem časovnem obdobju v skladu s potrebami premeščen na različna sodišča.

O zaščitnem zakonu junija
12. 05. 2000 15.14
Konferenca predsednikov poslanskih skupin v italijanski poslanski zbornici je nadaljevanje razprave o zakonskem osnutku za zaščito slovenske manjšine v Italiji uvrstila v program za junij. Točnega datuma še ni, čeprav naj bi se po mnenju nekaterih virov razprava začela že v začetku meseca.