osrednja slovesnost

Slovesnost ob obletnici odhoda JLA
26. 10. 2001 00.00
V Kopru je v okviru mednarodne znanstvene konference potekala osrednja proslava ob 10. obletnici odhoda zadnjega vojaka JLA iz Slovenije.

V Kopru o odhodu JLA
25. 10. 2001 00.00
Mineva deset let od odhoda vojakov JLA iz Slovenije. Ob tej priložnosti v Kopru poteka mednarodni posvet o zgodovinskih in političnih vidikih takratnega dogajanja.

Tolar star 10 let
08. 10. 2001 00.00
Na osrednji slovesnosti ob deseti obletnici uvedbe tolarja je predsednik Milan Kučan poudaril, da je bilo ustvarjanje slovenskega denarnega sistema najpomembnejša makroekonomska operacija Slovenije, saj brez denarne samostojnosti ni resnične samostojnosti države.

Slovesnost na Teharjah
07. 10. 2001 00.00
V Teharjah pri Celju je potekala osrednja spominska slovesnost v spomin dogodku, ko so partizani pred 56 leti pobili ujetnike, ki so se domobrancem pridružili pred 1.1.1945.

Ob obletnici nemške združitve
03. 10. 2001 00.00
V prestolnici nemške dežele Porenje-Pfalško Mainz so pričeli z uradnimi proslavami ob enajsti obletnici nemške združitve.

Slovesnost v Bazovici pri Trstu
09. 09. 2001 00.00
V Bazovici pri Trstu je potekala osrednja spominska slovesnost ob 71. obletnici ustrelitve štirih bazoviških rodoljubov.

Deset let slovenske državnosti
26. 06. 2001 00.00
Slovenija je včeraj praznovala dan državnosti. Točno pred desetimi leti je namreč takratna slovenska skupščina na podlagi plebiscitarne odločitve za samostojno državo uzakonila Temeljno ustavno listino o samostojnosti in neodvisnosti Republike Slovenije ter Deklaracijo o neodvisnosti ter tako postavila formalni temelj slovenski samostojnosti. Dan kasneje je bila suverena slovenska država slovesno razglašena, s čimer so se končala prizadevanja za njeno samostojnost in začel boj za njeno osamosvojitev.

Slovenska vojska praznuje
15. 05. 2001 00.00
Nastanek sodobne slovenske vojske povezujemo s preoblikovanjem Teritorialne obrambe (TO) in oblikovanjem Manevrske strukture narodne zaščite leta 1990 ter nastankom prvih učnih centrov na Igu pri Ljubljani in v Pekrah pri Mariboru. Uradni začetek delovanja obeh učnih centrov je 15. maj 1991, ko se je začelo usposabljanje skupaj 300 vojaških obveznikov. V spomin na začetek usposabljanja prvih slovenskih nabornikov v enotah TO je bil 15. maj izbran za dan Slovenske vojske (SV), ki tako letos praznuje svojo desetletnico. Osrednja državna slovesnost ob dnevu SV je bila sicer v petek, 11. maja, v ljubljanskem Cankarjevem domu, na njej pa je govoril minister za obrambo Anton Grizold.

Dan upora proti okupatorju
27. 04. 2001 00.00
Slovenija praznuje dan upora proti okupatorju. Predsednik Zveze združenj borcev Slovenije Ivan Dolničar je ob prazniku, ki obeležuje 60 let ustanovitve osvobodilne fronte in 10-letnico slovenske državnosti, za 24 ur povedal: "Presoja pomena teh dveh dogodkov s primerne časovne oddaljenosti samo potrjujeta njuno skupno sporočilnost, ki vsebuje tako program osvobodilne fronte, sprejet v surovem času tuje okupacije, kot program naše državne osamosvojitve, ki je sledila očitni nemoči nekdanje skupne države, da bi uspešno reševala odnose med njenimi konstitutivnimi deli na demokratičnih in enakopravnih temeljih."

Okrepljeni spopadi na jugu Izraela
24. 04. 2001 00.00
Na jugu Izraela so med Palestinci in izraelskimi silami ponovno izbruhnili oboroženi spopadi. Medtem ko številni diplomati nenehno poročajo o nekakšnem napredku v mirovnem procesu na Bližnjem vzhodu, so razmere vse slabše. V zadnjih sedmih mesecih je bilo ubitih že 472 ljudi.

Bernekerjeva nagrada in Jurčičeva priznanja
08. 02. 2001 00.00
V Slovenj Gradcu je bila osrednja prireditev v počastitev slovenskega kulturnega praznika, na kateri so podelili Bernekerjeve plakete in nagrado, ki jo za dosežke v kulturi že več kot dve desetletji v spomin na kiparja Frana Bernekerja podeljuje mestna občina Slovenj Gradec. Letošnjo Bernekerjevo nagrado je prejela Družina Breznik iz Pameč za izviren način interpretacije slovenskih ljudskih pesmi z žlahtnim družinskim petjem in tvorno ohranjanje tovrstne kulturne dediščine. Bernekerjeve plakete pa so prejeli Franc Jurač iz Doliča, Karolina Štumberger iz Pameč, Alojz Vošner iz Šmiklavža, Moški pevski zbor Kulturnega društva Podgorje ter Ženski pevski zbor Slovenka Šmartno. Na prireditvi je194160nastopil dramski igralec Janez Škof s Čompami.

Spomin na holokavst
27. 01. 2001 00.00
Danes mineva 56 let, odkar so zavezniki osvobodili zloglasno koncentracijsko taborišče Auschwitz. Okoli tisoč nekdanjih zapornikov in njihovih sorodnikov se je ob obletnici zbralo v taborišču smrti, kjer je med drugo svetovno vojno umrlo dva milijona taboriščnikov. Žrtvam holokavsta so se s mirnimi demonstracijami proti nacizmu poklonili tudi v Berlinu.

V ZDA proslavili dan Martina Luthra Kinga
16. 01. 2001 00.00
V ZDA so se v ponedeljek spomnili ubitega borca za državljanske pravice temnopoltih Američanov Martina Luthra Kinga mlajšega, ki ga je leta 1968 v Memphisu ubil beli nestrpnež James Earl Ray. Leta 1986 je postal Kingov rojstni dan nacionalni praznik ZDA. Letošnji praznik je poleg miroljubnih pohodov, govorov in krajevnih projektov, minil v znamenju prepirov okrog kandidata za pravosodnega ministra v novi administraciji Georga Busha mlajšega Johna Ashcrofta, ki ga ameriška levica med drugim obtožuje rasizma.

Slovesnost ob 59-letnici dražgoške bitke
14. 01. 2001 00.00
Pri spomeniku v Dražgošah bo danes potekala osrednja slovesnost ob 59. obletnici dražgoške bitke, ki sodi v okvir 44. prireditev Po stezah partizanske Jelovice - Dražgoše 2001, ene od najstarejših množičnih prireditev v spomin na dogodke iz NOB. Tokratne prireditve so se začele že decembra, in sicer s srečanjem borcev NOB Poljane, višek pa je 22. spominski pohod po poti Cankarjevega bataljona s Pasje ravni v Dražgoše, med katerim morajo pohodniki "premagati" približno 40 kilometrov poti in 2200 višinskih metrov.

Osrednja slovesnost tudi na Prešernovem trgu
23. 12. 2000 00.00
Osrednja državna počastitev dneva samostojnosti bo danes, ob 20. uri v Gallusovi dvorani Cankarjevega doma. Slavnostni govornik bo predsednik vlade Janez Drnovšek, v umetniškem delu slovesnosti, slavnostnem koncertu, pa bodo sodelovale flavtistka Irena Grafenauer, mezzosopranistka Marjana Lipovšek in pianistka Dubravka Tomšič Srebotnjak ter orkester Slovenske filharmonije pod vodstvom dirigenta Marka Letonje. Letošnji praznik ima še poseben pomen, saj letos mineva 10 let od izvedbe plebiscita za samostojno Slovenijo, so sporočili z urada vlade za informiranje.

V Salzburgu počastili spomin na žrtve
17. 11. 2000 00.00
V salzburški katedrali je potekala osrednja žalna slovesnost za žrtvami sobotne nesreče zobate železnice pod ledenikom Kitzsteinhorn pri Kaprunu, v kateri je življenje izgubilo 155 ljudi. Osrednje bogoslužje so vodili dunajski kardinal Christoph Schönborn, evangeličanski škof Herwig Sturm in salzburški nadškof Georg Eder.

Jutri žalna slovesnost v Salzburgu
16. 11. 2000 00.00
V salzburški katedrali bo jutri potekala osrednja žalna slovesnost za žrtvami sobotne nesreče zobate železnice pod ledenikom Kitzsteinhorn pri Kaprunu, v kateri je življenje izgubilo 155 ljudi. Osrednjega bogoslužja v Salzburgu se bodo udeležili avstrijski predsednik Thomas Klestil in kancler Wolfgang Schüssel, nemški kancler Gerhard Schröder in bavarski ministrski predsednik Edmund Stoiber, pa tudi slovenski premier Andrej Bajuk. Mašo bo vodil dunajski kardinal Christoph Schönborn.

Obletnica odhoda jugoslovanske vojske
26. 10. 2000 00.00
Osrednja slovesnost ob deveti obletnici odhoda JLA iz Slovenije je potekala v Vojašnici Vrhnika, ki so jo ob tej priložnosti preimenovali v "Vojašnico 26. oktober". Obrambni minister Janez Janša je med slavnostnim nagovorom poudaril, da Slovenija pred desetimi leti, razen vizije samostojnosti, ni imela skoraj ničesar. "Zmagalo pa ni samo orožje, ampak tudi visoka stopnja enotne volje naroda, ki ni želel izpustiti ponujene zgodovinske priložnosti. S tem, ko je zadnji vojak zapustil našo državo, je bil izpolnjen tudi zadnji pogoj, da gre Slovenija lahko po svoji poti samostojnosti in mednarodnega priznanja," je povedal obrambni minister in se zahvalil vsem, ki so sodelovali v osamosvojitvenih procesih.

Osrednja slovesnost v Bazovici
10. 09. 2000 00.00
Pred sedemdesetimi leti so na tržaškem krasu blizu vasi Bazovica usmrtili štiri slovenske rodoljube in antifašiste. Na smrt jih je italijansko fašistično sodišče obsodilo, ker so izvedli bombni atentat na uredništvo tržaškega fašističnega dnevnika. Danes popoldne je bila v spomin na ta dogodek v Bazovici osrednja slovesnost. Udeležilo se je je okoli 5.000 ljudi. Proslava v čast bazoviškim junakom se je začela s prihodom 1500 pohodnikov s poti spomina. Italijanski fašistični režim si je z različnimi ukrepi prizadeval poitalijaniti slovensko in hrvaško prebivalstvo, ki je živelo v takratni italijanski državi. Na smrt obsojeni so pripadali ilegalni narodno revolucionarni organizaciji Borba. Ta se je kot del narodno obrambne organizacije Tiger borila za osvoboditev Primorske in Istre in njuno priključitev Jugoslaviji. Zaradi številnih atentatov so Borce razkrili, večina aktivistov pa so je ob izbruhu druge svetovne vojne priključila Osvobodilni Fronti. Slovesnost se je pričela s prihodom udeležencev tradicionalnega pohoda Bazoviških žrtev, nakar je sledilo polaganje več desetin vencev, s katerimi so številne krajevne uprave in organizacije tako iz zamejstva kot iz Slovenije počastile spomin na štiri bazoviške junake. Udeležence je nato pozdravil predsednik Odbora za proslavo bazoviških žrtev Milan Pahor, ki je med drugim dejal, da imena Bidovca, Miloša, Marušiča in Valenčiča pričajo o nezlomljivem odporu Slovencev proti raznarodovalnemu fašizmu. Kljub hudim časom so Slovenci vztrajali in vzdržali, je dejal Pahor, ki je še poudaril, da so bazoviški junaki prvi šli v smrt za pravično stvar, se pravi za zrušenje fašizma in za dosego svobode. Spomin nanje je tudi obveza za boljšo prihodnost in za sožitje, so pa tudi istočasno simbol odpora in miru. Slavnostna govornika na proslavi sta bila tržaški senator gibanja Oljke Fulvio Camerini in znani duhovnik ter javni in kulturni delavec iz Beneške Slovenije msgr. Marino Qualizza.

Slovesno ob dnevu policije
01. 07. 2000 08.39
V športnem parku Policijske akademije v Tacnu je včeraj potekala osrednja slovesnost ob dnevu slovenske policije, 27. juniju. Pripadniki slovenske policije so si ta dan izbrali v spomin na prepričljivo vlogo v desetdnevni junijski vojni, ko so skupaj s slovenskim narodom odločno varovali mlado slovensko državo. Slavnostni govornik na slovesnosti je bil notranji minister Peter Jambrek, zbrane pa sta priložnostno nagovorila tudi predsednik republike Milan Kučan in generalni direktor policije Marko Pogorevc.

Priznanja ob dnevu slovenske policije
27. 06. 2000 09.21
V počastitev dneva slovenske policije, ki ga njeni pripadniki praznujejo 27. junija, je uprava uniformirane policije zaslužnim posameznikom včeraj podelila priznanja za opravljeno delo, danes pa bo priznanja organov za notranje zadeve svojim delavcem podelila še uprava kriminalistične policije. Osrednja slovesnost ob dnevu slovenske policije bo v petek, 30. junija, v športnem parku policijske akademije, kjer bo slavnostni govornik minister za notranje zadeve Peter Jambrek, že danes zjutraj pa bo notranji minister v spremstvu generalnega direktorja policije Marka Pogorevca in predsednika Združenja Sever Davorina Bratuša položil venec na spomenik padlim v vojni za Slovenijo na ljubljanskih Žalah.

Vrsta shodov srbskih vladajočih strank
16. 05. 2000 07.38
Socialistična stranka Srbije (SPS) in Jugoslovanska levica (JUL) ter Direkcija za obnovo Srbije so včeraj po vsej Srbija priredile vrsto shodov, katerih povod naj bi bil začetek izgradnje 100.000 stanovanj v prihodnjih desetih letih.

Slovesnost ob dnevu Slovenske vojske
15. 05. 2000 21.45
V počastitev 15. maja, dneva Slovenske vojske (SV), je bila v Črnomlju osrednja državna slovesnost, katere se je udeležil tudi predsednik republike Milan Kučan. Slavnostni govornik je bil v. d. ministra za obrambo Franci Demšar, udeležence pa sta nagovorila tudi načelnik generalštaba SV generalpodpolkovnik Iztok Podbregar in črnomaljski župan Andrej Fabjan. Po Demšarjevih besedah ''je prav neprestano odtekanje zaupnih podatkov iz ministrstva v preteklosti, povzročalo nova in nova politiziranja obrambe. Zniževalo je ugled ministrstva in vojske ter še posebej posameznih organizacijskih enot''. V zvezi s povečevanjem bojne pripravljenosti in usklajenostjo priprav pa je opozoril, da je lani zaradi pomanjkljivosti iz preteklosti prišlo do zastoja pri izvajanju temeljnih razvojnih programov. ''Načrt za leto 1999, če odmislim nakup sistema Roland in nekatere manjše projekte, se bo v bistvu v celoti prenesel v letošnje leto,'' je poudaril Demšar in menil, da morajo izhodišča in osnove razvoja SV zagotoviti ''njeno odpornost proti vmešavanju dnevne politike, proti prepogostim organizacijskim spremembam, obenem pa morajo slediti vsem temeljnim usmeritvam, ki veljajo za vojaške organizacije v državah parlamentarne demokracije.

Slovenska vojska praznuje
12. 05. 2000 12.46
V počastitev 15. maja, dneva Slovenske vojske (SV), danes potekajo v vojašnicah slavnostne prireditve, osrednja državna slovesnost pa bo v ponedeljek v Črnomlju, na kateri bo govoril v. d. ministra za obrambo Franci Demšar. Udeležence bosta pozdravila tudi načelnik generalštaba SV generalpodpolkovnik Iztok Podbregar in črnomaljski župan Andrej Fabjan.

Praznovanja ob prazniku dela
01. 05. 2000 18.28
1. maj - praznik dela, je že več kot 100 let v večini držav dela prost dan. Povod za praznovanje sega v leto 1886 - stavka ameriških delavcev v Chicagu za osemurni delavniki se je 1. maja končala z brutalno policijsko akcijo, ki je zahtevala 17 smrtnih žrtev in več kot 100 ranjenih. Tri leta kasneje, 1889, je Druga socialistična internacionala v Parizu pozvala vse delavske organizacije, naj se 1. maja udeležijo demonstracij v podporo mednarodni solidarnosti. 1. maja 1890 so v ZDA in v Evropi delavci prvič odšli množično na ulice, kjer so protestirali proti socialnemu in političnemu zapostavljanju.

Proslave ob kulturnem prazniku
20. 02. 2000 10.12
Proslavam ob kulturnem prazniku in jubilejnem Prešernovem letu so se pridružili tudi kanadski Slovenci. Kot je sporočilo slovensko veleposlaništvo v Ottawi, so prireditve v okviru posameznih slovenskih društev v Kanadi potekale ves februar. Osrednja slovesnost pa je bila konec tedna v Torontu, prestolnici province Ontario, kjer je bila v prostorih Slovenskega centra na Brown's Line slovesna akademija, ki se je je udeležil tudi slovenski veleposlanik v Kanadi Božo Cerar.

V Izoli in Kopru vrsta prireditev
06. 02. 2000 11.51
Osrednja slovesnost ob dnevu kulture in hkrati uvod v dogajanja v prihodnjem tednu bo v občini Izola že nocoj, ob 20. uri. Na slovesnosti, kjer bo govornik Ciril Zlobec, bo izolska županja Breda Pečan v Kulturnem domu podelila naslov ambasadorja Izole. Naslov si je s svojim dolgoletnim delovanjem in ustvarjanjem na področju animiranega filma pridobil Koni Steinbacher.

Slovesnost ob 58-letnici dražgoške bitke
09. 01. 2000 11.20
Pri spomeniku v Dražgošah bo točno opoldne potekala osrednja slovesnost ob 58. obletnici dražgoške bitke, na kateri bo slavnostni govornik član sveta ZZB NOV Slovenije Janez Stanovnik. Danes bodo v spomin na ta dogodek potekala športna tekmovanja, 21. spominski (nočni) pohod Po poti Cankarjevega bataljona s Pasje ravni v Dražgoše in množični spominski rekreativni pohod v Dražgoše, ki se ga bo udeležil tudi predsednik države Milan Kučan. Priprave na prireditve ob tej obletnici pod naslovom Po stezah partizanske Jelovice - Dražgoše 2000 potekajo že od septembra lani, same prireditve pa se vrstijo že od decembra.

Danes svetovni dan sladkorne bolezni
14. 11. 1999 10.05
V Škofji Loki je bila včeraj osrednja slovesnost ob 14. novembru, svetovnem dnevu sladkorne bolezni. Slovesnost, katere častni pokrovitelj je predsednik državnega zbora Janez Podobnik, sta pripravila Zveza društev diabetikov Slovenije in škofjeloško društvo diabetikov.

Žrtvam vojnega nasilja v spomin
31. 10. 1999 08.57
Pred dnevom mrtvih sta ljubljanski odbor Zveze združenj borcev in udeležencev NOB in ljubljanska mestna občina v spominskem parku pred spomenikom žrtev okupatorja 1941-1945 na Žalah pripravili že tradicionalno osrednjo ljubljansko spominsko slovesnost, s katero so včeraj ob navzočnosti častne enote Slovenske vojske počastili spomin na žrtve vojnega nasilja, padle borce, talce in vse, ki so žrtvovali svoja življenja za narod in domovino.