osrednji

Drastične izgube na azijskih borzah
13. 03. 2001 00.00
Ponedeljkov padec tečajev na newyorškem Wall Streetu je danes v globine potegnil tudi skoraj vse azijske borzne trge. Nad padanjem tečajev so najbolj zaskrbljeni v Tokiu, kjer je osrednji indeks Nikkei torkovo trgovanje sklenil pri 11.819,70 točke, kar je za 351,67 točke oz. 2,9 odstotka nižje kot v ponedeljek in najnižje po 7. februarju 1985. Podobno smer so ubrale tudi druge azijske borze, tako se je vrednost osrednjega borznega indeksa v Seulu znižala za 3,1 odstotka, v Singapurju za 2,8 odstotka, več kot dva odstotka pa so izgubili borzni indeksi v Hongkongu, Djakarti in Manili. Tudi evropske borze so v dopoldanskem trgovanju sledile svetovnemu malodušju, njihove izgube pa so se v primerjavi z začetnimi vrednostmi gibale okoli odstotka.

Lokalne volitve v Franciji
12. 03. 2001 00.00
V Franciji so se včeraj zvečer zaprla volišča na prvem krogu lokalnih volitev, ki veljajo za pomemben preizkus pred parlamentarnimi in predsedniškimi volitvami, ki so napovedane za prihodnje leto. Po prvih ocenah javnomnenjskih institutov se je volitev udeležilo približno 70 odstotkov volilnih upravičencev. Drugi krog volitev bodo pripravili prihodnjo nedeljo.

Nowotny prihaja v Ljubljano
12. 03. 2001 00.00
Na uradnem obisku v Sloveniji bo danes podpredsednik Evropske investicijske banke (EIB) Ewald Nowotny, ki je po lanski reorganizaciji banke pristojen tudi za Slovenijo. Osrednji namen njegovega obiska je seznanitev s projekti, ki jih je oziroma jih EIB sofinancira v Sloveniji.

Nowotny prihaja v Slovenijo
11. 03. 2001 00.00
Na uradnem obisku v Sloveniji bo jutri podpredsednik Evropske investicijske banke (EIB) Ewald Nowotny, ki je po lanski reorganizaciji banke pristojen tudi za Slovenijo. Osrednji namen njegovega obiska je seznanitev s projekti, ki jih je oziroma jih EIB sofinancira v Sloveniji.

Cenejše delnice na tokijski borzi
08. 03. 2001 00.00
Tečaji delnic na vodilni azijski borzi v Tokiu so se danes v primerjavi z včeraj znižali za 0,58 odstotka. Indeks Nikkei, ki ga izračunavajo na podlagi vrednosti 225 najpomembnejših delnic, se je znižal za 73,33 točke in trgovanje končal na 12.650,56 točke.

Težave zaradi obilnih padavin
05. 03. 2001 00.00
Zaradi obilnih padavin in odjuge, ki je v gorah topila snežno odejo, so v zadnjih dneh močno porasli vodotoki, sprva v zahodnih in južnih delih Slovenije, minulo noč pa tudi večje reke v osrednji Sloveniji. Ponoči so začele naraščati reke Idrijca, Vipava, Sava v zgornjem in srednjem toku, Savinja v zgornjem toku, Ljubljanica, Soča in Krka, so sporočili z uprave za zaščito in reševanje.

Priprave na uvedbo evro denarja
05. 03. 2001 00.00
Evropska centralna banka (ECB) je skupaj z 12 centralnimi bankami evro-območja z marcem začela izvajati obsežno informacijsko kampanjo Evro 2002, ki naj bi širšo evropsko javnost pripravila na uvedbo evro bankovcev in kovancev s 1. januarjem 2002.

Ministri o južni evropski meji
03. 03. 2001 00.00
Varnostni vidiki, zlasti vse bolj pereča problematika organiziranega kriminala ter ilegalnih migracij, vzpostavljanje schengenskih standardov na prihodnji evropski južni meji ter medsebojno sodelovanje in pomoč, kar zadeva varnostna vprašanja, so bili osrednji poudarki pogovorov notranjih ministrov Nemčije in Italije, Otta Schilyja in Enza Bianca, s slovenskim kolegom in gostiteljem, notranjim ministrom Radom Bohincem. Vsi trije ministri so izrazili zadovoljstvo nad zelo uspešnimi in konstruktivnimi pogovori, ki so potekali "v evropskem duhu". Strinjali so se, da je stvar slovenske evropske kredibilnosti, da vzpostavi schengenske standarde na prihodnji južni evropski meji, vendar tega ne more narediti sama, temveč potrebuje pomoč in sodelovanje tako znotraj EU kot tudi držav članic.

Slinavka in parkljevka tudi v Belgiji
03. 03. 2001 00.00
Epidemija slinavke in parkljevke se je z britanskih otokov razširila v Evropo. Znake bolezni so odkrili na prašičji farmi na jugozahodu Belgije, ki je prašiče uvažala iz Velike Britanije. Znake bolezni so kazali trije prašiči, več kot tristo pa so jih pobili. V območje, ki ga varuje policija, je dovoljen vstop samo veterinarjem. Po vsej Belgiji so prepovedali transport živine, odpovedali pa so tudi vse konjske dirke.

Ruski violončelist Rudin v Filharmoniji
01. 03. 2001 00.00
V četrtek in petek, obakrat ob 19.30, bo v Gallusovi dvorani Cankarjevega doma mogoče prisluhniti koncertu Orkestra Slovenske filharmonije za Oranžni abonma. Ruski violončelist Alexander Rudin se bo predstavil tako v vlogi solista kot dirigenta. V osrednji točki –

Po pokolih nevarnost epidemije kuge
28. 02. 2001 00.00
Po krvavih spopadih med staroselci in priseljenci na indonezijskem delu otoka Borneo, ti so po zadnjih podatkih zahtevali več kot 400 smrtnih žrtev, se tamkajšnje oblasti bojijo epidemije kuge zaradi razkroja trupel. Po podatkih Rdečega križa naj bi več kot 100 trupel odvrgli v neko reko v mestu Sampit. Položaj se je v mestu po pričevanju očividcev sicer umiril. Iz Sampita je zaradi krvavih spopadov zbežalo 40.000 priseljencev z otoka Madura v osrednji Indoneziji.

Cenejše delnice v Tokiu
27. 02. 2001 00.00
Tečaji delnic na vodilni azijski borzi v Tokiu so se danes v primerjavi z včerajšnjim dnem znižali za 1,07 odstotka. Indeks Nikkei, ki ga izračunavajo na podlagi vrednosti 225 najpomembnejših delnic, se je znižal za 141,28 točke in trgovanje končal na 13.059,86 točke.

Hrvaška ni poslala vojske v BiH
27. 02. 2001 00.00
Hrvaški predsednik Stipe Mesić je danes na redni novinarski konferenci zatrdil, da Hrvaška v BiH ni nikoli uradno poslala svoje vojske in da niti predsednik države niti sabor o tem nista nikoli sprejela odločitve. "Lahko govorimo samo o tem, ali so deli vojske prečkali mejo, in lahko izvedemo individualno preiskavo o tem," je dejal Mesić. Haaško mednarodno sodišče za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji je v včeraj izrečeni sodbi za bosanska Hrvata Daria Kordića in Maria Čerkeza zapisalo, da je bila dokazana vpletenost Hrvaške v vojno v BiH (1992-95).

Poročilo State Departmenta o Sloveniji
27. 02. 2001 00.00
Ameriško zunanje ministrstvo je v svetovnem Poročilu o položaju človekovih pravic za leto 2000 Sloveniji podobno kakor pretekla leta namenilo majhno pozornost. Ugotovitve in pripombe State Departmenta glede Slovenije obsegajo skupaj z uvodom le sedem strani, ki jih je moč najti na spletni strani www.state.gov. Mnenje o Sloveniji je predvsem pozitivno, kljub temu pa so izpostavljene nekatere pomanjkljivosti, predvsem glede nasilja nad ženskami, podeljevanjem državljanstva, počasne denacionalizacije in po novem tudi trgovanja z ljudmi. State Department pri slednjem ugotavlja, da je zanimanje policije za ta problem omejeno, vlada pa nima programov za preprečevanje trgovanja z ljudmi ali pomoč žrtvam, prav tako pa ni nevladne organizacije, ki bi se ukvarjala posebej s tem.

Bush bo predstavil davčni načrt
27. 02. 2001 00.00
Ameriški predsednik George Bush bo danes zvečer pred obema domovoma ameriškega kongresa predstavil svoj proračunski predlog za fiskalno leto 2002, katerega osrednji del bodo davčne olajšave. Zmanjševanje davkov je bila osrednja parola Busheve predvolilne kampanje in od uspešnosti njegovih predlogov je v veliki meri odvisna njegova nadaljnja kariera v Beli hiši. Kljub privlačnosti zamisli o vračanju denarja davkoplačevalcem, pa Bushu doslej iz različnih razlogov ni uspelo dovolj prepričati javnosti in kongresnikov.

Krčenje varnostnega pasu na meji s Kosovom
27. 02. 2001 00.00
Zunanji ministri zveze NATO so danes v Bruslju napovedali, da bo zavezništvo postopoma krčilo varnostni pas na jugu Srbiji ob administrativni meji s Kosovom, kjer se vrstijo napadi oboroženih skupin kosovskih Albancev na srbsko policijo. Zavezništvo ne bo dopustilo, da bi skrajneži varnostni pas izkoriščali za nasilje, je odločitev sveta zavezništva na ministrski ravni komentiral generalni sekretar zveze NATO George Robertson.

Powell na sedežu zveze NATO
27. 02. 2001 00.00
Na sedežu zveze NATO v Bruslju se je dopoldne začelo zasedanje zunanjih ministrov devetnajsterice, ki se ga prvič udeležuje novi šef ameriške diplomacije Colin Powell. Osrednji namen tega izrednega zasedanja, sklicanega skoraj tri mesece pred rednim spomladanskim zasedanjem v maju, je prav srečanje s Powellom.

Letos še več stare glasbe
25. 02. 2001 00.00
Petič zapored bo v okviru Festivala Brežice drugo polovico letošnjega julija potekal pester program stare glasbe. Umetniški vodja in direktor festivala Klemen Ramovš zagotavlja, da je vse nared za 16 koncertov, ki bodo obogatili poletno kulturno ponudbo v regijah med Ljubljano in Zagrebom. V Viteški dvorani Posavskega muzeja Brežice, v kostanjeviški Samostanski cerkvi in na gradu Mokrice bodo od 14. do 28. julija nastopili priznani umetniki iz Nizozemske, Velike Britanije, Avstrije, Češke, Italije, Nemčije in Belgije, poseben program pa pripravljajo še slovenski in avstrijski glasbeniki. Letos bo država partnerica brežiškega festivala Nizozemska, zato bodo največ koncertov izvedle prav njihove skupine. Posebnost bo svetovna premiera nizozemskih del iz arhivov v Parizu in Zürichu na otvoritvenem večeru. Osrednji koncerti bodo letos še vedno v drugi polovici julija, že leta 2002 pa jih bodo zaradi poslovnih interesov ter želja obiskovalcev dokončno prestavili na prvo polovico julija.

Javna tribuna NSi
24. 02. 2001 00.00
Tajništvo Nove Slovenije je v sodelovanju s poslansko skupino (PS) stranke v Ljubljani pripravilo javno tribuno, katere osrednji namen je bil upokojencem pojasniti, kako decembra lani sprejeta novela zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju posega v kakovost njihovega življenja. Udeležencem sta spregovorila svetovalec PS NSi Marko Štrovs in poslanec NSi Janez Drobnič.

Umrl pionir med aboriginskimi slikarji
21. 02. 2001 00.00
V Sydneyu je nedavno umrl Johnny Tjupurrula Warangkula, pionir in eden najpomembnejših predstavnikov slikarstva avstralskih domorodcev. Star naj bi bil 75 let. Warangkula je pripadal približno 1400 Aboriginom, ki so jih v začetku 70. let prisilno preselili v naselbino Papunya, približno 300 kilometrov zahodno od Alice Springsa v osrednji Avstraliji. Približno v tistem času se je začel ukvarjati tudi z umetnostjo, da bi za vekomaj upodobil svojo izgubljeno domovino. S svojim značilnim slikarskim stilom, prekrivanjem številnih plasti pik, ki naj bi ponazarjale njegove sanje, je Warangkula kmalu postal eden vodilnih predstavnikov aboriginske umetnosti in veliki vzornik za številne aboriginske umetnike. Za svoja dela je prejemal tudi visoka mednarodna priznanja. Samo lani so eno njegovih slik prodali za rekordno vsoto 60 milijonov tolarjev, največ kar je dosegla katerakoli umetnina avstralskih domorodcev, vendar pa je sam od velike slave imel bolj malo, saj naj bi po pričevanju sorodnikov le zmerno shajal skozi mesec. Največ naj bi od njegove slave pobrali preprodajalci njegovih umetnin, pa tudi velike korporacije, ki so njegove slike uporabljale v reklamne namene.

Haaško sodišče potrdilo oprostitev
20. 02. 2001 00.00
Mednarodno haaško sodišče za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije je potrdilo oprostilno sodbo bosanskega Muslimana Zejnila Delalića, tri soobtožence pa je znova poslalo pred prvostopenjsko sodišče, ki naj bi odločilo o morebitni spremembi njihovih zapornih kazni. Sodišče je s tem odgovorilo na pritožbo obeh strank v primeru dveh bosanskih Muslimanov in Hrvata, ki so bili obsojeni za vojne zločine v taborišču Čelebići v osrednji Bosni.

Rogelj zmagovalec neuradnega SP
19. 02. 2001 00.00
Študent četrtega letnika prava na Univerzi v Ljubljani, 22-letni Matjaž Rogelj, je zmagovalec neuradnega svetovnega prvenstva v računalništvu, ki je od 4. januarja do 18. februarja potekalo v brazilskem Riu de Janeiru.

Atlantis danes na Zemljo
18. 02. 2001 00.00
Posadka ameriškega vesoljskega polovila Atlantis, ki je uspešno prepeljala nov laboratorij za Mednarodno vesoljsko postajo Alpha v zemeljski krožnici, se bo popoldne vrnila na Zemljo. Vesoljsko plovilo bo pristalo v vesoljskem centru Kennedy na Floridi. Misija Atlantisa je trajala enajst dni, v tem času pa je posadka k Mednarodni vesoljski postaji pritrdila laboratorij, ki bo služil za raziskovanje vesolja. Atlantis pa se ne bo vrnil prazen, saj so tovorni prostor napolnili z odpadki in odvečnim materialom, ki ga bodo prepeljali na Zemljo.

Sodba za pet vojnih zločincev
14. 02. 2001 00.00
Mednarodno sodišče ZN za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije v Haagu bo 22. februarja izreklo sodbo v primeru proti trem bosanskim Srbom, 26. februarja pa v primeru proti dvema bosanskima Hrvatoma, vsi so obtoženi vojnih zločinov in zločinov proti človeštvu, je danes povedal tiskovni predstavnik sodišča v Haagu.

Za pravice manjšine
12. 02. 2001 00.00
Osrednja prireditev ob dnevu slovenske kulture z naslovom Neiztrohnjeno srce, ki so jo v Trstu pripravile krovne kulturne organizacije Slovencev v Italiji pod pokroviteljstvom osrednjih manjšinskih krovnih organizacij, je minila v znamenju zaščitnega zakona, o katerem poteka razprava v italijanskem senatu. Osrednji govorniki na proslavi so izrekli prepričanje, da bodo italijanski senatorji vendarle našli voljo za odobritev zakona. Zakon namreč manjšina potrebuje, bistveno je priznanje in bistvena so jamstva, ki jih daje. Številni pripadniki slovenske narodne skupnosti v Italiji, ki so se udeležili proslave, so ob tej priložnosti imeli tudi možnost podpisovati peticijo v zvezi s pravicami evropskih manjšin.

Počastitev praznika na veleposlaništvih
08. 02. 2001 00.00
Slovenski kulturni praznik so sinoči počastili tudi na slovenskih veleposlaništvih po svetu. Na veleposlaništvu v Parizu so praznik obeležili ob navzočnosti slovenskega zunanjega ministra Dimitrija Rupla, ki se je mudil na obisku v Franciji. V govoru na slovesnem sprejemu je minister spomnil, da država letos praznuje deseto obletnico slovenske samostojnosti in menil, da je prav močna slovenska kulturna identiteta bistveno pripomogla k osamosvojitvi države. V kulturnem delu proslave je nastopila slovenska pevka Alenka Godec s priredbami slovenskih narodnih in popularnih skladb ter tudi tujimi melodijami.

Hitro preverjanje okuženosti govedine
06. 02. 2001 00.00
Na nacionalnem veterinarskem inštitutu, ki deluje v sklopu ljubljanske veterinarske fakultete, so predstavili delovanje laboratorija za hitro testiranje govedi na BSE ter sicirnico in čistilno napravo. Nova linija za hitro testiranje od 1. februarja omogoča, da gre meso govedi, ki se zakolje v slovenskih klavnicah, še sveže v promet, saj diagnostični postopek traja približno 24 ur. Poleg tega po pojasnilu direktorja državne veterinarske uprave Zorana Kovača omogoča izločanje živali, ki so sicer navidezno klinično zdrave, vendar je pri njih mogoče opaziti spremembe, ki se še ne kažejo v klasičnih znakih bolezni. S tem v Sloveniji dvigujemo raven zaščite potrošnika, veliko pa si po njegovih besedah obetajo od novih testov v zvezi z BSE, ki bodo omogočali testiranje govedi, mlajših od 30 mesecev, z znatno večjo stopnjo zanesljivosti.

Prireditve ob kuturnem prazniku
02. 02. 2001 00.00
Na gradu Kromberk in dvorcu Vogrsko sta potekali osrednji prireditvi, ki jih v mestni občini Nova Gorica pripravljajo ob slovenskem kulturnem prazniku. V prostorih Goriškega muzeja na gradu Kromberk so odprli razstavo Ljudske skrinje na Goriškem avtorice Inge Miklavčič Brezigar, etnologinje iz Goriškega muzeja, na dvorcu Vogrsko pa je bila revija pevskih zborov Goriške.

Plešasta pevka najboljša predstava festivala v Čilu
30. 01. 2001 00.00
Osrednji čilski dnevnik El Mercurio je po koncu mednarodnega gledališkega festivala Teatro a Mil v Santiagu za najboljšo predstavo na festivalu proglasil Plešasto pevko v izvedbi Primorskega dramskega gledališča iz Nove Gorice. V pregledu dogodkov na festivalu so v rubriki "Najboljše" izpostavili slovensko predstavo in o njej zapisali: "Čilence je s svojimi čari in zapeljivostjo osvojilo Primorsko dramsko gledališče s slovensko verzijo Ionescove Plešaste pevke. Soglasno so jo izbrali za najboljšo predstavo festivala, saj je tako publiko kot kritike navdušila z asketsko scenografijo in tremi suverenimi ženskimi vlogami v podobi travestitov ter z ne ravno enostavnim humorjem."

Zdravstvo potrebuje dodatna sredstva
23. 01. 2001 00.00
Zdravstvu v Sloveniji je treba zagotoviti dodatna sredstva, med drugim zaradi objektivne rasti odhodkov in štiriletne nespremenjene prispevne stopnje, je bil osrednji poudarek na okrogli mizi z naslovom Razvoj zdravstvenega varstva v Sloveniji v prihodnosti, ki jo je pripravila Demokratična stranka upokojencev Slovenije, udeležila pa sta se je tudi minister za zdravstvo Dušan Keber in generalni direktor Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) Franc Košir. Krizne situacije sicer še ni, vendar zdravstvenemu sistemu preti zlom, zato bo treba zagotoviti nove vire financiranja, po Koširjevih besedah že s 1. januarjem 2002. Med ukrepi sta ministrstvo za zdravstvo in ZZZS že v začetku leta predlagala povečanje prispevne stopnje za obvezno zdravstveno zavarovanje.