ostarele

'Referendum je kovanje političnih točk neposredno na hrbtih oskrbovancev DSO'

04. 08. 2022 11.24

Podedovali smo zakon o dolgotrajni oskrbi, za katerega tako v DSO kot v ZZZS pravijo, da ga je nemogoče izvajati in financirati, je povedal minister za delo Luka Mesec. "Sprejeli smo zakon, s katerim bi ureditev, ki jo je postavila prejšnja vlada – jo je pa nemogoče financirati ali izvajati in bi zgolj poglabljala kadrovsko in finančno sesuvanje dolgotrajne oskrbe – zamaknili za leto dni. Hkrati pa bi domovom za ostarele zagotovili 30 dodatnih milijonov evrov. Ta zakon se je na pobudo SDS znašel v referendumski iniciativi, kar pomeni, da se uveljavitev ne zamika in da so domovi za starejše ob milijone, ki zanje to jesen pomenijo preživetje. Preden oddate svoj referendumski podpis, se zato zavedajte, da nekdo kuje politične točke neposredno na hrbtih oskrbovancev, ki se jim bodo lahko oskrbnine dvignile tudi za 20 odstotkov, če ta zakon v roku ne bo vstopil v veljavo, izpostavlja minister za delo.

Golob napovedal nadomestilo za prostovoljne gasilce s Krasa

21. 07. 2022 23.04

Predsednik vlade Robert Golob je v oddaji 24UR ZVEČER napovedal, da nameravajo prostovoljnim gasilcem, ki se borijo z požarom na Krasu, priznati nadomestilo. Vlada se je z jesenjo odločila tudi za omejitev maloprodajnih cen zemeljskega plina, za katerega premier sicer napoveduje, da ga ne bi smelo zmanjkati za nikogar. Z vladnimi ukrepi nameravajo poskrbeti tudi, da se družba zaradi koronavirusnega vala ne bo ustavila, z ukrepi stroke pa nameravajo zaščititi najranljivejše.

Dom upokojencev v Kranju v stiski s številom družinskih zdravnikov

12. 07. 2022 19.36

Vse več domov za starejše se sooča z nezadostno zdravniško oskrbo stanovalcev, saj so zdravstveni domovi drastično zmanjšali prisotnost družinskih zdravnikov ali celo zavrnili zagotavljanje domskega zdravnika. V Kranju, kjer stanuje 200 stanovalcev, bi moral biti zdravnik v ambulanti štirikrat tedensko, a zadnji mesec prihaja le enkrat na teden. Prvi pregledi stanovalcev tako zamujajo več mesecev, kronični bolniki čakajo na recepte, zaposleni pa se v stiski obračajo na urgentno službo. Kako bo ukrepala država?

ECDC priporoča drugi poživitveni odmerek

11. 07. 2022 13.37

ECDC in EMA sta zaradi ponovnega povečanja števila okužb s covidom-19 objavila posodobljena priporočila za cepljenje. Med drugim priporočata drugi poživitveni odmerek cepiva za vse ranljive skupine in za osebe, starejše od 60 let.

'Če vlada z javnim denarjem ravna odgovorno, ljudje nimajo težav s plačevanjem davkov'

06. 07. 2022 06.00

Je davčno breme v Sloveniji visoko ali je to zgolj naš občutek? Kje smo na lestvici v primerjavi z drugimi državi? Zakaj skandinavski model visokih davkov deluje? Prav zato, pravi Suzana Macuh, rojena slovenskim staršem na Švedskem, ker lahko vsak ne glede na dohodek ali socialni položaj dobi od države tisto, kar potrebuje.

Omejevanje uporabe klimatskih naprav tudi v Sloveniji?

27. 06. 2022 19.53

Se omejevanje uporabe klimatskih naprav obeta tudi Sloveniji? Infrastrukturno ministrstvo na pobudo predsednika vlade že pripravlja priporočila za ohlajanje oziroma ogrevanje javnih institucij. Predsednica evropske komisije Ursula Von der Leyen pa ocenjuje, da bi že z rahlimi premiki termostatov lahko nadomestili vso energijo, ki je v Evropo iz Rusije prihajala po Severnem toku.

Nemški virolog svari pred izbruhom covida-19 med SP v nogometu

15. 06. 2022 10.55

Nemški virolog Hendrik Streeck je čedalje bolj zaskrbljen zaradi možnega izbruha okužb z novim koronavirusom med svetovnim nogometnim prvenstvom v Katarju. Tekme bodo navijači zaradi zimskega letnega časa namreč spremljali v zaprtih prostorih, in ne na prostem, kot je to običajno.

Znanstveniki pomladili miši, cilj je doseči enako pri ljudeh

05. 06. 2022 16.47

V laboratoriju molekularnega biologa Davida Sinclairja na ameriški harvardski medicinski fakulteti so stare miši spet postale mlade. Znanstveniku in njegovi ekipi je uspelo z beljakovinami, ki lahko odraslo celico spremenijo v matično, pomladiti starajoče celice miši v mlajšo različico samih sebe. Če bi metodo uporabili pri ljudeh, bi lahko spremenili potek staranja, živeli mlajši dlje časa in preložili ali se izognili boleznim, povezanim s starostjo, denimo Alzheimerjevi bolezni. "To je svet, ki prihaja. Verjamem, da smo našli glavno krmilno stikalo, način za previjanje ure nazaj," je napovedal Sinclair.

Italija sprostila ukrepe: odslej prost vstop v državo

01. 06. 2022 09.22

Italija je z današnjim dnem odpravila vse omejitve pri vstopu v državo, ki jih je uvedla zaradi pandemije covida-19. Potniki lahko odslej v Italijo vstopijo brez predložitve veljavnega potrdila o cepljenju, prebolelosti ali negativnem testu. Vse več evropskih držav sicer pred začetkom poletnih počitnic pričakovano sprošča ukrepe. V Avstriji so zaradi vse manjšega števila okužb s covidom-19 sprostili obveznost nošenja mask.

V Avstriji poleti brez mask in obveznega cepljenja

24. 05. 2022 11.48

V severni sosedi bodo poleti dodatno sprostili omejitve, sprejete za zajezitev pandemije covida-19. Od 1. junija do 1. septembra maske ne bodo več obvezne v trgovinah z nujnimi potrebščinami in pisarnah, ampak le še v bolnišnicah in domovih za ostarele. Poleg tega cepljenje proti covidu-19 v Avstriji poleti ne bo obvezno.

18-letnik prevozil 320 kilometrov, da je lahko moril

16. 05. 2022 07.17

Moški, osumljen, da je ustrelil 10 ljudi v supermarketu v Buffalu v ameriški zvezni državi New York, je namerno iskal mesto, ki ima veliko temnopolte populacije, so zdaj sporočile oblasti. Osumljenec, 18-letni Payton Gendron, je prevozil več kot 320 kilometrov, da bi izvedel napad, ki ga policija preiskuje kot dejanje rasno motiviranega nasilnega ekstremizma.

Češka preklicala vse ukrepe za zajezitev koronavirusa

05. 05. 2022 12.50

Češka je v četrtek preklicala še zadnje koronavirusne ukrepe in razglasila konec izrednega stanja zaradi epidemije. Od zdaj tako nošenje mask tudi v zdravstvenih ustanovah in domovih za ostarele ni več obvezno.

Starejšega moškega pomotoma razglasili za mrtvega in ga odpeljali v mrtvašnico

04. 05. 2022 06.00

V kitajskem Šanghaju so starejšega prebivalca doma za starejše pomotoma razglasili za mrtvega in ga v vreči za trupla odpeljali v mrtvašnico. Da je moški pravzaprav še vedno živ, so mrliški delavci ugotovili med prenosom vreče. Trenutek spoznanja je mimoidoči ujel tudi na videoposnetku, od takrat pa se je hitro razširil po spletu.

Nova najstarejša Zemljanka o receptu za dolgo življenje: vino in čokolada

27. 04. 2022 11.07

118-letna nuna, ki živi v domu za ostarele v južni Franciji, je, potem ko je na Japonskem umrla 119-letna Kane Tanaka, postala najstarejša Zemljanka. Sestra Andre je razkrila svoj recept za dolgo življenje. Vsak dan si privošči košček čokolade in kozarec vina.

Umrla je najstarejša Zemljanka

25. 04. 2022 15.59

Na Japonskem je danes umrla najstarejša Zemljanka, 119-letna Kane Tanaka, so sporočile oblasti japonske regije Fukuoka. Po smrti Tanake je naziv najstarejše osebe na svetu prevzela še ena Japonka, Fusa Tatsumi.

Stranke o problematiki starejših. Bodo njihove težave končno slišane?

22. 04. 2022 06.00

Slovenija je ena najstarejših evropskih držav. Že več kot petina prebivalcev države je starejša od 65 let, več kot pet odstotkov pa jih presega starost 80 let. Smo tudi družba, ki se med evropskimi državami stara najhitreje. Kljub temu pa so starejši že dlje časa na stranskem tiru politike. Poleg novih domov za starejše potrebujemo tudi celostno dolgotrajno oskrbo. Lani smo le dočakali "zgodovinski trenutek", ko smo sprejeli dolgo načrtovani zakon o dolgotrajni oskrbi. A to ni dovolj. Kako bi stranke urejale problematiko starejših?

Največ odpadne hrane nastane v gospodinjstvih in gostinstvu. Kako bi stranke reševale ta izziv?

16. 04. 2022 12.53

Od leta 2014, ko smo v Sloveniji začeli meriti količino odpadne hrane, je vsako leto zavržemo več. Lani smo tako zavrgli okoli 68 kilogramov hrane na prebivalca, kar je kilogram več kot leto poprej. Na kakšen način bi stranke ta trend spremenile in poskrbele, da bi čim manj hrane pristalo med odpadki?

V Sloveniji vse več revnih. Kako se bodo s tem spopadle stranke?

12. 04. 2022 06.00

Slovenija je ena izmed sedmih držav v Evropski uniji, v katerih se je leta 2020 v primerjavi z letom 2019 dvignila stopnja tveganja revščine. Pandemija covida-19 je še poglobila stiske najranljivejših skupin, predvsem pa je pokazala že siceršnje sistemske pomanjkljivosti. V Evropski mreži proti revščini opozarjajo, da je odprava revščine politična odločitev, zato nas je zanimalo, kakšne ukrepe bodo v zvezi s to perečo problematiko sprejele stranke.

Kako bi stranke ravnale ob potencialni novi epidemiji?

07. 04. 2022 06.19

Posledice epidemije covida-19, ki je razdelila družbo in razgalila težave, ki se v zdravstvu kopičijo že leta, bomo odpravljali še dolgo. Preden se 24. aprila podamo na volišča, pa se marsikomu postavlja vprašanje, kako se bo z morebitnimi ponovnimi izzivi na tem področju soočala prihodnja vlada. Zato smo stranke vprašali, kako bi upravljale potencialno novo epidemijo ter kako bodo prispevale k vračanju zaupanja v cepiva in uradno medicino.

V Nemčiji konec ukrepov, na Kitajskem odkrili novo mutacijo koronavirusa

03. 04. 2022 12.06

Po dvotedenskem prehodnem obdobju je v Nemčiji odpravljena velika večina ukrepov, ki so bili v zadnjih dveh letih namenjeni zajezitvi pandemije covida-19. Odpravo omejitev predvideva zvezna zakonodaja, ki jo je pred dvema tednoma sprejel nemški parlament, na ravni zveznih dežel pa je nekatere od njih še mogoče podaljšati. Kitajska medtem poroča o več kot 13.000 novih okužbah s koronavirusom, kar je največ od vrha prvega pandemičnega vala pred več kot dvema letoma. Zdravstveni delavci so na območju Šanghaja odkrili morebiten nov podtip različice omikron, ki ga še ni v kitajskih ali mednarodnih bazah podatkov.

Macron na predvolilnem shodu obljubil večjo socialno pravičnost

02. 04. 2022 19.19

Francoski predsednik Emmanuel Macron je na edinem večjem shodu pred prvim krogom volitev, ki bodo prihodnjo nedeljo, obljubil večjo socialno pravičnost in pomoč prebivalcem za zvišanje kupne moči v trenutni krizi. "Naš projekt za leto 2022 sta solidarnost in družbeni napredek," je dejal več deset tisoč privržencem v Nanterru pri Parizu.

Stranki Naša prihodnost in Dobra država na volitve s skupno listo

28. 03. 2022 17.00

Stranki Naša prihodnost in Dobra država se na državnozborske volitve podajata s skupno listo: Naša prihodnost in Dobra država. Na listi se nahajajo tako kandidati obeh strank kot tudi tisti iz vrst Zveze za Dolensko in Gibanja SOS. Slednji so minuli konec tedna izkazali svojo podporo obema strankama oziroma skupni listi Naša prihodnost in Dobra država.

Ali več kot 2000 sunkov v nekaj dneh napoveduje izbruh vulkana?

25. 03. 2022 15.01

Od sobote je portugalski otok São Jorge, ki je del Azorov, streslo več kot 2000 sicer šibkih potresnih sunkov. Oblasti se bojijo, da to napoveduje ali močnejše tresenje tal ali bližajoči se izbruh vulkana, zato se že pripravljajo na morebitno evakuacijo prebivalcev. 

Župan občine Radenci Leljak pravi, da je ponosen, ker je kršil integriteto

14. 03. 2022 11.50

Župan občine Radenci Roman Leljak je z nedovoljenim poskusom vplivanja na zakonito zastopnico določene gospodarske družbe, da umakne svoje prijave na razpise občine Radenci, kršil integriteto, so sporočili s KPK. Ugotovitve komisije so pravnomočne. Leljak pravi, da je to storil z veseljem in da bo z veseljem enako storil tudi v prihodnje.

Shod ob 8. marcu: 'Namesto rož enako plačilo žensk in dostojne pokojnine'

08. 03. 2022 16.43

Ob 8. marcu, mednarodnem dnevu žensk, je na ljubljanskem Kongresnem trgu potekal shod, na katerem so udeleženci izpostavili neenakovreden položaj žensk v Sloveniji. "Ženske pogosto delajo v poklicih, ki so najslabše plačani, ob tem pa še vedno večinsko prevzemajo skrb za otroke in starejše," so poudarili tudi gostje dogodka Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS). Opozorili so na po njihovem mnenju lažen občutek, da so ženske v Sloveniji enake moškim. Tudi državni svet nadaljuje s tradicijo tematskih omizij ob 8. marcu. Kot so poudarili, je delež poslank v slovenskem parlamentu pod evropskim povprečjem.

'Zdravo, fantje, dobrodošli v katastrofi'

03. 03. 2022 18.18

S temi besedami so našo ekipo pozdravili domačini oziroma prostovoljci na glavni železniški postaji v Lvovu. Naš novinar in snemalec spremljata dogajanje na lokaciji, kjer avtobusi in vlaki ves dan in vso noč vozijo na zahod begunce. Skoraj izključno gre za majhne otroke, ženske, ostarele, ki želijo pobegniti pred vojno vihro. Gre za veliko beguncev iz notranjosti Ukrajine, ki se prav s te točke nato odpeljejo proti Poljski. "Humanitarna katastrofa zelo visokih razsežnosti, kaj takega že desetletja in desetletja v srcu Evrope nismo videli," je Jure Tepina dogajanje na železniški postaji v Lvovu opisal za naše informativne oddaje. Iz Ukrajine je od začetka ruske invazije pred tednom dni zbežalo že več kot milijon ljudi.

V Avstriji od 5. marca skoraj brez ukrepov, 20. marca sproščanje tudi v Nemčiji

16. 02. 2022 14.54

V Avstriji bodo 5. marca odpravili skoraj vse covidne ukrepe, so sklenili na srečanju avstrijske vlade z glavarji posameznih avstrijskih zveznih dežel in krizne skupine za usklajevanje ukrepov (Gecko). Sproščanje je napovedala tudi Nemčija. Francoska vlada medtem razmišlja o ukinitvi nošenja mask v zaprtih prostorih. Zaradi bolj nalezljive koronavirusne različice omikron tudi iz držav, ki so doslej sledile strategiji ničelnih okužb, sicer te dni poročajo o rekordih. Med njimi sta na primer Nova Zelandija in Hongkong.

Na Švedskem četrti odmerek za starejše od 80 let, Nemčija načrtuje odpravo ukrepov

14. 02. 2022 10.57

Švedska agencija za javno zdravje je priporočila četrti odmerek cepiva proti covidu-19 za starejše od 80 let in za vse, ki so nastanjeni v domovih za starejše ali prejemajo oskrbo na domu. Dodatni odmerek naj bi prejeli najmanj štiri mesece po tretjem. V Nemčiji medtem razpravljajo o sproščanju ukrepov, saj se razmere izboljšujejo. Nemška zunanja ministrica in zdravstveni minister sta se ob tem zavzela za uvedbo obveznega cepljenja. V Italiji je medtem proti covidu-19 cepljenih že več kot 90 odstotkov starejših od 12 let.

Pevec skupine Iron Maiden po zdravniško pomoč na Hrvaško

26. 01. 2022 15.30

Britanski glasbenik, ki je znan tudi kot prvi pevec heavy metal skupine Iron Maiden, Paul Di' Anno, je že tri mesece v zagrebškem domu za ostarele, kjer okreva po nekaj operacijah, ki pa jih je prestal v Veliki Britaniji.

Lepe zgodbe tudi v težkih trenutkih: na pomoč bodo priskočili prostovoljci

13. 01. 2022 19.05

Z enakimi težavami in strahovi kot v šolah se te dni soočajo tudi v slovenskih vrtcih. Zaradi okužb in odrejenih karanten v številnih vrtcih v pedagoški proces že zdaj vključujejo študente, svetovalne delavce in celo organizatorje prehrane. Da je tudi v najtežjih trenutkih možno najti lepe zgodbe, pa pravijo v Domu starejših občanov Grosuplje, saj se je za pomoč pri oskrbi – če bo ta seveda potrebna – povsem prostovoljno javilo že 25 občanov Grosuplja.