otrocih

Nemški moški med ljubljenjem nočejo slišati nasvetov
03. 04. 1999 08.55
Večina nemških moških med ljubljenem ne mara slišati nasvetov svoje partnerke. Samo 27 odstotkov vprašanih je tako v javnomnenjski raziskavi, v kateri je sodelovalo več kot 1000 vprašanih, starih med 20 in 45 let, dejalo, da med ljubljenjem radi poslušajo nasvete o tem, kaj bi trenutno najbolj ustrezalo partnerki. 55 odstotkov vprašanih sicer najraje posluša ljubezenske izjave, samo štirje odstotki moških pa med ljubljenjem radi slišijo predvsem partnerkine želje po poroki ali otrocih. Večino moških sicer najbolj privlači kratkotrajen spolni odnos: 56 odstotkov moških je tako nadvse navdušenih nad ''quickijem'', pornografski filmi pa vzburjajo samo 34 odstotkov močnejšega spola. Polovica (50 odstotkov) bi bila ''v sedmih nebesih'' že, če bi jih partnerke pogosteje zapeljevale.

Nove raziskave o raku
14. 03. 1999 09.33
Britanski znanstveniki so začeli proučevati zdravje oseb, ki so v otroštvu preživele raka. Raziskava bo zajela 16.000 nekdanjih bolnikov, zdravniki iz skupine Cancer Research Campaign (CRC) pa upajo, da bodo izvedeli več o učinkih zdravljenja raka pri otrocih, kar bi lahko pripomoglo k izboljšanju zdravljenja in večjemu številu ozdravelih, preživelim pa omogočilo čim kakovostnejše življenje. Doslej največja raziskava te vrste bo trajala pet let, zajela pa bo osebe, pri katerih so diagnosticirali rak med letoma 1940 in 1991, s čimer bi ugotovili, ali so se pri teh osebah razvile kake druge oblike raka oziroma resnejše zdravstvene težave. Poleg tega bodo preučili tudi, kakšnemu tveganju so izpostavljeni otroci preživelih za rakom.

Konferenca o kajenju pri otrocih
11. 03. 1999 07.59
Na pobudo treh ameriških senatorjev bo od 17. do 19. marca v Washingtonu potekala prva mednarodna konferenca o problemu kajenja pri otrocih. Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) bo od 200 do 300 milijonov sedanjih otrok umrlo za posledicami kajenja. Kljub temu, da je tobak najbolj množičen ubijalec na svetu, številne države, tudi ZDA, ne naredijo dovolj, da bi mlade odvrnile od kajenja, menijo senatorji Susan Collins, Dick Durbin in Ron Wyden. Na konferenci pričakujejo predstavnike več kot 30 držav, v katerih živi približno tri četrtine svetovnega prebivalstva, pa tudi organizacij, kot sta WHO in Unicef. Udeleženci srečanja se nameravajo dogovoriti o usklajenih akcijah, s katerimi bi zmanjšali kajenje in izboljšali obveščenost javnosti o škodljivosti tobaka pri otrocih.

Američani jemljejo stimulatorje, Evropejci pa pomirjevala
25. 02. 1999 08.24
Evropejci so največji porabniki pomirjeval na svetu, Američani pa pokupijo največ sredstev za povečevanje sposobnosti koncentracije, kažejo podatki mednarodne organizacije za nadzor nad opojnimi substancami. Organizacija se zavzema za oblikovanje strogih kriterijev za uporabo ''legalnih drog''. Omenjena organizacija, ki takšna poročila objavlja vsako leto, je v lanskem poročilu opozorila na povečanje uporabe tablet za hujšanje, letos pa so tarča napadov sredstva za zdravljenje živčnosti in nesposobnosti koncentracije. Zdravljenje s temi sredstvi je v 50 državah naraslo kar za 100 odstotkov, samo v ZDA pa porabijo 85 odstotkov vseh takšnih zdravil v svetu. Strokovnjaki organizacije se ne strinjajo s trditvijo, da je mogoče težave, povezane s sposobnostjo koncentracije, ugotoviti že pri enoletnih otrocih, zato so države ''zaprosili, naj se borijo proti zlonamernemu diagnosticiranju in zmanjšajo čezmerno porabo metilfenidata, ki ga v glavnem predpisujejo osnovnošolcem, pa tudi drugim otrokom in odraslim''. ''Če dajemo mladim zdravila zato, da bi jim pomagali pri premagovanju čustvenih težav, izboljševanju učnega uspeha in pri uresničitvi njihovih sanj, kako lahko potem od njih pričakujemo, da kasneje ne bodo posegli po mamilih,'' se sprašuje predsednik organizacije Hamid Ghodse. Zaradi ''hiperaktivnosti in pomanjkanja koncentracije'' se zdravi od 30 do 40 odstotkov otrok. V ZDA vsak dan porabijo 330 milijonov tablet za zdravljenje tega sindroma, medtem ko v drugih državah po svetu v enem dnevu porabijo 65 milijonov tovrstnih tablet. V Evropi je zaskrbljujoča zlasti povečana poraba pomirjeval, saj naj bi v nekaterih evropskih državah takšna zdravila jemalo kar 10 odstotkov prebivalstva, največji porabniki pa so ljudje, stari nad 65 let. Kljub temu da ne trpijo zaradi stresa na delovnem mestu, jih jemljejo, da bi laže prebrodili osamljenost in spremembe, ki ogrožajo njihov vsakdan. Vsa ta zdravila so nevarna, saj lahko povzročijo odvisnost.

Pedofilija: nevarnost prihaja predvsem s strani bližnjih
05. 02. 1999 12.53
Storilci spolnih napadov na otroke so v veliko večjem številu sorodniki žrtev oziroma njihovi bližnji kot pa neznanci, kažejo rezultati raziskave, ki jo je danes objavilo britansko ministrstvo za notranje zadeve.

Otroci priseljencev bolj zdravi od otrok, rojenih v Ameriki
10. 09. 1998 07.31
Do presenetljivih rezultatov so prišli ameriški raziskovalci v študiji, ki jo je financirala vlada. Ugotovili so namreč, da imajo otroci družin priseljencev manj zdravstvenih težav in poškodb kot njihovi sovrstniki, rojeni ameriškim staršem. Poleg tega se v družinah priseljencev zmanjšuje število ob rojstvu podhranjenih otrok, manj pa je tudi smrtnih primerov v otroškem obdobju.

Septembra v Rusiji simpozij o uličnih otrocih
20. 08. 1998 09.39
Evropska mreža o uličnih otrocih z vsega sveta iz Bruslja, nemška Mednarodna družba o mobilnem mladinskem delu ter mesto in univerza St. Peterburg bodo od 8. do 11. septembra letos v gradu Beloserski v St. Peterburgu pripravili mednarodni simpozij z naslovom ''Ulični otroci in mobilno mladinsko delo''.

Hrana, spolnost, čast in maščevanje - glavna gibala človeka
20. 06. 1998 09.35
Hrana, spolnost, čast in maščevanje sodijo med 15 temeljnih teženj in vrednot, ki so po mnenju raziskovalcev glavni motivi človeškega obnašanja. Rezultati raziskave, ki so jih objavili v ameriškem časopisu Psychological Assessment, kažejo, da so motivi človeškega vedenja veliko bolj zapleteni, kot so doslej domnevali. Raziskovalci so sestavili vprašalnik s 300 vprašanji in ga preizkusili na več kot 2500 ljudeh. Vodja raziskave Steven Reiss, profesor psihiatrije in psihologije na Ohio State University, trdi, da je metoda raziskave zelo koristna in da bi jo lahko uporabili v različne namene. Tako navaja, da je veliko število točk, ki jih je anketiranec dobil pri vprašanjih, povezanih s potrebo po izogibanju nemiru in tesnobi, najbolj gotov pokazatelj za osebo, ki se je lahko poloti nemir. Tako lahko predvidijo izbruhe nemira tudi pri otrocih, starih osem let. Zelo majhno število točk, povezanih s strahom, da bi ga družba zavrnila, pa bi lahko bilo kazalec prihodnjega primera shizofrenije. Po mnenju Reissa bi metodo lahko uporabljali tudi pri poklicenm svetovanju.

Skoraj vsi avstrijski starši so zagovorniki klofut
02. 05. 1998 10.20
Približno 90 odstotkov avstrijskih staršev meni, da je zaušnica ali rahel tlesk pri otrocih "običajen pedagoški ukrep", je poročal avstrijski radio (ORF) na Dunaju, sklicujoč se na najnovejše izide javnomnenjskih raziskav. Skoraj tretjina starševa je celo prepričanih, da "od časa do časa" otrokom dobro dene "poštena porcija batin", deloma celo s predmeti. Glede na te podatke je moč sklepati, da 80 odstotkov otrok v Avstriji vzgajajo z nasiljem. Kot razlog za takšne metode vzgajanja navajajo psihično izčrpanost staršev, ob tem pa pritisk, ki sta mu oče in mati izpostavljena na delovnem mestu oziroma v premajhnem in utesnjenem stanovanju. Pogosto je nasilje mogoče pripisati tudi "naučenemu obnašanju" staršev, ki so morali fizično kazen kot običajno rešitev sporov občutiti na lastni koži.

Vsak šesti mlad Američan ima poškodovan sluh
28. 04. 1998 07.33
Vsak šesti Američan med šestim in devetnajstim letom ne sliši dobro. Razlogi za to so med drugim izpostavljanje sluha hrupu v mladosti, jemanje določenih zdravil in nekatere bolezni, so ugotovili preiskovalci Centra za nadzor in preprečevanje bolezni v Atlanti na podlagi ankete, opravljene pri 6166 otrocih in mladostnikih v ZDA. Večina anketiranih otrok in mladostnikov zaradi izpostavljenosti trušču ne sliši visokih frekvenc, kot je zvonjenje telefona. Kar sedem odstotkov otrok ima težave pri zaznavanju srednjevisokih in nizkih frekvenc, kar pomeni, da ne razumejo izgovorjene besede.

Pet poškodovancev prometne nesreče pri Naklem še vedno v kritičnem stanju
03. 02. 1998 13.23
Pet poškodovancev od osmih, ki so bili po hudi prometni nesreči v Naklem konec minulega tedna prepeljani v ljubljanski Klinični center, je še vedno v kritičnem stanju, med njimi sta tudi dva otroka, je na današnji novinarski konferenci predstavnikov Kliničnega centra povedal strokovni direktor strokovno poslovne skupnosti kirurške klinike Zoran Arnež.