otrok leta

Prošnje za otroški dodatek do konca meseca
05. 03. 2001 00.00
Zakon o družinskih prejemkih določa, da center za socialno delo s prvim majem po uradni dolžnosti preverja upravičenost do otroškega dodatka. V ta namen morajo prejemniki otroškega dodatka najkasneje do 31. marca posredovati centrom za socialno delo vlogo za uveljavitev otroškega dodatka s prilogami.

Podprli zakon o višini otroškega dodatka
02. 03. 2001 00.00
Zakon o družinskih prejemkih iz leta 1993 je med drugim uvedel otroški dodatek, ki naj bi z letošnjim 1. majem postal univerzalen. Ker pa bi univerzalni otroški dodatek občutno znižal doseženo raven socialne varnosti zlasti v družinah z nizkimi dohodki, v ZLSD podpirajo vladni predlog zakona o višini otroškega dodatka, ki bo še naprej zagotavljal višjo družbeno pomoč otrokom, zlasti v družinah z večjim številom otrok in nizkimi dohodki, je na novinarski konferenci poslanske skupine te stranke poudarila Silva Črnugelj. Vodja poslanske skupine ZLSD Miran Potrč pa je pojasnil, da naj bi zakon, ki naj bi ga DZ sprejemal na marčni seji, podaljšal veljavnost sedanje ureditve na tem področju.

Leta 2050 bo na svetu 9,3 milijarde ljudi
28. 02. 2001 00.00
Na svetu bo leta 2050 živelo vsaj 9,3 milijarde ljudi, kar je 3,2 milijarde več kot sedaj, so pokazali rezultati raziskav ZN. Do takšnega porasta svetovnega prebivalstva naj bi prišlo predvsem zaradi vedno večjega števila rojstev v državah tretjega sveta, medtem ko število novorojenčkov v industrijskih državah vztrajno pada.

Poročilo State Departmenta o Sloveniji
27. 02. 2001 00.00
Ameriško zunanje ministrstvo je v svetovnem Poročilu o položaju človekovih pravic za leto 2000 Sloveniji podobno kakor pretekla leta namenilo majhno pozornost. Ugotovitve in pripombe State Departmenta glede Slovenije obsegajo skupaj z uvodom le sedem strani, ki jih je moč najti na spletni strani www.state.gov. Mnenje o Sloveniji je predvsem pozitivno, kljub temu pa so izpostavljene nekatere pomanjkljivosti, predvsem glede nasilja nad ženskami, podeljevanjem državljanstva, počasne denacionalizacije in po novem tudi trgovanja z ljudmi. State Department pri slednjem ugotavlja, da je zanimanje policije za ta problem omejeno, vlada pa nima programov za preprečevanje trgovanja z ljudmi ali pomoč žrtvam, prav tako pa ni nevladne organizacije, ki bi se ukvarjala posebej s tem.

Nadaljevanje konference na Bledu
24. 02. 2001 00.00
Na Bledu se danes nadaljuje mednarodna konferenca o demokraciji, človekovih pravicah ter varstvu etničnih in verskih manjšin v JV Evropi, ki jo v okviru Pakta stabilnosti za JV Evropo organizira nevladna organizacija ISCOMET s sedežem v Mariboru. Več kot sto strokovnjakov, politikov, verskih dostojanstvenikov iz držav JV Evrope in mednarodnih organizacij razpravlja o dosežkih in pomanjkljivostih v razvoju demokracije, obnovi in zaščiti kulturne dediščine manjšin ter prispevku verskih skupnosti k spravi. Slovenija v prvi polovici leta sopredseduje prvemu delovnemu omizju pakta stabilnosti, to je omizju za demokratizacijo in človekove pravice.

Preminula prva ameriška pilotka
09. 02. 2001 00.00
V 94. letu starosti je v ameriškem Vermontu umrla Anne Morrow Lindbergh, pisateljica, pilotka in vdova Charlesa Lindbergha. Ta je leta 1927 kot prvi, brez vmesnega pristanka in sam, preletel Atlantik. Ann Morrow je bila s Linberghom, ki ga je spoznala kmalu po njegovem zgodovinskem letu 12. maja 1927, poročena 45 let. Bila je tudi prva ženska v ZDA, ki je prejela pilotsko dovoljenje. Kot navigatorka je nato pomagala svojemu soprogu in je leta 1930, v sedmem mesecu nosečnosti, z njim preletela razdaljo med Los Angelesom in New Yorkom v rekordnem času, 14 urah in 45 minutah. Zakonca je nato doletela tragedija, ko so ugrabili in umorili njunega prvorojenca. Par je sicer nato imel še pet otrok, Charles pa je umrl leta 1974. Ann Morrow se je preizkusila tudi kot esejistka in pesnica, napisala pa je še svoje spomine in nekaj pustolovskih romanov.

Protesti pred prihodom Solane
08. 02. 2001 00.00
Evropska trojka na čelu s predsedujočo ministrskemu svetu Evropske unije, švedsko zunanjo ministrico Anno Lindh, ki je davi dopotovala v Beograd, se je kmalu po prihodu sestala z jugoslovanskim predsednikom Vojislavom Koštunico in zunanjim ministrom Goranom Svilanovićem. Trojka, v kateri sta tudi evropski komisar za zunanje odnose Chris Patten in visoki predstavnik EU za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana, se bo srečala tudi s srbskim premierom Zoranom Djindjićem. Glavne teme pogovorov so sodelovanje med ZR Jugoslavijo in EU, razmerah na jugu Srbije in o odnosih v jugoslovanski federaciji.

Začel se je 46. Mozartov teden
27. 01. 2001 00.00
Ob 245. obletnici rojstva avstrijskega skladatelja Wolfganga Amadeusa Mozarta se je sinoči v Salzburgu z otvoritvenim koncertom začel 46. Mozartov teden na temo Mozart-evropski skladatelj. Do 4. februarja bo na programu še 24 koncertov. Wolfgang Amadeus Mozart se je rodil 27. januarja 1756 v ugledni družini v Salzburgu. Že kot otrok je imel izreden posluh za glasbo. Pri treh letih je začel igrati čembalo, pri petih je že sam pisal skladbe, pri šestih letih pa je skupaj s sestro Mario Anno nastopal na koncertih v Muenchnu in na Dunaju, kasneje pa tudi po vsej Evropi. Poročil se je s Constanze Weber in živel v revščini. Leta 1778 je prenehal nastopati in se posvetil pisanju glasbe. Umrl je 5. decembra leta 1791 na Dunaju, star 35 let. Mozart je edini skladatelj, ki je pisal skladbe v vseh glasbenih zvrsteh svojega časa. Ustvaril je prek 600 del, med njimi 21 oper, 15 maš, več kot 50 simfonij, 25 klavirskih koncertov, 12 koncertov za violino, komorno glasbo, serenade, sonate, samospeve in arije. Velja za eno osrednjih osebnosti dunajskega klasicizma.

Vpliv alkohola na zdravje mladih
17. 01. 2001 00.00
Pod geslom Sporočilo v steklenici bo danes v Ljubljani potekalo drugo srečanje Slovenske mreže zdravih šol, na katerem bodo posebej izpostavili vpliv alkohola na zdravje mladih in odnos današnje mladine do pitja alkohola. Tema za sestanek mreže, ki v Sloveniji vključuje 130 osnovnih in srednjih šol, je izbrana primerno zlasti v luči zadnjih raziskav, ki kažejo, da je alkohol med slovenskimi srednješolci močno prisoten. Kot pojasnjuje nacionalna koordinatorka za projekt zdrave šole v Sloveniji Eva Stergar, skoraj tretjina mladih prvi kozarec vina ali piva spije že pri enajstih letih ali manj, mladi pa se tudi ne zavedajo posledic pitja alkohola.

Slovesnost ob 59-letnici dražgoške bitke
14. 01. 2001 00.00
Pri spomeniku v Dražgošah bo danes potekala osrednja slovesnost ob 59. obletnici dražgoške bitke, ki sodi v okvir 44. prireditev Po stezah partizanske Jelovice - Dražgoše 2001, ene od najstarejših množičnih prireditev v spomin na dogodke iz NOB. Tokratne prireditve so se začele že decembra, in sicer s srečanjem borcev NOB Poljane, višek pa je 22. spominski pohod po poti Cankarjevega bataljona s Pasje ravni v Dražgoše, med katerim morajo pohodniki "premagati" približno 40 kilometrov poti in 2200 višinskih metrov.

Marija Zakušek - Slovenka leta 2000
04. 01. 2001 00.00
V ljubljanski Operi se je z razglasitvijo Slovenke leta 2000 sklenil tradicionalni, že 13. izbor, ki ga pripravlja revija Jana. Slovenka leta 2000 je po izboru bralk in bralcev postala Marija Zakušek, osemdesetletnica, ki ima 43 rejniških otrok. "Niti eden med njimi ni zrasel pod njenim srcem, vendar je za mnoge edina, prav za vse pa najboljša mama na svetu," so o nosilki tega naslova zapisali organizatorji prireditve. Lani je ta naslov pripadel Mileni Močivnik, skrbnici številnih potepuških psov.

Pomoč študentskim staršem
02. 01. 2001 00.00
Nekateri študenti imajo poleg običajnih študentskih zadolžitev še eno veliko odgovornost: otroka. Pri premagovanju težav, na katere naletijo študentski starši pri preživljanju in vzgoji svojega naraščaja, jim priskoči na pomoč Klub študentskih družin Slovenije. Njegov namen je zagotavljanje boljšega ekonomskega, pravnega in socialnega položaja študentskih družin, nudenje koristnih informacij, organiziranje zabavnih prireditev ter zagotavljanje raznih popustov. Tako klub, v katerega je trenutno vključenih 130 družin s 170 otroki, preko izmenjave izkušenj in osveščanja o pravicah študentskih staršev, prispeva k temu, da študentske mamice in očetje čim bolj veselo preživijo študijska leta in svojim otrokom zagotovijo enake možnosti za razvoj, kot jih imajo drugi otroci.

Bush imenoval pravosodnega ministra
22. 12. 2000 00.00
Novoizvoljeni ameriški predsednik George W. Bush je danes v Austinu objavil ime pravosodnega ministra v svoji administraciji. To bo postal senator zvezne države Missouri John Ashcroft. 58-letni Ashcroft je bil izvoljen za senatorja leta 1994, v letih 1985-93 je bil guverner Missourija, pred tem pa je bil tudi pravosodni minister (1975-85). Ashcroft je poročen, oče treh otrok, diplomiral je na univerzi Yale, doktorat pa naredil na chicaški univerzi.

Otroci so prve žrtve vojn in revščine
12. 12. 2000 00.00
Sklad Združenih narodov za pomoč otrokom (UNICEF) v danes objavljenem letnem poročilu poudarja, da so otroci poleg žensk prve žrtve nasilja, diskriminacije in vojn. V zadnjih desetih letih sta bila v spopadih po svetu ubita dva milijona otrok, šest milijonov jih je bilo hudo ranjenih oziroma so ostali za vedno prizadeti, kar 12 milijonov otrok pa je ostalo brez strehe nad glavo. Sicer je poročilo namenjeno predvsem najmlajšim otrokom, starim do treh let.

Priznanja za ljudi odprtih rok
15. 11. 2000 00.00
Popoldne je bila v Narodni galeriji v Ljubljani že tradicionalna prireditev Ljudje odprtih rok, ki jo že sedmo leto zapored organizira revija Naša žena. Komisija je izmed 31 posameznikov in posameznic, ki so bili predstavljeni v prilogi Ljudje odprtih rok, izbrala: izjemno osebnost, darovalko in dobrotnico letošnjega leta. Bralci in bralke Naše žene pa so izbrali dobrega človeka 2000.

Umrla najstarejša zemljanka
04. 11. 2000 00.00
Eva Morris, najstarejša zemljanka, ki je pripisovala svojo dolgoživost uživanju viskija in kuhane čebule, je le šest dni pred svojim 115. rojstnim dnem umrla v spanju v domu za ostarele v angleškem mestu Stone. Sem ter tja si je sicer rada prižgala cigareto, rada pa je tudi kolesarila. Marca so jo v Guinnessovi knjigi rekordov razglasili za najstarejšo živečo zemljanko. Po navedbah njenih negovalcev naj bi se še na predvečer smrti počutila dobro, bila naj bi povsem pri sebi. Ko so jo opomnili, da bo naslednji teden izpolnila 115 let, pa je le presenečeno odvrnila: "Oh, a res?"

V Italiji delajo tudi otroci
02. 11. 2000 00.00
V Italiji dela več kot 400.000 otrok, starih med 11 in 14 let, razkriva poročilo konfederacije sindikatov CGIL, ki bo uradno objavljeno prihodnji torek. "Lahko je priznati, da otroci delajo v Braziliji, Nepalu ali na Filipinih, še lažje, da otroci delajo v Indiji in Bangladešu, težko pa si priznamo, da se to dogaja tudi pri nas," je v današnji številki komentiral dnevnik La Repubblica, ki je objavil izsledke poročila.

50 let konvencije o človekovih pravicah
02. 11. 2000 00.00
V Rimu bodo jutri slovesno obeležili 50. obletnico Evropske konvencije o človekovih pravicah Sveta Evrope. Ob tej priložnosti bo v italijanski prestolnici dvodnevni ministrski sestanek, namenjen krepitvi zaščite človekovih pravic v Evropi. Prihod v Rim je napovedala večina notranjih oz. zunanjih ministrov 41 držav članic Sveta Evrope, podpisnic konvencije, med njimi bo tudi vodja slovenske diplomacije Lojze Peterle, poleg njih pa še Kanada in Mehika. Na sestanku v Rimu naj bi države članice podpisale tudi Protokol št. 12 konvencije, ki prepoveduje vsakršno diskriminacijo. Evropska konvencija o človekovih pravicah, razglašena 4. novembra 1950, v veljavo pa je stopila 3. septembra 1953, je eden najpomembnejših dokumentov SE, ki določa in ščiti neodtujljive temeljne človekove pravice, kot so pravica do življenja, svobode, varnosti, spoštovanja zasebnega in družinskega življenja, svobode izražanja misli, vesti in veroizpovedi ter pravica do mirnega zbiranja in združevanja.

V ZDA dovoljenih le 0,8 promila
24. 10. 2000 00.00
Po Clintonovem podpisu predloga zakona se bo najvišja dovoljena količina alkohola v krvi voznikov do leta 2004 znižala na 0,8 promila. Omenjeni zakon vzpostavlja najvišjo dovoljeno količino alkohola v krvi voznikov na nacionalni ravni, torej v vseh zveznih državah in na območju glavnega mesta Washington D.C. Zvezne države so imele doslej proste roke glede zakonskih omejitev o tem vprašanju, podobno pa bo tudi v prihodnje. Zakon namreč predvideva, da bodo države, ki ne bodo sprejele strogega zveznega standarda izgubile proračunska sredstva namenjena za izgradnjo in obnovo cest.

Nagrada za humanitarno delovanje
20. 10. 2000 00.00
Srednjeameriška skupina za zaščito otrok Casa Alianza je prejela nagrado Conrada N. Hiltona za humanitarno delovanje. En milijon dolarjev vredno nagrado podeljujejo od leta 1996. Casa Alianza pomaga otrokom ulice v Nikaragvi, Hondurasu, Mehiki in Gvatemali. Nudi jim hrano, zatočišče, zdravstveno oskrbo in možnosti za šolanje, bori pa se tudi proti trgovanju z otroki. Nagrado bo jordanska kraljica Noor podelila danes v Ženevi.

Položaj otrok v Sloveniji
16. 10. 2000 00.00
Sedem nevladnih organizacij, ki se zavzemajo za krepitev otrokovih pravic v Sloveniji, je nedavno poslalo javni poziv vladi, v katerem ji je zastavilo vrsto vprašanj v zvezi s pripravo poročila o položaju otrok v Sloveniji. Gre za poročilo, ki naj bi ga vlada pripravila do decembra letos, predstavljeno pa naj bi bilo na posebni seji Generalne skupščine (GS) Združenih narodov (ZN) oz. drugem svetovnem državniškem vrhu, posvečenem otrokom, septembra prihodnje leto.

Minister Šturm pojasnjuje
11. 10. 2000 00.00
Kot je znano, se je minister za šolstvo Lovro Šturm odločil, da osnovnošolcem ob koncu šolskega leta ne bo več treba opravljati zunanjega preizkusa znanja, ukinil pa je tudi tako imenovani točkovni sistem. Odmevov na ministrovo odločitev je veliko. Srednješolski ravnatelji opozarjajo, da bi bilo potrebno čimprej sprejeti pravilnik, ki bo določal, kako bo odslej urejen prehod iz osnovne v srednjo šolo. Minister Šturm je danes znova pojasnil, da se je za ukinitev skupinskega preverjanja znanja in točkovnega sistema odločil zaradi preobremejenosti otrok in ker tega ne predvideva zakon. Ob prehodu iz osnovne v srednjo šolo se bo tako upošteval splošni uspeh v šestem in sedmem razredu, v osmem pa ocene vseh predmetov, tudi vzgojnih, se pravi glasbene, likovne in tudi telesne vzgoje. Natančne kriterije prehoda v srednjo šolo bo določila posebna delovna skupina, ki naj bi jo minister imenoval še ta teden. Sicer pa je minister danes sporočil še nekaj novosti. Tako naj bi imeli srednješolci zaključnih letnikov v prihodnjem šolskem letu namesto treh dve ocenjevalni obdobji, pouk pa naj bi zaključili že 15. maja, da bodo lahko več časa posvetili pripravi na maturo ali zaključni izpit.

Hči Erice Jong predstavila svojo prvo knjigo
05. 10. 2000 00.00
Dvajsetletna Molly Jong-Fast, hči svetovno znane pisateljice Erice Jong (Strah pred letenjem), stopa po stopinjah svoje slavne matere. Mlada Američanka je v ponedeljek v Hamburgu predstavila svoje prvo delo z naslovom Povsem normalno dekle, kjer provokativno odkrito opisuje življenje Mirande Woke z moškimi, njeno nočno življenje in droge na newyorški sceni. Avtorica svoj debut opisuje kot satiro na nihilizem njene generacije. Molly je otrok iz tretjega materinega zakona, po materini vnovični ločitvi zboli za prebavnimi motnjami, začne uživati droge ter se potem nazadnje le odloči za zdravljenje. Strah pred letenjem - delo Erice Jong, ki je na svetovnih policah izšlo leta 1973 - opisuje življenje Izadore Wing, ki se bori za ženske pravice do svobodne spolnosti. To delo sedaj označujejo kot mejnik v zgodovini emancipacije spolov.

Danes Svetovni dan učiteljev
05. 10. 2000 00.00
Leta 1994 je UNESCO razglasil 5. oktober kot Svetovni dan učiteljev, da bi okrepil zavest o pomembnosti učiteljskega poklica in odgovornost držav do učiteljev. Učitelji in učiteljice, ki danes predstavljajo en odstotek vsega svetovnega prebivalstva in poučujejo eno milijardo otrok, dijakov in študentov, s svojim posredovanjem znanja in lastnim zgledom širijo obzorja.

Jutri Svetovni dan učiteljev
04. 10. 2000 00.00
Leta 1994 je UNESCO razglasil 5. oktober kot Svetovni dan učiteljev, da bi okrepil zavest o pomembnosti učiteljskega poklica in odgovornost držav do učiteljev. Učitelji in učiteljice, ki danes predstavljajo en odstotek vsega svetovnega prebivalstva in poučujejo eno milijardo otrok, dijakov in študentov, s svojim posredovanjem znanja in lastnim zgledom širijo obzorja.

Seminar o otrokovih pravicah
25. 09. 2000 00.00
V Ljubljani se je začel dvodnevni mednarodni seminar o otrokovih pravicah, ki ga je v sodelovanju s Svetom Evrope pripravilo ministrstvo za delo. Udeleženci seminarja so dopoldne največ pozornosti namenili konvenciji ZN o otrokovih pravicah in ostalim mednarodnim dokumentom, ki so povezani s pravicami otrok, popoldne pa bodo med drugim razpravljali tudi o predlogu za ustanovitev instituta ombudsmana za otrokove pravice v Sloveniji. V sklepnem delu seminarja, jutri, pa bodo udeleženci največ pozornosti namenili vlogi in pristojnostim ombudsmana za otrokove pravice in ombudsmana za

Miss Slovenije je Maša Merc
24. 09. 2000 00.00
V Cankarjevem domu je bila prireditev za izbor miss Slovenije, ki bo sodelovala tudi v izboru za miss sveta 30. novembra v Londonu.

Drevi izbor miss Slovenije
23. 09. 2000 00.00
V Cankarjevem domu bo nocoj, ob 20.30, prireditev za izbor miss Slovenije, ki bo sodelovala tudi v izboru za miss sveta 30. novembra v Londonu. Letos se za pot v London poteguje 15 kandidatk, poleg miss Slovenije pa bodo izbrane tudi miss fotogeničnosti, miss Ona in miss interneta. Izbor miss sveta si po televiziji ogleda več kot dve milijardi gledalcev, v Sloveniji pa si je lansko prireditev ogledalo kar 70 odstotkov vseh televizijskih gledalcev, zato na POPtv pričakujejo dobro gledanost letošnjega slovenskega izbora, ki ga bo vodil Stojan Auer.

Kanadska "poroka leta" v Montrealu
15. 09. 2000 00.00
Hčerka nekdanjega kanadskega premiera Briana Mulroneyja se bo poročila s sinom glavnega urednika revije Harper's Magazine Lewisa Laphama, Andrewom. Na poroki, ki naj bi bila v soboto, bo veliko svetovno znanih osebnosti, kanadski tisk pa poroko ocenjuje kot poroko leta. 26-letna Caroline, edina hči nekdanjega premiera in najstarejša od njegovih štirih otrok, študira pravo na univerzi v New Yorku. Njen 28-letni zaročenec Andrew Lapham, ki je do lani delal v neki poslovni banki, je nedavno odprl lastno podjetje. Na poroko, ki bo potekala v neki cerkvi v četrti Westmount v Montrealu, je povabljenih več sto ljudi, med njimi tudi nekdanji ameriški predsednik George Bush in jordanska kraljica Nur, vdova kralja Huseina. Ameriški senator Ted Kennedy je povabilo na poroko odklonil, ker naj bi se je udeležila tudi nekdanja britanska premiera Margaret Thatcher in John Major, kljub temu, da njuna udeležba še ni potrjena.

Nagrada za italijanskega duhovnika
13. 09. 2000 00.00
Don Probo Vaccarini (81), italijanski duhovnik s pestro preteklostjo, je ob Dnevu družine dobil nagrado za svoje "edinstveno življenje".