pšenice

But proti suši
22. 08. 2001 00.00
Kmetijski minister Franci But je zaradi posledic suše obiskal Posavje in pozval k večji pomoči kmetom ter poudaril, da bi morala biti že izplačana vsaj sredstva za posledice lanskoletne suše.

NSi o problematiki suše
22. 08. 2001 00.00
O zaostrenih razmerah v kmetijstvu so danes spregovorili tudi v stranki Nova Slovenija, ki zahteva sprejem interventnega zakona za odpravo posledic letošnje suše.

Kmetje nezadovoljni s ceno pšenice
04. 07. 2001 00.00
Sindikat kmetov Slovenije še ni pristal na končno odkupno ceno pšenice in ni opustil borbe za njeno oblikovanje, iz pogajanj pa smo bili odrinjeni, sta na novinarski konferenci v Murski Soboti med drugim povedala predsednik Sindikata kmetov Marjan Gorenc in pogajalec pri ceni Franc Kučan. Čeprav govorimo o tržnem redu, je v sistemu po njunem mnenju nekaj zelo narobe, saj dobi kmet za pšenico manj, kot je dobil prej, kupec kruha v trgovini pa plača več. Tudi če bi bila pšenica zastonj, bi po sedanjih izračunih kruh še vedno stal 270 tolarjev, kar pomeni, da cenovna razmerja niso urejena, kmetje pa pri tem niso enakopravni.

Usklajena odkupna cena za pšenico
02. 07. 2001 00.00
Kmetijsko-gozdarska zbornica Slovenije (KGZS) se je z Žitno skupnostjo kot predstavnikom vseh žitarjev dogovorila, da bo izhodiščna odkupna cena pšenice 26 tolarjev za kilogram pšenice standardne kakovosti. Poleg tega bodo kmetje dobili dodatek za kakovost, in sicer 2,5 tolarja za kilogram. Kot je poudaril predsednik KGZS Peter Vrisk se kmetje zavedajo, da bi morala biti cena odkupa višja, vendar so v pogajanjih in pri odločitvi za omenjeno ceno stali pred dvema skrajnima možnostma, ali ceno sprejeti ali pa začeti s stavkovnimi pripravami. Zato se je upravni odbor zbornice v petek (29. junija) odločil za prvo možnost.

26 tolarjev za kilogram pšenice
29. 06. 2001 00.00
Upravna odbora Zadružne zveze Slovenije (ZZS) in Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije (KGZS) sta se danes seznanila s ponujeno ceno za odkup pšenice, ki so jo včeraj na sestanku oblikovali predstavniki žitarjev, sindikata kmetov in KGZS ter ponudbo podprla, je povedal predsednik KGZS Peter Vrisk. Odločitev omenjenih organov je dokončna, je poudaril Vrisk in dodal, da sicer ni navdušenja nad ponujeno ceno 26 tolarjev, saj se zdi cena nizka, dejstvo pa je, da je bila na koncu pogajanj dosežena neka srednja pot. Pomurski kmetje so nad omenjeno odločitvijo KGZS in ZZS že izrazili ogorčenje.

Brez dogovora o odkupni ceni pšenice
20. 06. 2001 00.00
Tudi po sredinih pogajanjih med predstavniki kmetov in žitnopredelovalnih podjetij še vedno ni določena letošnja odkupna cene pšenice. Vsaka stran vztraja pri svojem, pridelovalci pri 27,50 tolarja za kilogram pšenice, prevzete na poljih, predelovalci pa pri 25,50 tolarja za kilogram na odkupnih mestih. Po besedah vodij pogajalcev predsednika Kmetijsko-gozdarske zbornice Petra Vriska in direktorja Žitne skupnosti Janeza Železnikarja vrata za pogovore še niso zaprta, vendar pa je zdaj na vrsti država, saj pri tem ne more "dvigniti rok in se sprenevedati", da je vse uredila s tržnim redom. Oboji zato še ta teden zahtevajo sprejem pri kmetijskem ministru in predsedniku vlade ter odgovor v najkrajšem možnem času.

Poplave v Italiji in Avstraliji
21. 11. 2000 00.00
Sedemtedensko deževje je v Italiji terjalo že več kot 30 življenj in povzročilo milijonsko škodo. V Toskani so izpod zemeljskega plazu izkopali trupla petčlanske družine.

Našli domnevni rokopis Kleopatre
28. 10. 2000 00.00
V berlinskem Egiptovskem muzeju so med zbirko papirusov našli besedilo, katerega avtorica je po mnenju strokovnjakov Kleopatra.

Odkupljenih 106.000 ton pšenice
01. 08. 2000 17.53
Do 1. avgusta letos so po podatkih Zadružne zveze Slovenije (ZZS) slovenski pridelovalci pšenice na prevzemna mesta pripeljali dobrih 106.000 ton pšenice, kar je drugi največji odkup v slovenski zgodovini. Več zrnja so odkupili le predlani, ko so pridelovalci oddali 133.000 ton pšenice. Sicer pa je letošnja pšenica, ki jo je količinsko zmanjšala suša, dosegla rekordno kakovost.

Ubijalski vročinski val
06. 07. 2000 22.39
Neobičajno visoke temperature za jugovzhodno Evropo so na Hrvaškem v zadnjih dveh dneh zahtevale več kot 40 smrtnih žrtev, v Grčiji sta zaradi vročine umrli dve osebi, iz Romunije pa poročajo, da so letos namerili najvišje temperature v juliju v več kot sto letih. Umrlo je devet oseb.

Katastrofalne posledice suše
03. 07. 2000 20.53
Po napovedih ministrstva za kmetijstvo bo letošnji pridelek katastrofalen, saj bomo pridelali le četrtino lanske pšenice. Suša je močno prizadela tudi druga žita, povrtnine in travine, po prvih podatkih pa naj bi bilo škode že za 6 milijard tolarjev.

Kakšna bo odkupna cene pšenice?
30. 06. 2000 20.28
Pogajanja o odkupni ceni pšenice se bodo po besedah predsednika Zadružne zveze Slovenije Petra Vriska nadaljevala prihodnji teden. Dosedanja pogajanja o tržni ceni pšenice, na katerih so bili navzoči direktor Žitne skupnosti Janez Železnikar, direktor Zadružne kmetijske družbe Leon Frelih in predsednik Sindikata kmetov Slovenije Marjan Gorenc, so po pojasnilih Vriska sklenili pri 26,5 tolarja za kilogram. ''Kmetje so to ceno še nismo zadovoljni in zahtevamo 28 tolarjev,'' je dejal predsednik ZZS in napovedal nadaljevanje pogajanj.

Usoda nasedle ladje Bovec še negotova
22. 03. 2000 20.51
V kanadskem pristanišču Princ Rupert je včeraj nasedla ena najstarejših ladij portoroške Splošne Plovbe. Nasedlo ladjo Bovec so že dvakrat poskusili rešiti, zadnjič sinoči okoli polnoči po našem času. Aktivna je tudi skupina strokovnjakov portoroškega ladjarja, kjer so popoldne ponovno organizirali t.i. krizni štab, ki bo vse novosti, povezane z reševanjem Bovca, posredoval jutri zjutraj, so danes povedali v Splošni plovbi.

Slovenija bo uvažala pšenico
14. 03. 2000 17.59
Preskrba s pšenico na slovenskem trgu po besedah direktorja Žitne skupnosti Janeza Železnikarja ni kritična, dejstvo pa je, da je sedaj neprimeren čas za uvoz tega pridelka, saj se v času pred žetvijo cene dvigajo. Kot je pred začetkom veljave vladne uredbe o ukinitvi zaščitnega ukrepa pri uvozu pšenice z Madžarske še pojasnil Železnikar, bo tako kot vsako leto tudi letos potreben uvoz pšenice, saj Slovenija z lastno proizvodnjo zagotavlja le od 40 do 50 odstotkov potreb po tem pridelku.

Sproščen uvoz pšenice z Madžarske
14. 03. 2000 15.18
Slovenija bo z jutrišnjim dnem znova sprostila uvoz pšenice z Madžarske. Veljati bo namreč začela vladna uredba o ukinitvi zaščitnega ukrepa pri uvozu madžarske pšenice, s katero je država skoraj dve leti omejevala uvoz tega cenejšega pridelka iz sosednje države. Še vedno pa veljata dva zaščitna ukrepa, ki jih je Slovenija sprejela v skladu s Srednjeevropskim sporazumom o prosti trgovini (CEFTA), in sicer za prašiče in prašičje meso s poreklom z Madžarske ter za uvoz tamkajšnjega klavnega goveda, težjega od 300 kilogramov.

Moka in pšenica za redno oskrbo tržišča
28. 02. 2000 08.16
Črna gora bo od ZDA dobila 5000 ton moke kot nujno pomoč, aprila pa naj bi iz ZDA prispelo še 35.000 ton pšenice za redno oskrbovanje tržišča, je poročala beograjska zasebna agencija Beta. Črnogorski minister za kmetijstvo Milutin Simovič je po vrnitvi z večdnevnega obiska v ZDA povedal, da je ameriška pomoč izredno pomembna, saj bo zagotovila redno oskrbovanje tržišča z moko oziroma kruhom ter nespremenjene cene tega živila.

Tihotapljenje v Jugoslaviji
17. 02. 2000 09.38
Predsednik Gospodarske zbornice Srbije Momir Pavičević je v torek ob odprtju beograjskega sejma mode izjavil, da je izvoz v Črno goro, Makedonijo in Republiko srbsko omejen zaradi tihotapljenja cenenih srbskih živil in drugega blaga. Pavičević je poudaril nujnost vzpostavitve plačilnega prometa s Črno goro in zatrdil, da je Srbija tej republiki v zadnjem času dobavila trikrat večje količine moke, pšenice, jedilnega olja in sladkorja kot običajno in da se del tega blaga nato proda na Kosovu in v Albaniji. Predsednik srbske zbornice je še povedal, da se zaradi nizkih cen živil in drugega blaga pojavlja tudi tihotapljenje v Bolgarijo, Romunijo in Madžarsko.

Trgovinski embargo zaradi tihotapcev?
16. 02. 2000 12.30
Predsednik Gospodarske zbornice Srbije Momir Pavličević je ob včerajšnjem odprtju beograjskega sejma mode izjavil, da je izvoz v Črno goro, Makedonijo in Republiko srbsko omejen zaradi tihotapljenja cenenih srbskih živil in drugega blaga.

Vlada na današnji seji
13. 01. 2000 17.50
Vlada je na redni seji ugotovila, da so zahteve sindikatov s področja vzgoje in izobraževanja po povečanju dodatkov k plačam za posamezna delovna mesta neutemeljene, saj primerjave podatkov o višini povprečnih plač na zaposlenega v vzgoji in izobraževanju s povprečno plačo v državi ne kažejo bistvenega zaostajanja dosežene ravni plač na tem področju.

Rusija pridelala 42,7 milijona ton žita
19. 09. 1999 08.42
Rusija je požela 68 odstotkov obdelovalnih površin, na katerih je pridelala 42,7 milijona ton različnega žita. V primerjavi z lanskim letom je pridelek na teh obdelovalnih površinah večji za 5,3 milijona ton, je sporočilo rusko ministrstvo za kmetijstvo in prehrano. Pšenico so poželi na površini 13,5 milijona hektarjev, kmetje pa so spravili 23,8 milijona ton pšenice, od tega štiri milijone ton višjega kakovostnega razreda. Boljša kot lani pa je tudi žetev koruze. Doslej so poželi 228.400 ton ali 139.200 ton več kot lani. Dosedanji pridelek krompirja v Rusiji znaša 703.000 ton in pomeni le slabo tretjino skupnega letnega pridelka. Na jugu Rusije pa so začeli s pobiranjem sladkorne pese na približno 80.000 hektarjih obdelovalnih površin. Letošnji pridelek te poljščine je tudi kakovosten, enako pa velja za sončnice.

Protest poljskih kmetov
20. 08. 1999 17.24
Med protesti kmetov v mestu Bartoszyce na severu Poljske, ki se jim je pridružila tudi skupina mladih huliganov, je bilo v noči na petek ranjenih več kot 80 policistov, med njimi šest huje, je danes povedal tiskovni predstavnik poljske policije Pawel Biedziak.

Kmetje zaprli cesto Beograd-Zrenjanin
02. 08. 1999 12.23
Protesti v Jugoslaviji se kar vrstijo. Tokrat so jugoslovanski kmetje danes na pobudo opozicijske Koalicije Vojvodine (KV) pod vodstvom Dragana Veselinova s traktorji zaprli cesto, ki povezuje Beograd z Zrenjaninom. Protestniki zahtevajo predvsem odstop kmetijskega ministra.

Letošnji pridelek pšenice prepolovljen
30. 07. 1999 16.08
Letošnja žetev pšenice je katastrofalna za slovenske kmete: uresničile so se črnoglede napovedi, da bo zaradi slabega vremena letošnji pridelek prepolovljen, je poudaril predsednik Sindikata kmetov Slovenije (SKS) Evgen Sapač, ki je s predsednikom Slovenske kmečke zveze (SKZ) pri SLS Francem Zagožnom spregovoril o letošnji škodi pri letini pšenice, pa tudi o socialni problematiki kmetov. Do 23. julija letos je bilo tako odkupljeno 36.000 ton pšenice oz. do danes 50.000 ton, zavrnjeno pa je bilo 4500 ton, največ na lendavskem področju. V SKS pričakujejo, da bo letos odkupljeno od 65.000 do 70.000 ton pšenice, kar je pol manj kot leta 1998, ko je bilo odkupljeno 130.000 ton.

Bogata žetev pšenice na postaji Mir
22. 07. 1999 19.49
Rusko-francoska posadka vesoljcev na orbitalni znanstveni postaji Mir je prvikrat požela pšenico, ki je zrasla iz prej posajene pšenice.

Znani pogoji odkupa pšenice in rži
22. 07. 1999 18.05
Vlada je na današnji seji med drugim sprejela tudi spremembo odredbe o pogojih za odkup pšenice in rži letošnje letine. Tako bo zavod za blagovne rezerve zaradi slabih vremenskih pogojev in pričakovane letine odkupoval tudi žito, ki ne ustreza minimalnim pogojem glede kakovosti, in sicer pšenico po 15 tolarjev za kilogram in rž po 10 tolarjev za kilogram. Kmetje bodo deležni tudi pomoči v višini tri tolarje za kilogram pšenice ali rži ne glede na kakovost.

Za najnujnejšo sanacijo po neurju 40 milijonov SIT
15. 07. 1999 16.13
Neurje je včeraj na severovzhodu Slovenije povzročilo veliko škodo. Razmere so se v noči na četrtek umirile in pristojni so že začeli odpravljati posledice neurja. Najhuje je bilo na območju Kozjanskega, v Obsotelju in v Pomurju.

Močno neurje v severovzhodni Sloveniji
11. 07. 1999 17.58
Močno neurje je danes ponoči in zjutraj prizadelo več krajev v severovzhodni Sloveniji. V občini Videm pri Ptuju od 4. ure zjutraj odpravljajo posledice hudega neurja, ki je prizadelo širše območje krajevne skupnosti Zgornji Leskovac v Halozah, pa tudi širše območje Celjskega ter občino Lovrenc na Pohorju, je poročal Radio Slovenija.

Hrvaška vlada in kmetje dosegli sporazum
30. 06. 1999 20.49
Hrvaški minister za kmetijstvo Ivan Đurkić in predsednik Hrvaške kmečke zveze Ivan Kolar sta po tednu dni dosegla sporazum. Hrvaška kmečka zveza je po podpisu sporazuma sporočila, da končuje petdnevno zaporo cest in mejnih prehodov v desetih severnih hrvaških županijah.

Stavke še ni konec
28. 06. 1999 21.57
Večurni pogovori med hrvaškim premierom Zlatkom Matešo in predstavniki združenja kmetov so se danes končali neuspešno. Hrvaško združenje kmetov od vlade zahteva prepoved uvoza kmetijskih izdelkov, spremembo cen pšenice in plačilo za oddane kmetijske izdelke.

Rusko gospodarstvo okreva, vendar jim grozi suša
23. 06. 1999 13.50
Ruski premier Sergej Stepašin je danes v pogovoru z danskim zunanjim ministrom Nielsom Helvegom Petersenom povedal, da rusko gospodarstvo okreva hitreje, kot so pričakovali po izbruhu finančne krize v državi lani avgusta.