pacientovih

'Cepljenje je zastavljeno kot večletni projekt'

08. 04. 2021 18.56

"Kjer so organizirani, stvari tečejo dobro, v kakšnem velikem mestu pa se lotevajo stvari peš, ob ogromnem garanju velikega števila ljudi, odziv pa ni tak oziroma je bistveno slabši," tako pravi nacionalni koordinator za logistični del akcije množičnega cepljenja Jelko Kacin na posvetu Zdravniške zbornice o cepljenju.

Nekateri zdravniki prezaposleni za vabljenje k cepljenju, drugi to vidijo kot poseg v zasebnost

17. 03. 2021 09.48

Prebivalci, ki se želijo cepiti proti covidu-19, se morajo na cepljenje prijaviti pri svojem osebnem zdravniku. Nekateri zdravniki aktivno vabljenje načrtujejo v prihodnje, ko bo na voljo več cepiva, drugi tega ne utegnejo, saj so preveč zaposleni z rednim delom. V ZD Ljubljana pa ocenjujejo, da aktivno vabljenje predstavlja poseg v zasebnost.

V Nemčiji mimo vrste cepili lokalne politike, policiste in duhovščino

12. 02. 2021 16.38

V najmanj devetih nemških zveznih deželah so proti covidu-19 že cepili ljudi, ki še ne bi smeli biti na vrsti, so ugotovili preiskovalni novinarji nemške tiskovne agencije dpa. Pri tem so z odmerki cepiva, ki so ostali ob koncu dneva, med drugim cepili lokalne politike, duhovščino, gasilce in policiste.

Kdo bo prevzel odgovornost zaradi ukrepov in nedostopnosti zdravstva?

14. 12. 2020 07.01

Slovenska družba, z njo pa tudi zdravstveni sistem, sta na veliki preizkušnji. Zaradi epidemije so bolnišnice odpovedale nenujne storitve, kar vpliva na podaljševanje čakalnih vrst. Posledično bo to prineslo manj pravočasno odkritih in zdravljenih bolezni in še večjo obremenitev zdravstvenega sistema, ki trenutno, ko v prvi vrsti bije bitko z novim koronavirusom, že tako deluje na robu zmogljivosti. Pri zastopnikih pacientovih pravic smo preverili, ali so letošnje leto obravnavali več pritožb in v povezavi s čim jih je bilo največ.

Čakal na rezultate testa, kmalu po sprejemu na oddelek umrl

08. 12. 2020 12.03

V ptujski bolnišnici so konec septembra zaradi bolečin v prsih sprejeli 69-letnega bolnika in mu opravili test na novi koronavirus. Več kot tri ure po prihodu v bolnišnico so ga sprejeli na interni oddelek, tam pa je nekaj minut pozneje umrl. Z Dolenjske pa prihaja tragična zgodba bolnika, ki je med čakanjem na rezultat testa doživel srčni infarkt in umrl.

Zunanja 'čakalnica' za rakave bolnike razburja. 'To je ukrep za zagotavljanje varnosti'

16. 11. 2020 12.44

Pred dnevi se je razširila objava fotografije čakalnega prostora pred vhodom na Onkološki inštitut v Ljubljani, kjer je nekaj pacientov čakalo na obravnavo pod zasilnim grelcem in nadstreškom. Takoj se je vsul plaz kritik, češ da gre za najbolj ranljive bolnike, ki bi morali biti ves čas na toplem. Preverili smo, kako je urejen postopek sprejema in zakaj morajo nekateri bolniki čakati na mrazu.

'Ko družinski zdravniki ne zmorejo več, se sistem sesuje'

02. 11. 2020 10.40

Predsednica Zdravniške zbornice Slovenija Zdenka Čebašek-Travnik je poudarila pomen družinske medicine v času koronakrize. Da so prav osebni zdravniki prvi v liniji, ko pacient potrebuje zdravniško pomoč, je izpostavila in opozorila na preobremenjenost zdravstvenega sistema. Paciente pa je pozvala, naj se, če le znajo, poslužujejo uporabe računalnika in e-pošte, telefonske linije pa naj bodo na voljo za najranljivejše.

V ambulantah primarnega zdravstva izboljšali odzivnost za bolnike

30. 10. 2020 11.07

Dostopnost zdravnikov na primarni ravni oz. njihova odzivnost na klice bolnikov se je v zadnjem času izboljšala. To ugotavljajo tako na ZZZS, ki je opravil nadzor nad odzivnostjo ambulant, kot tudi zastopnika pacientovih pravic Duša Hlade Zore ter Avgust Rebič, ki prejemata manj pritožb zaradi neodzivnosti.

Ne morete do svojega zdravnika?

20. 09. 2020 07.26

Zaradi novega koronavirusa je zadnje mesece za marsikoga močno otežen dostop do osebnega zdravnika. To je ena od težav, na katero opozarjajo pacienti, zastopniki pacientovih pravic, predstavniki bolnišnic, tudi v nekaterih zdravstvenih domovih se tega sami dobro zavedajo. V času, odkar je epidemija, so se v slovenskem zdravstvu stopnjevali stari problemi, ki se vlečejo že dolgo: kadrovska podhranjenost v zdravstvu, dotrajana infrastruktura, zastarela oprema in še in še.

71-letni invalid mesece brez zdravil in osebnega zdravnika. 'Telefon zvoni v prazno'

15. 09. 2020 20.24

71-letni invalid z amputirano desno nogo živi sam na Kureščku, 40 minut od Ljubljane. Že decembra lani je ostal brez osebnega zdravnika. Avtomobila nima, če zboli, mu preostane le urgenca. Prvič smo ga obiskali v začetku marca, ko je bil na robu obupa, ker je zaman cele dneve vrtel telefon, da bi našel novega osebnega zdravnika. Pol leta za tem smo začudeni ugotovili, da novega osebnega zdravnika še ni dobil. Do rednih zdravil prihaja prek poznanstev, kako bo prišel do napotnice za pregled v rehabilitacijskem centru Soča konec leta, pa se mu niti ne sanja.

Preboj znanosti: Žana, Blaž in Andreja živijo z boleznijo, ki je bila nekoč tudi smrtna obsodba

12. 09. 2020 08.27

Za spinalno mišično atrofijo (SMA) je marsikdo prvič slišal, ko je Slovenija stopila skupaj in zbirala sredstva za zdravljenje dečka Krisa. A gre za bolezen, ki je strokovnjakom znana že leta, šele v zadnjem času pa je – tudi pri nas – mogoče učinkovito zdravljenje. Odlična novica je, da se nabor zdravil še širi, strokovnjaki pa se zdaj zavzemajo, da bi uvedli presejalno testiranje dojenčkov, saj lahko diagnoza pred pojavom simptomov pomeni (skoraj) normalno življenje.

Tretjina vseh pritožb je s področja zobozdravstva

05. 09. 2020 07.00

Kakšne so vaše izkušnje z zobozdravstvom? Kakšno zobozdravstvo imamo v Sloveniji? Kaj je dobro in kje vse so težave? Čakalne dobe, doplačila, kakovost, dostopnost, izkušnje pacientov, izbira zobozdravnika, javno in zasebno. Kakšen sistem imamo, kaj vemo in kaj bi bilo treba spremeniti?

'Termin pregleda je bil julij letos, potem pa so rekli, da je junij 2023'

21. 07. 2020 07.00

Na portalu eNaročanje sta starša otroka na prvi pregled pri ortodontu naročila v ZD Ravne na Koroškem, saj je prvi okvirni termin tam julija letos, medtem ko se drugje čaka tudi tri leta in več. A sledil je šok, prostega termina ni, v ZD pa pravijo, da gre za napako na portalu. To pa zanikata tako NIJZ kot resorno ministrstvo, kjer poudarjajo, da termine, tako točne kot okvirne, pošilja izvajalec zdravstvene dejavnosti s pomočjo svojega informacijskega sistema. Zdravstveni inšpektorat je lani sicer obravnaval 32 prijav, povezanih s čakalnimi seznami.

Oskrbovana stanovanja - privilegij bogatih?

16. 06. 2020 12.46

V Sloveniji imamo skoraj 1000 oskrbovanih stanovanj, dve tretjini najemniških, tretjino lastniških. Vanje se selijo starejši, ki se želijo znebiti bremena velikih hiš in želijo imeti na voljo storitve, da lahko še vedno živijo kakovostno in razmeroma samostojno. Koliko jih je pripravljenih prodati svoje stanovanje, hišo? So oskrbovana stanovanja privilegij bogatih? Ali najemniška stanejo celo manj od domov?

Zdravstveni inšpektorat: Nadzor čakalnih dob bo odvisen od načina zagona zdravstvenega sistema

17. 04. 2020 15.35

Zdravstveni inšpektorat RS, ki je med drugim zadolžen za nadzor izvajanja zakona o pacientovih pravicah in področje čakalnih dob, trenutno vse vire usmerja v nadzor odlokov in odredb, ki so bili izdani zaradi zajezitve epidemije novega koronavirusa. Nadzor čakalnih dob bo odvisen od tega, kako se bo zdravstveni sistem zagnal.

Podatki o čakalnih dobah skoraj v polovici primerov niso pravilni

06. 02. 2020 11.09

Zdravstveni inšpektorat je lani opravil približno 1900 pregledov na področju pacientovih pravic. Pri izvajalcih zdravstvene dejavnosti so med drugim preverjali ustreznost vodenja čakalnih seznamov. Inšpektorji so ugotovili, da v skoraj polovici primerov podatki o čakalni dobi za posamezno storitev pri izvajalcu niso resnični in ažurni.

Lani v Sloveniji kar tri operacije na napačnem bolniku ali delu telesa

18. 01. 2020 16.04

Bolnišnice so lani ministrstvu za zdravje sporočile 32 opozorilnih nevarnih dogodkov. V 17 primerih je šlo za nepričakovano smrt, v treh pa za kirurški poseg na napačnem bolniku ali napačnem delu telesa. Ker naj bi bilo teh dogodkov še več, a jih bolnišnice ne sporočajo, ministrstvo načrtuje sistem za boljše sporočanje teh odklonov.

Slovenka leta 2019 je Ninna Kozorog

05. 01. 2020 21.33

Bralci revije Zarja/Jana so za Slovenko leta 2019 izbrali zdravnico in humanitarko ter predsednico društva Humanitarček Ninno Kozorog. "Ninna vedno, vedno poskrbi, da ljudje ohranijo svoje dostojanstvo," so zapisali organizatorji.

Spoznan za krivega spolne zlorabe 16-letnice, a ostaja zdravnik

20. 11. 2019 10.38

Višje sodišče v Mariboru je v celoti potrdilo sodbo okrožne sodnice, ki je marca letos zdravnika Davorina Kolarića spoznala za krivega spolnega nadlegovanja mladoletnice in ga obsodila na pogojno kazen na 18 mesecev zapora s preizkusno dobo treh let. A Kolariću ne bo treba v zapor, poleg tega bo še naprej lahko opravljal zdravniški poklic.

V UKC Maribor ugotovili sedem nedovoljenih vpogledov v osebne podatke

01. 10. 2019 13.13

V UKC Maribor se je končal drugi del nadzora nad neupravičenim vpogledom v podatke pacienta. Komisija je ugotovila sedem neupravičenih vpogledov v osebne podatke, ne pa tudi v medicinsko dokumentacijo.

Britanski najstnik zaradi slabe prehrane oslepel

04. 09. 2019 11.57

Čips, bel kruh, pomfrit in klobase ter šunko, vse to in samo to je jedel britanski najstnik, ki je, tako trdijo raziskovalci njegovega primera, oslepel prav zaradi osiromašene prehrane. Najprej je bil samo utrujen, nato sta mu začela pešati vid in sluh, na koncu pa je, pri komaj 17 letih, popolnoma oslepel.

Lekarna Ljubljana je bila tarča napada z izsiljevalskim virusom

07. 08. 2019 07.40

V Lekarni Ljubljana so potrdili, da so bili tarča napada z izsiljevalskim virusom, ki je začasno onemogočil delovanje informacijskega sistema. Vse enote so sicer že odprte za izdajo zdravil na papirnati recept. Incident so prijavili pristojnim, informacijski pooblaščenec pa je medtem zoper Lekrano Ljubljana uvedel inšpekcijski postopek.

Bolnike najpogosteje v nasilneže spremeni predolgo čakanje in naročanje

21. 05. 2019 12.47

Naročanje na zdravniško storitev je najpogostejši razlog za nasilje nad zdravniki in zobozdravniki, je pokazala anketa med zdravstvenim osebjem, ki je pogosto tarča nasilja. Zgolj devet odstotkov anketiranih zdravnikov in 26 odstotkov zobozdravnikov še ni bilo izpostavljenih nasilju na delovnem mestu. Na zdravniški zbornici med drugim predlagajo spremembo zakonodaje, ki bi omogočila odklonitev zdravljenja nasilnežu.

'Po dolgem času je to prvič, da je minister prisluhnil zahtevam družinskih zdravnikov'

16. 05. 2019 10.55

Vlada se je reševanja problematike preobremenjenih družinskih zdravnikov lotila tako, da je potrdila aneks številka ena k splošnemu dogovoru, s katerim je na novo določena zgornja meja, po kateri bodo družinski zdravniki lahko odklanjali nove bolnike. Ta je z aneksom določena pri 1895 glavarinskih količnikih. Kranjski zdravniki so sprejem aneksa pozdravili, a odločitve o tem, ali bodo na podlagi tega sedaj umaknili svoje odpovedi, še niso sprejeli.

So zdravniki pozabili na Hipokratovo prisego?

08. 04. 2019 20.39

"Kopja se tudi tokrat lomijo na plečih bolnikov," po vedno več odprtih frontah v primarnem zdravstvu dogajanje komentirajo dva pro bono zdravnika in zastopnica pacientovih pravic. Res je, da so obremenitve lahko zelo velike, vendar kolektivne odpovedi in množični odhodi iz zdravstvenih domov niso rešitev, opozarja zdravnik Aleksander Doplihar, ki meni, da njegovi mlajši kolegi s tem kršijo Hipokratovo prisego.

Kadrovske poteze na vladi: menjave generalnih sekretarjev in zastopnikov pacientovih pravic

04. 04. 2019 14.16

Vlada je sprejela nekaj kadrovskih odločitev. Med drugim je po dobrem mesecu dni razrešila dosedanjo generalno sekretarko na ministrstvu za zdravje Romano Reja. Njeno nalogo bo kot vršilka dolžnosti opravljala Blanka Česnik Wolf. Vlada je imenovala tudi zastopnici pacientovih pravic za Koper in Ravne na Koroškem. Na predlog premierja Šarca je bila Tadeja Forštner Perklič imenovana za državno sekretarko v kabinetu predsednika vlade, zadolžena bo za področje zunanje politike.

Nedovoljeno vpogledali tudi v kartoteko člana Fakinove družine?

13. 03. 2019 16.18

Po razkritju nepooblaščenega vpogleda s strani več uslužbencev UKC Ljubljana v zdravstveno kartoteko nekdanje ministrice za zdravje Milojke Kolar Celarc je zdaj že jasno, da to ni bil osamljen primer znotraj slovenskega zdravstvenega sistema. Nedovoljene vpoglede so namreč obravnavali tudi v celjski in trboveljski bolnišnici, med primeri, ki jih preiskujejo, pa obstaja sum, da so pokukali tudi v kartoteka člana družine ministra za zdravje v odstopu Sama Fakina.

Zdravniška zbornica s svojo preiskavo zdravnika, ki je otipaval 16-letnico

11. 03. 2019 11.37

Mariborsko okrožno sodišče je družinskega zdravnika Davorina Kolariča nepravnomočno obsodilo na 18-mesečno pogojno zaporno kazen, ker je z zlorabo položaja kršil spolno nedotakljivost mladoletne bolnice.

Odzivi po odstopu Fakina: 'Bil je človek iz sistema in ga je dobro poznal'

08. 03. 2019 14.04

Premier Marjan Šarec sprejema in spoštuje odstop ministra za zdravje Sama Fakina, ki s položaja odhaja zaradi zdravstvenega stanja. Na njegov odstop so se že odzvali v nekaterih strankah in v zdravniških organizacijah.

Ker ni želela zdraviti bolnika s HIV, sodišče obsodilo zobozdravnico

25. 02. 2019 07.36

Sodišče je prvič v Sloveniji obsodilo zdravstvenega delavca, ki je diskriminiral posameznika zaradi HIV. Odločalo je o primeru, ko je moški s HIV obiskal zobozdravnico v manjšem kraju na severovzhodu Slovenije. Ko se je čez teden dni vrnil na pregled, mu je dejala, naj obišče drugega zobozdravnika.